İnternet üzerinden içki satışı: Aloicki.com
E-Ticaret

İnternet üzerinden içki satışı: Aloicki.com

İnternet üzerinden içki ve tütün satışı gerçekleştiren pek fazla alışveriş sitesi bulunmuyor ya da biz duymuyoruz. Aslında YemekSepeti.com üzerinde bu hizmeti sağlayan mekanlar mevcut, ayrıca büyük süpermarketlerin online alışveriş tarafında da ürün gamlarında bu tür ürünler yer alıyor.

Aloicki.com bu alandaki boşluğu görmüş olacak ki görmeye pek alışık olmadığımız sadelikte bir e-ticaret girişimi ile pazara giriş yapmış.

Site "Birim Çerez Tekel Evi" tarafından sunulan ürünleri gönderim bölgesinde yer alan sipariş sahiplerine 1 saat içinde gönderebileceğini garanti ediyor. Şu an için Beyoğlu, Cihangir, Elmadağ, Galatasaray, Gümüşsuyu, Harbiye, Kabataş, Maçka, Sıraselviler, Taksim bölgelerine minimum 20 YTL sipariş durumunda 60 dakikada hizmet sunan Aloicki.com, İstanbul'un diğer bölgelerine de minimum sipariş bedelini yükselterek yine 60 dakika içinde siparişi ulaştırma garantisi sunuyor. İstanbul dışına ise 24 saat içinde gönderim yapılabildiği site üzerinde belirtiliyor.

Son derece sade bir arayüzde, ürün anlamında pek fazla online erişilebilirliği olmayan bir segmenti seçen Aloicki.com'un henüz servis kalitesini denemiş değilim. Eğer belirtildiği gibi zamanında adrese teslimat yapılabiliyorsa sağladıkları çeşitlilik orta vadede değerli olacaktır.

İnternet üzerinden alışveriş seçeneklerinin çeşitlenmesine ve geniş/özel ürün gamlarının sunulmasına çok büyük önem veriyorum. Bu açıdan Aloicki.com yapısında daha farklı ürünler için de e-ticaret seçeneklerinin artmasının gerekliliğinin üzerini bir kez daha çizmek istiyorum.

Tahmin ediyorum ki e-ticaret sitelerinin arka arkaya yaşadıkları olumsuzlukları konuştuğumuz şu günlerde bahsettiğim hedefler riskli görünüyordur. Ancak durum aslında pek öyle değil. Tedarik zincirini iyi kurmuş, gelir/gider dengesini oturtmuş ve kısa vadede yüksek cirolar peşinde olmayan girişimciler için e-ticaret hâlâ Türkiye'nin en yüksek potansiyele sahip iş alanıdır.

Aloicki.com'a dönecek olursam, servisi kullanan okuyucularımız tecrübelerini paylaşırlar ve benzer farklı ürün gamları sunan alışveriş siteleri biliyorlarsa yorumlarda yazarlarsa memnun olurum.

Yorumlar (30)
 1. Banu Soysal Banu Soysal

  İnsanların günlük hayatında sosyalleşmelerini sağlayan etkenlerden biride içki değil mi?

  Peki, neden içerken sosyalleşiyoruz da satarken sosyalleşemiyoruz :)

  Neden aloicki.com'dan içki siparişi verebiliyoruz da bizimle aynı siparişleri veren, yani bizimle ortak zevklere sahip insanlarla yine Aloİçki üzerinde buluşamıyoruz, tanışamıyoruz, biraraya gelemiyoruz. Bunlar olmayacak şeyler mi? Ama yapan yapmış ne güzel.

  Neden Aloİçki yapmasın -ki eğer yaparsa aynı işi yapan diğer servislerden farklılaşıp bambaşka bir noktaya gelir bence. Haksızmıyım =)

 2. Aloicki.com Site Yetkilisi Aloicki.com Site Yetkilisi

  Beyefendi, neden bu kadar yasayla ilgilendiniz bilmiyorum, ancak internet üzerinden içki satışı yapan 4-5 site var; ve bunların arasında migros da var. Böyle bir şey yasak olsa neden biz yapalım????

 3. Murat Turan Murat Turan

  İnternetten içki satışı yasak değil bildiğim kadarı ile çünkü 2006 yılında internetten içki sipariş ettim(18 yaşın altındaydım) ve yetkili parayı gönderenin(havale) 18 yaşın üstündeyse sorun olmayacağını söyledi.

  Yazıya gelince güzel olmuş ama ben aloicki yerine ickimgelsin.com'un tanıtılmasını tercih ederdim gerek göze hitabı gerek özellikleri bakımından yurtdışı standartlarınında üstünde bir site.

