Google Chrome hakkındaki görüşlerim ve görüşleriniz
Genel

Google Chrome hakkındaki görüşlerim ve görüşleriniz

Tüm internette büyük bir heyecan yaratan Google'ın web tarayıcısı Chrome bugün lanse edildi ve şu anda bu konuyu gündemine almayan teknoloji yayını yok sanırım.

Erken davranan ve Chrome'u deneyen birçok Webrazzi okuyucusu olduğunu tahmin ediyorum ve görüşlerinizi merak ediyorum.

Benim görüşlerim şöyle:

 • Chrome ultra-sonik bir hızda açılıyor ve aynı şekilde birçok web sitesini Firefox ve Internet Explorer'a göre çok daha hızlı yüklüyor.
 • Başlangıç ekranındaki sık kullanılan ekran görüntüleri tahminimden daha çok işe yarıyormuş.
 • RSS'i desteklemiyor olmasına ve hiçbir özelliğinde RSS ile ilgili bir detay olmamasına şaşırdım.
 • Chrome'un tasarımı hoşuma gitti. Kendimi daha çok alana sahip hissettim.
 • Sekmeleri (tab) ayrı ayrı işliyor olması ve olası çökmeler için her sekmeyi ayrı gösteren bir görev yöneticisi olması çok değerli. Eminim çok hayat kurtacaktır.

Kısacası şu an için Chrome'un benim için en değer yaratan daha doğrusu tek değer yaratan özelliği hızlı açılması ve hızlı sayfa yüklemesi. Bu Firefox'dan vazgeçmem için yeterli mi, hayır.

Sonuç olarak Chrome gelecek vaad ediyor ve çok büyük olasılıkla IE ve Firefox için gelecek geliştirmelerde temel teşkil eden teknik özellikleri bünyesinde barındırıyor. Ama henüz alışkın olduğumuz tarayıcıları bırakmamız için (en azından benim açımdan) çok fazla bir sebep sunamıyor. Tabi, 1 yıl sonra bugün tam bir Chrome fanatiği olma ihtimalimiz var mı? Olabilir...

Henüz Chrome'u denemediyseniz buradan indirlebilirsiniz. Türkçe desteği olduğunu da ayrıca belirtmek isterim.

Yorumlar (90)
 1. Yasin Işik Yasin Işik

  @Raif;

  reklamla alakası yok dostum otomatik tanımlamadan öyle gelmiş. ;-)

 2. Yasin Işik Yasin Işik

  Google Chrome çıkışından 48 saat bile geçmeden %3 pazar payına ulaşmış ve operayı bile geçmiş durumda. http://getclicky.com/global-marketshare-statistics

 3. Muhammet Ünal Muhammet Ünal

  Tabi birde şu açıdan değerlendirmek lazım google gibi ürünlerinin tamamına yakını browser kullanan bir firma için browsersız kalmak ne kadar doğruydu bence yanlıştı ve google akıllı bir hamleyle bi alanada el atmış oldu.

  O browserlar neler sağlayacağını hangi servislerini destekleyeceğini gelecekte göreceğiz.

 4. Muhammet Ünal Muhammet Ünal

  @atalayın bahsettiği bu yöntem ürünün türkiyede pazarlama stratejisi olabileceğini düşünüyorum, chrome'u inceledim gerçekten beğendim yani çok doğru şeyler yapmışlar, fakat firefox daki gibi eklentiler bölümünün olmasını isterim, html kodları parse ederken görüntü hızlı ve çok az sorunlu

  iyi ürün çıkartmışlar.

 5. Site Bekçisi Site Bekçisi

  Çok güzel çok hoş ama site ziyaret istatistiklerinde chrome diye bir tarayıcı gözükmüyor. google analyticste QFPWFMEBXV, TRFHHJUWQ gibi tarayıcı isimleri görüyorum. Acaba bu kodlar her bir chrome kullanıcısının ayrı bir kodu olduğunu mu gösterir ve çok fena takip mi ediliyoruz?

 6. Boşver Boşver

  Arkadaşlar ben bunu denedim.Kullanmıyorum.Crimson Warfare adlı oyunu IE açarken bu açamadı.Flash benim hayatım.Hatalar düzeltilip tam sürüm çıkınca kullanacağım.

 7. Çağatay Kıyıcı Çağatay Kıyıcı

  Firefox ile Chrome aslında rekabet etsin diye planlanmadı bence. Chrome için piyasaya verdikleri çizgi romana bakılırsa chrome açık kaynak kodlu olduğu gibi pek çok önemli bileşeni de bağımsız olarak alınıp başka opensource projelerinde kullanılabiliyor. Olabildiğince yazılımcı dostu mesajlar vermeye çalışmıllar burada. Bence Google firefox ile çatışmıyor. Firefox'a doğrudan müdahale edemeyeceği için kendi browserını yapıyor, iyi ve beğenilen bir şey oluşturduğu takdirde bu rahatlıkla firefoxcular tarafından alınıp kullanılabilir. Ayrıca başka browsercılar da bu bileşenleri alıp hızlı ve güvenilir browserlar üretebilirler. Google bu browser bolluğunu da desteklemek istiyor bir yandan.

 8. Benim pc dede donmalar var. Şuan sildim düzeldi.

 9. 0.2 versiyonunda bu kadar hızlı ve iyiyse 7.0 versiyonunda kimbilir ne olur :) mozilla firefox internet explorer a kafa tutabildiyse Chrome a çok güzel bir cevap vericeğine eminim . Rekabet her zaman bizim lehimizedir.

 10. "ctrl+f" ile sayfada kelime bulma özelliğini denediniz mi?

  tek kelime ile bir harika!

 11. Google Toolbar ekleyemiyoruz :(

 12. Task Manager'da baktım şimdi açtığım her tab için bir chrome.exe çalışmaya başlıyor. Toplamda 4 tab var ama 6 tane chrome.exe çalışıyor. Hepsinin toplam kullandığı ram miktarı 140 mb dan fazla. Çok fazla tab menü açıp siteleri dolaşırken bu biraz sorun olabilir.

