5 YTL kayboldu bulana PlayStation 3 hediye!
Eğlence

5 YTL kayboldu bulana PlayStation 3 hediye!

Uzmantv.com, itiraf.com, istanbul.net, ankara.net, izmir.net sitelerinin kurucusu Ersan Özer bugün Acıbadem civarlarında 5 YTL parasını kaybetmiş. Kaybolan paranın seri numarası B41 008921. Parayı bulan kişi eğer parayı PK. 78 Suadiye 34741 İstanbul adresine gönderirse Ersan Özer kendisine PlayStation 3 hediye edecekmiş.

5 YTL için ortalama 900 YTL'lik hediye verilir mi derseniz haklısınız. Hatta bu hediye için bir de web sitesi açmış Ersan Özer. ParamKayboldu.com!

Görünen o ki Ersan Özer para kaybetme işini alışkanlık haline getirip zengin gönlüyle hergün parasını bulana farklı bir hediye veriyor olacak. Bu işi de ortağı olduğu şirketi Magnet'in yeni girişimi olan ParamKayboldu.com üzerinden yapıyor olacak.

Buraya yazdığımız hiçbirşey şaka değildi aslında.

ParamKayboldu.com bugün hayata geçirildi ve sistemin mantığı şu. Hergün 5 YTL kaybediliyor ve bulana verilmek üzere bir ödül belirleniyor. Kaybolan paranın seri numarası sitede yayınlanıyor ve parayı bulup verilen adrese posta ile gönderen kişiye ödül veriliyor.

Hergün yeni bir 5 YTL ve yeni bir seri numarası, yeni bir ödül ile eşleştirilerek sitede yayınlanıyor olacak. 1 yıl içinde sitede yayınlanmış herhangi bir 5 YTL'yi bulursanız hediyenizi alabiliyorsunuz.

Yani, şöyle bir tablodan bahsediyoruz. Ersan Özer 1 yıl boyunca toplam 1.825 YTL kaybedecek, ve bunun karşılığında 365 farklı hediyeyi ödül olarak verecek.

ParamKayboldu.com şu an için gelir modeli olan bir girişim değil. Zaman içinde ödül sponsoru olan firmalar için bir platform yaratacak olan girişim, aynı zamanda Magnet siteleri için de önemli bir kanal yaratmış olacak.

Servisten haberdar olduğumda Ersan'a ilk sorduğum fikrin kime ait olduğu yönündeydi. Fikir tamamen Ersan Özer'e aitmiş ve aynı modelde çalışan başka bir servisi bugüne kadar görmemiş. Viral etkisi gerçekten yüksek olacağını düşündüğüm ParamKayboldu.com'un özellikle pazarlama boyutunda değer yaratacağını düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde bilimum yazılı basında bu servisi görürsek de şaşırmayalım derim.

Son bir dipnot. "Paramı kaybettim getirene ödül vereceğim" modelinde kurgulanan yapılarda Milli Piyango'dan izin almak gerekmiyormuş. Yani benzer uygulamalar için çekiliş yapılmadığı için izin prosedürüyle uğraşmanız gerekmeyecektir

Ersan Özer'i eğlenceli ve kazançlı yeni girişimi için tebrik ediyorum ve içtenlikle seri numaralarını takip edeceğimi bildirmek istiyorum. ;)

Yorumlar (42)
 1. Deniz Oktar Deniz Oktar

  oh spam mekani olmus burasi.

 2. Muzaffer Muzaffer

  İlk görünüşte eğlenceli görünüyor oysa projenin uygulama süreci pek eğlenceli değil. Aklıma ilk gelen şu olmuştu Belirli bir yerde para kaybedilecek ve tabiki o yer de daha önce anlaşmalı Restorant,Sinema... sahipleri. Tabi kimse para için bir yere gideceğini sanmıyorum kaldı ki parayı bulan kişi ineternetten haberi olmadığından hemen para cuzdanlarda ve kimsenin hergün siteye girip 5 ytl leri tek tek kotrol edeceklerini sanmıyorum.

