Alman internetinde olup bitenler
Genel

Alman internetinde olup bitenler

Açıklama: Ersan Özer itiraf.com, istanbul.net, uzmantv.com sitelerinin kurucusudur. Konuk yazar olarak bu yazısı Webrazzi’de yayınlanmıştır.

Pazar akşamı vaybee.com ve sevenload.com'un kurucu ortakları olan Tamer ve Akgün (Kulmaç) kardeşler ile yemek yedik. Tam 5 saat boyunca; 19:30'dan 00:30'a kadar aralıksız internet konuştuk.

Tamer Türkiye'de doğmuş, Akgün ise Almanya'da. 1999'dan beri internet girişimi yapıyorlar. Vaybee ve Sevenload dışında da girişimleri var ama hep Almanca alan adları olduğu için hiçbirini anlamadım. :)

Yakın bir zaman içinde Türkiye'de ofis açmayı planlıyorlar. Türk internetinden çok umutlular. Dediklerine göre, yabancılar da keza aynı şekilde düşünüyor. Türk internetindeki yeni projelere hem kendileri yatırımcı olmak hem de yatırımcı getirmek istiyorlar.

Türkiye'ye networking yapmak için gelmişler. Benim dışımda Türk internetçilerle de buluşup uzun uzun konuşmuşlar. Hatta Etohum toplantısına da geldiler. Türk internetini daha yakından tanımaya çalışıyorlar.

5 saatlik bir konuşma olunca tabii ben de onlardan Alman internetine dair bilgi alma fırsatı buldum. Bunlar da aklımda kalanlar:

 • Almanya'da da -bizde olduğu gibi- henüz internet için kurulmuş çok fazla risk sermayesi şirketi yokmuş. Fakat Almanya'nın önde gelen internet girişimlerinin aldığı yatırımlara bakınca (1, 2, 3, 4) meselenin bizden daha kurumsal ilerlediğini görmek mümkün.
 • Almanya'da da -bizde olduğu gibi- en önemli sıkıntılardan biri, çok proje ama az "sağlam ekip" olmasıymış. Bu nedenle de risk sermayesi şirketleri, iyi üniversitelerden mezun parlak gençlerden ekipler oluşturup kafalarındaki projeleri yaptırıyorlarmış. (Bu, bizim için de iyi bir çözüm olabilir.)
 • Sevenload'a yatırım yapanlardan biri de, daha geçen ay, T-Online Venture Fund olmuş. (Linke bakarsanız göreceksiniz ki, efsanevi girişimci Martin Varsavski de Sevenload yatırımcılarından biri.)
 • T-Online Venture, Deutsche Telekom'un (Yani Almanya'nın Türk Telekom'unun) kurduğu risk sermayesi şirketiymiş. Webrazzi Meet Up'ta da dile getirmiştim; Türk Telekom da aynı şekilde yeni web girişimlerine sermaye vermeli, vakti gelen web girişimlerini satın almalı (AOL'un yaptığı gibi) ki Türk interneti daha da büyüsün, insanların internete girmelerini / internet bağlantısı satın almalarını sağlayacak daha fazla iyi web sitesi olsun.
 • Alman web girişimlerine yatırım yapan önemli risk sermayesi şirketlerinden biri de European Founders imiş. Bu şirketi cember.net'in yatırımcısı olarak da tanıyoruz. (Yatırımları burada, exit'leri burada.)
 • Almanya da -bizim gibi- ABD'nin silikon vadisini takip ediyormuş. Amerika'da tutan bir model anında klonlanıyormuş. Hatta eğer klon bir site yapıyorsanız (ticari başarı muhtemelen garanti olacağı için) risk sermayesi bulma şansınız daha yüksek oluyormuş. (Buna iyi bir örnek, Facebook'un ilk çıktığı zamanının klonu olan ve geçen yıl 100 milyon euro'ya satılan studiVZ.)
 • Almanya'nın internet başkenti Berlin'miş. En çok proje bu şehirden çıkıyormuş. Onu Köln (ve unuttuğum bir kent daha) takip ediyormuş. Bizdeki dağılım ise daha sert sanırım. Çok fazla İstanbul, pek az Ankara (Rakı Sofrası) ve İzmir (Pilli'nin bir ayağı) var. (Bir de Nevşehir'in araba.com mucizesini unutmamak lazım tabii.)
Yorumlar (16)
 1. Herşey iyi güzel hoş da.Bence techcrunch bilgilendirici form gibi form yapmak hiç hoşuma gitmedi.

 2. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  Alman Pazarının yapı olarak bize benzediği doğru.. Ben de bir araştırmayı blogumda yayınlamıştım..

  Alman pazarı ile ilgili verilerin olduğu bir yazı..

  buyrun..

  http://www.tuncaytuncer.com/?p=161

 3. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  bu arada Alman internet sektörü değil, yanlış anlaşılmasın, Alman e-ticaret sektörü konuludur...

 4. Alemşah Öztürk Alemşah Öztürk

  Gayet bilgi verici bir yazı olmuş Arda...Sohbetin detaylarını dinlemek isterim. Almanya yapı olarak bize yakın bir pazar, Sevenload TR ofisi de ilgi çekici bir oluşum.

  Tamer ve Akgün buralarda ise likemind'a bekleriz.

