E-ticaret Tio ile boyut değiştiriyor
E-Ticaret

E-ticaret Tio ile boyut değiştiriyor

Teknoloji Holding bünyesinde yer alan yatırım şirketi Embrio tarafından hayata geçirilmiş olan Tio, fiyat karşılaştırma hizmetini bir sonraki boyuta geçirerek kullanıcılarının farklı online mağazarlarda yer alan ürünleri Tio üzerinden buldukları en düşük fiyatıyla direkt satın alabilmesine olanak tanıyor.

www.tio.com.tr adresi üzerinden yayına yapan Tio yayına girene kadar ülkemizde online alışveriş ve fiyat karşılaştırma alanındaki servisler birbirinden ayrı olarak hizmet vermekteydi. Yani, bir kullanıcı aradığı ürün için en düşük fiyatı bir servis üzerinden bulup, satın almak için ürünü sağlayıcı servise gitmeliydi. Tio bu süreci kullanıcıya tek noktada sunarak değer yaratan bir yapı sağlamış oldu.

SüperTeklif.com ve KolayTedarik.com girişimleri ile sektör yatırımlarına başlayan Embrio'nun üçüncü girişimi olan Tio şu anda 11 kategoride ürün sunuyor. Kendi sağladığı ürünlerin dışında internet üzerinden satış yapmak isteyen firmalara mağaza açma imkanı sunan Tio, aynı zamanda bireysel kullanıcılar için ikinci el satışa da olanak tanıyor.

tio.com.tr

Tio'nun sağladığı bir diğer önemli özellik de TioMobile. Cep telefonunuza yüklediğiniz küçük bir program ile ürünlerin fiyatlarını karşılaştırabildiğiniz ve aynı zamanda dilerseniz satın alabildiğiniz TioMobile bence Tio'nun tüketiciye sağladığı katma değeri en yüksek özelliği.

Ürün detay sayfalarında kullanıcı yorumlarına da yer verilmiş olan Tio'nun burada yer vermediğim birçok detay özelliğinin de olduğunu vurgulamak istiyorum.

Yazımın başında da belirttiğim gibi ülkemizdeki online alışveriş alanına yeni bir boyut katacağına inandığım Tio'nun sahip olduğu iş modeli ile de ilerleyen dönemlerde adından sıkça söz ettireceğini düşünüyorum.

Yorumlar (18)
 1. Erhan Erdoğan Erhan Erdoğan

  Zekeriya Bey tio.com adresini açmayın web hosting firması çıkar karşınıza : ) bakın işte teorik değil, pratik olarak da görüyoruz hemen ilk saniyeden : )

  şöyle de düşünün, herhangi bir işlevselliği taklit edilebilir hiç bir şey ödemeden sormadan : ) sadelik, navigasyon, dürüstlük, vs.. mükemmeli yakalamak niye istemesin ki teknoloji holding imkanlarıyla yani. ama sizin yoruma bıraktığınız "branding" kısmının yüzde 95'idir. kalan yüzde 5 de bahsettiğiniz yüzde yüz başarılı işleyen sistemdir zaten.

  ayrıca daha daha daha iyi olsunlar, yeterki başarabilsinler marka olabilsinler. benim yorumum da başarıları için zaten. türkiye interneti kazanacak öyle olduğu takdirde çünkü.

 2. Zekeriya Koç Zekeriya Koç

  com.tr konusundaki yoruma katılıyorum. onun dışında uygulama e-ticaret konusunda ciddi bir hizmet sunuyor hem satıcı hem alıcı tarafında. şahsen ilgilendiğim ürününün Türkiye'nin ciddi e-ticaret sitelerindeki fiyatlarını bir arada görebilmek ve istediğim birinden hemen siparişini verebilmek önemli bir olanak ve rahatlık. bir arkadaşım bir ürün fiyatı sorarsa bana hemen tio.com adresini açıp internette X ile Y YTL arasında değişiyor diyebiliyorum mesela.

  satıcı tarafında da mağaza açabilme özelliği oldukça önemli ve diğer firmalar ile fiyatların karşılaştırılabilirliği rekabeti artırıcı bir unsur olabilir kanımca.

  kısacası sitenin logosu, sloganları, reklamları, mobil vizyona yönelik özellikleri (mobil tio olayı) iyiliği kötülüğü kişiye göre değişebilse de , işlevi internet dünyasının kendi tanımladığı bir boşluğu dolduruyor bence.

