Google News artık "Google Haberler"
Genel

Google News artık "Google Haberler"

Google'ın haberleri otomatik çekip kendi algoritması ile hazırlayıp sunduğu haber portalı Google News artık Türkçe'yi de destekliyor.

news.google.com.tr ve haberler.google.com.tr adreslerinden yayın yapan Google Haberler Türkiye servisi şu anda 200 haber kaynağını tarıyor. (Ama içlerinde Webrazzi yok!)

Google'ın bugüne kadar desteklediği 52 bölgesel yayına 53. olarak Türkçe'nin dahil olmasını geç ama pazara rekabet getiren bir hareket olarak görüyorum.

Sürekli güncellenen Google Haberler ile belirli bir haberin farklı kaynaklardaki linklerine de ulaşmak mümkün olduğundan açıkcası İngilizce versiyonunda olduğu gibi Türkçe versiyonunda da benim tercihlerim arasına girecek.

Haber detayı için haberin ana kaynağına yönlendirme yapan servisin mevcut haber siteleri için rakip olarak görülmesinin yerine bir fırsat olarak değerlendirilmesi ve hatta desteklenmesi gerektiğine inanıyorum.

Sonuçta en büyük gazete sitelerinin yanında bu alandan pay kapmak için Google Haberler servisi haber siteleri için bence önemli bir fırsattır.

Kişiselleştirme özelliği de bulunan Google Haberler servisinin Türk internet kullanıcıları için tercih edilmesinin bu tür kişiselleştirilebilir yapılara adaptasyon için de destekleyici olacağını düşünüyorum.

Yorumlar (9)
 1. Okan Dogan Okan Dogan

  Bence bunun asıl sebebi okumayı çok seven bir toplum değiliz buna yönelik bir araştırma ve çalışma yapılması daha mantıklı bir iş olucak sanırım...

 2. Umut Kazdal Umut Kazdal

  Yerel bir girisim icin haber kaynaklari arastirirken (Turkiye'nin ilk 5inde bulunan bir il icin) buldugum haber kaynaklarinin hicbirisinde RSS beslemesi olmadigini farkettim. Evet hic: yuzde 0.

  Turkiye'deki haber sitelerinin bir cogu halen RSS yayini yapmayi becerememisken, Google'in gelip, Turkiye'den 200 haber sitesinden haberleri alip, ayni konudaki haberleri bir baslik altinda toplamasi, ustelik bunu da insan eli degmeden, tamamen bir yapay zeka ile halletmesi, gercekten de tebrik edilecek bir is. Bu yuzden Sondakika gibi sadece RSS lerden haberleri alip kategoriler altinda listeleyen sitelerle karsilastirilmasini gereksiz buluyorum.

  Turkiye'ye gelmesi cok cok cok gec kalmisti, ona katiliyorum.

 3. Burak Arikan Burak Arikan

  Türkiye'nin internet gazeteleri neden sürünüyor? Bu konuda derin bir tartışma yaptık geçenlerde Düğümküme'de. Google Haberler'in gelişi bu sitelerin kendini toparlaması için bir itekleme olabilir, ama bence birer birer batacaklar gibi geliyor.

  http://www.dugumkume.org/turkiye-internet-gazeteleri/

 4. klonları bile çıkmış :))

  googlehaberler.blogspot.com

 5. Burak Hoca'nın Haber.Gen.Tr'sine sıkı, hatta sımsıkı bir türkçe haber servisi geldi desenize...

 6. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

  Açıkcası çok geç bir açılma olarak görüyorum ve kısa vadede ciddi kullanıcı kitlesine ulaşması oldukca zor. Ancak uzun vadede Google markası; servisine ilgiyi artırır..

 7. geç bile kalınmıştı diyorum. tümgazeteler.com gibi portallara rakip olacağını düşünüyorum. porttakal'ı da ezdi geçti tabi bu servis.

 8. Ersin Koç Ersin Koç

  www.sondakika.web.tr bile daha kullanışlı duruyor :) Google basit olmakla çok basit olmak arasında kalmış. Altı üstü rss ile haber toplayıp bir formatta sunuyor. Yani yeni bir teknoloji değil, kullanıcı taraflı da okumak dışında hiçbirşey yok.

 9. Ismail Demirkaya Ismail Demirkaya

  googlenin haber servisi güzel olmuş.ama üstte klasik kısmı işaretlerseniz haber akışı daha güzel gibi sanki.Fakat webrazzi sitesini de bu servise dahil etmeleri gerekirdi.Bence webrazzi sitesini haber servisine katmadığı her dakika google çok şey kaçırıyor :)