Yeni tasarım Facebook uygulamalarını öldürdü mü?
Analiz

Yeni tasarım Facebook uygulamalarını öldürdü mü?

Lookery, Facebook uygulamalarına reklam sağlayan en büyük servislerden bir tanesi. Şirket, Facebook kullanıcılarının profil sayfalarında ki demografik bilgilere ulaşarak, Facebook uygulamalarına hedeflemeli, kişiye özel reklam sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde Lookery’in kurucusu Scott Rafer yaptığı açıklamada Facebook’un yeni tasarımının yayına geçmesiyle, portfolyolarındaki Facebook uygulamarına olan trafiğin yarıya azaldığını belirtti ve Facebook Platform’unun yeni tasarımla beraber artık öldüğünü iddia etti. Yeni tasarım hayata geçtiğinden beri bu tarz bir düşüşten bir çok blogda bahsediliyordu fakat benim de dahil olduğum büyük bir grup, bu düşüşün bu kadar da sert ve çabuk olacağını beklemiyordu. Sonuçta Facebook’un bu kadar bağımlılık yapmasında Facebook Platform’unun ve uygulamalarının çok büyük bir rolü var. Fakat Rafer’in yaptığı bu açıklama trafik düşüşünün ne kadar ciddi olduğunun göstergesi.

Bu ilgi azalmasındaki en büyük sebep yeni tasarımda Facebook uygulamaların görününürlüğünün büyük ölçüde azalmış olması. Kullanıcıların, yeni tasarıma alışmaları ve öğrenmeleriyle Facebook uygulamalarına olan trafikte bir toparlanma görsek de, yeni tasarım ile bence Facebook uygulamaları artık uzun vadeli bir yatırım olarak cazibesini tamamen yitirdi. Bu gelişmeleri takiben, Facebook'da karlı bir gelir modeli oluşturamadığı için eleştirilen Mark Zuckerberg’e olan tepkilerin daha da artacağını düşünüyorum.

Scott Rafer’in uygulama geliştiricilerine önerisi Facebook platformunun dışında ki klasik web uygulamalarına yönelmeleri ve bunları Facebook Connect’e entegre etmeleri. Facebook Connect, Facebook Platform‘unun 3. basamağı olarak nitelendirilen ve herhangi bir siteye Facebook kimliğinizi ve bilgilerinizi bağlamanızı sağlayan Facebook’un “Open Social” denemesi.  Facebook’un ülkemizdeki kullanıcı sayısı düşünüldüğünde, Facebook Connect’in, Turkiye pazarı için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Sizce de yeni tasarım, Facebook uygulamalarını öldürdü mü? Facebook Connect, Türkiye için ne gibi fırsatlar sunuyor? Yorumlarda fikirlerinizi bizlerle paylaşın.

Yorumlar (15)
 1. Metin Kahraman Metin Kahraman

  Profil sayfasını gruplamaları aynı zamanda performansı da arttırdı. O çok kullandığımız DANDİK uygulamalar (applicationlar) eskisi kadar gözde değil ve bu ıvır zıvır uygulamalar yerine projeler için daha faydalı uygulamalar geliştirilebilir hale geldi. İnsanlar hergün taciz edilmekten kurtulacak ve uygulamalara bakış açıları değişecek diye düşünüyorum.

 2. Shaig M Shaig M

  kişisel düşüncem, facebook`un yeni tasarımının harika olduğu yönünde. fakat etrafdan ve facebook kullanıcılarının yeni tasarıma tepkilerinden anladığım kadarıyla gerçekten yeni tasarım facebook uygulamalınına zarar vermişdir. fakat bu uzun süreli olmaz kanaatındayım

 3. Weboha Weboha

  Eski tasarımda profil sayfaları inanılmaz çöp bir görüntüdeydi. Oradaki widget'ların da çok kullanıldığını düşünmüyorum. Tabi şimdi çok arka planda kaldı ve hiç kullanılmıyor duruma geldi. Facebook yeni tasarımı ile biraz daha kaliteli hale geldi aslında. Ciddi bir görünüm kazandı. Reklam alanları arttı ve daha ön plana çıktı. Sonuçta gelir elde etmek için çalışıyorlar.