  Başarılı bulduğum kısım ise ses getirmesi ve kendi reklamlarını ucuza yapmaları bundan dolayı tebrik ediyorum kendilerini

 3. İşitme Kaybı İşitme Kaybı

  Oğluma denk gelsin bu para :)

 4. İsmurat İsmurat

  Bursa 'da da bir şube açsınlar yahu :) Mesleği icabı sürekli gezen arkadaşlar var, kurarım şebekeyi.

  Vermeyin seri numarsını falan, mazallah gidip sahtesini falan basmasınlar ;)

 5. Servis ve proje güzel ama siteye girdiğimde 503 hatası veriyor. Ya site aşırı yüklenmekten göçtü veya alt yapı henüz tam olarak kurulamadı. Ama proje yine de mükemmel.

 6. Vedat Erol Vedat Erol

  Eğer Ersan Özer parayı kendisi kaybediyorsa ev ve iş adresini almak isteriz. Takip etmek zevkli olacaktır:)

  Bunun dışında keşke kızımkayboldu, oğlumkayboldu babamkayboldu gibi sosyal içerikli bir çalışma yapabilse daha güzel olurdu, takdir ederdik...

 7. Anlamadığım küçük bi nokta var.

  Sayfada görünen para üzerinde seri numarası oynanıpta mı konmuş? Yoksa taranmışta mı konmuş? Veya seri numaraları nereden tespit edilmiş. Belki o seri numarasına sahip para yok.

  Ama fikir harika. Maaşımı da 5 liralık isteyecem bundan sonra :)

 8. Barış Gürenç Barış Gürenç

  reklam kokan hareketler bunlar MİKE ^^ :D

  sarıyerde oturuyorum aramda acıbademle baya yer var şöyle 50 ytl felan kaybetseydiya

  5 er ytlden :)

 9. Can Karatoprak Can Karatoprak

  Bu sahtesini basma işi çok hoşuma gitti. Yurdumun insanı gerçekten de deneyebilir. Ben de parayı Ankara'da, bizim yazıcının kağıt tepsisinde buldum, Acıbadem'den buraya kadar, bu kadar çabuk nasıl geldi anlamadım. Az sonra postaya veriyorum, gönder oyun konsolunu :)

 10. Onur Taner Onur Taner

  Yaratıcı bir fikir!

 11. Mertol Kasanan Mertol Kasanan

  Yani anladığım kadarıyla, seri numarası alınmış bir 5 ytl lik banknot dolaşıma sokulmuş, Türkiyenin herhangi bir yerinden çıkabilir;

  Yani yıllık 1825 liralık maliyet de söz konusu değil, mesela sigara alırken verir banknotu :)

  5 liralar da öyle Banka kasasından saklanacak cinsten banknot olmadığı için devamlı dolaşımda kalır,her an size de düşebilir :)

  Tek mesele, her gün artan sayıda numaraylakarşılaştırmamız gerekecek elimize geçen her 5 lirayı :)

  Eğlenceli oyuna benziyor.

 12. Benim anlamadığım bu paralar gerçekten bilerek kayıp mı ediliyor yoksa piyasadaki her hangi bir 5ytl nin numaralarımı yayınlanıyor.

  Yani istanbul dışındakilerin buna katılma şansı varmı gibi bir soru oldu :)

 13. Ersan Özer 1 yıl boyunca toplam 1.825 YTL kaybetmeyecek.

  Çünkü hangi 5 YTL'lik banknotun kaybolacağını önceden bilemez, ve hangisinin seri numarasını kaydedecek?

  Numarasını kaydettiği banknotu çıkıp kalabalık bi yerde yere mi atacak? Amaç o banknotun piyasada dönmeye başlamasını sağlamaksa bir takside veya bakkalda ödeme için kullansın. (Öyle de yapacak zaten).

  p.s. Web 3.0 olmuş bu :D

 14. Bahadir Bahadir

  Daha sacma bisey yapilamazdi, tebrikler.

 15. Meraktan bakanlar dışında çok tutmaz gibi geldi bana. Kaybedilen para dolaşıma girebilecekse elimize geçen her 5 lirayı kontrol edecek halimiz yok. Parayı bulan kişinin internet kullanıcısı olması ihtimali de çok yüksek değil sanırım. Merakla bekliyoruz...

