Milliyet'ten "Bu haber neden bahsediyor?" oyunu
Analiz

Milliyet'ten "Bu haber neden bahsediyor?" oyunu

Dünyadaki web gelişmelerini Türkiye'ye uyarlarken bire bir kopyalamalar değil, gerçek anlamda hedef kitleyi gözeterek yapılan uyarlamalar başarılı oluyor. Başarılı bulduğum bir etiketleme uyarlaması olan Milliyet'in yeni servisi "Bu haber neden bahsediyor?"un bir çok kişiye ilham vermesini isterim.

Öncelikle anlamamız gereken şey son kullanıcının web'den, trendlerden doğrudan anlaması gerekmediğinin kavranması. Web kültürü ile yeni tanışmaya başlayan genel kullanıcımıza yeni nesil teknolojileri bir oyun gibi sunma fikriyle yola çıkan Milliyet'in son "etiketleme" yaklaşımı gerçekten etkileyici.

Servisin açıklaması da mevcut hedef kullanıcıya böyle özetlenmiş:

"Haberlerin yanındaki “Bu haber neden bahsediyor?” kutusuna haberi en iyi yansıttığını düşündüğün kelimeyi gir, ne kadar çok okur seninle aynı tahminde bulunursa o kadar çok puan kazan.

Tek yapmanız gereken maksimum 35 karakterden oluşan kelimeyi girmek, Kaydet tuşuna basmak ve üye girişinizi yapmak.

Daha önce aynı kelimeyi girmiş ne kadar üyemiz var ise o kadar puan anında senin olacak. Yarışma haftası bitene kadar da ne kadar üye bu kelimeyi girerse puanların eklenerek büyüyecek."

Gördüğümüz gibi son kullanıcının delicious'u bilmesine, "Thirteen Tips for Effective Tagging" tarzındaki makaleleri okuyarak kendini .com balonları içinde bulmasına gerek kalmadan, bu teknolojiyi onların anlayabileceği tatta sunan Milliyet'i tebrik ediyorum.

Tuncay'ın harika çalımının haberinin altında yer alan kutuyu inceleyebilirsiniz. Son olarak da yazımı servisin kendi sunum kapanışıyla bitirmek istiyorum.

Hadi tahmin et bakalım; “Bu haber neden bahsediyor?”

Bu haber sanırım başından beri kapıldığımız "furyadan geri dönülünebilineceğinden" bahsediyor. 35 Karakteri geçmeyen etiketlenmiş halleriyle de: "Yerinde, mantıklı, bravo"dan.

Arkaplanını merak edenler de etiketleme teknolojisinin son trendlerini buradaki linklerden inceleyebilirler. http://friendfeed.com/e/3a8ec01f-b2f0-4744-a9d2-249055b16f02/Want-to-write-about-tagging-now-Are-there-any-new/.

Yorumlar (18)
 1. Mustafa Kayıkçı Mustafa Kayıkçı

  Sevgili Tomtom, Turkuaz ve Hasan Keskin...doğru noktaları yakalamışsınız. Milliyet ve Hürriyet'in web sitesi stratejisi tamamen klikleri arttırmak ve alexa sıralamalarında Mynet'in üzerinde kalmaktan ibarettir. Öyle etkiketlemeyi öğretmekmiş, web 3.0mış, usability filan pek alakaları yok. Web 1.0'ı bile daha anlamamışlar.

  Turkuaz ve Hasan Keskin'in belirttiği gibi bu niyetteki birileri olsalardı sayfaları çıplak kadın resimleri ile dolu olmaz, sırf 5 klik fazla alacam diye 1 sayfalık haberi uyduruk fotolarla altına birer cümle yazıp "foto haber" diye kakalamazlardı. Her habere tıklayınca pop-up üsütüne pop-up açmazlar, arka tarafta kalan anasayfaları da otomatik refresh ettirmekten medet ummazlardı. Ayrıca bu tagleri de anında kullanıcıların önüne açmış olurlardı. Ama yok..bu oyunun amacı kullanıcılardan biraz daha fazla tık almak, bu sayede sayfa gösterimi ve alexa sıralamasından yükselmek. Çok büyütmeyin. Hani patronlarına bunu yutturuyorlar, reklamverenler de yutuyorlar ama bir terslik sezdiklerinden artık sabit olarak reklam almaktalar. Böyle analizlerde işi yapan kurumun genel tutumunu, iş kültürünü incelememiz, bunları yutmamamız gerekirdi. Hani Uğur'un yada Önder'in dediği gibi büyük medyanın kullanıcıları dikkate alması gibi bir şey olsaydı pre-moderasyonlu blogları olmaz, hatta kullanıcı bloglarını anasayfaya çıkartacak cesaretleri olurdu. Bunu 3 sene önce yapmış olurladır. Google optimizasyonu, yaş sınırı, web 3.0, google image labeler gibi şeyler ancak bu konunun kırıntıları olabilir.

