Gmail hesapları artık OpenID
Genel

Gmail hesapları artık OpenID

İnternet kullanıcılarının evrensel nüfus cüzdanına sahip olmalarına yönelik adımlar hızla atılmakta. Facebook’un, Facebook Connect’i 30 Kasım’da genel kullanıma açacağını duyurmasından sonra bir gelişme de OpenID cephesinden geldi. OpenID tek bir kullanıcı hesabı kullanarak tüm web sitelerine giriş yapmayı sağlayan bir yapı. Kısacası OpenID, İnternet kullanıcıların birçok site için onlarca değişik hesap açmaları zorunluluğunu ortadan kaldırmak isteyen bir insiyatif.

Bugün itibariyle de Gmail kullanıcı hesaplarınız artık OpenID olarak kullanılabilecek. Yeni uygulama ile beraber Google’in OpenID 2.0 protokolüne dayanan API’ını kullanan sitelere Gmail kullanıcı adı ve şifresi kullanılarak üye olunabilecek. Fakat Google henüz başka bir sağlayıcısından temin edilen OpenID kimliklerini kendi sitelerinde kabul etmiyor. Yani Google’ın bir servisini kullanmak istediğinizde yine bir Google hesabına sahip olmanız gerekecek. Dolayısıyla, Google’ın bu uygulaması tam olarak OpenID felsefesi ile uyumluluk göstermiyor, fakat yinede önemli bir başlangıç.

Google’ın yayınladığı API’ı kullanarak Gmail kullanıcı adı ve şifresini kabul etmeye başlayan ilk site Google’ın web tabanlı büro yazılımları pazarindaki en büyük rakiplerinden ZoHo oldu. Bu ilginç gelişme OpenID kullanımındaki artişla beraber rekabet koşullarının önümüzdeki dönemde değişeceğinin bir göstergesi.

Bu hafta içerisinde Microsoft da benzer bir açıklama ile Windows Live hesaplarının önümüzdeki dönemde OpenID’ye entegre edileceğini belirtti. Yahoo, AOL ve MySpace kullanıcı hesapları da bir süredir OpenID olarak kullanılabiliyor. Yeni açıklamalarla beraber Facebook dışındaki bütün büyük platformlar OpenID kimlik sağlayıcısı oldular. Bu gelişmelerle beraber önümüzdeki dönemde OpenID kabul eden sitelerin sayısının hızla artacağını düşünüyorum.

Malesef ülkemizde OpenID kabul eden sitelerin sayısı oldukça az. Hatta global olmayı amaçlayan birçok sitede bile OpenID entegrasyonu bulunmuyor. Bir projeyi global bir proje haline getirmek için, siteyi İngilizce yapmak yeterli olmuyor. Bütün dünyaya yayılması istenen projelerin global teknolojilere entegrasyonu atılacak adımlardan ilki ve en önemlisi.

Yorumlar (7)
 1. Bu proje uzun süredir aklımdaydı.

  Her siteye ayrı ayrı üye olmak yerine, üye sitelere aynı kullanıcı adı ve şifre ile giriş imkanı ile ilgili neler yapılabilir araştırması içindeydim.

  Açıkçası benden önce davranılmasına üzüldüm. :(

 2. Bu haberle birlikte, önümüzdeki günlerde başka entegrasyon dalgalarına da hazırlıklı olalım mesajını alıyorum.

 3. Haluk Akin Haluk Akin

  Tribüne yönelik bir uygulama olmuş. Kabaca: "Başkalarının OpenID'lerini kabul etmem ama başkaları benim OpenID'lerimi kabul etsin".

  Microsoft ve diğer kurumlar da bunu yaparsa iyice komik bir durum ortaya çıkmış olacak. Büyük kurumlar başkalarından OpenID kabul etmeyecekler ama küçük kurumlar büyüyebilmek umuduyla OpenID kabul edecekler.

 4. Ilyas Teker Ilyas Teker

  Böyle birşey olamaz yahu. Bir hesap çalındığı zaman adamın internet hayatı karardı demek. Bunu nasıl önleyecekler ki?

 5. Ersin Koç Ersin Koç

  OpenID Sun'ın sitesinde de belirttiği gibi güvensiz bir sistemdir. Birden fazla openID sağlayıcı olması sadece gereksiz karmaşadır. OpenID halka inmeyecek kadar karmaşık, pazarlama aracı olarak kullanılmayacak bir sistemdir. Her önüne gelenin sitesinde hiçbir yerden izin almadan OpenID bizde de geçerli diyebilmesi kadar anlamsız bir sistem olabilir mi? Sağlayıcılardan birisinin bilgileri başka ellere geçerse yandınız :) Ayrıca OpenID directory denilen şey nedense yalan yanlış gitmektedir. Şu an hangi sitelerde OpenID desteği olduna dair bir bilgi de mevcut değildir. OpenID ile girdiğiniz bir sitenin tekrar girdiğinizde OpenID kabul etmeyip size mevcut mail bilginize göre yeni şifre vermeyi sunması da mümkündür. Kısacası güvensiz bir sistemdir. :) Google ve diğer büyükler de zaten OpenID sağlayıcı olup kendilerinde önüne gelen sağlayıcının giriş izinlerini kabul etmemektedir. Bunu görebilmek yeterlidir.

 6. Yakamoz Yakamoz

  :) sağlık olsun ya baska seyler yaparsın sende

 7. Vidoko Vidoko

  düşündüğün şeyi hemen yap yoksa karar vermek zorunda kalırsın derler ya kardeş aklına gelınce yapıcan sanırım