 16. Bu arada benim için ekstra ilginç bir haber oldu, çünkü bu sabah iş icabıyla Acıbadem'de Doğuş Üniversitesi civarında kaldırım kenarında yırtık bir para gördüm :) Ama hiç dikkat etmedim ne olduğuna :(

 17. Mehmet Alp Mehmet Alp

  http://www.milliondollarhomepage.com/ 'dan sonra şimdiye kadar bu kadar yaratıcı bir fikirle karşılaşmadım ne diyim:)

 18. Saçma Geldi Fakat Arada Bakarıs :)

 19. Muhammet Ünal Muhammet Ünal

  Yakında elinde şu seri numarasıyla 5 Ytl. si olan kişiye 100 lira veriyorum ilanları dahi görebiliriz.

  100 e alıp playstation kapma hırsıyla :)

  enteresan bir fikir bu siteyi daha öncedende görmüştüm gerçi, oyunda oynamak lazım arada ama merak ettiğim ersan özerin bu siteden tam olarak beklentisi nedir

 20. Can Yılmaz Can Yılmaz

  Ersan Özer'i ve tüm Magnet ekibini tebrik ederim. Şahane bir fikir. İstanbul dışına paranın çıkacağını sanmıyorum ama elime geçen her 5 YTL için ufak çaplı bir heyecan yaşayacağım. :)

 21. İdris Cin İdris Cin

  Görebildiğim kadarıyla, ülkemizdeki "daha önce internete hiç girmemiş" kitleleri bile internete çekebilecek potansiyelde viral bir proje olacak kanısındayım.

  Bu yüzden sadece "Ersan Özer" ve MagNet markaları için değil genel anlamda türk interneti için güzel sonuçları olacaktır. Teşekkürler Ersan Özer ;)

  Bu arada "sahte para" çetelerine de dikkat diyorum ;)

 22. Hasan Keskin Hasan Keskin

  İlk bakışta yaratıcı bir fikir gibi gelse de uygulamada pek de şahane bir fikir olduğunu söyleyemem. Bir kere bu haliyle proje istanbul'u ve onun da belirli bölümlerini baz almışa benziyor. Böylelikle hedef kitle 10 milyon kişiye düşüyor bir de internete hiç girmemiş girse bile google ve hotmailden başka birşey bilmeyen çok büyük bir kitle var para bunlardan birine denk gelip cepte aylarca gezebilir veya dolmuşta orda burda...

  55 milyon adet 1 YTL'lik, 115 milyon adet 5 YTL'lik ve de 122 milyon adet 10 YTL'lik banknot piyasada dolanıyor. demişler burada tabi eklemiş yazan kişi ben pek 5 YTL bulamıyorum diye.

  Tabi tüm bunların yanında Ersan Özer'in internetteki tecrübesi ve marka yaratma becerisiyle bu projeyi süsleyip boyayıp birilerine (sponsor olmak isteyebilecek potansiyel müşterilerine) satabileceği de ortada, satmaktan kastım onları bunun yaratıcı bir fikir ve iyi bir tanıtım olanağı olacağına ikna etmek.

 23. bu proje kesinlikle istanbul ile sınırlı kalmamalı.. eğer internet küresel ise bu proje de küreselleşmeli.. ilk önce Türkiye içi, daha sonra Dünya üzerinde denenebilir ve çokta iyi bir başarı grafiği yakalanabilir.. fikir cidden süper.. tebrikler.

 24. Onder Eren Onder Eren

  Guzel fikir ki internetle ilgisi olmayanlari internete cekebilme potansiyeli oldugu konusunda hemfikirim. bu arada paraya atilacak kucucuk bir paraf ve isaret, sahte vb. para ile hediye almaya calisanlari engeller. boyle bir fikri hayata gecirenler bunu da akil etmislerdir zaten

 25. Ersan projeyi Friendfeed'de ilk duyurduğunda "internet erişimi bu düzeydeyken bu viral tutmaz" diyenlere yaptığım hatırlatmayı burada da paylaşmak isterim: Kurtlar Vadisi filmi, sinemaya "ilk defa gittim, salon çok karanlıkmış" diyecek kadar yabancı bir kitleyi bile salonlara soktu. (Bunu söyleyen adamı TV'de gözlerimle görmesem inanmazdım). Bu proje de İnternet'e "İnternet diye bişey varmış, 5 ytl'yi bulana ödül veriyolarmış" diyecek kadar uzak kitleye bile ulaşabileceği için inanılmaz bir viral potansiyeli taşıyor.