 2. Mehmet Su Mehmet Su

  Gördüğüm kadarıyla 1 haftalık bir yarışmadan bahsediliyor. Yarışma bittikten sonra kim niye keyword girecek? Yarışma devam etse bile ilk zamanlardaki kadar kelime girişi olmayacaktır.

  Bu işlemi ziyaretçiye bırakmanın yeterli bir çözüm olmadığını düşünüyorum.

 3. Valla Milliyet o kadar gözümden düştü ki artık ağızlarıyla kuş tutsa bana yaranamaz. Ana sayfanın yarısı çıplak kadın resimleriyle dolu, artık bu tip resimleri koyabilmek için ya haber uyduruyorlar ya da eski eski haberleri tekrar tekrar yayınlıyorlar. Yabancı kaynaklı haberlerin yarısı tercüme ise diğer yarısı uydurma. Bir kaç kaynaktan içeriğin doğruluğunu kontrol etmek bile yok. Blog yazarları bile bu konuda daha özenli davranıyor. Sansasyonel yanıltıcı başlıklar ama başlıkla alakası olmayan içerikler, daha neler neler. Yurdışında yaşayan arkadaşlar işyerlerinde Milliyet'i açıp okumaya utandıklarını söylüyorlar. Resmen bulvar gazetesi görünümünde. Yabancı ciddi gazetelerle karşılaştırıldığında durumun vehameti daha da göze batıyor. Sadece milliyet değil önde gelen diğer gazetelerde de durum pek farklı değil. Türk gazeteciliği adına yazık! Konudan çok saptım ama uzun zamandır içimdeydi söylemeden edemedim.

 4. bu yarışmanın bence eksikleri var.yarışma kurallarında 18 yasından kucukler yarısmaya katılamaz yazıyor.bence bu yanlış bu yarısmaya katılmak herkesin hakkıdır.buyuk yada kucuk fark etmez.

 5. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Mehmet: Çok çok haklısın, kesinlikle dediğin gibi yaş sınırı olmaması gerekiyor. Bunu bu şekilde sınırlayarak değil de, kimseye belli etmeden farklı bir şekilde değerlendirmeye tabi tutabilirlerdi.

  Milliyet'in Taksim'deki sayacındaki sayının %20, %30 arası o yaş sınırının altından geliyor. ;-)

 6. Muhammet Ünal Muhammet Ünal

  Milliyeti kutluyorum çok yerinde bi iş yapmış, büyük içeriğe sahip sitelerin bu şekilde içeriğini kullanıcısını anlayarak sunması ve google gibi arama motorlarında hitlerine hit eklemesi kaçınılmaz.

  Herkezin pay çıkartması gereken bir sistem, google imagelabeler yada milliyet fark etmez ben payımı aldım

 7. Hasan Keskin Hasan Keskin

  Evet kullanıcılar içeriği etiketliyorlar ama ben bu etiketlerin nerede kullanıldığını hala göremedim -gözden kaçırmış da olabilirim- ne sayfaların keyworld'lerinde bu etiketler var ne description'larında var, sayfada bir etiketler kısmı veya etiket bulutu da yer almadığına göre milliyet bu verileri nerede kullanıyor.

