Google News artık

Google'ın haberleri otomatik çekip kendi algoritması ile hazırlayıp sunduğu haber portalı Google News artık Türkçe'yi de destekliyor.

news.google.com.tr ve haberler.google.com.tr adreslerinden yayın yapan Google Haberler Türkiye servisi şu anda 200 haber kaynağını tarıyor. (Ama içlerinde Webrazzi yok!)

Google'ın bugüne kadar desteklediği 52 bölgesel yayına 53. olarak Türkçe'nin dahil olmasını geç ama pazara rekabet getiren bir hareket olarak görüyorum.

Sürekli güncellenen Google Haberler ile belirli bir haberin farklı kaynaklardaki linklerine de ulaşmak mümkün olduğundan açıkcası İngilizce versiyonunda olduğu gibi Türkçe versiyonunda da benim tercihlerim arasına girecek.

Haber detayı için haberin ana kaynağına yönlendirme yapan servisin mevcut haber siteleri için rakip olarak görülmesinin yerine bir fırsat olarak değerlendirilmesi ve hatta desteklenmesi gerektiğine inanıyorum.

Sonuçta en büyük gazete sitelerinin yanında bu alandan pay kapmak için Google Haberler servisi haber siteleri için bence önemli bir fırsattır.

Kişiselleştirme özelliği de bulunan Google Haberler servisinin Türk internet kullanıcıları için tercih edilmesinin bu tür kişiselleştirilebilir yapılara adaptasyon için de destekleyici olacağını düşünüyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.