Chrome kullanım oranları ve tarayıcı pazarı
Web Tarayıcılari

Chrome kullanım oranları ve tarayıcı pazarı

2 Eylül 2008'de Google'ın web tarayıcısı Chrome'un lansmanını duyurmuştuk. O günlerde hem dijital hem de klasik medyada oldukça büyük bir gündem yaratan Chrome'un bugün nasıl bir pazar payına sahip olduğunu merak ettim.

Birçok yabancı blogda konuyla ilgili araştırmalara yer verildi. Daha sonra web istatistik sağlayıcı bilimum şirketler Chrome'un pazar payı ile ilgili ellerindeki değerleri paylaştı.

Mesela geçtiğimiz günlerde Web Trends The Daily Telegraph web sitesinin istatistiklerine dayanarak Chrome'un %2 pazar payına sahip olduğunu açıkladı.

TechCrunch ve ReadWriteWeb gibi daha üst düzey kullanım seviyesine sahip internet kullanıcılarının bulunduğu bloglarda ise bu oran elbette çok daha yüksek. TechCrunch'ın bildirdiğine göre sitenin Chrome kullanım oranı %8.12, ReadWriteWeb'in ise %7.26.

Ben de buradan yola çıkarak özellikle web geliştiriciler ve girişimciler için önemli olabileceğini düşündüğüm ulaşabildiğim bazı sitelerin Chrome kullanım oranlarını paylaşmak istiyorum.

Webrazzi.com Internet Explorer: %48.98 Firefox: %39.38 Chrome: %6.83 Safari: %2.19 Opera: %2.09 Mozilla: %0.42

FFholic.com (FriendFeedHolic) Firefox: %64.76 Chrome: %11.32 Internet Explorer: %10.92 Safari: %9.99 Opera: %1.48

Blograzzi.com Internet Explorer: %68.86 Firefox: %26.54 Chrome: %2.38 Opera: %1.60 Safari: %0.51

Paylaştığım veriler 2 Eylül - 20 Eylül aralığını temsil etmektedir. (2 Eylül Chrome'un piyasaya sürülme tarihi)

Görüldüğü üzere fazlasıyla yeni nesil sayılan FriendFeed gibi bir servisin üst düzey kitlesine hitap eden FFholic.com'un %11.32 gibi oldukça yüksek bir Chrome kullanım oranı bulunuyor.

Webrazzi.com'da da aynı şekilde TechCrunch ve ReadWriteWeb'den pek farklı olmadan %6.83 Chrome kullanımı gözüküyor.

Daha geniş bir kitleye ulaşabilen Blograzzi.com için ise %2.38 olan Chrome kullanım oranı, Web Trends'in The Daily Telegraph'ı baz alarak yayınladığı pazar payıyla örtüşüyor.

Sonuç olarak şu aşamada Chrome'un pazar payını değerlendirirken hangi amaç için bu değerlendirmeye ihtiyaç duyduğumuz önemli gözüküyor.

Eğer sadece genel bilgi ve pazar araştırması için düşünülüyorsa %2 oranı kabul edilebilir olacaktır. Ancak eğer ürün geliştirme sürecinde bir araştırma için bu orana ihtiyaç duyuluyorsa, üzerinde çalışılan projenin kapsamına göre değerlendirmek önemlidir. Çünkü görüldüğü üzere servislerin kitlesi ile Chrome kullanım oranları büyük farklılıklar gösterebilmektedir.

Google'ın Chrome kullanımını oldukça üst düzeylere getirebileceğini tahmin ediyorum. Bunu yaparken de tarayıcısına kullanıcıların interneti kullanma, iletişim ve paylaşım alışkanlıklarını değiştirecek yenilikleri dahil edeceğine inanıyorum.

Bu sebeple eğer bugünlerde odaklanacak bir alan düşünüyorsanız tarayıcıları baz alarak iletişim ve paylaşım konularında oyunun kurallarını değiştirecek alanların göz önüne alınmasını öneriyorum. Bunu yaparken de internetin bir platform ve anonimlikten uzaklaşma çabasında olan bir mecra olduğunu unutmamak gerekiyor.

Yorumlar (16)
 1. Emre Dirağ Emre Dirağ

  Yukarıdaki örneklerin browser kullanım ağırlıklarını listelemek için çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Uzunca bir süredir firefox kullanıyorum, arkadaşlarım da ff kullanıyor, ancak buradan yola çıkarak firefox un çok kullanıldığını düşünmek biraz yanlış olur. Keza chrome için de öyle.