 8. Umut Akyol Umut Akyol

  Ha ha, Milliyet Gazetesi akıllıca bir hamle yapar ve sayfasını anahtar kelimeler, etiketlerle doldurmanın web 2.0 yöntemini bulursa ne olur. Kendi için çok da güzel olur, arama motorlarında yukarılara çıkar. Enteresan tarafı, acaba lazer epilasyon merkezi gibi etiketler de sisteme dahil oldukça bir sürü web sitesi sahibi kendi kelimelerinde Milliyet'in çıktıgını görünce nihayet kim düşman kim dost anlamaya başlar da Milliyet'ten copy paste'li orijinal sitenin değerini arttıran yaklaşımdan vazgeçerler mi? Büyük ve kurumsal siteler küçük sitelerin kurallarına uymaya başladıkça içerik kral olmaya başlayacak, çünkü Google da dahil olmak üzere hiçbir arama motoru üstelik de aranan şeyle tam olarak eşleşen bir kelimeyi Milliyet gibi kurumsal ve değerli bir sitede bulursa anahtar kelime doldurulmuş bir Google Adsense hedefli amatör bir siteyi yukarıda göstermez. Öte yandan böyle bir şeyin de şöyle aptalca bir sonucu olacak, Milliyet milyonlarca sayfasını arama motorlarının veritabanlarına kaydettirecekse o zaman arama sonuçları sadece Milliyet gibi sitelerden mi oluşacak, arama yaptıgımız her seferde Wikipedia'yı görmek gibi aptalca bir şey şimdi de milliyet gibi siteler için mi gerçekleşecek. Eh, buna da izin vermiyorlar. Belli bir siteden kaydettirilen sayfa sayısını sınırlamak gibi taktikleri var. O halde suni şekilde aynı tas aynı hamam düzeni devam ettirilecek. O zaman yorumumdaki şeyler Google gibi arama motorlarının kendi kendilerini yerel koşullara ve insan doğasına uymak pahasına kısıtlaması sayesinde gerçekleşmeyecek, yavaş bir ölüm olacak... Ancak ilk şokla bir miktar pazar Milliyet tarafından ele geçirilecek, akıllı para kazanan adamlar da Milliyet ve Milliyet gibi geleneksel içerik üreticilerinin kendileri için tehdit oldugunu daha iyi anlayacaklar. Eğer, birblog yazarıysanız ve amacınız bir gazeteye kapak atmak değilse asla bir gazeteden yazı kopyalamayın, kendi bindiğiniz dalı kesiyorsunuz. Son olarak bu basit matematik, başka bir şey değil.

 9. Hasan Keskin Hasan Keskin

  Evet kullanıcılar içeriği etiketliyor ama ben bu etiketlerin nerede kullanıldığını hala göremedim -gözden kaçırmış da olabilirim- ne sayfaların keyworld'lerinde bu etiketler var ne description'larında var, sayfada bir etiketler kısmı veya etiket bulutu da yer almadığına göre milliyet bu verileri nerede kullanıyor.

 10. Aslında Milliyet'ten önce Google Image Labeler'in pek çok kişiye ilham verdiğini düşünüyorum bu konuda. Hatta büyük ihtimalle Milliyet'e de...

  Ama bu yenilikçi ve başarılı bir adım olduğunu değiştirmez. (abone olup servisi denemedim gerçi)

 11. Haberleri verisleri o kadar kotu ki "Bu haber neden bahsediyor" basligini gorunce, heralde, en sonunda vallahi biz de cozemedik neyden bahsettigimizi, bari okuyucular yardim etsin dediklerini sandim :)

  Tabi keske once sayfalarini duzeltseler guzel olurdu. megabytelerce resim, cpu'nun kanini emen flash kullanimi, tarayicilarla uyum problemleri, sagdan soldan izinsiz toplanmis resimleri yayinlama, basarisiz yabanci haber cevirileri, kotu performans (Yslow ve firebug kullaniyorlar mi acaba?)...

 12. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Son 3 posttan 2 sine dikkat edecek olursak; klasik medyanın artık ''ben bilirim'' havasını üzerinden attığını ve interneti yavaş yavaş daha ciddiye aldığını anlayabiliriz sanırım. Bu gibi gelişmeler, bence ilerleyen günlerde olacakların habercisi.

 13. Önder Eren Önder Eren

  Milliyet'in bu yeniliğini, uygulama olarak çok beğendim. Gazetelerin yorum sayfalarını son derece bayağı bulan biri olarak, bu uygulamanın neticesi ne oluru tahmin etmek zor değil ama teknolojiyi halka indirgemek adına akıllıca bir strateji geliştirmişler orası kesin.

 14. Onur Taner Onur Taner

  Ben bir ara 200 puanı geçmeyi başarmıştım.

 15. Uğur Çelenk Uğur Çelenk

  Web 3.0 için adımı atmışlar. Arama sonucunda listelenen onlarca alakasız sonuç yerine, arama kriteriyle en alakalı sonuçların listelenmesi gerçekten güzel olur. Her haberi etiketlemek uğraş gerektirir + ziyaretçiler en çok hangi kelimelerle gelebilir, bunları tahmin edebilmek zor olduğundan etiketleri ziyaretçilerden almak gerçekten çok iyi bir fikir. Umarım bu fikir daha çok yaygınlaşır ve daha sağlam arama sonuçlarına ulaşırız.

 16. ben pek anlamam bu işlerden ama şimdi başladım ben yarışmayada acaba diyorum milliyet kafasına göre birinin puanını arttırıp ödülü istediğine verebilirmi..

 17. Murat Cavlak Murat Cavlak

  ben haberleri bulmakta zorlanıyorum bazen hata yapıyorum sadece benim yazdığım şeyler için 1 puan alıyorum ama şimdilik puanım 62bin bakalım artık