Tio için geri sayımda sona mı gelindi?
E-Ticaret

Tio için geri sayımda sona mı gelindi?

23 Temmuz'da yaptığımız haberde e-ticaret alanında önemli bir oyuncu olabileceğini düşündüğümüz Tio'nun satılmak ile kapatılmak arasında gidip geldiğini yazmıştık.

Haberimizin sonrasında konuyla ilgili Teknoloji Holding ya da Embrio tarafından hiçbir resmi açıklama gelmedi ancak şirket içinden konuyla ilgili bazı arkadaşlarımız özellikle kapatılmanın söz konusu olmadığını dile getiren açıklamaları gerek sözlü gerekse yazılı olarak yaptılar.

Son günlerde sürekli Teknoloji Holding tarafında bir yaprak dökümü olduğunun haberlerini alıyorduk. Tio ekibinin yanı sıra şirketin Embrio bünyesindeki farklı girişimlerinin de operasyonu durdurma kararı aldığını öğreniyorduk.

Sadece duyum olarak kulağımıza gelen bir dedikodu ise şirketin BelgeTurk projesinin girişimin hayata geçirilmesinin ana sebebi olan anlaşmanın iptal edilmesi ile sona erdirildiği yönündeydi. Benzer duyumları KolayTedarik için de alıyoruz.

Bugün aldığımız bir duyum ise Tio'nun şu günlerde ana operasyonunu sona erdireceği ve şirketin bugün içinde bir açıklama yapacağı yönünde oldu.

Konuyu Teknoloji Holding tarafından doğrulamamız mümkün olamadı, çünkü şirket içindeki kontaklarımızın neredeyse hepsi işten ayrılmış durumda. Ancak Tio.com.tr'yi incelediğimizde servisin zaten hali hazırda artık sadece bir fiyat karşılaştırma hizmeti sunduğunu ve asıl fark yaratması gereken direkt satış hizmetini artık vermediğini görüyoruz. Tio artık kıyaslama ile sunduğu fiyatlardan alım yapmak istediğinizde sizi ilgili alışveriş sitesine yönlendiriyor.

Tio sadece fiyat karşılaştırma ile devam eder mi yoksa tamamen siteyi kapatır mı bilemiyorum ancak sadece fiyat karşılaştırma ile devam etmesinin kendilerine zarar vermeyeceğini hatta imaj açısından daha doğru bir karar olacağını düşünüyorum.

Tio yola çıktığı ilk modelinde güzel bir noktayı yakalamıştı ancak şirket içi dinamiklerin yarattığı beklenti ile geri dönüşler kurumsal yapı dahilinde tatmin edici olamamıştı. Tio ekibinin bu süreçte ne kadar canla başla çalıştığını herzaman gözlemliyor, duyuyor ve görüyordum. Ancak malesef dinamik, esnek ve vizyoner olunması gereken Tio gibi bir girişimin gelişiminde belli ki sağlanamayan ya da aşılamayan pozisyonlar doğmuş ve büyük umutlar bağlanan servis bugünkü konumuna gelmiş.

Umarım servisin altında yatan teknoloji ve birikim bir çırpıda silinmez ve üzerinde biraz düşünülüp değerlendirilir. Operasyon bitmiş olsa da, ana modelden uzaklaşılıp iş modeli ortadan kalkmış olsa da Tio'nun hâlâ yapabileceği ve dinamik bir yapı içinde ulaşabileceği hedefleri olduğuna inanıyorum.

Bugünlerde çok büyük olasılıkla sona ermiş ya da erecek olan Tio operasyonu bence tüm bunların ışığında değerlendirilmelidir.

Yorumlar (12)
 1. Önder Eren Önder Eren

  Eticaret sektörü adına üzücü gelişmeler bunlar. Türkiye'de eticaretin üzerinde dolanan bu kara bulutlarla ilgili bir analiz okumak isterdim çünkü bir şeyler temelden ters gidiyor olmalı ki, arka arkaya eticaret tasfiyeleri okuyoruz.