 3. Erhan Erdoğan Erhan Erdoğan

  com.tr uzantısı herkese itici gelecek. keşke ctrl+enter'lı süper bi isim bulsalarda türkçe: )

  mobil servisi şimdilik gereksiz, tüketiciye somut avantaj sunmuyor.

  yok satio esprisi çok kötü : )

  tio'lu esprilerin hepsi kötü : )

  sitenin altında teknoloji,kolaytedarik, dataprofil reklamları gereksiz. tamam onlar da senin ama ne yani : )

  sevgili emin hitay, embrio çok daha iyisini yapabilir. teknoloji holding ismini kullanma lüksüne sahip bir şirket mükemmel olanı üretmeli. tekrar gözden geçirme zamanıdır : )

  ayrıca tio logonuzda dikkat çekmio. ; ) cansız, rengi de kişiliği de cansız karakterin : )

 4. Tio'ya bir mağaza açma başvurusu yaptım, ilk izlenimim oldukça profesyonel bir destek ekibi kurmuş oldukları yönünde. Başvurunun sonucunu bekliyorum, deneyimlerimi paylaşırım.

 5. Tio için pazarmetre.com + hepsiburada.com + gittigidiyor.com diyebilir miyiz? Bence tam böyle bir girişim. Çok ciddi potansiyeli olduğunu düşünüyorum.

  Açıkcası alan adının tio.com.tr olmasını bir problem olarak görmüyorum.İngiltere'deki neredeyse tüm servislerin co.uk olduğunu hatırlatmak isterim.

  Arda Bey'in de dediği gibi mobil uygulamaları da eğer doğru kullanılırsa çok faydalı olacaktır.

  Yazıda bahsedilmemiş olan bir de BlogTio var. Tio'nun blogunu Blogger.com üzerinde (blogspot.com) host ettiğini farkettim. Bence bunu kendi alan adlarının altına alabilirler.

  Tio'nun belki en büyük problemi tedarikçilerden kaynaklanan ama kendilerine mal edilen pürüzler olabilir.Tio'dan satın aldım ama DeveYuku.com ürünü geç yollarsa ben kimi suçlarım?

  Sıkı anlaşmalarla bu sorunu aştılarsa Tio'nun başarılı olacağını düşünüyorum.

 6. Cem Atacik Cem Atacik

  Merhabalar,

  Burada pazarlamanın gücünü sanıyorum göreceğiz. http://www.akakce.com/ senelerdir bu hizmeti vermekte, fikir çok eskiden beri simonsays'den başlayarak gelmekte. Ama iyi bir uygulama olacak mı göreceğiz.

 7. kelkoo bu isi en iyi yapanlardan.

  vakti zamaninda yazmistim bununla ilgili bildirgec'e. http://www.bildirgec.org/yazi/kelkoo-fiyat-karsilastirma

 8. Ahmet Bulent Ahmet Bulent

  Teknoloji Holding'in türk internet piyasasına yeni girişimler katıyor olması çok hoşuma gidiyor. Fakat neden kullanılabilirliği daha iyi bir isim bulunmadı diye düşünmeden edemedim.

  Arkadaşınıza "telefonumu tio'dan aldım" dediğinizde "tiyo, tuyo, tivo, to, diyo" ya da benzer başka bir şey zannetmesi çok olası.

  İsmin neye dayandağını bilmiyorum. Fakat çok ilginç veya güçlü bir konsepti olsa idi, herhalde bunu bağıra bağıra söylerlerdi. Bu da olmadığına göre tio ismi basit bir espriye dayanıyor olabilir. Bu esprilerin uzun zaman dayanmadığını ve kullanıcı tarafından çoğu zaman bayağı bulduğunu yatırımcılar niye göremiyor?

  Siteyi detaylı inceleme fırsatı bulamadım ama ürünleri "Karşılaştırma Listesine" eklemek için yanlarına basitçe artı işareti koymak yerine "KL" şeklinde kısaltmak kullanıcıların kafasını karıştırabilir. Ayrıca listeye her ürün eklediğinizde sayfanın yenileniyor olması rahatsız edici.

 9. Tio Ekibi Tio Ekibi

  Değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz.

