Pilli ve Nokta'dan ortak çalışma: kodaman.org
Bilgi Kaynakları

Pilli ve Nokta'dan ortak çalışma: kodaman.org

Pilli ile Nokta el ele vermiş ve yazılım geliştiricileri çok memnun edeceğine inandığım "Kodaman" isimli kaynak siteyi pillinetwork bünyesine katmışlar.

Kodaman.org adresinden yayın yapacak olan yeni pillinetwork üyesi, Nokta tarafından yönetiliyor olup, reklamlarını şirketin reklam servisi Virgül üzerinden alıyor olacakmış.

Diğer tüm pillinetwork sitelerinde olduğu gibi yazarlarının gelir paylaşımına dahil olduğu yapıda içerik tamamen yüksek seviyeli programlama ve web geliştirme üzerine kurgulanmış.

Yarın (Perşembe) yayına alınması planlanan kodaman.org'un tüm altyapısı ve yazılımı Pilli tarafından hazırlanmış ve teknik yönetimi yine kendilerinde olacakmış. Bildiğimiz pillinetwork özelliklerine ek olarak kodaman.org'a kodları boyama ve satır numarası verme gibi imkanlar dahil edilmiş. Bu arada Webrazzi okuyucularına özel bir bilgi olsun, bu özellik için Pilli Google'ın Prettify isimli JavaScript kütüphanesini kullanmış.

Pilli ile Nokta arasında gerçekleşen ve ülkemizde çok fazla alışkın olmadığımız internet şirketleri arası işbirliğinin ilerleyen dönemlerde ne aşamaya geleceğini bilemiyoruz ancak şahsen çalışma tarzlarını birbirlerine yakın gördüğüm iki şirketin sinerjisinin yüksek olacağına inanıyorum. Önümüzdeki dönemlerde Nokta ile Pilli'nin birbirlerinin eksikliklerini gidererek çok daha dikkat çeken işbirlikleri kurabileceklerini tahmin ediyorum.

Sosyal ağ ve komünite seviyesinde eksik olan Nokta için Pilli'nin sağlayabileceklerinin yanında, trafik, teknik altyapı ve finansman seviyesinde Nokta'nın sağlayabileceklerinin nasıl bir güç oluşturacağını düşünmek heyecanlı oluyor. Elbette bu söylediklerimin şu an için sadece "düşünce" seviyesinde olduğunu hatırlatmak isterim, kimse benim gibi heyecan yapmasın...

Sinerjisinin yanında içeriği konusunda da önemli bir açığı kapatacağını düşündüğüm kodaman.org'un Nokta ekibinin yüksek trafik sahibi sitelerinden sağladığı yazılım tecrübesi ile değerli bir kaynak olacağına inanıyorum.

Yorumlar (12)
 1. Tuğca Eker Tuğca Eker

  Ben ulaşamıyorum siteye. Parola doğrulama kutusu açılıyor... Site erişime açıldı mı?

 2. @Tuğca Eker

  Yarın (Perşembe) yayına alınacak.

 3. Can Erdoğan Can Erdoğan

  Pilli'nin networkunde eksik kalan bi kısımdı bunun için nokta gibi bir şirketle çalışmak doğru bi karar gibi gözüküyor.

  Umarım güzel bir paylaşım ortamı sağlanır.

 4. Önder Sürmeli Önder Sürmeli

  Güzel bir birliktelik. İnternet camiamıza çok büyük artıları olacağı kesin.

 5. Hayırlı olsun :)

 6. Can Yılmaz Can Yılmaz

  Pilli bide edebiyat adına bi site açsa çok mutlu olucam. :) Hatta sanat adı altında tiyatro edebiyat falanda toplanabilir.

 7. Keşke sitenin ne işe yaradığını da söyleseydiniz. Acaba ben mi kaçırdım diye 3 defa okudum yazıyı ama sitenin ne işe yaradığı dışında her türlü bilgi mevcut...

 8. Can Erdoğan Can Erdoğan

  @Arda haklısın aslında ama Pilli'nin siteleri çok duyulduğu ve çevrede bilindiği için o nokta sanırım atlanmış :) Pilli ile ilgili bilgileri ve site tarzını zaten http://www.pilli.com/siteler adresinden görebilirsin.

  Kısaca içerik paylaşımı yapılan klasik bir pilli sitesi olacak yanılmıyorsam :)

 9. pilli'den ve kodaman'dan ilgili açıklamalar gelmiş..

 10. Turgay Yilmaz Turgay Yilmaz

  İnsanların emekleri nasıl hiç edilir çok güzel görmüş olduğumuz bir proje oldu. Büyük firmalara güvenip iş yapılırsa olacağı budur.

  Yazık oldu güzelim kaynak sitesine. Bu konuyu üste taşırsanız da sevinirim ya da şu beceriksizlikle kapttığı sitelerle ilgili bir haber yaparsanız sevinirim. Onlarca yazı onlarca emeği para kazanmıyor diye kapatan firma Türk firmadan başka biri olamaz. günde 20 bin kişi girse bile o sitenin sunucu masrafını karşılayacak 300 tl bulamazlar mı çok kolay bulurlar.

  1. Sormayın hocam, hiç açıklama vs. göründü mü ortalıkta? Güncel ne var, nasıl yapılır gibi gayet güzel bir kaynağımız -hele ki Türkçe- bir anda "puff" oluverdi...

 11. bildiğim kadarıyla bu siteler kapatıldı.