 4. Eğer ruhsat farklılığı yok ise bu yasa maddelerine göre internet aleni ortam sayılmaktadır ve burada içki satışı yasaklanmıştır. Hem satan hem de alan için cezai hükümler getirilmiştir.

  Ayrıca bu yasa gereği burada bu sitenin tanıtılmasıda para cezasını gerektirmektedir.

  Bu konuyla ilgili hiç bir ilgim olmamasına rağmen bunu uzun uzun tartışıyor olmamdan bir anlam çıkartılmasın. yanlış anaşılmamak için şunları belirteyim :

  Bu siteyi ilk defa burada duydum.

  Ben içki kullanmam ama satılabilmesi taraftarayım. Sadece teknik olarak yaklaşmaktayım.

  Bu türde bir websitem yoktur.

 5. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  onlinemahzen.com duydunuz mu? Ben Tio üye mağazaları arasına girdiğinde duymuştum. Şu anda şarap siparişlerini oradan veriyorum. Müthiş bir servis kalitesi var. Özel kutularda, özel ambalajlanarak geliyor şaraplar. Bir çok meyve şarabı soğuk içilir, bilirsiniz... siparişinizin elinize buz gibi ulaşması da bu bağlamda benden büyük taktir kazandı... Tavsiye ederim...

 6. Aloicki.com Site Yetkilisi Aloicki.com Site Yetkilisi

  Herkese Merhaba,

  Öncelikle yazınız, güzel yorumlarınız ve güzel dilekleriniz için çok teşekkürler. Yalnız bir yanlış anlaşılmaya açıklık getirmek istiyorum. Internet üzerinden gerekli izinler alınmadan alkollü içecek satışı yapmak yasak. Gerekli izinlerden kastım TAPDK Ruhsatı'dır. SİTEMİZDE TAPDK RUHSATIMIZ OLDUĞU İÇİN ALKOLLU İÇECEK SATMA İZNİMİZ VAR. Yorumlarda ismi geçen siteler de online olarak içki satışı yapıyorlar. Özelliğimiz Türkiye'de ilk defa 07.07.2007 tarihinde bu hizmeti kullanıcılarımıza sunmaya başlamış olmamız.

  Saygılarımla,

  www.aloicki.com

 7. yeni yasayla birlikte eve teslim yapmanız mümkün değil. yasayı ve ilgili maddeleri bulup bildireceğim. Geçtiğimiz günlerde sigara yasağı ile birlikte gelen bir düzenlemeydi bu. Belki bu sebeple yürürlüğe girmesi zamana bağlanmış olabilir. Ama eminim böyle bir yasak olduğuna çünkü online market alışverişi müşterimizin isteği üzerine araştırmıştık.

 8. Tamamen bilinçsizce açılmış bir servis. Çünkü yasalar gereği, her ne şekilde olursa olsun içi satışı eve teslim şeklimde yapılamaz. Yani bakkalınızdan bile iki ekmek beş yumurta iki de bira dediğinizde hem siz hem de bu srvisi yapan eleman ve bakkal servisi suç işlemiş oluyor. Para ve uyarı cezesaından kapatma ve disiplin hapis cezasına kadar yolu var.

 9. TAPDK RUHSATI siteden satış yaparak eve teslim için verilmez. TAPDK düzenlemesi alkollü içeceklerin satışı yapılacak yerleri belirgin bir şekilde belirtmiş ve satışın yapılacağı yerleri sınırlandırmıştır. ruhsata verilebilecek yerler içinde online satış mağazaları yoktur. Aksine rekabet, tanıtım ve özendirici faliyetlere ceza verileneceğinin bahsedildiği bölümde online satış ve kapıda teslimi kensinlikle yasaklayarak cezalarınıda belirlemiştir. Kanundan bir bölümü ve cezai yaptırımını aşağıda veriyorum.

  İnternet, televizyon, faks ve telefon gibi elektronik ticaret araçları ya da posta ile sipariş yöntemi kullanarak yapanlar ile satılan ürünleri kapıda teslim edenlere 20 bin YTL'den 100 bin YTL'ye kadar idari para cezası verilecek.