 26. Ersan Bey kendisinin de açıkladığı gibi, çogunlukla yurt dışında başarılı olmuş projeleri hayata geçiriyor. Muhtemelen bu proje de daha önce yapılmıştır. Ancak uygulaması kolay ve klonları çıkacaktır. Bu klonların daha da yaratıcı olabilecegini düşünüyorum.

 27. Tam olarak işleyişi anlayamadım fakat iki şekilde olabileceğini düşünüyorum.

  1)Kaybedilen banknot tekil ve sadece bir adet var. Bir yıl içinde bulup getiren bir talihliye hediye direk veriliyor ve çekiliş düzenlemeye bu durumda gerek olmuyor. Site hergün kontrol edenlerin pageview’i ile reklam geliri elde edecek bir modelde devam ediyor.

  2) Piyasada birden fazla aynı seriden 5 YTL banknotu dolaşıyor (mesela 1000 tane) ve bu banknotları gönderenler arasından çekiliş ile bir talihliye hediye veriliyor, site 5000 YTL kazanıyor.

  2. işleyiş modeli insanların nakit para karşılığı bir bilet satın alarak (aynı milli piyango biletinde olduğu gibi) çekilişe katılması anlamına gelir. Mülküm kayboldu maddesi burada uzun vadede geçerli olamayaktır zira insanların cebinden para verdiği fakat çekilişin nasıl yapıldığı net olmayan modeller büyük şikayet alıyor. Para verip de birşey kazanamayan kullanıcıların kafalarında kurdukları senaryolar ve yaptıkları şikayetler bu modeli bence oldukça riskli kılıyor, özellikle tam da Milli Piyango İdaresi özelleştirilirken ben böyle bir modelin altına imzamı atmazdım.

 28. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Ersan Özer'in fikirlerine her zaman saygı duymuşumdur. Ve bu projeyi de oldukça beğendim. Fakat bence önemli bir eksiği var. Şöyle ki;

  Şans oyunları bile oynadığımız zaman, ucunda trilyonlar olduğu durumlarda bile çok geç bakıyoruz. Üşeniyoruz yani. Bunun da en büyük nedeni ''nasıl olsa tutmayacak'' diye düşünüyor olmamız. Demek istediğim, her gün 5 ytl kaybedip, ucunda PS3 -veya o değerlerde- ödüller konulacağına; ayda bir 5 ytl kaybedilip, çeşitli sponsorlarla araba, motosiklet -veya yakın değerlerde- ödüller konulması lazım. Bu kadar ''küçük'' ödüller için, bu kadar uğraş verici bir işe(eline geçen her 5 ytl'nin seri numarasına bakmak gibi) çoğu kişinin girişeceğini sanmıyorum. Ersan abi eminim projenin devamında bunları düşünmüştür. Bu sadece projenin tanıtımı açısından, başlangıç için kurgulanmış bir ödül sistemidir diye tahmin ediyorum.

 29. Deniz Oktar Deniz Oktar

  Valla ben ilgi cekmek-gazeteye cikmak vs.. disinda ne ise yaradigini tam cozemedim. Sanirim amaci da bu, o nedenle butun gurup sirketlerinin linkleri konmus. Kisa donemli bir pazarlama stratejisi gibi geliyor bana.