 13. Meriç Kara Meriç Kara

  @atalay; youtube proxy'si yaklaşık iki yıldır kurulu bir public proxy, Google kendisi kurmamış yani o servisi...

  Ben oldukça başarısız buldum Google Chrome'u, Google Fanboy'lar hiç gücenmesinler, bu "hızlı açılma", ve daha bir çok şeyi biz Apple Safari ile zaten bıdır bıdır yapıyorduk, Opera'yla da... Bence Chrome'a çılgıncasına sarılmadan önce, Apple'ın WebKit için geliştirdiği Javascript motorunu public etmesini bekleyin derim. Ha bir de, "nereden kopyalandığını" görmek için bir zahmet http://apple.com/safari adresine uğrayıp Safari yükleyin derim...

 14. Firefox'dan %30 civarı daha fazla bellek yiyor, ayrıca bu zımbırtıyı kurduğumdan beri zaman zaman pcde donmalar yasadım düne kadar böyle seyler yoktu.

  Tabi bunlar benim yasadigim sorunlar baskalarında olmayabilir.

 15. Taha İpek Taha İpek

  Yakuter'e mail yoluyla dikkatim çekenleri atmıştım açıkçası burayı görmemiştim =) daha detaylı bir inceleme yapacağını dşünmüştüm fakat bu yazıyı vs okuduğumda gerek kalmadı =D benimde test etme şansım oldu çokfazla detaya inmesemde dikkat çekici noktaları var. @Yakuter e attığım maili burayada yazıyorum.

  Benim Gördüklerim ;

  Css 2.0 da tek sorun olarak (yakuter.com üst menü hover olayı) div boyutlandırmada sanırsam sorun var.

  Sistem css e daha çok yoğunlaşmış açıkçası, HTML de siteler alt üst oluyor(Fire,IE,Opera da sorun olmayan siteler CHrome de alt üst oluyor.)

  form özellikleri eklenmiş ekstra olarak. textarea larda oarantez tamamlama gibi. textarea boyu uzatma gibi ama bundada css te divlerin arkasında kalıyor çok uzatıldığında.

  Chrome Araç Çubuğu google dan otomatik aramayla veri çekiyor yakut yazsan bile yakuter.com u getiriyor bu avantajı var.

  Yeni Gizli Sekme,pencere Olayı var. Makina cookie, Sayfaları Önbellekleme gibi olayları yapmadan siteye gizliden bağlanıyor. Girdiğimizi kimse bilmiyor. yalnızca siteden indirilen dosya ve yer imlerine eklediğimizde anlaşılabiliyor.

  Sayfa Kaynak Kodları Editör tarzında firefox a çok benziyor o yönden. tek farkı url belirlediğimiz yerlere link veriyor.

  Extra olarak güzel yanı FireFox tada üst sekmelerde olduğu gibi son girilen sayfalı ana sayfada resimleriyle birlikte görebiliyoruz.

  herzamanki gibi yine meşhur sekme olayı var. Son kapatılan sekmeler, yeni sekme gibi..

  yer İmleri ni Sanki FireFox ve İE ninkini birleştirmiş aynısını koymuş oraya öyle geldi bana.

  Birde Şüphelendiğim Sistem çalışmasına bakarsam IE alt yapısını kullanıyor gibi gelyor açıkçası çok benzettim.

  Eksik Olarak Mouse Orta top ta basıp sayfayı aşşağı yukarı gezebiliyoruz ama bu Chrome yok. O yönden isyanlardayım =D

  Benim gördüklerim, ekstralarım, dikkatimi çekenler bunlar =)

  Kullanmaya değermi yada artık Opera FireFox IE Safari Yanlarına Birde CHROME yi ekleyip birde siteyi bu tarayıcıda mı test etmek lazım =)

 16. hoş güzel google mutlaka bunun üstesinden gelir veya gelmeye çalışır. peki bu tarayıcı neyin işaret olabilir sizce ?

 17. Mehmet Tabur Mehmet Tabur

  Başlangıç seviyesi için iyi bir browser. Ultra hızlı çalışıyor. Ancak ileri seviye kullanıcılar için (Browser ile yaşayanlar) henüz bir çok özelliği yok. Standart IE kullananlar geçebilirler.

  Ben geçiş yapmayacağım, neden bilmiyorum ama çok bunalttı. Renklerden olabileceğini düşünüyorum. Kısa sürede sayfaları kapatıp mümkün olduğunca kısa sürede browser dan kurtulmayı istedim...

 18. Reklamcılık Reklamcılık

  Umarım Google şirketinin eski programlarının akibetine uğramaz, birçok program çıkarıldı ancak geliştirilme sürecine devam edilmedi,umarım buda yarıda kalmaz ve sürekli güncellenerek belirli bir noktaya getirilebilir. Bazen geliştirmeye devam etmekte yetmiyor tutmayınca tutmuyor. (bknz. Picasa 3.0)

  Bu arada tarayıcıda kullanılan veriler arama sonuçlarının iyileştirilmesi açısından olumlu olur kanısındayım.

 19. Bugün biraz aktif kullanacağım ondan sonra karar veririm, ama Firefox farklı bir browser aliskanlıkları bırakmak kolay olmaz.

 20. Adiyos Amigos Adiyos Amigos

  @Mehmet ALP

  "programlama hakkında orta seviye bilgi sahibi olan herkes bu tür bir tarayıcı yazabilir." demiş bende kendisine

  "hadi ordan" demek istiyorum. Programlama hakkında orta seviye bilgi sahibi olan bir insan bu işin önünde saygıyla eğilir ki buradan senin programayla ilgili hiç bilgi sahibi olmadığın sonucunu çıkarıyorum.

  Açık kaynak kodlu bu alet, aç bak bakalım kodlarını yüzde kaçını oturup kendi başına yazabileceksin, yoksa harcanma buralarda, git google'a baş mühendis olarak girersin anında.