  İtü Sözlük için rakamlar şu şekildeymiş:

  son 1 aylık 4,201,041 ziyaretçi üzerinden bizdeki ilk 10:

  1.

  Internet Explorer

  3,537,595 84.21%

  2.

  Firefox

  577,911 13.76%

  3.

  Opera

  39,997 0.95%

  4.

  Chrome

  22,033 0.52%

  5.

  Safari

  19,893 0.47%

  6.

  Mozilla

  1,920 0.05%

  7.

  Netscape

  290 0.01%

  8.

  Konqueror

  155 > 0.00%

  9.

  Playstation 3

  125 > 0.00%

  10.

  Playstation Portable

  108 > 0.00%

  esas üzücü rakam ise şu:

  internet explorer kullanıcılarının yarısı 6.0 kullanıyor.

  6.0

  1,846,548 52.20%

  biz crome u falan tartışırken 1 milyon 800 küsür bin kişi ie 6 kullanıyor.

  internet ile ilgili araştırmaların sağlıklı olabilmesi için daha ziyade kitlesel örneklere bağlı kalınması gerek diye düşünüyorum.

 2. Ercüment Eser Ercüment Eser

  Chrome'u sadece tasarımı için kullananlara tavsiyem:

  Firefox için Chrome temasını kullanın. Böylece firefoxun kabiliyetlerini kromun sadeliğiyle yaşarsınız.

  Kromun sadelik dışında bir artısı da yok zaten.

 3. Chrome'ı ilk çıktığı günden beri kullanıyorum.Evet bir çok uygulamada sorun çıkarıyor. Bununla birlikte görüş alanında verdiği sadelik ve kullanma kolaylığı chrome'u kullanmaya değer kılıyor. Firefox da sahip olduğu eklentiler nedeniyle vazgeçemediğim bir browser. Google, chrome'a biraz daha yatırım yapar ve eklentileri gelişirse tamamamen Chrome'u kullanablirim.

 4. Vadi Efe Vadi Efe

  ortakantin.com için oranlar; 2-20 eylül;

  Internet Explorer 80.11%

  Firefox 17.68%

  Opera 0.95%

  Chrome 0.75%

  Safari 0.43%

  istiyor.us! için oranlar;

  Internet Explorer 80.00%

  Firefox 18.52%%

  Opera 0.64%

  Chrome 0.46%%

  Safari 0.33%

  bu kadar kısa sürede son kullanıcıya yayılmasını beklemek zor. mozilla bile %20 yi geçemiyor henüz

 5. Ersin Koç Ersin Koç

  woopra.com beta aracılığı ile sadece 10 bin sayfa gösterimine kadar çalışsa da aşağıdaki gibi istatistik alabildim. :) Chrome, Firefox veya ne diyorsak artık, sadece bu işin profesyonelleri kullanıyor. Genel kullanıcı ie'den şaşmıyor.

  10 günlük (ilk 10 bin sayfa gösterimine göre ortalama 2000-2300 farklı ip demek bu) değerler...

  http://friendfeed.s3.amazonaws.com/cfe01c565689ea3a1cc7ecb65314ac29a4aaa634

 6. Bu kadar yüksek pay alması bence gayet normal. Bir tarayıcının Türkiye'de ana haber bülteninde bile haberinin yapılması saadece Chrome nasib oldu. Tekel diye sürekli açık çıkartıyor diye kızdığımız Microsoft bile daha kullanıcılarını ie7 güncellemesi konusunda bu kadar etkileyemezken, Google arama sayfasının altına koyduğu bir link ile belkide çok az bilgisi olan birine bile indirip bunu kullandırabilmiştir. Fakat ben bu konuda Google'ın kullanıcılara bu derece kısır bir tarayıcıyı sunmasını hiç etik bulmuyorum. Daha bir RSS desteği bile olmayan bir betadan bu kadar çok kişinin saadece hızından dolayı "hayran" kalmasına ben çok şaşırıyorum. Google şimdinin en ultra tekeli oldu maalesef...

