Pilli ve Nokta'dan ortak çalışma: kodaman.org

Pilli ve Nokta'dan ortak çalışma: kodaman.org

Pilli ile Nokta el ele vermiş ve yazılım geliştiricileri çok memnun edeceğine inandığım "Kodaman" isimli kaynak siteyi pillinetwork bünyesine katmışlar.

Kodaman.org adresinden yayın yapacak olan yeni pillinetwork üyesi, Nokta tarafından yönetiliyor olup, reklamlarını şirketin reklam servisi Virgül üzerinden alıyor olacakmış.

Diğer tüm pillinetwork sitelerinde olduğu gibi yazarlarının gelir paylaşımına dahil olduğu yapıda içerik tamamen yüksek seviyeli programlama ve web geliştirme üzerine kurgulanmış.

Yarın (Perşembe) yayına alınması planlanan kodaman.org'un tüm altyapısı ve yazılımı Pilli tarafından hazırlanmış ve teknik yönetimi yine kendilerinde olacakmış. Bildiğimiz pillinetwork özelliklerine ek olarak kodaman.org'a kodları boyama ve satır numarası verme gibi imkanlar dahil edilmiş. Bu arada Webrazzi okuyucularına özel bir bilgi olsun, bu özellik için Pilli Google'ın Prettify isimli JavaScript kütüphanesini kullanmış.

Pilli ile Nokta arasında gerçekleşen ve ülkemizde çok fazla alışkın olmadığımız internet şirketleri arası işbirliğinin ilerleyen dönemlerde ne aşamaya geleceğini bilemiyoruz ancak şahsen çalışma tarzlarını birbirlerine yakın gördüğüm iki şirketin sinerjisinin yüksek olacağına inanıyorum. Önümüzdeki dönemlerde Nokta ile Pilli'nin birbirlerinin eksikliklerini gidererek çok daha dikkat çeken işbirlikleri kurabileceklerini tahmin ediyorum.

Sosyal ağ ve komünite seviyesinde eksik olan Nokta için Pilli'nin sağlayabileceklerinin yanında, trafik, teknik altyapı ve finansman seviyesinde Nokta'nın sağlayabileceklerinin nasıl bir güç oluşturacağını düşünmek heyecanlı oluyor. Elbette bu söylediklerimin şu an için sadece "düşünce" seviyesinde olduğunu hatırlatmak isterim, kimse benim gibi heyecan yapmasın...

Sinerjisinin yanında içeriği konusunda da önemli bir açığı kapatacağını düşündüğüm kodaman.org'un Nokta ekibinin yüksek trafik sahibi sitelerinden sağladığı yazılım tecrübesi ile değerli bir kaynak olacağına inanıyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.