 5. @Burak Arikan

  Düşündüğüm bir fikir aslında ancak işin user-generated-content tarafıyla ilgili endişelerim var. Konuşalım. ;)

 6. Kulmac kardesler Türkiye piyasasina girmeden önce Almanyada nerde hata yaptik diye bir arastirmalari lazim. Piyasada ilk olmalarina ragmen, üc-dört yil sonra piyasaya giren türk sitelerin cok arkalarinda kaldilar.

 7. Vedat Erol Vedat Erol

  Ersin Koç'un belirttiği gibi gruplaşma fazla göze batmaya başladı sanırım. Hep aynı gruplar, aynı kişiler, aynı ortaklıklar. Dikkat çekiyorlar:)

  Üstte bir yerde aynı yere mi bağlılar merak ediyorum. Kızmasınlarda aman, iş bulamayız bir daha elleri uzun olabilir :)

 8. Muammer Okumuş Muammer Okumuş

  Almanya'nın Türkiye ile karşılaştırılmasının yerinde olduğu görüşündeyim. Ve elbette ki oradaki Türk girişimci ve yatırımcılarınında Türkiye' de bulunma istekleri önemli. Ancak bu network oluşturma çabası dikkat çekici. Bu network ü TR de kuracakları ekibi oluşturmak için mi (almanya modelini kullanarak) yoksa hedef kitleyi tanımak için kullanacaklar? "her ikise" dediğinizi duyar gibiyim ama ben öncelikli amacı merak ettim gerçekten.

 9. Ersin Koç Ersin Koç

  Mevcutta başarı kazanmış Türk girişimcilerin çoğunluğu arkalarından gelecek, iyi bir iş fikri olan kişilere/ekiplere destekler sunarak sektörün gelişmesini istemiyorlar da başkası yatırım yapsın diye dillendirip duruyorlar. Benim gördüğüm kadarıyla bir gruplaşma hakim, bu gruplar yeni internet grupları istemiyorlar. Mesela güzel etkinlikler düzenleniyor ama sponsorluk taleplerine direk red cevabı veriliyor.

  Bir ikincisi de neden Türk Telekom gibi internetin gelişimine çok bir katkısı olmayan, aksine fiyat politikası ile insanları internetten soğutan bir firmanın sermaye ayırıp internetin gelişimine katkı yapmasını düşünebiliyorsunuz. Bence Türk Telekom bu sektörden uzak dursun. TTNetMuzik, TTNetVideo gibi servislere döktükleri paraları bile benim senin cebinden alıyorsa aman kalsın, yapmasın birşey.

  Ben mesela Ersan Bey'den "sizin ne fikriniz var gelin beraber yapalım" gibi bir platform kurup Türkiye'deki cevherleri keşfetmesini beklerim. :)

  Bu sektörü ancak girişimciler anlar, yatırımcılar sadece paraya odaklanır. Türk Telekom vb gibi büyük ve hantal firmalar girişimcilikle ilgili hiçbir gelişim sağlamaz.

  Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz, biz de sizin bu yazınızı sonuna kadar okuduk Ersan Bey. :)

 10. Kamil Özgenbaş Kamil Özgenbaş

  sevenload çok öncelerde rastladığım bir siteydi tam bir sosyal platform olarak görüyordum halada öyledir herhalde ama alexa verilerine baktığımızda sürekli bir düşüşte olduğunu görüyorum bence bu gidiş verilen emekleri ifade etmiyorum problemin kaynağı ve çözümü konusunda bir karara varmışlardır umarım

 11. Burak Arikan Burak Arikan

  Böyle açık bir internet şirketleri veritabanı ve APIsi bu konularla ilgilenen blogların ve hatta klasik iş gazetelerinin (Referans Gazetesi vs.) bile kullanabileceği ve katkıda bulunabileceği dinamik bir veritabanı olabilir.

 12. Burak Arikan Burak Arikan

  Üstteki yorumda CrunchBase'in aksine açık veritabanı demek istedim kelime altalmışım.

 13. Burak Arikan Burak Arikan

  Ersan çok sağol bilgiler için.

  Bir önerim olacak Arda, Crunchbase widget'ını görünce burada aklıma geldi neden bir Türkiye internet / teknoloji şirketleri veritabanı oluşturmuyoruz. Ancak CrunchBase'in mesela Webrazzi'nin çekip çevireceği ama herkese ait açık bir veritabanı.

 14. Ersan Özer Ersan Özer

  Ankara deyip de hiç Nokta ve Beriltech unutulur mu? Basiret bağlanması diyelim. :)

 15. Baturalp Baturalp

  Ankara ile sadece "Rakı Sofrası"nı ilişkilendirmek çok yetersiz olmuş. Webrazzi'yi okuyup da adını mutlaka herkesin duymuş olduğu Nokta ve BerilTech (Blogcu) var. Onların katkılarını unutmamak lazım. Bilhassa Webrazzi için :)

 16. Altan Alpay Altan Alpay

  @Gokhan,

  Vaybee'nin hedef kitlesi Almanya'daki Turk gencligi oldugunu dusunurseniz, Turkiye'deki diger sitelerle karsilastirmak pek mantikli degil. Hedef kitlesine erisim acisindan baktigimizda vaybee'yi basarili buldugumu soylemeliyim. Bugun Almanya'da yasayan her Turk genci vaybee basta olmak uzere, -yine baska bir risk sermayesi yatirimi olan- bizimalem ve turkspace'i duymustur diyebilirim. Dolayisiyla web girisimlerini hedef kitleleri ve oynadiklari piyasaya gore degerlendirmek daha saglikli olur.