 7. Ufuk Kılıç Ufuk Kılıç

  Mozilla projesiyle ortalığı kasıp kavuran ve kendine ciddi oranda bir Pazar payı yakalıyan Firefox bu işe oldukça sevindi aslında. Çünkü onlarda bu tatlı rekabetin tarayıcı pazarını geliştireceğini savundu. Sonuçta en büyük destekçileri Google...

  Belkide en çok bu işte en fazla Pazar kaybına uğrayacak uygulamaların başında geliyor. Google’ın yıllardır çocuğu gibi baktığı kolladığı tarayıcısı Firefox artık öksüz bir yetim rolünü oynamaya hazırlanıyordu. Google’ın belkide düşüncesi yeter artık bu kadar kolladığımız artık büyüdüler kendi başlarının çaresine baksınlar düşüncesiydi.

  Ancak! durum öyle değil. Google tamamen strateji gereği Microsoft'un IE pazar payını kendi kontrolü altına almak için bu işe girdi. Firefox'u yine desteklemeye devam edecekler. Hatta birlikte projelerde yer alacaklar. Chrome için yol uzun görünmüyor. Dünya yerel ağlarını elinde bulunduran Google bir çırpıda sizinde verdiğiniz istatistiklerle bir anda liderliğe bile soyunacak güçte...

  Sonuç olarak Firefox, Internet Explorer ve gerek ise yeni oyuncu Chrome'un sunulacak yeni özellikler ile internet kullanıcılarına yeni oyuncaklar sunacaklarını üstü kapalı bir şekilde ifade ediyorlar...

 8. Takip ettiğim birkaç sitede bu oran %1,5 ile 2 arasında değişiyor. Kendi bloğumda ise bu oran; 4,62

  Genel kullanıcı profili göz önüne alındığında %2 oldukça mantıklı gözüküyor.

  Chrome için yazılacak eklentiler ile birlikte (firefox'ta sık kullanılanlardan başlanabilir) oran hızla artacakır.

 9. Msarier Msarier

  ortalama internet kullanıcısının internet explorer'dan harici bir tarayıcı kullanması bence çok zor. bilgisayarlarını aldıkalrında ne görüyorlarsa bununla yaşıyorlar. windows ile gelen microsoft internet explorer ve diğer microsoft ürünleri üstünlüğü kimseye bırakmayacaktır ki bu konu için zaten microsoft hala rekabet davaları ile boğuşuyor.

 10. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  ben de bu yazı ilk yayınlandığı günden beri takip ediyorum.. son 5 gün de google chrom ile erişim artıyor.. Bunun meraktan kaynaklandığını düşünsem de sanırım kullanıcılar bir şekilde benimsediler chrome'u...

 11. Bloggum chrome kullanım oranı %0.65'e düştü http://vepa.bloggum.com/yazi/bloggum-chrome-effect.html

 12. Ersan Özer Ersan Özer

  Daha kitlesel kullanıcıya örnek olması açısından şu rakamları da ben vereyim. istanbul.net 1 aylık 935.715 tekil kullanıcı üzerinden: Internet Explorer %91 Firefox %7.87, Safari %0.47 Opera %.0.34, Chrome %0.27 Uzmantv.com 1 aylık 1.311.945 tekil kullanıcı üzerinden: Internet Explorer %88.44, Firefox %10.04, Opera %.0.66, Chrome %0.42, Safari %0.38

 13. Msarier Msarier

  konu ile ilgili olarak Nielsen Online tarafından 17 eylül 2008 de yayınlanan rapora göre, 1 Eylül - 17 Eylül tarihleri arasında 1.9 milyon unique ABD kullanıcısı google chrome'u download etmiş. Bu kullanıcıların 73%'ü erkek 27%'si ise kadın. chrome şu anda pazarın yaklaşık 1%'ine sahip.

  IE yaklaşık 72% pazar payı ile lider 2. ise 20% pazar payı ile firefox.

 14. Chrome'de geçmişi gün gün değilde tümünü silmenin bir yolu yordamı var mı ? Yoksa gün gün silmekten başka çaresi yok mu ?

 15. Savaş Uyar Savaş Uyar

  tüm yazılanları üşenmedim ve okudum. işletim sisteminde varsayılan olarak gelen bir tarayıcı elbetteki çok kullanılacaktır. Bu tekeli kırmak için bilgisayar üreticileri ile anlaşma yapıp diğer tarayıcılarında oldugu bir işletim sistemi kurulmalıdır. ama görünen o ki bu pratikte hiçte kolay değil.