 4. Kısa vadeli getirilerin ötesindeki değerleri önemsediği için Facebook'u tebrik ediyorum. Para getirecek, ekonomik bir sistem oluşturacak diye sitelerini rahatsız edici ve görüntülenmesi zor bir yer haline getirmemeyi tercih etmişler gibi görünüyor (şimdilik). Bu da güvenilirliği, saygınlığı ve dolayısıyla uzun vadede başarıyı getirecektir.

 5. Alper Kanat Alper Kanat

  Merhaba,

  Şahsen Facebook'un yeni tasarımının eskiye oranla çok daha başarılı olduğunu düşünenlerdenim. Şirket olarak bu aralar Facebook Platformu'nda çalışacak bir uygulama üzerinde çalışıyoruz ancak Facebook o kadar kötü durumdaki geliştirmeye ara vermek zorunda kaldık.

  Uygulamamızda yaptığımız küçücük bir değişiklik için bile sayfayı 10 kere yenilesek 9'u başarısız; sayfa açılmıyor.. Böyle bir ortamda geliştiricilerin de çok fazla kalmak isteyebileceğini sanmıyorum şahsen..

 6. Baturalp Torun Baturalp Torun

  yeni tasarım facebook uygulamalarını öldürdü mü? sorusuna, gereksiz olanları öldürdü demek daha mantıklı olur. yeni tasarımı daha kullanışlı ve başarılı buluyorum. ve artık rakı sofrası furyasının da bundan nasibini alması hoşuma gidiyor. artık facebook'u amacına yönelik olarak kullanmak mümkün hale geldi. çünkü eskiden gereksiz bir sürü ıvır zıvır facebook'u ele geçirmişti ve facebook amacı dışında kullanılmaya başlanmıştı. bu yönden ele alırsak özüne dönmek ve amaca yönelik tasarım konusunda facebook çok ciddi bir case study olarak okullarda işlenebilir.

 7. Aslında dünya genelinde insanlar profil sayfalarını incikle boncukla doldurmayı seviyorlar. Bkz: myspace. Facebook acaba böyle bir çöplükten ancak bir yere kadar para kazanabiliriz diyerek farklı kanallar için ortam mı yaratıyor?

 8. Sinan Yüce Sinan Yüce

  Tam bir saçmalık!

  Bence bu tür yazıları yazanlar Facebook'un sadece tasarımda değişiklik yaptığını sanan ve bu konuda araştırmadan atıp tutan insanlar.

  Facebook tasarımla birlikte API'lerde de inanılmaz yeniliklerle geldi. Artık uygulamalar Facebook'la daha entegre bir şekilde çalışıyor.

  Ben de başlangıçta yeni tasarım uygulamaları öldürdü derken mevcut uygulamamı (Hedef ÖSS) yenilenen API'lere göre tekrar gözden geçirince farkettim.

  Bir kere eski tasarımın en büyük handikapı uygulamalar yüklendikçe Facebook deneyiminin yavaşlamaya ve karmaşıklaşmaya başlamasıydı.

  Şimdi ise bütün bu handikaplara güzel çözümler üretilmiş. Örneğin news feed, wall ve soldaki bölüm çok daha iyi entegre edilmiş durumda.

  Tabi bir de facebook connect olayı var. Her ne kadar Facebook burada biraz daha bencilce davranıp Google Friend Connect'e katılmadıysa da çok da akıllıca bir yatırım yaptı. Özellikle Facebook dışında halihazırda var olan web siteleri için bir çok avantajlar sağlıyor.

  Bir kere artık paradigma değişiyor. Kullanıcının dataları web sitesinden ziyade kullanıcının kendisinin oluyor. Yani istediği siteden istediği siteye taşıyabilir olmalı. Bu tür dataların kalesi olan Yahoo bile bu konuda önemli adımlar atmaya başladı.