  Tio ekibinden çok değerli insanlar tanıma fırsatım oldu. Ekipteki kayıpların tio'yu öyle böyle sona götüreceği aşikardı.

 2. Tio.com.tr burada yanlış giden hala rayına oturmamış e-ticaret sektörünü kurtarmak için başlatılmış bir proje değildi.. Tio , kargoların kendi içindeki sorunlarını çözemezdi, sorun şuan kargodan ziyade e-ticaret sitelerinin yayınladıkları ürünlerin stok değerlerini gerçek gösterebilmesi, sattıkları ürünleri temin edebilmesi.. Efet aslında mağaza / kargo problemleri olmasa ,stok sorunu yasanmasa süper olurdu bencede..

  Evet tio da artık yolun sonu , ama her proje için ya öçyleydi böyleydi dersekkk , bu sektör olduğu yerden geriye gitmeye başlar.. Biz ki bunu ilerletmeye çalışıyoruz..

  Tio da süreçler ile ilgili bilgi yarın itibariyle açıklanacaktır.

 3. Mertol Kasanan Mertol Kasanan

  Güzel fikir,güzel site ama işe yarıyor muydu? Hayır.

  Ne yazıkki tio.com.tr hiç bir zaman işime yaramamıştı.

  2005 yılından bu yana tüm elektronik eşyalarımı sadece Online mağzalardan aldım.

  Bir şey almadan önce fiyat araştırırım bol bol, ve sanırım TİO da bunu kolaylaştırması için vardı.

  Ama kolaylaştırmaktan uzaktı. Çıkan sonuçlar bir kaç sanal mağzayla sınırlıydı ve genelde bunların fiyatları hepsiburada.com gibi herkesin bildiği sitelerden daha pahalıydı.

  En düşük fiyat için bir kaç foruma bakmak yeterli olurken alışverişimi TİO kullanarak yapmamı sağlayacak şey ne olacaktı ki? TİO üzerinden doğrudan sipariş fonksiyonu mu? En ucuz mağzaya gitmek sadece bir kaç saniye alırken siparişimi TİO üzerinden daha pahalıya yapmam için hiç bir sebep olmadı.

  Belki TİO internete ilk kez bağlanan, forum ve Alışveriş sitesi bilmeyenler tarafından kullanılmıştır ama sanmıyorum ki deneyimli bir internet kullanıcısı bir faydasını görmüş olsun.

  Bu yüzden bence TİO bekleneni karşılamamış bir projeden çok yapılmak istenen bir türlü yapılamamış bir proje.

  Bu arada, bir e-ticaret sitesi müşterisini 3 kuruş bile olsa daha ucuza satan rakibine kaptırabiliyor olması ayrı bir dram. Sanmıyorum ki sık alışveriş yapan biri sorun ile karşılaşmamış olsun.

  Bir açıdan, tio.com.tr , yemeksepeti.com un yaptığını elektronik marketlere yapmaya çalıştı;Yemek Sepetinin en önemli özelliği de restoran ve müşteri arasında çıkan sorunları çok hızlı ve çok tatminar bir şekilde çözüyor olması.

  Hadi çeşitlilik olmasa bile belki tam da sizin aradığınız ürün için işe yaramış olduğunu var sayalım; O zaman tio.com.tr yemek sepetinin yaptığını yapıp, sanal market/kargo kaynaklı sorunları çözmeyi vaad ediyor muydu? O da yok; Oysa ki öyle bir şey olsa ben TİO dan alışveriş yapabilirdim; Özellikle de spariş verdiğim cep telefonu Yurtiçi Kargo da çalınması ve hepsiburada.com un bu konuda bana en ufak bir yardımı dokunmamış olmasından sonra; Saatlerce destek hattında operatörle kavga etmek yerine bu işi TİO çözebiliyor olsaydı mesela, kesinlikle TİO dan yaparım alışverişimi.