 21. başka bir pencerede açılması negatif yanı

 22. Umut Akyol Umut Akyol

  Bunlar Firefox'la kanka değiller miydi en son... Hımmm?

 23. Bohemian Bohemian

  Google'ın ismi bile buraya 45 yorum (şimdilik) yapmaya yetmiş gibi.Piyasada o kadar çok tarayıcı varki bu Google'ın kunta kinte'sinden çok daha iyi birçoğu.

 24. Öncelikle bir yazılımcı olarak kendi yaptığım web stelerini kontrol ettim. Firefox' da çalışan tüm sitelerim düzgün bir şekilde çalıştı. Ardından haber sitelerine girdim gayet güzel açıldı.

  Olumsuz yorum yapan arkadaşlar nedenini de yazarsa bizde öğrenmiş oluruz.

  Gözüme çarpan noktalar şunlar:

  1-CTRL+Shift+N ile açılan ve izleyici yazılımlardan sizi koruyan özelliği gayet güzel geldi bana

  2-adres çuğuğuna tanımlı arama motorları için örneğin "search google:aranacak kelime" yazarak arama yapılabiliyor.

  3-rss linklerini göstermemesi büyük eksklik

  4-Ctrl+F ile yatığımız aramalarda kaydırma çıbığunda işaretleme yapması diğer ince bir nokta.

  5-Görev yönetici özelliği büyük bir yenilik

  6-Adres çubuğunun Firefox gibi aramaözellikli olması gayet güzel

  7-Farklı bir indirme yöneticisi var. Alışmak gerekecek

  Sonuç, kullanılabilir. Firefox'a rakipolabilmesi için firefoxda çok kullanılan eklentilerin aynı şeklde benzerlerinin yazılması önemli.

 25. Yeni tarayıcı hakkında konuşurken 2 farklı bakış açısı gerekiyor.

  - Tarayıcı uygulamaları geliştiren kişilere sunulan geliştirme ortamı,

  - Ve geliştirici olmayan kullanıcılara sunulan deneyim. (buna tarayıcıları iş dışında kullandıkları zamanlarda geliştiriciler de dahildir)

  Chrome'u birinci açıdan değerlendirmek için henüz çok erken. Tarayıcı uygulamaları geliştiren herkes çok iyi bilir ki Firefox'un yeri bir başkadır. Sadece firefox ile çalışırken kodun tam anlamıyla kontrolünüzde olduğunu hissedersiniz. Diğer tarayıcılar da ise her an ipler elden kaçacakmış gibidir. Firefox bize sunduğu 3. parti eklentiler sayesinde harika bir geliştirme deneyimi sunar. Ama bunu Chrome'den hemen beklemek haksızlık olur. Chrome google'in erken yayınlama-sık güncelleme politikasının güzel bir örneği. Zaten resmi bloglarında da bahsettikleri gibi inşaat henüz bitmedi katları çıkmaya devam ediyorlar.

  İkinci açıdan ise ben oldukça memnun kaldım. Herkesin farklı beklentileri vardır ama kendime "normal bir kullanıcı olarak ben bir tarayıcıdan ne beklerim" diye sorduğumda :

  - Hızlı olması,

  - Sık sık çökmemesi, çökerse de kaldığım yerden devam etmemi sağlaması,

  - Yazı fontlarını ve renkleri temiz göstermesi,

  - Olası hatalarımın önüne geçebilmesi (mesela, bir çok sekme açılıyken pencereyi kapatmak istediğimde beni uyarması, en azından ayarlarda böyle bir seçenek sunması)

  - Eklentilerle genişletilebilmesi,

  - İyi bir indirme yöneticisine sahip olması,

  - Adres satırına girdiğim kelimeleri anında google'da arattırması ve sonuçları göstermesi (safari bunu yapmıyor)

  - ctrl+enter'e basınca yazdığım adresin başına www. sonuna .com eklemesi (safari bunu da yapmıyor beni deli ediyor mesela)

  Tekrar teknik açıdan değerlendirirsek:

  Göze çarpan en büyük yenilik, c++ ile yazdıkları yeni javascript motoru V8. Javascript dosyalarının boyutlarının giderek arttığı şu günlerde bu gelişmenin ne anlama geldiğini ve ne kadar kıymetli olduğunu biliyorum.

  İkinci olarak her bir sekmeye, diğer sekmelerden tamamen izole edilmiş ayrı bir yaşam alanı sağlamışlar. Windows kullananlar bunu "görev yöneticisi" ni kullanarak gözlemleyebilirler. Chrome'de açık her bir sekme için ayrı bir process görebilirsiniz. Bu izolasyon; her bir sekmenin işletim sistemince daha iyi yönetilebilmesini sağladığı için yaşın yanında kuru da yanmayacak. Sadece yaramazlık yapan sekmenin kulağını çekeceğiz ve her şey düzelecek.

  Bir de hoşuma giden private browsing özelliği. Gezdiğimiz sitenin tarayıcı geçmişinde görüntülenmesini istemediğimiz zamanlarda bunu kullanabiliriz. İş yerlerinde bu özelliği hep açık olmalı :)

  İşletim sistemi pazarında yeni bir gelişme olmadığı sürece IE liderliğini sürdürecektir. Ama neden olmasın...

