eBay milyar dolarlık satın alma ile pazarı hareketlendirdi
E-Ticaret

eBay milyar dolarlık satın alma ile pazarı hareketlendirdi

eBay logo

eBay bugün gerçekleştirdiği 1 milyar 210 milyon dolarlık satın almalar ile Web 2.0 pazarına hem bolca haber hem de hareket getirdi. Şirketin konuyla ilgili yaptığı açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

eBay'in gerçekleştirdiği satın almaların en önemlisi nakit $820 milyon ve $125 milyonluk opsiyon karşılığı alınmış olan Bill Me Later. Servisi tanımayan okuyucularımız için Bill Me Later sistemini kısaca anlatmam gerekirse. Bill Me Later aslında PayPal gibi bir tür ödeme sistemi. Ancak en büyük farkı internet üzerinden yapılan bir alışverişin ödeme ekranında kullanıcının sadece doğum tarihini ve sosyal güvenlik numarasını (elbette Amerika için geçerli) yazmasının yeterli olması. Bu aşamadan sonra servis kullanıcının kredibilitesini kontrol ediyor ve ilgili e-ticaret sitesinden satın almayı gerçekleştiriyor. Bill Me Later ödemeyi e-ticaret sitesine kendisi yapıyor ve sonrasında müşterisine gönderdiği fatura ile ödemeyi tahsil ediyor.

Anlık kredi sağlayan bir banka, kayıt gerektirmeyen PayPal ya da başvuru gerektirmeyen kredi kartı gibi düşünmek mümkün.

E-Ticaret alanında büyük kolaylık getiren Bill Me Later ile eBay elindeki PayPal gücüne güç katmış oldu diyebiliriz.

eBay'in bugün açıkladığı diğer satın almalar ise Danimarka merkezli seri ilan siteleri ile ilgili. Şirket Danimarka'ın en büyük seri ilan sitesi olan dba.dk'yı ve yine en büyük ikinci el otomobil sitesi olan bilbasen.dk'yı $390 milyon nakit karşılığında satın aldı.

Ancak tüm bu satın almaların yanında eBay bugün çalışanlarının %10'unu, yani 1000'den fazla çalışanını, işten çıkartacağını da açıkladı. (Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyebilirsiniz, zaten herkes diyor.)

eBay'in yaptığı açıklamada e-ticaret ve ödeme sistemleri alanında şirketin uzun vadeli büyümesini sağlamak için agresif davranacağı da belirtiliyor.

Buradan konuyu hemen eBay'in ülkemizdeki varlığına çevirmek istiyorum.

Malum, eBay hali hazırda GittiGidiyor'un Türkiye'deki ortağı konumunda. Ayrıca biliyoruz ki şirketin önümüzdeki günlerde dolacak bir hisse opsiyonu söz konusu. Yani bu şu demek oluyor. eBay, GittiGidiyor'daki hisselerini artırıp şirketin tamamını almak ya da almamak ile ilgili kararını yakın zamanda veriyor olacak. Eğer eBay, GittiGidiyor'un opsiyon süresince sergilediği performanstan memnun kaldıysa (ki kalmaması bence imkansız) yakın zamanda şirketin tamamına sahip olup Danimarka'da sergilediği tutumu Türkiye'de de sergileyebilir.

Kişisel görüşümü sorarsanız. GittiGidiyor'un tamamen eBay olması için çok kısa bir süre kaldı. Ayrıca bir de 2009 yılı ilk çeyreği için konuşulan PayPal Türkiye konusu var ki, o tamamen ayrı bir heyecan...

Yorumlar (15)
 1. Okan Doğan Okan Doğan

  Bu kriz döneminde yatırım yapmak ne derece doğru düşündürücü doğrusu...

 2. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  BillMeLater, e-ticarete önemli bir kolaylık getiren sistem. http://twshot.com/?3O8 'de detaylı incelemesini yaptığımız bu sistemi keşke Türkiye'de de uygulayabilsek. Çünkü e-ticarette alternatif bir ödeme sistemi olarak pazarın büyümesinde önemli bir katkısı olacaktır.

  Ayrıca yazıda değinildiği gibi dört gözl Pay Pall'u bekliyoruz çünkü bu sistem de pazarımızı canlandıracaktır..

 3. Cello Cello

  Çok önemli gelişmeler fakat BillMeLater ne kadar güvenlik bir sistem? Ben bir kişinin doğum tarihini ve sosyal güvenlik numarasını biliyorsam onun bilgileriyle alışveriş yapabilir miyim yani?

 4. Erdem Usul Erdem Usul

  Turkiye Paypal 'ı bekliyor bizde bekliyoruz .Artı olarak mobil ödeme sistemlerindede gelişmeler olursa sektörde hızlı bir yükşeliş olacağı kanısındayım Finans ve Bankacılık Sektörü neden bu kadar geç kaldı yasal sorunlar yüzündemi bilemiyorum ?

