Yeni tasarım Facebook uygulamalarını öldürdü mü?

Yeni tasarım Facebook uygulamalarını öldürdü mü?

Lookery, Facebook uygulamalarına reklam sağlayan en büyük servislerden bir tanesi. Şirket, Facebook kullanıcılarının profil sayfalarında ki demografik bilgilere ulaşarak, Facebook uygulamalarına hedeflemeli, kişiye özel reklam sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde Lookery’in kurucusu Scott Rafer yaptığı açıklamada Facebook’un yeni tasarımının yayına geçmesiyle, portfolyolarındaki Facebook uygulamarına olan trafiğin yarıya azaldığını belirtti ve Facebook Platform’unun yeni tasarımla beraber artık öldüğünü iddia etti. Yeni tasarım hayata geçtiğinden beri bu tarz bir düşüşten bir çok blogda bahsediliyordu fakat benim de dahil olduğum büyük bir grup, bu düşüşün bu kadar da sert ve çabuk olacağını beklemiyordu. Sonuçta Facebook’un bu kadar bağımlılık yapmasında Facebook Platform’unun ve uygulamalarının çok büyük bir rolü var. Fakat Rafer’in yaptığı bu açıklama trafik düşüşünün ne kadar ciddi olduğunun göstergesi.

Bu ilgi azalmasındaki en büyük sebep yeni tasarımda Facebook uygulamaların görününürlüğünün büyük ölçüde azalmış olması. Kullanıcıların, yeni tasarıma alışmaları ve öğrenmeleriyle Facebook uygulamalarına olan trafikte bir toparlanma görsek de, yeni tasarım ile bence Facebook uygulamaları artık uzun vadeli bir yatırım olarak cazibesini tamamen yitirdi. Bu gelişmeleri takiben, Facebook'da karlı bir gelir modeli oluşturamadığı için eleştirilen Mark Zuckerberg’e olan tepkilerin daha da artacağını düşünüyorum.

Scott Rafer’in uygulama geliştiricilerine önerisi Facebook platformunun dışında ki klasik web uygulamalarına yönelmeleri ve bunları Facebook Connect’e entegre etmeleri. Facebook Connect, Facebook Platform‘unun 3. basamağı olarak nitelendirilen ve herhangi bir siteye Facebook kimliğinizi ve bilgilerinizi bağlamanızı sağlayan Facebook’un “Open Social” denemesi.  Facebook’un ülkemizdeki kullanıcı sayısı düşünüldüğünde, Facebook Connect’in, Turkiye pazarı için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Sizce de yeni tasarım, Facebook uygulamalarını öldürdü mü? Facebook Connect, Türkiye için ne gibi fırsatlar sunuyor? Yorumlarda fikirlerinizi bizlerle paylaşın.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.