  Yani, Google'dır ne yapsa yeridir :)

 26. Nasıl telaffuz ediliyor :) ?

 27. Önder Eren Önder Eren

  Çok hızlı olduğu kesin fakat http://tinyurl.com/chrome-dikkat linkindeki habere göre google yine bizden veri toplayacak. Bu gerçek benim hoşuma gitmedi pek. Chrome'un arkasında google olduğu için mutlaka pazardan iyi bir pay alacaktır ama güvenlik konusunda insanların içini rahatlatmazsa bir firefox seviyesine çıkması zor geliyor bana. Tabi mozilla'dan desteği çekerlerse o zaman mozillanın uğrayacağı kan kaybının ürüne yansıması da dengeleri büyük olasılıkla değiştirir (daha da yeni uzatmışlardı anlaşmalarını. google'a akıl sır erdirmek zor şu aralar)

 28. cidden yolun çok başında henüz, mouse gesture özelliği olmaması bir eksiklik (operanın default özelliği, firefoxun en çok kullanılan extensionu sonuçta:) rss desteklemesi konusuna katılmıyorum bende google reader kullanıyorum, pc üzerinde çalışacak birşeye ihtiyaç duymuyorum şimdilik. opera kullandığım halde henüz hiç rss ekleme ihtiyacı duymadım. menüler fazla sade.

  bence 6 aya tadından yenmez bir tarayıcı olacaktır. betası için oldukça iyi gözüküyor. şimid kullanırmıyım, mouse gesture olana kadar ı ııh :)

 29. bence google gene iyiy bir iş çıkarmış.

  siteler hissedilir derecede hızlı geliyor.

  Browser konusunda da 1 numara olacaklar zannedersem.

  tavsiye ediyorum.

 30. Umut Kazdal Umut Kazdal

  Chrome'dan teknik olarak cok fazla sey beklememek gerekir. Ayni diger Google aplikasyonlarinda da oldugu gibi. Temelde Mozilla ve Apple motorlarindan yararlanan ve internet sitelerini gezmeye yarayan bu programi Google ileride reklam, Adsense, Adwords, Analytics, Gmail vs gibi diger Google aplikasyonlari ile (ve cok daha fazlasiyla) entegre hale getirecek tabi bu arada bizim internet aliskanliklarimizi da bir bir indekslemeye devam edecektir.

  Yeri gelmisken, beni Opera'dan vazgecirecek bir tarayici ile halen karsilasabilmis degilim.

 31. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Sadece hız bakımından iyi geri kalanı gerçekten çok kötü.. Ben böyle başarısız olabileceğini hiç tahmin etmiyordum. Gerçekten umdugumun çok altında kaldı.

 32. Herhangibiri Herhangibiri

  Tarayıcıyı kapatırken açık sekmeler varken firefox ve opera gibi ONAY alarak çıkma olayını bulamadım oda bir eksiklik olarak görülüyor.

 33. "Orta seviye programlama bilgisi olan herkes böyle bir tarayıcı yazabilir" demek, afedersiniz en hafif tabiriyle safdilliktir.

  Safari, Midori gibi gezginlerden haberdarsınızdır umarım... Google savunduğumdan değil ancak, ortadaki emeğe saygı göstermek gerek.

  O zaman; orta seviyeli bir programcı otursun WebKit'i yazsın, diğer orta seviyeli programcı da otursun V8'i yazsın, uzaktaki bir diğer arkadaş da arayüz tasarlasın, sonra kafa kafaya verip hooop gezgin yapsınlar. Ne güzel değil mi? Vallahi bir sene içinde bilişim alanında çekilen bütün sıkıntılar çözülür...

 34. Yakuter Yakuter

  @kamil, teşekkür ederim ama uğraşmak da istemiyorum :)

  @Onur Güngör, webkit olayı gözümden kaçmış. Ben onun üzerine bir eğileyim. Teşekkür ederim bilgi için.

 35. Herhangibiri Herhangibiri

  Hit sayıcı yani sayaç siteleri tarayıcıyı safari olarak algılıyor.

 36. Mehmet Tabur Mehmet Tabur

  Başlangıç seviyesi için iyi bir browser. Ultra hızlı çalışıyor. Ancak ileri seviye kullanıcılar için (Browser ile yaşayanlar) henüz bir çok özelliği yok. Standart IE kullananlar geçebilirler.

  Ben geçiş yapmayacağım, neden bilmiyorum ama çok bunalttı. Renklerden olabileceğini düşünüyorum. Kısa sürede sayfaları kapatıp mümkün olduğunca kısa sürede browser dan kurtulmayı istedim

 37. Program Program

  3 saatlik kullanım sonucu bende ilk çökmeyi yaşadı. Söylenenlere göre sadece sekme bazında çökme olabileceğiydi. Ama bende bir sekme tüm chromeyi indirdi.

 38. Okan Ari Okan Ari

  Gizli sekme:) İz bırakmadan girip çıkamk istediğimiz siteler için:) Çok başarılı...

 39. Herhangibiri Herhangibiri

  Durum çubuğu olayını anladım, örnek olarak www.mynet.com a girelim orada sol menüye gelelim yani http://img2.mynet.com/anasayfanew/left_bg.gif burada geldiğimizde altta durum çubuğunda adres çıkmıyor bu bazı yerlerdede oluyor sanırım kod dili ile alakalı birşey fakat her hangi bir haberin ya da yazılı linkin üstüne geldiğimizde sol atta açılıyor bir problem olmuyor. Profosyonel arkadaşlar neden dolayı olduğunu daha iyi bilirler..

 40. Can Erdoğan Can Erdoğan

  Ayrıca daha birçok kişinin keşfedemediği bir çok özelliği olduğunuda söylemeden edemeyeceğim.

  Örneğin ctrl+b tuş takımını kullandığınız zaman bookmarkların çok hoş gizlenmesi ve size ekstra alanın açılması bunun yanında giriş sayfanıza gittiğiniz zaman bookmarklarınıza oradan ulaşabiliyor olmanız özellikle çok hoş düşünülmüş

  Daha birçok özelliğini ilerleyen günlerde keşfedeceğimizden eminim :)

 41. Evet çok hızlı ama arkadaşlarında söylediği gibi flashla donatılmış bir sayfada donmaktan başka yaptığı birşey yok.

 42. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Bence çok abartılı olmuş tanıtım.Çünkü 1-2 özelliğin dışında google gibi büyük bir firmaya yakışır bir tarayıcı olmamış.

  programlama hakkında orta seviye bilgi sahibi olan herkes bu tür bir tarayıcı yazabilir.

