Hocam.com tüm üniversitelilere açıldı!
Arkadaşlık

Hocam.com tüm üniversitelilere açıldı!

2005 yılının son çeyreğinden itibaren ODTÜ öğrencilerine özel sosyal platform olarak yayına başlayan hoccam.com, 2006 Haziran ayından itibaren kurucusu Cumhur Onat ile birlikte Sinerji İnteraktif'e katıldı. Geçen haftadan itibaren ise hocam.com (eski adıyla hoccam.com) alan adıyla tüm üniversite öğrencilerinin kullanımına açılan site Türkiye'nin en büyük online kampüs platformu olmayı amaç edinmiş.

Hocam.com'da bilinen sosyal ağ sitelerinde bulunan özelliklerin dışında, geçmişin popüler mecrası forum sayfaları da önemli ölçüde yer kaplamakta. Kişisel olarak bildiğim Ankara üniversite öğrencilerinin forum merakı burada da kendini göstermiş ve bilindik sosyal ağlarda olmayan geniş içerikli bir forum hayat bulmuş.

Sinerji İnteraktif'in içinde geliştirilmesine devam edilen Hocam.com'da forumlar üniversitelere özel ve genel olarak ikiye ayrılmış durumda. Üniversitelere özel forumlarla sadece ilgili üniversitenin öğrencilerinin sistemde tartışabilmesi sağlanmış.

Bu yeni gelişim siteye yeni üye olanları ve site sahiplerini heyecanlandırsa da, ODTÜ'lüler bu durumdan pek de memnun değiller. Sadece ODTÜ'lülere özgü bu arkadaşlık ortamını paylaşmaya razı olmasalar da kabullenmiş görünüyorlar. 10 bin ODTÜ'lü üyesi olan site 1 hafta içerisinde diğer üniversitelerden de 6 bin üye almış. Bir haftada kazanılan üye sayısı Hocam.com'un diğer üniversitelere açılmasının doğru bir hamle olduğunu ortaya çıkartıyor.

Girişim bütçesi olarak 100 bin dolar belirlendiğini öğrendiğimiz Sinerji İnteraktif kurucusu Şenel Şahin, yakın zamanda reklam çalışmalarına başlanacağı haberini veriyor ve önümüzdeki dönemde diğer sosyal ağlarda olmayan çeşitli özellikleri de hayata geçirmeyi planladıklarını ekliyor.

Yorumlar (16)
 1. Can Karatoprak Can Karatoprak

  Umarım siteye bir de Firefox ile bakarlar.

 2. Evet, Firefox'da kayıt bölümü düzgün görünmüyor, Ie'de ise arkaplanda hata var. XHTML ile kodlamak zor iş!

 3. Sinan Ata Sinan Ata

  Mutlaka hatalar olacaktır arkadaşlar. Adım adım düzenlerler. Ama 2009 bitene kadar bütçe çıkarıp sosyal medya projesine girişmeleri bence tatir gerektirir.

  2009 Sosyal network fikirler için büyük bir fırsat.

 4. Ali R. Babaoğlan Ali R. Babaoğlan

  Chrome'da sorun yok. Ben gayet beğendim sistemin tasarımını ama yavaş çalışıyor.. Sinan'a da katılmamak elde değil :)

 5. Fatih Arslan Fatih Arslan

  Tam bir facia. Hangi akılla yapmışlar anlamış değilim, o güzelim odtü'lülere has ortamın resmen batırmışlar. Çakma StudiVZ olmuş. Tebrik ediyorum buradan onları, güzel işleri berbat etmede bir numaralar. Zaten diğer üniversite öğrencileri de hocam.com açılsa da üye olsak diyorlardı.

 6. Webrazzi'de haber olur olmaz bazı okurların hışmına uğramamak için bir servisi devreye almak yetmiyor, en az bir yıllık bir deneme periyodunu beklemek gerekiyor sanırım.

  Mükemmeliyetçilik iyi hoş da, hedeflerin ne olduğu, bunlara ulaşmak için hangi vadede ne tür planların hayata geçirileceği gibi bilgilere sahip değilken kötülemek çok ucuz kalıyor ve yapıcı olmuyor. Size hitap etmeyen servisleri kullanmaya bayılan pek çok kişi (yukarıdaki örnekte binlerce öğrenci) olabilir.

  Benim fikrim, üyelik gerektiren bu tür sitelerde kullanıcıları neler beklediğini, screenshotlar içeren bir "site turu" ile sergilemek gerektiği yönünde. Çok daha motive edici olacak ve üye katılımını hızlandıracaktır.

  Şenel, Cumhur ve tüm Sinerji ekibine başarılar diliyorum.

 7. Feridun Feridun

  anasayfadaki hatun üniversiteliden ziyade bir plaza insanı gibi görünüyor. ekimin site turu önerisine katılıyorum, site bu ansayfasıyla çok fazla şey vadetmiyor -eğer kulaktan kulağa bir şeyler duymamışsam-ki duymadım...

 8. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Ülkemizdede sosyal ağ projeleri bir hayli rağbet görmeye başladı her ne kadar biraz geç kalmış olsakta. Ama başarılı olacaklarını umuyorum.

 9. Biraz tasarımla uğraşsalardı güzel olurdu bence. Daha çok bir facebook klonuna benzior anasayfadan.

 10. Sürekli Izleyici Sürekli Izleyici

  Sabrından dolayı ekibi taktir ediyorum. Denemedikleri yol kalmadı yıllardır. Hala vazgeçmediler. Herkeste bekliyordu zaten ODTU dışındanda alsalarda bizde girsek diye.

 11. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Eleştirmek en kolay şeydir. Ben hocam.com'u çok beğendim. İşin içinde komünite tecrübesi olan Cumhur Onat ve Şenel Şahin'in olması bu projeyi daha izlenir kılmakta. Merakla bekliyor.

 12. Serhat Arsal Serhat Arsal

  Ne şimdi bu? Neye hizmet ediyor? Zaten böyle binlerce site var yerli yabancı.Yani bu site nasıl bir innovasyon yaratacak da Türkiye'de üniversitelilerin buluşma noktası olacak?

  Ekonomik kriz bir gelsin de çok ararlar böyle tuhaf tuhaf projelere harcadıkları binlerce doları..Harcayın bakalım belki çıkmaz ayın son çarşambasında geri dönüşü olur harcadıklarınızın :)

 13. Bu kadar eleştirien sonra beta yazmışlar logoya :)

 14. Belki tutar zihniyetiyle tatlikçilikten öteye gidemez kimse. ODTÜ içindeyken daha bir niş alan yakalamışken tüm üniversitelere kapılarını açınca diğer sitelerden hiçbir farkı kalmamış hele ki facebook'un pastanın genelini elinde tuttuğunu varsayarsak ve dating işinin de cılkının çıktığını da eminken yatırım yapan şirket çok gereksiz bir risk almış ve malesef ki sonu belli... geçmiş olsun. daha ufku açık girişimciler lazım bu sektöre ayrıca da biraz işletme,iktisat bilen analiz yapabilen insanların proje geliştirmesi lazım.

 15. M. Hakan Deryal M. Hakan Deryal

  Belki tutar zihniyeti değil zannımca. Zira Türkiye için sunduğu bir çok farklı özellik var. Facebook'a benzer yönleri bulunsada, ülkemiz üniversitelisini çeken " forum " kısmı.

  Daha iyiye ulaşmak için sürekli çabalıyorlar.

  Bekleyelim ve görelim.

 16. Ibrahim Çınar Ibrahim Çınar

  umarım elllerinde patlar. bütün okullara açılınca ve facebookda dönünce orjinalliğini kaybetti.