 4. Ertuğrul Ertuğrul

  az önce tio'dan bana şöyle bi mail geldi.

  Değerli Üyemiz

  Fiyat karşılaştırma ve alışveriş rehberi olarak www.tio.com.tr adresinde hizmet veren

  web sitemiz 27 Ekim 2008 tarihinden itibaren faaliyetlerini durdurma kararı almıştır.

  Bu tarihten itibaren Tio.com.tr üzerinden sipariş verilemeyecektir.

  27 Ekim 2008 tarihine kadar vermiş olduğunuz siparişlerinize ait, iptal ve iade işlemleri sonuçlanıncaya kadar, sorumlu personelimiz sizlere hizmet vermeye devam edecektir.

  Tio.com.tr olarak bizlere göstermiş olduğunuz ilgi ve desteğiniz için teşekkürlerimizi sunarız.

 5. Tayfun Mollaoglu Tayfun Mollaoglu

  Ben de tio Canlarından biriydim ilk basladığımız andan itibaren tio ya güvenimiz sonsuz du çalışanlar olarak herkez mükemmel insanlardı. Bu haberi duyunca cok uzuldum. Ama kimsenin bu işleri bilmiyorlardı gibi yargılarda bulunmaya hakkı yok. Sonuçta canla başla çalışıldı ve hayat verildi. Sonuçu bu olmamalıydı.

  Gerçekten çok üzüldüm...

  Ama birlikte çaıştıgım insanları asla unutmıcam. Hayatımın en iyi 1 yıl tiocanlar'la geçti... :)

  Tio bu ülkeye fazla geldi....

 6. Ufuk Guven Ufuk Guven

  Şirket olarak yaptığımız internet yatırımlarında web sitenin gelir potansiyelini düşünerek gerçekçi verilerle işe başlamayı uygun görüyoruz. Ki her ne kadar yararlı bir site ortaya çıkarsanızda onca emeğinizin boşa gittiğini görmek insana kötü bir his veriyor.Sonuçta para kazanmak için site yapılıyor. İnternette site açmak kolay ama iş kurmak çok zordur.

 7. Kenan Alpogan Kenan Alpogan

  Sorun daha büyük çaplı bence.Türkiye'de sermayenin girdiği sektörlerin devlet tarafından düzenlenmesi gerek.Bu ülkenin yeni zenginlere ihtiyacı var.E-ticaretteki sorun da bu büyük sorunun bir yansması sadece.Milyarlarca dolarlık serveti olan Aydın Doğan kalkıyor e-ticaret alanında faaliyet gösteriyor ve burada büyüyebilecek olan kurum ve kişilerin de önüne geçiyor.Doğan Holding'in arkasında olduğu bir firma stok gücü,reklam gücü ve teknoloji geliştirme gücü açısından baş edilemez güçtedir.Hepsiburada'nın olduğu bir alanda geriye sadece onun artıklarını toplamak düşer diğerlerine.Maalesef öyle...Köpekbalıklarınla yüzen ve köpekbalıklarının yemek artıklarından beslenen küçük balıklar gibi.