  Tio’nun bünyesinde barındırdığı iş modellerinden ve hedeflerinden biraz bahsetmek istiyoruz.

  Tio’nun öncelikli hedeflerinden biri, Türkiye’nin en büyük global ürün havuzunu oluşturarak, tek üyelik ile entegre olan tüm sanal mağazalardan güvenli bir ortamda online alışveriş imkanını sağlamaktır.

  Karşılaştırma sitelerinden farklı olarak, fiyatı en uygun olan ürünün Tio üyeliği ile, yine Tio üzerinden sipariş edilebilmesi söz konusudur. Ödeme adımında arka tarafta XML ile sanal mağazanın ödeme sayfasına gidilmekte ve sipariş orada sonuçlandırılmaktadır.

  Tiomobile’ın Dünyadaki ilk doğru örnek olduğunu söyleyebiliriz. Cep telefonlarına indirilen küçük bir java uygulama ile fiyat, ürün ve özellik karşılaştırılabilir. Testleri tamamlanan sipariş altyapısı da yakın zamanda TioMobile’a entegre edilecek ve anahtar teslim çözüm sağlanmış olacaktır.

  Fiziksel bir mağazadan ürün alırken bile TioMobile üzerinden fiyatları karşılaştırabildiğinizi bir düşünün. Bu satın alma davranışınızı etkileyerek sizi daha uygun başka bir mağazaya yönlendirecektir.

  Tio üzerinden şirketler, mağaza açarak ürünlerini satabilmekte, bireysel kullanıcılar sıfır yada ikinci el ürünlerini sergileyerek yine Tio altyapısı ile alım satım işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.. Bu alışverişlerde güvenli e-ticaret sistemi devreye girerek Tio üyesini korumaktadır. Bildiğiniz gibi güvenli e-ticaret’te satın alma davranışını gerçekleştiren kullanıcının ürünü teslim aldığını doğrulaması gerekmektedir.

  Güne özel ürünlerin satıldığı siteleri hepimiz biliyoruz. Fırsatio sayfaları ile de bu iş modeline odaklanılmıştır.

  İş modellerini kısaca özetlemeye çalıştık, Tio ailesi olarak ilginize teşekkür ederiz.

  Tio.com.tr -Alışverişin keyfini çıkarın..

 10. Woywodin Woywodin

  e-ticaret sektöründe firmalar artık son derece güçlü ve büyük.siz birşey düşünmeden adamlar çoktan uygulamış oluyorlar.e-ticaret bana göre doyuma ulaşmıştır ve oyuncuları bellidir.e-ticaret sektöründe b2c modelinde bu saatten sonra Türkiye'den pazarı sarsacak bir proje gelme ihtimali yok.ayrıca tio.com'dan önce zaten secerken.com vardı.yeni birşey değil yani bu girişim.

 11. Woywodin Woywodin

  ayrıca şunu da söylemek istiyorum.sanal dükkan uygulaması kesinlikle kaldırılmalı.çünkü sanal dükkan ve gittigidiyor gibi açık arttırma siteleri dolandırıcı ve hırsızların resmen uğrak mekanı olmuş.bana göre e-ticaret sitesi açmak çocuk oyuncağı olmamalı.öyle her önüne gelene site açtırırsanız,sandığınızın aksine pazar büyümez küçülür ve verimsizleşir.Çünkü kötü niyetli birinin kurduğu site üzerinden müşteriye yapılan kötü muamele ne yazıkki tüm e-ticaret firmalarına mal ediliyor.ertesi gün gazetede okuyosunuz işte ''internetten mal satın aldı,kredi kartındaki para hortumlandı'' gibisinde..Burada ''internet'' sözcüğünün kullanılması birçok iyi niyetli e-ticaret kuruluşuna zarar veriyor.

  Bu sebeple ben,bankaların sanal pos uygulaması sunarken birçok koşul sunmasını mantıklı buluyorum.sanal pos deyip geçmeyin,bu sanal pos kötü niyetli kişilerin elinde çok tehlikeli olabiliyor.Ayrıca sanal dükkan ve açık arttırma uygulaması yapan sitelerinde,bu hizmetleri sunarken e-devlet portalları üzerinden kullanıcının kimliğini teyid etmeleri gerekir.