  Tabiki Beta sürüm diyeceksinz ama BETA Sürümde bile bu kadar eksiklik olmamalıydı.Sanki herşey oldu bittiye gelmişte bir anda çıkarmışlar tarayıcyı...

  En basit örneklerinden biri ie-firefox ve operada sorunsuz gösterilen sitelerim chromede kaymalar gösterdi,Eğer tarayıcının gerçekten tutmasını istiyorlarsa ilk etapta tüm tarayıcılar ile uyumlu özellikler göstermeliydi..

  Veya sitedeyken aşağı doğru sürükleme oku da belirmiyor..

  Parola hatırlatma,kaydetme kısımları..

  flashta sekme direkt donuyor , görev yöneticisinden tarayıcıyı kapatmak zorunda kaldım..

  Şu an için tek iyi yönü hızlı olması...

  AYrıca adres tamamlama özelliğide çok abartılacak birşey değil bence...

  Beğendiğim 2 yön; tasarımı ve hızı..

 43. Oğuz Kaan Çağatay Kılınç Oğuz Kaan Çağatay Kılınç

  @canerdoğan benim beceremediğimi belirtmiştim :) google olunca heyecan yaptım diyebilirim.

  yeni tatları tatmaktan özel bir keyif duyan ben, google'ın bu servisiyle bu keyfi daha bir ayrı duydum.

  kesinlikle bir betadan çok daha fazlası. zaten şu google'ın beta kavramını henüz çözemedim. sorunsuz gmail bile hala beta...

  http://okck.blogspot.com/2008/09/hosgeldin-google-chrome.html

 44. Adsense Adsense

  on numara bir browser olmuş gerçekten, google yine ne yapacagını çok iyi biliyor. bu dinamik tarayıcı çok hoşuma gitti, degiştirdim gitti internet tarayıcımı :)

 45. Can Erdoğan Can Erdoğan

  @oğuz kaan çağatay kılınç,

  tabdan çıkardığın bir pencereyi yada açtığın herhangi bir pencereyi aynı şekilde başlık kısmından tutarak taba geçirebiliyorsun. Tekrar dene bence :)

  Google beni herzamanki gibi şaşırttı ve beklemediğim ayrıca düşünmediğim özellikleri ortaya çıkarttı. Bence halen çoğu kullanıcı olarak ileriyi göremiyoruz. Google fark yaratıyor.

  "Yaptığı Eskiyi geliştirmek değil, Yeniyi yaratmak."

  Bu cümleme dikkat edin ve buna göre değerlendirmelerinizi yapın. Çünkü eski olanlar yani şuanda kullandığımız tüm özellikleri zaten chrome'a ekleyeceklerdir bu onlar için problem değil. O sorunlar zaten göz önünde listede duran sorunlar önemli olan akla gelmemiş farklılıkları ortaya koymaktı ve bunu yaptılar. Biliyorumki devamınıda getirecekler.

  Genel oalrak yorum yapacak olursam başarılı bir beta sürüm olarak değerlendirilmeli. Ancak "Default Browser" olarak gönüllerde taht kurabilir mi derseniz. Şuan için tabiki hayır.

 46. Oğuz Kaan Çağatay Kılınç Oğuz Kaan Çağatay Kılınç

  haberi bildirgeç'te gördüm ve hemen indirip kurdum, kullandım. gelecek vaad eden bir çalışma, eğer google yaratıcılığını ve ileri görüşlülüğünü bu ürüne de tam anlamıyla yansıtabilirse harika olabilir.

  google'ın bundan sonra yapacağı şey tüm google servisleri ile bu chrome'u mükemmel bir şekilde senkronize etmek olmalı. o da olursa, sırf o servisler için bile açık tutarım.

  firefox ile olan çalışmalarına darbe vurur mu? mümkündür...

  * sekmeyi tutup yer değiştirebildiğiniz gibi, tutup çekerek ayrı bir pencereye dönüşmesini sağlayabiliyorsunuz. ilginç bir özellik. (ancak yeniden aralarına sokmayı beceremedim, orası ayrı mesele).

 47. Herhangibiri Herhangibiri

  Arkadaşlar enteresan birşey oldu şu anda, durum çubuğunda yani fare ile linklerin üzerine gelince nereye gideceğini link uzantısını gösteriyor :)

 48. Herhangibiri Herhangibiri

  Çıkar çıkmaz indirip denedim, bütün tarayacıları deniyorum fakat sizlere iletmek istediğim bazı notlar var.

  Günün 24 saati bilgisayarım açık opera, firefox ve ie her zaman karşımda açıktır 3'ü aynı anda.

  3 tarayıcı kullanma nedenim hem webmaster gözüyle görebilmek hemde kullanıcı gözüyle görebilmek için sayfaları ve çok şifre olduğundan pratiklikten dolayı. Bir çok hizmet verdiğimiz site mevcut insanlara bu yüzden hepsini kullanmak zorundayım.

  Opera'da "hızlı erişim", "fare fonksiyonları" ve "gereksiz şeylerden koruduğu" için zaman kaybettirmiyor bu yüzden vazgeçemiyorum 7-8 site burada açık oluyor.

  Operada pagerank olayı kolay şekilde toolbar olmadığından kontrol edilemiyor bu yüzden biraz üzüyor.

  Firefox hız ve eklentileri yüzünden vazgeçilmezim, 4-5 sayfamıda burada açık tutuyorum. Eklentilerden toolbar, ubiquity (yeni çıktı) ve firebug ! Firebug'un çok faydasını görüyorum. Firebug ve ubiquity siz yapamam bu kesin.

  Internet Explorer ise normal kullancılar kullandığı için siteler nasıl görünüyor, her hangi bir problem var mı, reklamlar düzgün çalışıyor mu diye kullanıyorum her zaman ekranımda açıktır.

