Pronected'a 1.5 milyon dolar yatırım
Genel

Pronected'a 1.5 milyon dolar yatırım

18 Ağustos 2008'de beta yayına geçtiğini duyurduğumuz iş ağı Pronected'a bugün önemli bir kaynaktan aldığımız duyum ile $1.5 Milyon yatırım yapıldığını öğrendik.

Aktif İleti Grubu tarafından gerçekleştirilen yatırım ile şirket Pronected'ın çoğunluk hissesini almış.

Pronected'a yapılan bu yatırım ile servis 2009 Şubat ayı itibariyle önce Romanya'ya arkasından 3 aylık aralarla Ukrayna ve Rusya'ya açılacakmış.

Konuyla ilgili Pronected'ın kurucusu Hakan Kadir Erdemir'le görüştüğümde söz konusu yatırımı doğruladı ancak detayları önümüzdeki günlerde paylaşacaklarını söyledi.

Ekonomik kriz belirtilerinin gündem oluşturduğu şu günlerde böylesine bir yatırımın Türkiye internet pazarına olan inancı güçlendireceğini düşünüyorum ve hem Aktif İleti Grubu'nu hem de Pronected'ı kutluyorum.

Konuyla ilgili resmi açıklama geldiğinde detaylı olarak paylaşıyor olacağız.

Yorumlar (25)
 1. Yazidan hemen sonra web sitesini inceledim ve aynen Mehmet Şan beyin dusunduklerini dusundum. Bu tur haberler webrazzi'nin de guvenilirligini dusuruyor bence.

 2. Mehmet Şan Mehmet Şan

  Hakan Kadir Erdemir'den biraz once Mustafa filmi ile ilgili "Ata'nin Can Dundar'a mektubu" adli bir mail aldim Mustafa filmini elestiren. Pronected uzerinden Hakan Kadir Erdemir tarafindan gonderildi. Ben $1.5M yatirim almis bir sirket lideri olsam bu tur seyler gondermezdim kullanicilarima. Yoksa bende mi bir acayiplik var?

 3. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Pronected beta sürüm duyurulduğundan beri kullanıyorum,bence çok kısa sürede muthiş bir yatırım buldu bu fırsatı iyi değerlendirmeli.

  AYrıca cember.net bile küçük bir kısmına kontrol ediyordu zannnımca,pronected gerekli yatırımlar ile Gerçek aslan payını üzerine çekebilirse işte o zaman başarılı olur..

  Tebrikler...

 4. Önder Eren Önder Eren

  Harika bir haber. Bu alanda hala fırsatlar olduğuna güzel bir kanıt. tebrikler

 5. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Çok önemli bir gelişme oldu bu. Çember.net'in satışından sonra, bu tarz sitelerde bir umutsuzluk; durgunluk hakimdi. Sevindirici haber.

 6. güzel bir melek yatırımcı bulmuşlar.

  Biz sosyolik.com için bi yatırımcı bulamadık :)

 7. Pronected'ın daha iyi yerlere geleceğini izleyip göreceğiz. İki taraf için de hayırlı olsun.

 8. Levent P. Levent P.

  Mehmet Şan arkadaşa katılıyorum.

  Daha önce elli benzeri yapılmış bir proje için birilerinin 1.5 Milyon $ verdiğine inanmak oldukça güç. Tıpkı çember.net'e verildiği iddia edilen para büyük olasılıkla masal olduğu gibi, bu da bir balon şişirme vakası. 5000 üyeli siteler 1.5 Milyon dolar etseydi, ortalık dolar milyonerinden geçilmezdi. Geçiniz...

 9. Derya Tan Derya Tan

  Söz konusu siteyi inceledim, bence de 1.5 milyon $ işi balondan ibaret. Ana sayfalarındaki "Copyright Pronected Corporation" ifadesine ayrıca güldük arkadaşlarla. Nerededir, kimdir bu "Pronected Corporation" ?

  Bu şark kurnazlıkları, daha doğum aşamasında olan bir sektörü doğmadan öldürüyor, haberiniz ola.

 10. Öncelikle görüyorum ki, yatırım ne demektir pek bir bilgisi olmayan bazı insanların yorumları var. Güzel bir söz, "Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmak." Sistemin nasıl işlediğinden bahsetmeye çalışanlar, bahsedilen yatırımın, proje sahibinin eline direkt verildiğini zannedenler, sitenin "BETA" adı altında yayına başladığından haberi olmayanlar, incelemek nedir bilmeyenler...

  Hayırlı bir yatırım olması dileğiyle...

 11. Rakam konusunda bir fikrim yok ama, Uygunteklif projemizle ilgili sonuçlanmayan bir satın alma görüşmesi yaptığımız Aktif A.Ş.'nin amaçlarına uygun düşen başka satın almalar da yapacağını biliyordum. Şirketi tanımadan yapılan yorumlar bu yüzden yersiz kalabilir. Şirketi temsilen Okan Barlas sanırım burada açıklama yapacaktır.

 12. Erdem Usul Erdem Usul

  Her İki taraf içinde hayırlı bir işbirliği olması dileklerimi belirtmek isterim.

 13. Önder Sürmeli Önder Sürmeli

  Kriz=Fırsat sözü bu aralar çok sık gerçekleşiyor sanırım.