 30. Paralın geri dönme ihtimali milyonda bir olduğu için ödüllerde büyük ihtimal ellerinde kalıcak :)

 31. Tolga Özek Tolga Özek

  Böyle bir kampanyanın reklam çalışmalarını merakla bekliyorum, ilginç fikir, ilk anda "o da ne?..anlamadım nasıl ya" gibi tepkiler verdirtiyor:)

 32. Mertol Kasanan Mertol Kasanan

  bulparami.com sahipleri, üniversite yıllarımızdan beri aklımızdaydı ama mezun olup web tasarımı hakkında nitelikli bilgi edinmemiz gerekiyordu diye yazmışlar, ne var ki:

  1) Domainleri 11.11.2008 tarihinde alınmış; Yani paramkayboldu.com webrazzi de haber olduktan 5 gün sonra;

  2) Okullar haziranda kapanıyor; Yaz boyunca nitelikli web tasarımı bilgisini edinemeyip de son snavlarını eylülde verip 2 ay sonra mı açabildiler sitelerini?

  3) Nitelikli web tasarımı bilgisi lafı çok sırıtıyor yahu, özellikle de Powered by PHP-Fusion ve BlueStar theme by Burningames ibarelerinin yanında :)

  Keşke Ersan Özerin fikrini çok beğendik ve çok para kazanacağımızı düşündük rakip olduk deseydiniz. Spamlarınız ve bu yazılarınız bu denli samimiyetsiz durmazdı, yaptığınız yargılanmazdı ve yazdığınız dalga konusu olmazdı;

  Neyse ben size daha güzel fikir vereyim; Sitenizin bir bölümünde seri no kontrol kutucuğu olsun; Elinde 5 ytl olanlar bakalım acaba bu para mı diye seri numarayı yazdıklarında sistem onlara bu para olduğunu söylesin; Böylece herkes size 5 ytl postalasa kısa zamanda zengin olursunuz. Ama dikkat edin, nitelikli web tasarımı bilginizi kullanarak bir kişiye sadece 1 defa doğru para bu deeyin, yoksa yemezler :)

 33. Önder Sürmeli Önder Sürmeli

  Ersan Özer tarzı bir web girişimi.

 34. Serkan Köylü Serkan Köylü

  Yaratıcı bir fikre benziyor diye düşündüm en başta ama birinin bu şekilde hediye alma ihtimali hayli düşük görünüyor:)

  Muhtemelen 3-4 yılda bir kişiyi görebiliriz(en iyi ihtimalle!) ödülü kazanabilen.

 35. Ben de Serkan Köylü gibi yaratıcı bir fikir olarak görüyordum. Fakat fikirlerim değişti. Projenin riskli bir iş olduğunu düşünmekteyim. Neden mi diye sorarsanız buyrun: Paramkayboldu.com’un risk oyunu

 36. Ersan Özer Ersan Özer

  Yorum sahiplerinin eline sağlık. Bu sadece oyuncak bir proje. Böyle de bir şey yapılabilir diye yapıldı. İnternet projesi değil aslında. İnterneti sadece bu oyunu duyurmak için kullanıyoruz. Gazete, televizyon da olabilirdi. Paralar bulunur, bulunmaz, ayrı konu. Oyun oynuyoruz sadece. Katılan herkese çok teşekkürler.

 37. Ahmet Altun Ahmet Altun

  Bence de güzel bir fikir ama tüm türkiyeye yayılması lazım , sadece istanbulda kalmamalı...bu arada başka bi site daha var arkadaşlar www.bulparami.com bu sitedeki paralar farklı şehirlerde harcanıyormuş bence bi oyun gibi hoşuma gitti doğrusu...

 38. ewet bende biliyorum o siteyi arkadaşlar bence www.bulparami.com daha samimi daha güzel

 39. ParamKayboldu.com kapandı. 3 ayda kaç tane 5'lik geri geldi acaba :)

 40. Ali Eren Ali Eren

  :P gelen 5 tl ler ile kesin bi kaç tane ps3 alınır aslında çok iyi fikir :D

 41. Ertan Ertan

  www.paramkayboldu.com

  "Viral projenin sonu" basarisizligi ortbas etmek icin cok da dahiyene bir fikir degil.

  Duayenler de bunu yaparsa...

 42. Muharrem Bayraktar Muharrem Bayraktar

  Demekki İşler Düşünüldüğü Gibi Gitmedi :D