  Şimdi gelelim mevzumuza, Google Chrome yi görünüş ve hız açısından çok beğendim. Fakat DURUM ÇUBUĞU benim için çok önemli bu özelliğini 4-5 arkadaş birlikte aradık açmayı bulamadık. RSS olayı ise benim gibi 90-100 adet RSS takip eden birini çok zorluyor.

  Kişisel fikrime gelince Google Chrome kullanmak istiyorum ama yukarıda belirttiğim özellikler gelmeden İMKANSIZ kullanamayacağım ve bu olay beni çok şaşırttı ne kullanağım iyice karıştırdı kafamı. Chrome daha GENİŞ görüş açısı verdiğinden de çok hoşuam gitti ve dediğim gibi kullanmak istiyorum diğer hepsini kapatıp fakat durum ortada mümkün değil.

  Umarım eksiklikler dügün bir şekilde giderilir, güzel bir tarayıcıya sahip oluruz.

 49. Onur Güngör Onur Güngör

  yakuter: rendering için webkit kullanıyor. yani sayfan safaride doğru çalışıyorsa chrome'da da çalışacaktır. zaten kendileri de bunu not olarak düşmüşler.

  bir de bence firefox'u geçmeleri için daha bir fırın ekmek yemeleri lazım.

  gerçi google bu, üstüne bir de pastane yerler tadından yenmez o ayrı.

  acaba mozilla foundation bu konuda ne düşünüyor, acaba hiç uzlaşmayı falan düşünmemişler mi? yani tasarımlarını ortaklaşmayı birbirlerinden yararlanmayı falan. ne de olsa açık kaynak kodlu.

  laf buraya gelmişken, google chrome'u kapalı kodlu tutsaydı, "yazıklar olsun google" diye dizlerimi döverdim, ama neyse ki bu rezilliği yaşatmadı bana canım google.

 50. Cem Öztürk Cem Öztürk

  Chrome, enfes safari webkit motorunun, guncel iletişim protokollerinin rahat kullanılması için, şık bir javascript controller kütüphanesiyle genişletilmiş nacizane bir tarayıcı türevidir.

  Teknik irdeleme için erken olsada şu anda rahatlıkla söyleyebilirim ki, framework kullanılmadan üstün körü tasarlanan web sitelerinin "safari tarayıcısıyla" olan uyumsuzlukları, chrome'un yayılması ile tasarımcılar için yadsınamaz problemlere dönüşecektir.

  Bu durumun biz apple kullanıcılarını memnun edeceğini söylememe gerek yok sanırım :)

 51. Alihan Çetin Alihan Çetin

  Çok Firefox, çok klon, çok gereksiz

  Dünkü yazımda tahmin ettiğim üzere Google Chrome fazlasıyla Firefox'a benziyor, hatta iFox teması ile kullanırsanız Chrome'u Firefox 'a benzerliğe şaşırırsınız.

  İlk gözüme çarpan "fare"nin orta navigasyon tuşuna tıklayınca aşağı yukarı tarama yapmaması oldu (bunu çok kullanırım) Ancak bunun çözümü muhtemelen adres satırında bir iki konfigürasyon (on/off) ile düzeltilebilir.

  kamil arkadaşımızın değindiği gibi aşağı yukarı taramalarda, Flash varsa ciddi kasıyor.

  Garanti Bankasının internet şubesine girmeyi deneyin . Bakın nasıl bir sürprizle karşılaşacaksınız ;)

  Yazım denetimini seçeneklerden kapatmak mümkün değil. Sürekli kırmızı alt çizgi çıkıyor. Muhtemelen o da adres satırı konfigürasyonundan düzeltilebilir.

  İlk gözlemlerim bunlar. Fazlada birşey beklemiyordum, hala da beklemiyorum

 52. Program Program

  Ben hayır oyunu kullandım.

  sadece hız söz konusu olsa zaten Firefox yerine Safari kullanıyordum. Bekleyip görücez.

 53. RSS ile ilgili olan madde hariç hepsine katılıyorum...

  Şuanda chrome kullanarak webrazzi dahil birçok siteye girdim.. gözle görülür bir hız var.. ayrıca tasarım bence harika sizinde söylediğiniz gibi alan daha fazla..

  daha yeni yüklediğim için diğer özellikleri hakkında ise fazla yorum yapamayacağım.. :)

  not: ankete "kararsızım, daha çok erken" şıkkınıda koyarmısınız :))

 54. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Bir de acid2 testini başarıyla geçiyor sanırsam :) önce biraz gözlerde problem oldu ama birden düzeliverdi sonra :)

 55. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Biraz daha vakti var gelişmesi için. Tasarımı oldukça hoş, hızdan da bahsetmek haddimize değil ama birkaç eksiği yok değil.

  1) tam manasıyla js render edemiyor. hatalar var. örn facebookta resim taglanmıyor

  2) activex denetimleri hakkında problemler var

  3) firefox gibi kayıtlı şifreler, master bir passwordle korunmuyor

  4) eklenti yok şimdilik :) madem MOZILLA+APPLE WEBKIT kullanıyor, o zaman firefox eklentilerini çalıştırsaydı bari :) tabiki şaka yapıyorum :)

  5) arama motorları çubuğundan vazgeçirmeye çalışıyor bizi

  6) çarpıcı bir özellik : son tab'ı da kapattığınızda uygulama kapanıyor. oysa firefoxta son tab kapanırsa boş bir yeni tab açılır.

 56. RSS için Google Reader düşünülmüş olmalı ;) FF'de, IE'de ve Safari de nasıl yerlerde sürünen bir başarım ile kullanıyormuşuz Reader'ı anlatamam. Arda dediğin gibi ultrasonik! Java'nın bulaştığı bütün sayfalar uçuyor...

 57. bir de kendini çok hızlı uninstall ediyor. çok beğendim bu özelliğini.

 58. korkma yakuter seni bir tarayıcı mı yıkacak?