  Bir de yeni API'yle birlikte entegrasyon sorunu yaşayan insanlara yardımcı olabilirim. Bana hem blogumdan hem de e-mail, Facebook yoluyla ulaşabilirler.

 9. Yeni farkettiğim bir şey, önceden uygulama kutularını kullanıcılar profillerine eklerlerdi, şimdi facebook sayfalarında http://www.facebook.com/pages/create.php) kullanılıyor. Örneğin; Tolga Orhon'un yazdığı Simply RSS http://adonomics.com/about/4915599711&range=max) uygulamasının İstatistiğini Adonomics'den görebilirsiniz.

 10. Patavatsız Köstebek Patavatsız Köstebek

  Yeni tasarım bence de uygulamaları öldürdü. Misal ben insanlar sayfama gelince hemen görsün, süper gülsün diye Yiğit Özgür uygulamasından karikatür seçiyor, belli zamanlarda onu yeniliyordum. Hemen de infonun altında duruyordu, görmemek imkansız oluyordu. Ama şimdi yukarıdaki tab'e basıcan da, karikatürü görücen de, gülücen de.. Ohooo!.. Geç bunları anam babam geç bunları...

 11. Caglar Caglar

  Bugun Scott Rafer'in konusmasına katılma sansım oldu ve gosterilen veriler gercekten cok dikkat cekiciydi. Ozellikle Sunumunun ilk slaydı Bill Gates ve Mark Zuckerberg’in fotoları altında web Platformunu oldurmekle suclayarak basladı ve Facebook'un olum tarihini 23 temmuz olarak verdi.

  Bu tarihden sonra sitenin gosterdigi dusus gercekten ınanılmaz rakamlarda. (Fotoları paylasmak isterdim ama bilgisayarıma aktaramadım daha)

  Rafer, yeni tasarımın tamamen Facebook Connect icin bir altyapı olusturmak ve gelirlerini maximize etmek icin planlandigini ama butun isleri daha da kotuye goturdugunu ifade etti.

  Burada Digg ornegini verdi ve Digg'e kayıtlı kullanıcı sayısının 1.2 mılyon civarinda oldugunu, fakat sitede digg eden 4-5 milyon insan oldugunu ve Digg'in bu kisileri tanıyamamasından kaynaklı bir cok sorun yasadıgını soyleyerek Digg gibi yapılar icin Facebook connect bulunmaz bir nimet oldugunu soyledi.

  Facebook'un gosterdigi dusus ile ilgili olarak cok fazla soylenecek bir sey yok. Bekleyip gormek lazım Connect'in gosterecegi performansı. Bakarsınız 6 ay sonra Connect sayesinde bambaska bir social yapı konusuyor oluruz...

 12. önemli olan kısmı bence, facebook'un siz bir uygulama yüklediğinizde bunu "Uygulamalar" menüsüne eklememesi bunu manuel olarak siz yani kullanıcının "Ayarlar" menüsünden eklemesi gerekiyor. ama facebook'ada hak vermek gerekiyor. eklerse bu sefer orası çöplük olur. yukarı tükürse bıyık, aşağı tükürse sakal yani sizin anlayacağınız.

 13. artık kaliteli uygulamaların "Uygulamalar" menüsüne gireceği kanısındayım.

 14. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Facebook uygulamalarının başından beri ''saman alevi'' etkisi olduğunu düşünüyordum, hala da aynı görüşteyim. Facebook, tasarımı yenileyerek kullanıcı dikkatini farklı taraflara çekti ama bunu yaparken kendi markasını da baltaladı. Sanıyorum bundan sonra çok daha zor günler geçirecekler. (Krizden bağımsız)

 15. Yeni tasarım oldukça kullanışlı; fakat uygulama yazıcıların bu durumdan muzdarip olduğu ve kan kaybettikleri açık. Developer gözüyle kötü kullanıcı gözüyle hoş bir yapıya sahip oldu yeni tasarım.