 10. Aloicki.com Site Yetkilisi Aloicki.com Site Yetkilisi

  Malesef bilginizin kaynağı doğru değil. http://www.sabah.com.tr/2008/05/13/haber,F7D304E0D73644FD963FC0C8DAAE7319.html

  TAPDK Başkanı, yeni düzenlemenin ardından, bakkaldan, marketten, büfeden 'içki ve sigara istenemeyecek' şeklinde bir değerlendirmede bulunmanın da yanlış olacağını vurguladı.Buradaki yasağın, daha çok elektronik ticareti kapsadığını ifade eden Çalışkan, bu konuya da şu şekilde açıklama getirdi:

  ''Yeni düzenleme, TAPDK'dan izin almadan, telefon, faks ve diğer elektronik ticaret araçlarını kullanarak, kanuna aykırı şekilde

  davrananlara yönelik. Kişi telefonla bir satış sistemi kurmuş veya elektronik yoldan e-mail ile satış yapıyor. İşte bu tür yerler; bizden

  izin almadan, ruhsat almadan, bu yollarla içki ve sigara satışı yapamayacak. Bu tür kuruluşlar, bize gelecekler, ruhsat alacaklar, ondan

  sonra düzenlemeye uygun olarak satış yapabilecekler.

  Yoksa, bakkaldan, marketten, büfeden içki ve sigara istenmeyecek gibi bir değerlendirme yanlış. Buralardan sigara da içki de istenebilir.

  Telefonla da sipariş verilebilir. Yeni düzenleme, onlara ilişkin bir düzenleme değil.'

  İyi Çalışmalar

 11. Hakan Çeliker Hakan Çeliker

  Ya şimdi internet üzerinden bu işi yapmak yasak mı, değil mi? Bir aydınlatsanız da, biz de işimize gücümüze baksak.

 12. Hıım sayın Bakanın bu açıklaması kanundaki maddeler ile çelişiyor. Bir dava söz konusu olduğunda hakimlerde bu bahsettiğim maddeleri bu şekilde mi yorumlayacak.

  Eğer ki internet sitesinden satış için farklı bir ruhsatlandırma söz konusu ise bir sorun yok. ruhsat olan bir kişi olarak bu konu hakkında sizden bilgi alabilirmiyim. normal bir satıcı ile sizin siteniz arasında ruhsat şartlarında, düzenlemede ve içerikte bir farklılık söz konusu mu?

 13. Aloicki.com Site Yetkilisi Aloicki.com Site Yetkilisi

  Hayır,

  normal bir satıcı ile bizim sitemiz arasında ruhsat şartlarında, düzenlemede ve içerikte bir farklılık söz konusu değil. TAPDK ruhsatı olmayan bazı insanlar Internet üzerinden satış yapmaya çalıştıkları için böyle bir yasa çıkarıldı aslında.

  İyi Geceler

 14. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Güzel bir fikir ben ilkkez denk geldim. Mustafa'nın vermiş oldugu ickimgelsin.com tasarım ve içerikle daha ciddi gibi.

 15. Volkan Celik Volkan Celik

  Bunların hepsini http://www.istelezzet.com üzerinden yapabiliyoruz. Hatta özel organizasyonda :) Sevgililer gününde eve gelip inanılmaz bir hale sokuyorlar...

 16. Alper Kılıç Alper Kılıç

  Alkollü içeceklerin internet ortamında şu an için yasak değil, sanırım 2007 yılına kadar yasaktı, o dönem nasıl oldu bilmiyorum ama serbestleşti. Yine yasaklanacağı yönünde haberler çıktı fakat bu yönde henüz bir karar yok. Migros'un sanalmarket.com.tr (kangurum.com.tr) mağazasından bu durumu takip edebilirsiniz. Çünkü yasağın kalktığı gün alkollü içecek satışına başladılar ve muhtemelen tekrar yasak gelirse yine aynı gün satışı durdururlar. Şimdilik ümidimiz böyle bir yasağın gelmemesinden yana, böylelikle bu e-ticaret projeleri de çalışmalarına devam edebilir. Benim şahsi fikrim 60 dakika gibi bir aciliyet doğuran parti vs. durumu oluşmadığı sürece büyük süpermarketlerin sitelerinden bu alışverişi yapmak en uygunu...

 17. ickimgelsin.com bu alanda bana göre kalitesini kanıtlamış bir site.Zaten arayüzü bile ilk dakikasında insanı cezbediyor.2 kez alışveriş yaptım ikisindede hemen geldi.

 18. Kadir Yıldız Kadir Yıldız

  aloicki.com 1 senedir yapıyor bu hizmeti. Sayısız defa sipariş verdim, hiçbir sorunla karşılaşmadım; tavsiye ediyorum kesinlikle.

 19. Ersin Koç Ersin Koç

  Yasak yok ama etik değil :) Yani çok güzel birşeymiş gibi bunu buraya konu yapmanız bence yersizlik. İçkiye karşı değilim ama bunun web2.0 ile vs ne ilgisi var?

  "Gelişen teknolojinin etkisiyle özellikle market alışverişlerini televizyon, internet veya diğer elektronik araçlarla yapan vatandaşlar, artık bu yolla içki ve sigara da alabilecek.