 59. ve en buyuk ozelligi bence youtube. nasilmi diyenler icin soyle diyeyim adres cubugna youtube.com yazinca http://www.youtube.com.nyud.net:8090/ sayfasina yonlendiriyor. yani turk kullanicilar icin kendi proksisine sahip. boylece suda asikar oldu bundan sonra nekadar sinirlama getirilirse getirilsin google servisleri acisindan bir sikinti yasanmayacak

 60. scroll ederken çok kasıyor. aynı sorunu firefox'da göremiyorum. diğer özellikleri fena değil. ama sırf bu scroll olayı yüzünden sileceğim.

 61. Yakuter Yakuter

  Bir tasarımcı ve programcı olarak her şeyden önce tarayıcının CSS ve XHTML yorumlamasına bakarım. Şuan ki sitem ie6, ie7 ve Firefox'ta sorunsuz çalışırken menümün Chrome'da tam istediğim gibi çalışmadığını gördüm. Demek ki kodları yorumlamada farklar var.

  Doğrusunu söylemek gerekirse sadece böyle ufak mesele bile beni korkutmaya yetti. Tasarımlarımızı evrensel yapmaya çalışırken düşünmemiz gereken ve ona göre tedbir almamızı gerektiren bir tarayıcı daha çıktı. Zamanla her şeyin daha da netleşeceğine inanıyorum.

 62. Okan Ari Okan Ari

  Son derece başarılı bir tarayıcı olmuş. İlk sürümde beni bu kadar etkileyeceğini düşünmemiştir. Sistemimde Internet Explorer dan dahi hızlı açılıyor olması ise dudak uçurtacak cinsten:)

  FF'deki tüm kısayollar aynen korunmuş ki bu da çok önemli bence.

  Çok kısa sürede Chrome'a geçeceğimi düşünmeye başladım bile.

 63. Uğur Çelenk Uğur Çelenk

  İlk 15 saniyede programı çökertmeyi başarabilen tek kullanıcı ben oldum sanırım.!

  15 saniyede önemli bir bug buldum.. Kurulum yaparken IE'nin içeriğini aktarmasını kabul etmiştim. IE 8de favorites bar kısmındaki linkleri de Google Chrome'a aktardı. Favorites bardaki linklerden öncelikle Netvibes.com linkine tıkladım,2 saniye sonra vazgeçip, favorites barda ki başka bir sitenin linkine tıkladım ve program hata bile vermeden kapandı, 2-3 kez aynı işlemi denedim ve hepsinde de hata bile vermeden browser komple kapandı.. Sadece bende mi oluyor acaba, deneyip sonucu paylaşan olursa sevinirim. (Netvibes js anlamında kabarık olduğu için mi böyle bir durum oluştu,çözemedim..)

 64. İlk sürüm için bence gayet başarılı ve ilerleyen sürümleriyle ilgi göreceğini düşündüğüm bir çalışma. En çok ziyaret edilen sayfalar özelliği ve çok hızlı çalışması bence büyük artılar. Bir süre aktif olarak kullanacağım.

 65. http://piyasanet.hurriyet.com.tr/c/popticker.asp

  buradaki sayfa açılmıyor ayrıca bir eklenti mi yüklememiz lazım ?

  Teşekkürler

 66. Ben de şöyle bir haber gördüm ilginizi çekebilir http://yahoyt.com/h/2065/chrome-mobilize-oluyor :)

 67. Ayrıca yorum yapan bazı arkadaşlar reklam yapma çabası içerisinde sanırım :)

  http://www.yozgat.gen.tr/modules/rss/rss.php

 68. Önder EREN : diğerleri bizden veri toplamıyor mu yani firefox ve ei. topluyor ne farkeder. komşuya kız vermeyeceksinde başka köye mi vereceksin :)

 69. Vakti zamanında "Google, Maxthon'un 1 milyon $'lık hissesini satın aldı" şeklinde haberler çıkmıştı. (bunun altında Çin pazarıyla ilgili şeyler var şüphesiz) Google'ın bir browser çıkardığını gördüğümde "acaba bu Maxthon mu?" diye heyecan yaptım ama maalesef öyle olmamış. Oysa Maxthon'u alıp üzerine kendilerine has o özellikleri de ekleyip piyasaya sürmüş olsalardı eminim ki bir çok kimse direkt bu browser'a geçiş yapardı.

  Bu bir yana, bu denli özellik yoksunu bir browser'ın piyasaya sürülmesi bana mantıksız geliyor açıkçası. "Ama daha ilk sürüm bu" bahanesi bile benim gözümde bunun yanlışlığını yokedemiyor. Zira küçük bir firmadan bahsetmiyoruz; elinde tüm imkanları olan, insanların da desteğini arkasına almış bir dünya devi kendileri.

  Bunu Google yerine bir başka firma çıkarmış olsaydı, şuan Chroma'a "başarılı" diyen hiçkimse yine aynı görüşte olmayacaktı, buna da eminim.

 70. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  Biraz daha zamanı var... Yine de ilk izlenim güzel.. Ben beğendiğimi söyleyebilirim...

 71. Cumhur Onat Cumhur Onat

  @site bekçisi

  Takip edildiğimiz doğru ama tahmin ettiğiniz şekilde değil.

  Herhangi bir sniffer ile trafiği inceleyecek olursanız tarayıcının user-agent olarak "Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US) AppleWebKit/525.13 (KHTML, like Gecko) Chrome/0.2.149.27 Safari/525.13" e benzer bir string gönderdiğini görebilirsiniz.

  Chrome'un web sitesi sunucusuna gönderdiği http standartında mevcut olan bu headerların yanında bir de google sunucularına otomatik tamamlama işlevi altında gönderdiği bazı veriler var ki asıl mahremiyeti zedeleyebilecek şeylerin bu verilerde yer aldığını düşünüyorum.