 14. Osman Erdoğan Osman Erdoğan

  @egemen sosyolik bayağı bi twitter kopyası gibi duruyor karalamak için söylemedim yanlış anlaşılmasında.

  Extra ne gibi farklılıkları var ?

 15. Çok güzel bir gelişme, çok ciddi emek ve para harcanan bir projeydi. Özellikle sektörün zorda olduğunun düşünüldüğü şu günlerde, bu miktarda bir yatırım çok anlamlı oldu.

  https://webrazzi.com/2008/08/18/is-agi-pronected-beta-yayina-basladi/

  Olumsuz yorumlar tabi ki olacaktır ama biraz daha geniş perspektiften bakmak gerekiyor sanırım artık, clone'du değildi mantığından biraz kurtulmamız gerek. Üzerine birşeyler koyulduğu sürece herkesin şansı eşit.

 16. Bu site gercekten cok güzel yapılmıs ve kaliteli bir ürün, Ancak TR pazarında bu ürünün tutma sansı malasef bence yok istedikleri kadar kapital harcasınlar sans tanımıyorum.

  Diğer pazarlar konusundaki hedefler hakkında yorum yapmak doğru olmaz.

  Başarılar Tabiki.

 17. 5bin üyesi olan bir site için muhteşem bir yatırım olmuş. Biz de kurum olarak pronected'i satın almak için düşünüyorduk elimizden kaçırmışız.

  Biz 15milyon$ gibi bir meblağ düşünüyorduk oysa ki. artık bidahaki sefere...

 18. Mehmet Şan Mehmet Şan

  Hic inandirici degil gercekten. Ben 9 yildir Amerikadayim (su anda Turkiye'de tatildeyim :)ve bu kadar kisa surede, bu kadar az kullanici sayisiyla, bu kadar vasat bir sistemle $1.5M hic mantikli gelmiyor. Silicon Vadisin'de herhangi Seed stage'in bile adam gibi yatirim alabilmesi icin pronected'tan cok daha iyi gelistirilmis olmasi ve pazarda yerinin olduguna dair inandiriciligi olmasi gerekiyor. Bu bir tur viral reklam calismasi gibi gorundu bana.

 19. bu rakamın kesinlikle maniple edildiğini düşünüyorum, ne zamanki ito kayıtlarında 1,5 milyon dolar sermayeli Pronected A.Ş.'yi görürsem o gün inanırım :)

 20. sistem şöyle işliyor...

  birilerine %10 kar payı veriyorsunuz. o sizin icin dolaşıp sermaye arıyor. sermaye bulamazsa "isim" buluyor.

  Atıyorum bir kurye firması. Basın bülteni hazırlanıyor. proje bir günde 5yüz$ etmezken 1.1milyon$ oluyor. Sanal yani.

  Silikonlu projeler bunlar. Bugün değilse yarın ama mutlaka birgün patlar..

  vergi memurları birgün giderler ve bu para nerede diye sorarlar! Bugün değilse yarın..

 21. Kazım sen o ciddiyetsizliğinle ağzınla kuş tutsan para etmez. Siz kurum olarak daha ciddi bir kimliğe bürünün öncelikle :)

 22. Mehmet Şan Mehmet Şan

  Bu ve buna benzer vakalari cok goruyoruz. Ornegin bazi alis-veris siteleri var Turkiye'de (hazir giyim uzerine), bu sirketler medyada tanidiklari oldugu icin gazatelerde "Falanca sirket $1M ciro yapti" gibi haberler cikarttirirlar, halbuki sirketin patronu 1+1 ofiste tek basina sirketi ayakta tutmaya calismaktadir. Peki neden boyle bir habere ihtiyac duyulur? Birincisi o yada bu sekilde balonda olsa adiniz duyulur, ikincisi uzerinize yatirimci ilgisini cekmeye calisirsiniz, ucuncusu diger sirketlerin sizinle calisma istegini artirmak istersiniz. Netekim bu hileler pek ise yaramaz cunku artik bunlar piyasanin bildigi hileler. Siz bir sisteme bakip onun ne kadar edip edemeyecegini gorebilirsiniz. Bu arada cember.net'in satis fiyati dogrudur, bunlari sirketlerin (XING) acikladigi her ceyrekteki raporlarindan okuabilirsiniz.

 23. Deniz Oktar Deniz Oktar

  katiliyorum, buralarda cikan satis rakamlarinin coguna guvenim olmuyor. Yanlis anlasilmasin webrazzi nedeniyle degil ama firmalar bu rakamlari pazarlam stratejisi olarak yuksek tutuyor zannediyorum. Yatirim miktarlarindan pek anlamam ama kriz ortaminda bu kadar az kullanicili bir sisteme bu parayi vermek bana da gercekci gorunmedi.

 24. Derya Üstün Derya Üstün

  Banada yatırım miktarı biraz abartılmış gibi geldi. Umarım doğrudur, eğer doğru ise de gerçekten tebrik ederim.

  Çember.net zamanında da satılmadan çok önce haberler duymaya başlamış ancak inanmamıştım. Hala da inanmıyorum :)

  Bu arada kişilerin özel görüşleri ile projeyi eşleştiren beyin kapasitesine anlam veremedim.