 8. Bakkal Amca Bakkal Amca

  Bir bakkal düşünün lütfen, 4 koli margarin, 3 koli çay, bilmem kça koli şeker, bilmem kaç teker kaşar alıp koyuyor bakkalına ve raflarına. Bu alımları yaparken neyi hesaplıyor bu adam ? bu mal ne kadar zamanda ne kadarlık bir nihayi fayda üretir, ne kadarı elimde kalır ne kadarı doğru mal ve satılabilir. Şimdi biri geliyor bu bakkal amcaya ve diyor ki;" ... 3 sene sonra senin en büyük rakibini migros yapacağım... Yalnız altını çizmek istiyorum seni migros'un en büyük rakibi değil senin en büyük rakibini migros yapacağım." bakkal amca sizce bu adama ne sorar ? nasıl yapacaksın bunu ey adam der dediğinizi duyuyor gibiyim. bence ilgili firmanında önüne benzer projeksiyon ve yüksek beklentili ağız sulandırıcılı rakamlar konulduğunda halk diliyle projelerin üzerine atlanmış, gerek yöneticilerin "Formül hataları" gerekse ciddi ve deneyimli bir proje ekibinin olmayışı, sonuç odaklı yönetim yerine beklenti odaklı ve piyasa bilgisinden bi haber yola çıkılması, tüm embrio projelerini saman alevi kıvamına döndürmüştür. söylenecek o kadar çok şey var ki aslında yazmaya kalksanız sabah olur, bence insanların şapkalarını önüne alıp kendilerine cesurca biz aslında şuralarda hata yaptık demesi gerekir, bunca insan bir dudak aralığında ekmeğinden oldu, boşa vakit harcadı. Ama iyi bir okuldu keza neyin nasıl yapılmaması gerektiğini süper öğretiyordu. Sanırım yukarda birileri bir şeyleri öğrendi ve sorgulamaya başladı ki tek tek kapatmalar gelmeye başladı.

  "Bakkal amca sen yine müşterine göre iş yapmaya ve kendince yaptığın fizibilitelere göre işini sağlam yapmaya devam et bence yoksa gelen adam bakkalın bir yana evdeki kap kacağından da edebilir seni."

 9. Mustafa Kayıkçı Mustafa Kayıkçı

  1) Internet işinden hiç anlamayan bir grup vasat bankacıyı bir araya toplarsınız,

  2) Bunlar yatırımcı/proje değerlendirme aşamasında kalmaları gerekmesine karşın "ben bilirim ben yaparım" diyerek kendisi girişimci gibi davranmaya kalkar.

  3) Patronun da internet ve online projelerden hiç anlamadığını ekleyin.

  Bu durumda e-ticaret sektörünü (bakkal amcaları), kar marjlarını, tüketicileri, online reklamcılığı, web teknolojisini zerre kadar anlamadan, anlamaya çalışmadan üfürükten excel tabloları ile patron rahatlıkla iki yıl uyutulur paralar da çarçur edilir.

  Geçmiş olsun...moral bozacak bir durum yok, bunun e-ticaret, internet sektörünün gidişatı ile ilgisi yok. Sadece kötü kurumsal yönetim durumu...Moralinizi bozmayın. İşini bilen insanlar bu sektörü büyütmeye devam edecektir.

 10. Tayfun Mollaoglu Bey,

  Tio'nun Türkiye'ye fazla geldiği sözlerinize katılmıyorum, her milletin belli bir beğeni ve eğilimleri var. Tio'yu proje olarak beğensemde yukarıda bir arkadaşın da bahsettiği gibi bende hiç kullanmadım yıllardır internetten alışveriş yapmama rağmen. Açıkçası Tio tarzı bir sistemi biz de 2004 yılında düşünmüştük epey araştırdık ama maalesef girmedik. Şu anki Tio manzarası ertelediğimiz bu işi tekrar epey bir ileri attı. Tio'ya bir eleştiri yapmak da lazım. Pazarlama faaliyetlerinin tek yönlü olduğunu görüyorum, sadece adının bir yerlerde geçmesinden ziyade çok farklı yöntemler kullanılabilirdi. Tabii ki herkesin stratejisi farklı neyse hayırlısı...

 11. Önder Eren Önder Eren

  Eski tio ekibinden Tuncay Tuncer'in bu konu ile ilgili makalesi : http://tinyurl.com/tuncaytuncer

 12. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Gerçekten üzücü bir durum verilen emeklerin karşılığının alınamaması...

  Ancak Mertol Kasanan'ın yorumlarına katılmamakta elde değil....