eBay milyar dolarlık satın alma ile pazarı hareketlendirdi

eBay milyar dolarlık satın alma ile pazarı hareketlendirdi

eBay logo

eBay bugün gerçekleştirdiği 1 milyar 210 milyon dolarlık satın almalar ile Web 2.0 pazarına hem bolca haber hem de hareket getirdi. Şirketin konuyla ilgili yaptığı açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

eBay'in gerçekleştirdiği satın almaların en önemlisi nakit $820 milyon ve $125 milyonluk opsiyon karşılığı alınmış olan Bill Me Later. Servisi tanımayan okuyucularımız için Bill Me Later sistemini kısaca anlatmam gerekirse. Bill Me Later aslında PayPal gibi bir tür ödeme sistemi. Ancak en büyük farkı internet üzerinden yapılan bir alışverişin ödeme ekranında kullanıcının sadece doğum tarihini ve sosyal güvenlik numarasını (elbette Amerika için geçerli) yazmasının yeterli olması. Bu aşamadan sonra servis kullanıcının kredibilitesini kontrol ediyor ve ilgili e-ticaret sitesinden satın almayı gerçekleştiriyor. Bill Me Later ödemeyi e-ticaret sitesine kendisi yapıyor ve sonrasında müşterisine gönderdiği fatura ile ödemeyi tahsil ediyor.

Anlık kredi sağlayan bir banka, kayıt gerektirmeyen PayPal ya da başvuru gerektirmeyen kredi kartı gibi düşünmek mümkün.

E-Ticaret alanında büyük kolaylık getiren Bill Me Later ile eBay elindeki PayPal gücüne güç katmış oldu diyebiliriz.

eBay'in bugün açıkladığı diğer satın almalar ise Danimarka merkezli seri ilan siteleri ile ilgili. Şirket Danimarka'ın en büyük seri ilan sitesi olan dba.dk'yı ve yine en büyük ikinci el otomobil sitesi olan bilbasen.dk'yı $390 milyon nakit karşılığında satın aldı.

Ancak tüm bu satın almaların yanında eBay bugün çalışanlarının %10'unu, yani 1000'den fazla çalışanını, işten çıkartacağını da açıkladı. (Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyebilirsiniz, zaten herkes diyor.)

eBay'in yaptığı açıklamada e-ticaret ve ödeme sistemleri alanında şirketin uzun vadeli büyümesini sağlamak için agresif davranacağı da belirtiliyor.

Buradan konuyu hemen eBay'in ülkemizdeki varlığına çevirmek istiyorum.

Malum, eBay hali hazırda GittiGidiyor'un Türkiye'deki ortağı konumunda. Ayrıca biliyoruz ki şirketin önümüzdeki günlerde dolacak bir hisse opsiyonu söz konusu. Yani bu şu demek oluyor. eBay, GittiGidiyor'daki hisselerini artırıp şirketin tamamını almak ya da almamak ile ilgili kararını yakın zamanda veriyor olacak. Eğer eBay, GittiGidiyor'un opsiyon süresince sergilediği performanstan memnun kaldıysa (ki kalmaması bence imkansız) yakın zamanda şirketin tamamına sahip olup Danimarka'da sergilediği tutumu Türkiye'de de sergileyebilir.

Kişisel görüşümü sorarsanız. GittiGidiyor'un tamamen eBay olması için çok kısa bir süre kaldı. Ayrıca bir de 2009 yılı ilk çeyreği için konuşulan PayPal Türkiye konusu var ki, o tamamen ayrı bir heyecan...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.