 12. Woywodin Woywodin

  sayın tio ekibi..bilgilendirmeniz için teşekkürlerimizi sunarız.Lakin bu uygulama bir ilk değil,benzerleri vardı ve başarısız oldu.bu konuda görüşlerinizi alabilirmiyiz?

 13. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @Tuncay Tuncer

  Tuncay'cım bir düzeltme: jellyfish de aslında satışı kendi sistemi üzerinde yapmıyor.

  sadece sitesinden yönlenen kullanıcıya belirli oranlarda indirim uygulama alt yapısını sağlıyor.

  Tio çok zor bir iş yapıyor arkadaşlar.

  ***

  Hatta gelin yorumların başına çıktığımızdaki eleştirilere bakalım : )

  ***

  @2 ve @4 bana ait yorumlar. Ben o yorumları yazdığımda teknoloji holding'in dışındaydım.

  tio benim burada webrazzi yorumlarından tanıdı, stajyer olarak şirkette yer aldım bu tanışmadan sonra.

  şimdi dışındayım : ) ve şu anda webrazzi'de yazarım.

  ***

  nasıl bir web öyküsü değil mi? : )

  ***

  te-i-o, yani tio hakkında yorum yapabilecek en yetkili kişi de ben oluyorum o zaman burada : ) heyt : ) insan yorumu olmadı sayın Emre Güzer ; )

 14. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  @Sunset ve gıyabında herkes...

  tio.com.tr, alanında ilktir. Çünkü tio, sadece bir fiyat arama ve karşılaştırma motoru değildir. BU bağlamda ne secerken.com'a, ne akakce.com'a, ne ucuzu.com'a ne pazarmetre.com'a benzer...

  Tio bugün internet dünyasında, pek çok kişinin hatta firmanın altından kalkamayacağı bir sistemi alt yapısında barındırır. Satın alma işlemini bünyesinde sonlandırır ki bu işin teknik alt yapısı, bir b2c sitesininki gibi basit bir sistem değildir.

  Tio, ürünleri ve resimleri mağazalardan böceklerle veya benzer programlarla çekmez. Sistemindeki mağazalarla birden fazla yolla data alışverişi yapmaktadır. Bu işin operasyon ve yazılım yükü o kadar büyüktür ki, fikir olarak basit bir fikir gibi görünse de bugüne kadar altına kimse girmeye cesaret edememiştir.

  Dünyadaki tek örneği jellyfish.com'un çoğunluk hissesi microsoft'ta bulunmaktadır...

  Sanal mağaza açmak, Tio'da sanıldığı gibi kolay değildir ve gittigidiyor gibi her önünene gelenin mağaza açtığı bir ortam değildir. Zaten teknik detaylarının yanında, bu neden de göz önüne alınarak sitemde şu anda sadece 30 adet mağaza bulunmaktadır ve bu sayı yavaş yavaş yükseltilmektedir.

  Anlayacağınız, woywodin gibi göz ucuyla bakılıp anlaşılacak bir sistem değildir tio!

  Çünkü tio sadece fiyat karşılaştırma sitesi değildir. Tio hakkında açıklama yeterli gelmediyse, daha fazla bilgi verebilirim...

  Ayrıca Türkiye'de ve hatta dünyada, B2C denen olgu da bitmiş değildir. Kullanıcılara bu algıyı yaşatan, sektör içinde çalışan kesimin kısmen de olsa körleşmesi ve yeni düşünceler ile piyasayı hareketlendirme derdinde olmamalarıdır...

 15. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  woywodin sorunda ısrarcı mısın şahsi görüşümü yazayım mı?

 16. Sunset Sunset

  @Tuncay: Ben duymak isterim.

 17. Y.emre Güzer Y.emre Güzer

  İnsan yorumu olmamış evet Erhancım :)

  @woywodin'in sanal mağaza açımı ile ilgili kaygısına, eski bir Garanti Bankası e-Ticaret çalışanı olarak şunu söyleyebilirim.

  Garanti Bankası'nda (Garanti alışveriş) mağaza açımına benzer bir süreç söz konusu,

  Kaygını anlıyorum ama her önüne gelen mağaza açamıyor.

 18. Playing With Fire 2 Playing With Fire 2

  Tio.com.tr ne yazikki kapandı. Keşke kapanmasaydı.