 5. Fatih Fatih

  Benim bir sorum var, ebay gittigidiyor'un tüm hissesine sahip olursa adı değişecek mi ?

 6. ebayin

  tum hisselerini alip almayacaginin henuz belli olmadigi su durumda eger alirsa isim degisikligi olur yada olmazi acikladiklarini sanmam. kisisel fikrimi sorarsaniz adinin degismemesini isterim.

 7. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

  Ekonomi uzmanı değilim ama kriz ortamının Internet piyasasını çok vuracağını sanmıyorum açıkcası.

  Ayrıca PayPal Türkiye yerelleşmeyi doğru yaptığında, kesinlikle çok iyi yerlere gelecektir. En azından sonu odeme.com.tr gibi olmayacaktır..

 8. @fatih

  heralde değişir, yani artık onaların olacak ama gittigidiyor 'da türkiyede çok alışılmış, tv & radio reklamlarında falan hep "gitti gitti gitti gidiyor gitti gidiyorrrr commmm" diye duyuyoruz. Yani insanlar güvendi gittigidiyor 'a isim değişikliği olursada birşey olacağını zannetmem [bkz.:telsim vodafone olduktan sonra kullanıcısını ikiye katladı (haber kaynakları)]

 9. Nurettin Ozdogan Nurettin Ozdogan

  Bana göre global kriz internet gibi humanist sektörleri daha az sarsacak. M&A'ler yavaşlar o kadar. Global kriz asıl üç kağıt ekonomisini sarsacak. İnternet sektörü hem Türkiye'de hem de dünyada ekonomik krizleri hep fırsat olarak gördü. Bu krizlerde birçok 'gerçek' başarı hikayesine rastlayabiliyoruz. Bu açıdan bakacak olursak eBay gibi dev bir internet şirketinin böyle bir yatırım yapması mantıklı geldi bana.

 10. Nurettin Ozdogan Nurettin Ozdogan

  Bana dünyayı değiştiren 2 internet şirketi sayı deseler, bir çırpıda 1-Google 2-eBay derim. eBay sadece bir eticaret sitesi olarak etkilemedi dünyayı. Büyük satınalmalarla internet sektörünü sürekli geliştirdi ve hala da geliştirmeye devam ediyor. Bugün Skype,Paypal ve lokal müzayede sitelerini alan Ebay dolaylı yönden dünya internet sektörüne hız kazandırdı. Çünkü bu sitelerin önceki sahipleri eBay'den kazandıkları paraları çok iyi yatırımlara harcayıp bugünkü Facebook, Xing, Joost, Linkedin vesaire gibi şirketlerin büyümesine maddi ve manevi katkı sağladılar. O yüzden eBay her satın alımı dünya interneti için bir kilometre taşı.

 11. Vedat Erol Vedat Erol

  Şahsi fikrim global projelerin kendi adları ile yayın yapmaları mantıklıdır. Ebay, gittigidiyor ortaklığı mantıklı olsa da eğer kendi adıyla Türkiye'ye gelmiş olsaydı gittigidiyor bitmişti. Gittigidiyorun kendi projelerine ikna etmeleleri iyi bir hamle olmuş. Örnekleme açısından da yonja ve siberalem gibi siteleri az çok silip süpüren facebook gibi. Güçleri ve birikimleriyle mücadele etmek çok zor. Her ne kadar bazı ülkelerde yerel piyasada güçlü markalar çıksa da Türkiye açısından zor. İnternet açısından yerel diye bir kavram yoktur. Ticaret ve hayatın globalleştiği ortamda internet için yerellik adına pek bir şeyden bahsedilemez. En azından Ebay çok çok çok güçlü bir markadır. Türkçe olarak yer alması güzel olacaktır. Umarım ebay.com.tr yi kendileri almışlardır:)

  Bekliyoruz Ebay

 12. Msarier Msarier

  eBay, BillMeLater satınalması ile PayPal'ın pazardaki payını arttırmış ve google checkout ile arasını iyice açmıştır.

 13. Ufuk Guven Ufuk Guven

  Girişimcilere iş fikirleri sitesi www.isfikrim.org sitesinde http://www.isfikrim.org/yazi/billmelater.com

  yazısında Billmelater.com ile ilgili bir tanıtım yazısı var.

 14. Msarier Msarier

  Jupiter Research tarafından yapılan araştırmada, alternatif ödeme yöntemleri içerisinde PayPal %23 Pazar payına sahip iken BillMeLater %4, Google Checkout %1 pay almakta. PayPal'ın sahibi olan eBay'in BillMeLater'ı satınalması pazar payını arttırması açısından gerçekten önemli.

  konu ile ilgili olarak; http://www.tamisabet.com/paypal-10-yilini-kutluyor/

 15. Önder Eren Önder Eren

  Çok önemli bir gelişme. Özellikle dba.dk'ya ödenen para düşündürücü.