  Danıştay 13. Dairesi, içki ve sigaraların internet, televizyon, faks ve telefon gibi elektronik ticaret araçları kullanılarak satışını yasaklayan yönetmelik hükmünü iptal etti.

  Gima Gıda ve İhtiyaç Malzemeleri Şirketi, 24 Ağustos 2005 tarihli ''Tütün Mamulleri, Alkol ve Alkollü İçkilerin Toptan ve Perakende Satışı ile Satış Belgelerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik''in 6. maddesinde yer alan ''İş yerlerinden veya sanal bir iş yerinden internet, televizyon, faks ve telefon gibi elektronik ticaret araçları kullanılarak her türlü tütün mamulü ve alkollü içki satışı ve bu yöntemle satılan ürünün kapıda teslim edilmesi şeklindeki uygulamalar yapılamaz'' hükmünün iptali istemiyle Danıştayda dava açtı. Danıştay 13. Dairesi, söz konusu yönetmeliğin ilgili hükmünü hukuka aykırı bularak, oy çokluğuyla iptal etti."

 20. Hüseyin Çelik Hüseyin Çelik

  Adıda bir acayip olmuş,alopolis imdat gibi :D aloiçki..Yanlız çok hadise yaşanır müşteriyle içkiyi getiren eleman arasında,bu pizza satmaya benzemez...

 21. Umarım en kısa sürede İzmir-Ankara-Adana gibi illerde de 1 saatlik teslimat süresine erişilir.

  Proje özgünlük olarak oldukça güzel ve bu yöndeki açığı dolduracağına inanıyorum. Fiyatlar da çok güzel.

  Arda Bey'e bizle paylaştığı için teşekkür ediyorum :)

 22. + Umarım gönderilerle ilgili belirttikleri saatlere gerçekten sadıklardır,

  + 18 yaş altındaki kişilere gerçekten teslimat yapmıyorlardır.

  - Keşke sigara satmasalardı :)

  - Kurumsal kimlik açısından daha tatmin edici bilgiler vermeleri gerekirdi. Bir tane yuvarlak içinde c pek fazla güven vermiyor açıkçası..

  + Görünüşe göre zamanla yiyecek ve içecek satışları konusunda büyüme hedefliyorlar. Bu anlamda başlangıç olarak içki gibi niş bir pazar seçmeleri oldukça akıllıca.

  Daha önce Online Mahzen ile bir münasebetim olmuştu. Gönderdiğim hiçbir mesaja cevap yazmamaları başlamadan biten karşılıklı güven ilişkimizin sonu oldu :) Zaten fiyatları da evimden 300metre ilerideki migros'tan pahalı ve +8ytl kargo ücretiydi...

  Not: Daha ucuz? Daha kaliteli? "ya da" daha hızlı değilse, neden internetten tanımadığım insanlara kredi kartımla para gönderiyorum?

 23. Çoook uzun zamandır açık olan başka bir site daha var www.ickimgelsin.com . şahsen deneme fırsatım olmadı henüz :)

 24. alkollü içeceklerin internet ortamında satışı yasak bildiğim kadarı ile. 18 yaşın altındakilerin kolay erişmesini engellemek sebebi ile. Aynı şekilde tütün mamülleri içinde bu durum geçerli.

 25. Muammer Okumuş Muammer Okumuş

  bu alandaki boşluğu gördükleri konusuna katılıyorum. Ayrıca site tasarım ve işlevsel özellikleri ile iyi. Tabiki bir e-ticaret sitesinden beklediğimiz yalnızca Beyoğlu, Cihangir, Elmadağ, Galatasaray, Gümüşsuyu, Harbiye, Kabataş, Maçka, Sıraselviler, Taksim e siparis gönderebiliyor olmaları değil. Atılan adım elbetteki çok değerli girişim adına. Övülecek noktalara sahip olmasına karşın yetersiz bir durumda olduğunu vurgulamak gerek.

  Ayrıca beni güldürüğünü de eklemek isterim. Çok eğlenceli bir çalışma:)

 26. Kürşat Tatlıcı Kürşat Tatlıcı

  içki sipariş siteleri baya varmış piyasada çok şaşırdım; ben içki ihtiyacımı ickiburada.com dan hallediyorum. servis ücreti yok + birçok ürün piyasadan ucuz + hemen getiriyorlar.

 27. Wetro Yavuz Wetro Yavuz

  aloicki.com diye yazmışsınız ama benim bildiğim birim tekel çerez evi'nin sahip olduğu site ickiburada.com'du. eve paket servisini de o siteden yapıyorlardı. kanun çıktıktan sonrasını bilmiyorum.