Headup: Firefox için semantik eklenti (50 Davetiye)
Genel

Headup: Firefox için semantik eklenti (50 Davetiye)

Firefox kullanıcılarına daha kaliteli ve verimli bir ortam sağlayan eklentilere yeni bir tanesi daha katıldı. SemantiNet tarafından yaratılan Headup, basitçe, bir sayfadaki içeriğin web’deki diğer bilgilerle birleştirilmesini sağlayan bir eklenti olarak tanımlanabilir.

Kullanıcılar Headup’ı Firefox tarayıcılarına yüklediklerinde, ziyaret ettikleri sayfalardaki bazı kelime yada kelime gruplarının yanında sarı renkli artı işareti görmeye başlıyorlar. Kullanıcılar bu işarete tıklayarak açtıkları Headup penceresinden o kelime ile alakalı, çeşitli web sitelerinden toplanmış linklere ve bilgilere ulaşabiliyorlar. Bu bilgiler, hem Yahoo, Google ve Wikipedia gibi kaynaklardan hem de kullanıcının üyesi olduğu Twitter, Facebook, FriendFeed ve Last.fm gibi sosyal ağlardan çekiliyor. Bunların yanında Flickr, Pandora, Zvents, YouTube, Digg ve Yelp gibi popüler sitelerde, Headup’ın ulaşabildiği servisler arasında yer alıyor.

Örneğin, FriendFeed’de gezinirken gördüğünüz ColdPlay’in The Scientist şarkısının yanındaki sarı artı işaretine tıkladığınız zaman, açılan pencereden Last.fm’den grup ve şarkı hakkında bilgilere ulaşabilir, konser tarihlerini öğrenebilir, Flickr’daki ColdPlay resimlerini görebilir veya Pandora’dan grubun son albümünden örnekler dinleyebilirsiniz. Ayrıca bilgilerinizi Headup ile paylaşdıysanız, arkadaşlarınızın Twitter’da bu grup hakkında ne söylediklerini öğrenebilir yada Facebook’daki hangi arkadaşlarınızın favorileri arasında bu grubun yer aldığını görebilirsiniz. Headup'ın en güzel özelliklerinden biri çeşitli kaynaklar kullanarak oluşturduğu içeriği çok fazla göze çarpmayacak, kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde sunması. Bu özelliği ile servis, gelişmiş teknolojisini kullanışlı bir arayüzle sunmayı başarmış. Servisin semantik web teknolojisi Microsoft Silverlight 2 yardımıyla geliştirilmiş.

Headup, sementik yazılım şirketi SemantiNet’in ilk ürünü. Şirket aralarında Joseph Vardi ve Jeff Pulver’ın da bulunduğu isimlerden bugüne kadar 3.4 milyon dolar yatırım aldı, ve yeni ürünler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Headup şu an kapalı beta olarak yayın yapmakta. Fakat, SemantiNet, Webrazzi okurlarının servislerini test edebilmeleri için 50 kişilik davetiyeyi bizlerle paylaştı. Servise bu link üzerinden WEBRAZZ kodunu kullanarak üye olabilirsiniz. Elinizi çabuk tutun, kod sadece ilk 50 kullanıcı için geçerli olacak.

Servisi test eden okurlarımız izlenimlerini ve düşüncelerini bizlerle paylaşırlarsa seviniriz.

Yorumlar (7)
 1. Gökhan Baş Gökhan Baş

  Bu eklentiyle Firefox 500 mb ram kullanmaya başladı kaldırınca durum düzeldi. Aynı durumu yaşayan başkları var mı?.

 2. Ali R. Babaoğlan Ali R. Babaoğlan

  Uygulama web browser üzerinde koştuğu için, uygulamanın arayüzü web tabanlı bir arayüz programlama dili olan Silverlight teknolojisiyle geliştirilmiş. ( XAML yapısı ile ) Semantik mantık tarafında bu tip bir geliştirme söz konusu değil.

 3. Cem Gencer Cem Gencer

  teşekkürler, kayıt olup kurdum. hemen denemeye başlayacağım...

 4. Gökhan Baş Gökhan Baş

  Başarılı bir uygulama gibi görülüyor. Üyeliğimi aldım. Kaldı 49 :)

 5. Osman Osman

  "Servisin semantik web teknolojisi Microsoft Silverlight 2 yardımıyla geliştirilmiş."

  Sanırım bir yanlış anlaşılma var. Silverlight'ın anlamsal(semantic) yazılımlar için özel bir yapısı olmadığını düşünüyorum.

  (Bu cümle bana şunu düşündürttü: 'Webrazzi yeni bir gelir modeli mi deniyor bu şekilde reklam yaparak?' )

 6. Eray A. Eray A.

  Gayet güzel ve kullanışlı bir uygulama.

  Üyeliğimi aldım kaldı 48 :)

 7. Manhem Manhem

  Microsoft Silverlight istemesi biraz can sıkıcı ancak yükledim farklı bir bilgisayara :) Denedikçe tecrübelerimi paylaşırım. Teşekkürler :)