Chrome kullanım oranları ve tarayıcı pazarı

Chrome kullanım oranları ve tarayıcı pazarı

2 Eylül 2008'de Google'ın web tarayıcısı Chrome'un lansmanını duyurmuştuk. O günlerde hem dijital hem de klasik medyada oldukça büyük bir gündem yaratan Chrome'un bugün nasıl bir pazar payına sahip olduğunu merak ettim.

Birçok yabancı blogda konuyla ilgili araştırmalara yer verildi. Daha sonra web istatistik sağlayıcı bilimum şirketler Chrome'un pazar payı ile ilgili ellerindeki değerleri paylaştı.

Mesela geçtiğimiz günlerde Web Trends The Daily Telegraph web sitesinin istatistiklerine dayanarak Chrome'un %2 pazar payına sahip olduğunu açıkladı.

TechCrunch ve ReadWriteWeb gibi daha üst düzey kullanım seviyesine sahip internet kullanıcılarının bulunduğu bloglarda ise bu oran elbette çok daha yüksek. TechCrunch'ın bildirdiğine göre sitenin Chrome kullanım oranı %8.12, ReadWriteWeb'in ise %7.26.

Ben de buradan yola çıkarak özellikle web geliştiriciler ve girişimciler için önemli olabileceğini düşündüğüm ulaşabildiğim bazı sitelerin Chrome kullanım oranlarını paylaşmak istiyorum.

Webrazzi.com Internet Explorer: %48.98 Firefox: %39.38 Chrome: %6.83 Safari: %2.19 Opera: %2.09 Mozilla: %0.42

FFholic.com (FriendFeedHolic) Firefox: %64.76 Chrome: %11.32 Internet Explorer: %10.92 Safari: %9.99 Opera: %1.48

Blograzzi.com Internet Explorer: %68.86 Firefox: %26.54 Chrome: %2.38 Opera: %1.60 Safari: %0.51

Paylaştığım veriler 2 Eylül - 20 Eylül aralığını temsil etmektedir. (2 Eylül Chrome'un piyasaya sürülme tarihi)

Görüldüğü üzere fazlasıyla yeni nesil sayılan FriendFeed gibi bir servisin üst düzey kitlesine hitap eden FFholic.com'un %11.32 gibi oldukça yüksek bir Chrome kullanım oranı bulunuyor.

Webrazzi.com'da da aynı şekilde TechCrunch ve ReadWriteWeb'den pek farklı olmadan %6.83 Chrome kullanımı gözüküyor.

Daha geniş bir kitleye ulaşabilen Blograzzi.com için ise %2.38 olan Chrome kullanım oranı, Web Trends'in The Daily Telegraph'ı baz alarak yayınladığı pazar payıyla örtüşüyor.

Sonuç olarak şu aşamada Chrome'un pazar payını değerlendirirken hangi amaç için bu değerlendirmeye ihtiyaç duyduğumuz önemli gözüküyor.

Eğer sadece genel bilgi ve pazar araştırması için düşünülüyorsa %2 oranı kabul edilebilir olacaktır. Ancak eğer ürün geliştirme sürecinde bir araştırma için bu orana ihtiyaç duyuluyorsa, üzerinde çalışılan projenin kapsamına göre değerlendirmek önemlidir. Çünkü görüldüğü üzere servislerin kitlesi ile Chrome kullanım oranları büyük farklılıklar gösterebilmektedir.

Google'ın Chrome kullanımını oldukça üst düzeylere getirebileceğini tahmin ediyorum. Bunu yaparken de tarayıcısına kullanıcıların interneti kullanma, iletişim ve paylaşım alışkanlıklarını değiştirecek yenilikleri dahil edeceğine inanıyorum.

Bu sebeple eğer bugünlerde odaklanacak bir alan düşünüyorsanız tarayıcıları baz alarak iletişim ve paylaşım konularında oyunun kurallarını değiştirecek alanların göz önüne alınmasını öneriyorum. Bunu yaparken de internetin bir platform ve anonimlikten uzaklaşma çabasında olan bir mecra olduğunu unutmamak gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.