3 ayda 6.892.000 iPhone satıldı!

MobileCrunch'ın haberinde bahsedildiği üzere Apple 2008 yılının 3. çeyreğinde 6.892.000 adet iPhone satmış. Bunun yanında 2.6 milyon Mac ve 11 milyon iPod'u da unutmamak gerekiyor.

Bu sayılarla şirket cep telefonu üreticileri arasında Nokia ve Samsung'dan sonra üçüncülük koltuğuna oturmuş.

Özellikle şu günlerde dünyanın en popüler cep telefonu durumunda olan iPhone'u mobil internet konusunda getirdiği yenilik, kolaylık ve imkanlardan dolayı yakından takip etmek gerektiğine ve internet sektörünü takip ederken Web 2.0 ile birlikte anmak gerektiğine inanıyorum. Yaptığı tüm çalışmaları, geliştirdiği tüm uygulamaları ve web tarafında yarattığı App Store gibi servisleri özellikle izlemek gerektiğini düşündüğüm iPhone, dolayısıyla Apple,  internetin gelecek dönemlerdeki kullanımı hakkında değerli fikirler sağlabilmektedir.

İnternetin geleceğinin taşınabilir ve mobil cihazlarda olacağını sürekli konuşuyoruz ve biliyoruz. Bu vizyon çerçevesinde işin uygulamalar boyutunda da iPhone'un çizdiği yolun erken plan yapanlar için fırsatları barındırdığını düşünüyorum.

Web tabanlı uygulamaların iPhone'a entegrasyonu bir dönemin Facebook uygulamaları trendini zaten hali hazırda yaşatıyor, ancak henüz bu alanda herhangi bir şirket tarafından dominasyon sağlanmış değil. Bu sebeple Apple'ın iPhone çalışmalarındaki hareketlerinin ve ürünün büyüme rakamlarının takip edilmesi gerektiğine inanıyorum.

Bugün günlük blog yazılarını iPhone üzerinden okuyan birçok kullanıcı olduğunu ve özellikle FriendFeed başta olmak üzere bilimum servisleri iPhone üzerinden takip eden ciddi bir kitle olduğunu biliyorum. Bu durum zaman içinde iPhone kullanıcılarını internete dönük kullanımlarda daha bağımlı hale getirecektir ve yeni servisler ya da mevcut servislerin iPhone versiyonlarında arayışa itecektir.

Ülkemizde bildiğim kadarıyla TEB ve Garanti Bankası iPhone uyumlu şubelerini hayata geçiren ilk bankalar, ayrıca portal tarafında da eKolay'ın iPhone uyumlu olduğunu biliyorum. Bu gelişim sürmeye devam edecektir ve hem ülkemizde hem de dünya çapında boş kalan alanlarda iPhone uygulamaları ve servisleri yaratmak değerli olacaktır.

Dediğim gibi henüz dominasyon ve yeterince çeşitliliğin olmadığı bu alana biraz dikkat edilmesini öneriyorum. Ayrıca henüz incelemediyseniz AppLoop, fftogo ve iPhone App Store'a fikir edinmek adına göz atmanızda fayda olacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.