  Şöyle ki siz ziyaret etmek istediğiniz bir sitenin adresini yazarken google tabii ki herkesten gizli geliştirmiş olduğu beyin dalgalarını monitörden ölçme yoluyla zihin okuma gibi bir şey yapmak yerine; adresin yazmış olduğunuz yarım kısmını siz henüz "enter" tuşuna bile basmadan kendi sunucularına göndermekte. Google bazı güvenilir kaynaklarda yazıldığına göre bu verilerin %2 lik bir dilimini kullanıcı IP'siyle birlikte istatistiksel amaçla(!) saklamaktaymış.

  Arama motorunda kişiselleştirilmiş arama sonuçları sayesinde tıkladığınız web sitelerini, google analytics ile sitenizi ziyaret edenlerin verilerini, gmailden gönderdiğiniz ve aldığınız mailleri takip eden google şimdi işin boyutunu biraz daha büyütüp ziyaret ettiğiniz, ziyaret etmek üzere olduğunuz ve hatta çeşitli teknik problemlerden dolayı ziyaret bile edemedediğiniz sayfaların izini sürmekte.

  "big brother is watching you"

 72. Başlangıç için hiçte fena değil. Hatta bazı özellikleri beni çok etkiledi. Yeni sürümleri daha da güzel olacağı kesin.

 73. Merhaba arkadaşlar;

  Gerçekten çok hızlı tarayıcı ve gayette başarılı ilk sürüm olduğu halde Google yavaş yavaş kendi işletim sistemini çıkaracak bence ilk önce uygulamalar geliştirip ne tarz sorunlar olacağını inceliyor ve takip ediyor.

  Kanımca Microsoft'a karşı işletim sistemi geliştiriyorlar ve en çok kullanılan uygulamalar ile herhangi bir sorunla karşılaşmamak için tecrübe ediniyorlar.

 74. Levent Akinti Levent Akinti

  Ben linux versiyonunu bekliyorum test etme şansı bulamadım hala :) google biraz windows kullanıcılarını hedeflemiş gibi gözüküyor bu tarayıcıda.

 75. Birçok özelliği güzel fakat Javascripti o kadar övmelerine rağmen Facebook'ta bir uygulamaya izin verememek ya da tanıyor olabileceğimiz kişiler kısmından bir arkadaş ekleyememek çok garip (:

 76. Yucel Eroglu Yucel Eroglu

  Firefox kullanıcılarını bölme ihtimaline karşın;

  Google'da kendi eksiklerinin farkındadır ve bunları en kısa süre içerisinde düzelticektir, bundan hiç bir şüphem yok.

  Tek dileğim şu İnternet Explorer belasının kullanıcı sayısının düşürmesi. Eğer pazarda birilerinin pastasını bölecekse ümit ediyorum bu İE olur.

 77. Taci Yalçın Taci Yalçın

  İlk planda Firefox'u bırakıp Chrome'a geçmek için hiçbir neden göremedim. Tamam, elbette hızlı ama internet bağlantı hızları iyi olan kullanıcılar için Firefox'un hızı da çekilmez, dayanılmaz derecede yavaş değil. Ben gayet memnunum Firefox'tan. Haa, ilerde ne olur, elbette bilemeyiz.

 78. Chrome çakma bir OPERA'dır!

 79. Yasin Işik Yasin Işik

  @Mert; Krom diye herhalde :-)

 80. Muhammet Sevim Muhammet Sevim

  Daha önceden Safari kullananlar varsa Chrome'un birçok özelliği bu kişilere zaten tanıdık gelecektir. Google Chrome'da aynı Apple gibi kullanıcının tarayıcı detaylarına değil sadece ve sadece içeriğe odaklanmasını istemiş ki, bunu da başarmış gibi görünüyor. Benim en çok hoşuma giden noktalar ise;

  - gereksiz alanların (örneğin aşağıdaki durum çubuğunun) sadece gerektiğinde görüntülenmesi.

  - her sekmenin diğerlerinden tamamen bağımsız çalışması; biri donunca bunun diğerine etki etmemesi.

  - gerçekten inanılmaz hızı (safari'den bile hızlı...)

  - küçük tasarım detayları, mesela adres çubuğunda sadece ana domainin öne çıkması, alt sayfaların açık gri gösterilmesi.

  - akıllı download özelliği.

  - ve Safari'nin de altyapısını oluşturan Webkit'i kullanması. Bu konuda XHTML/CSS/JS yorumlamada da çok önlerde olacak.

  Beni şimdi asıl meraklandıran ise Mac versiyonu. Bakalım Mac ekibi bu hıza yine ulaşabilecek mi, zira Firefox'un son versiyonunda bu başarılamamıştı... Bekleyip olacakları göreceğiz.

 81. açıkçası kararsız kaldım gerekli mi gereksiz mi konusunda..

 82. Okan Ari Okan Ari

  Beni asıl vuran tarafı, az önce şu oldu.

  Daha önce girmemiş dahi olsanız web sitesi adresini yazarken kendisi tamamlıyor. Google üzerinden eş zamanlı olarak adres tamamlama özelliği sanırım bu ve beni çok etkiledi. Basit ama çok etkileyici...

 83. google çok daha yararlı bişeler yapa bilirdi menfaat amacı yapmış olduğu bir şey bence

 84. gün geçtikce daha güzelleşecek eklentilerle

 85. yaa ben bu adres tamamlama özelliğini kapatamadım bir türlü..adres boşluğuna sağ tıklayıp arama motorlarını düzenle diyorum oradan google ı pasif yapamadım..yani url deki tiki kaldıramadım..acaba nasıl olur bilen warsa yazarsa çok sevinirim..

  1. Sohbet Odalari Sohbet Odalari

   çok güzel bir tarayıcı sürekli bu tarayıcıyı kullanıyorum internet explorer sıkıcı , bu çok güzel ve herkese tavsiye ederim.

 86. Semih Semih

  Valla ben firefox'dan geçtim çok memnunum. Firefox kitlenmelerinden bıkmıştım.

  1. samsun'da bu daireyi muhakkak görün

 87. Serkan Kaya Serkan Kaya

  Son derece basarılı bir tarayıcı