3 ayda 6.892.000 iPhone satıldı!
Mobil

3 ayda 6.892.000 iPhone satıldı!

MobileCrunch'ın haberinde bahsedildiği üzere Apple 2008 yılının 3. çeyreğinde 6.892.000 adet iPhone satmış. Bunun yanında 2.6 milyon Mac ve 11 milyon iPod'u da unutmamak gerekiyor.

Bu sayılarla şirket cep telefonu üreticileri arasında Nokia ve Samsung'dan sonra üçüncülük koltuğuna oturmuş.

Özellikle şu günlerde dünyanın en popüler cep telefonu durumunda olan iPhone'u mobil internet konusunda getirdiği yenilik, kolaylık ve imkanlardan dolayı yakından takip etmek gerektiğine ve internet sektörünü takip ederken Web 2.0 ile birlikte anmak gerektiğine inanıyorum. Yaptığı tüm çalışmaları, geliştirdiği tüm uygulamaları ve web tarafında yarattığı App Store gibi servisleri özellikle izlemek gerektiğini düşündüğüm iPhone, dolayısıyla Apple,  internetin gelecek dönemlerdeki kullanımı hakkında değerli fikirler sağlabilmektedir.

İnternetin geleceğinin taşınabilir ve mobil cihazlarda olacağını sürekli konuşuyoruz ve biliyoruz. Bu vizyon çerçevesinde işin uygulamalar boyutunda da iPhone'un çizdiği yolun erken plan yapanlar için fırsatları barındırdığını düşünüyorum.

Web tabanlı uygulamaların iPhone'a entegrasyonu bir dönemin Facebook uygulamaları trendini zaten hali hazırda yaşatıyor, ancak henüz bu alanda herhangi bir şirket tarafından dominasyon sağlanmış değil. Bu sebeple Apple'ın iPhone çalışmalarındaki hareketlerinin ve ürünün büyüme rakamlarının takip edilmesi gerektiğine inanıyorum.

Bugün günlük blog yazılarını iPhone üzerinden okuyan birçok kullanıcı olduğunu ve özellikle FriendFeed başta olmak üzere bilimum servisleri iPhone üzerinden takip eden ciddi bir kitle olduğunu biliyorum. Bu durum zaman içinde iPhone kullanıcılarını internete dönük kullanımlarda daha bağımlı hale getirecektir ve yeni servisler ya da mevcut servislerin iPhone versiyonlarında arayışa itecektir.

Ülkemizde bildiğim kadarıyla TEB ve Garanti Bankası iPhone uyumlu şubelerini hayata geçiren ilk bankalar, ayrıca portal tarafında da eKolay'ın iPhone uyumlu olduğunu biliyorum. Bu gelişim sürmeye devam edecektir ve hem ülkemizde hem de dünya çapında boş kalan alanlarda iPhone uygulamaları ve servisleri yaratmak değerli olacaktır.

Dediğim gibi henüz dominasyon ve yeterince çeşitliliğin olmadığı bu alana biraz dikkat edilmesini öneriyorum. Ayrıca henüz incelemediyseniz AppLoop, fftogo ve iPhone App Store'a fikir edinmek adına göz atmanızda fayda olacaktır.

Yorumlar (4)
 1. Kolaycevap Kolaycevap

  merhaba

  Kolaycevap ve Kolaygele siteleri için iPhone versiyonları bir süredir vardı :)

  http://m.kolaycevap.com

  http://m.kolaygele.com

 2. Burak Bayburtlu Burak Bayburtlu

  iPhone çevresinde dönen 'hype'ın sonucu Nokia'nın Q2'08 satışının yarısı kadar değilse bile RIM'in Q2'08 satışını geçmiş. Detaylar: http://www.gartner.com/it/page.jsp?id=754112

 3. Ben bugünkü mobil cihaz pazarini 1990'larin basindaki isletim sistemi pazarina benzetiyorum. Belli bir market liderinin olmadigi dönemlerinin her zaman icin gecici oldugunu ve önümüzdeki dönemde yeni nesil mobil cihazlarda da aslan payini rekabet eden firmalardan birinin elde edecegini düsünüyorum. Aksi halde gerek yazilim firmalarinin, gerek IT departmanlarinin birbirinden tamamen bagimsiz mobil sistemleri desteklemek icin harcadigi emek ve zamanin ekonomik giderlerini karsilamasi mümkün olamaz.

  iPhone her ne kadar günün yildiziysa da ben uzun vadede Google Android ve Windows Mobile'in (evet Symbian degil Windows) bu savasta öne cikacagina inaniyorum.

  Bir de not; önümüzdeki iki hafta icerisinde insanlarin dakikalar icinde kendi iPhone WebApp'lerini yaratabilecekleri bir teknolojiyi startup ürünümüz olan Moozey'e http://www.moozey.com) ekliyeceğiz. (Kisa bir süre icinde de Opera Mobile ve Google Gears destegini de eklemeyi planliyoruz.) Fakat yolun basinda bir girisim olmamizdan dolayi özellikle sistemin public test'i ve feedback alma konusunda eksiklikler yasiyoruz. Bize bu konuda yardimci olabilecek kisiler olursa cok seviniriz.

 4. Gökçen Karan Gökçen Karan

  Selamlar;

  iPhone uyumlu web sitesi ile iPhone uygulaması birbirinden çok farklı şeyler. Neticede iPhone uyumlu bir site yapmak çok basit birşey ama bunu yapanlar iPhone kullanıcı alışkanlıklarını izlemeden yapıyorlar. iPhone kullanıcısı uygulama kullanmayı seviyor. Yoksa Safari üzerinde dolaşmak hem külfetli hemde çok fazla iPhone uyumlu birşeyler yapamıyorsunuz.

  Türkiye'de iPhone konusunda birşeyler yapmaya başlamış yani iPhone uygulaması geliştirme know-how'una sahip benim bildiğim tek ekip Sevenice. Bu konuda yapılmış demoları ve detaylı bilgiyi http://www.sevenice.com adresinden Çözümler kısmından iPhone uygulamalarına bakarak görebilirsiniz veya kolaylık olsun http://tinyurl.com/5ew8wz adresine tıklayın sizi götürsün.

  Sevgiler, saygılar

  Gökçen Karan