Analiz

Boo Blekko!

Yahoo API'lerini kullanarak kendi arama motorunuzu yaratabildiğiniz BOSS'tan sonra Google da Google Custom Search Engine ile hizmetini genişletmeye başladı. Arama motorları kendilerini özellikle Friendfeed'in arama teknolojisinden sonra çeşitlendirmek ve kullanım alanlarını bir şekilde bu servislerle birleştirmek için ek mesai harcıyorlar.

Friendfeed içi yapılan arama sonuçlarının ne derece önemli olduğunu geçen günlerde Robert Scoble ile bir sohbette Mark Zuckerberg tarafından da dile getirildi. Zuckerberg'in FriendFeed hakkındaki tek yorumu "harika bir arama motoru var" oldu. Bu arada ona yöneltilen sorular Facebook'un Friendfeed'i taklit edip etmediğiyle ilgiliydi. (Başarılı politik bir yanıt örneği!)

Yahoo BOSS ya da Google CSE ile geleneksel arama teknolojisinin ne kadar farklılaşabileceğini kestirmek zor. Sektörün yeni yüzleri, pazarın daimi hakimleri olan bu arama motorlarını kullanarak(örneğin BOSS'un yüz akı Hakia gibi) devam etmeyi ya da Cuil gibi tekrar yola çıkmayı seçecek. Tabii ki tekrar yola çıkarken FriendFeed benzeri sosyal akış sitelerindeki başarılı arama uyumunu süzebilmek bu dakikadan sonraki ilk öncelik olması gerekiyor.

Fakat Cuil'in yaşadığı olumsuzluklardan sonra; uzun zamandır beklenen, "inanılmaz" dmoz ve yine "inanılmaz" bulduğum lokal haber arama motoru Topix'in kurucularının çalışması olan Blekko dışında uzun yıllar başarılı olabilecek bir arama motoru duyacağımızı sanmıyorum. (dmoz bildiğimizi düşünerek atlıyorum, Topix'in verilerini de en altta not halinde vereceğim.)

Sosyal akış ile bu geleneksel arama teknolojisi nasıl uyum içinde çalışacak ve ne zaman Google, Yahoo gibi servislerin pazar payları gerçek anlamda azalmaya başlayacak merak ediyorum. Ya da daha doğrusu bunu biz görebilecek miyiz?

Şimdi paylaşacağım deneyimimin halka inmesi şimdilik mümkün değil ama ben bariz alışkanlığımız olan Google'ın klasik arama motorunu çok çok az kullanıyorum. Ve buradaki deneyimim de önümüzdeki 2-3 yılda ilk sağlam meyvelerini verecektir diye düşünüyorum. Google-Yahoo aralarında pazarlıklar güdedursun, ben keyifle Blekko'nun açılışını yazacağım günü bekliyorum.

Topix verileri: Kullanıcı katkısını yani sosyal akışı 2004'ten itibaren fark eden Topix 2007 Nisan'da web 2.0 trendine ayak uydurarak kullanıcının anlık kullanımına da açılmış. Topix'te bugüne kadar 1 milyon farklı kullanıcının 5,5 milyon yorumu ulusal servislerden, lokal haber servislerinden, 360.000 canlı lokal forumdan, vs.. milyonlarca odaklı sayfadan çekilmiş. Her gün 125.000 yeni yorum ekleniyor. Hatta güzel bir benzetme ile Robert Scoble'ı, Web 2.0'ı tanımayan milyonlarca insana ulaşarak yapıyor bunları. Amerika genelinde 32.500 posta kutusunu baz alarak yerelleşen sonuçları getiren Topix, kısa süre içinde IP bazlı olarak tüm dünyayı kapsamayı planlıyor. Blekko ile bu yerelleşmeyi sağlamayı planlıyorlar. Sosyal akışı ve getirdiği bilgi patlamasını birebir yaşamak için Topix'in forumlar sekmesinde bir kaç dakika geçirmelisiniz.

Yorumlar (6)
 1. Çağatay Çağatay

  @Ersin Koç

  :) Ara sıra çok ihtiyaç duysam da report linklerine, her defasında pek imkanı olmayacağını anlamam da çok zor olmuyor. Sırf hasetten millet birbirini report edecektir :), ve de yine kalabalık bir kadro lazım (raporlanan bağlantılar için)...

  Zor :)

  Google işte.

 2. Zipzipci Zipzipci

  çok sağlam bir kaynaktan aldığım habere göre, büyük portallerımızden biri, google arama kriterlerine abuk subuk(porno,key,bilmemkimin videosu) kelimeler ekleyip raporlardaki rakamların yükselmesini sağlıyorlarmış. ben duyunca çok şaşırdım ve denedim,gözlerime inanamadım.

  portalin ismini vermeyeyim ama bulmanız cok kolay

  ;)

 3. Ersin Koç Ersin Koç

  İnsan denetimi dediğim şey linklerin dibine konacak report linkleri :) Bir linke ne kadar çok alakasız diyen olursa o kadar geri düşmeli o sonuç için. Tabi alakasız demek yetmez, bir göz yine de bakmalı.

  Etraf seocu kaynıyor, onlar da sadece sonuçları manipüle için kasıyorlar.

 4. Çağatay Çağatay

  @Ersin Koç

  İnsan denetimle bir arama motoru için tüm insanlığın yarısının :) o arama motoru için çalışıyor olması lazım. Gönüllü çalışan değil, bildiğimiz maaşlı çalışan...

  Genelde ben de kıl oluyorum, Google'ın arama algoritmasına. Optimizasyon adı altında yapılan manipülasyonlara. Fakat hızı (sayfa derleme hızı değil), içeriği ve lokal çalışmalarıyla da uzun yıllar daha zirvede olacağından da eminim.

  Millet boş durmayıp daha iyi işler geliştirirken Google'ın da boş durmayacağını, yıllardır yapılan geliştirme ve iyileştirmeler sayesinde kestirebiliyorum açıkcası...

  Zor. :)

 5. zipzipci dogru soyler ancak eksik. tek bir portal değil, bu portalın grupundaki diğer buyuk haber portallerinden biri veya birkaçıda aynısını yapmış. googleı kullanalım derken ipin ucunu kacırmıslar anlayacagınız. sayın medya patronunun bu portallerden sorumlu kızları bu olayları ögrendiğinde kıyamet kopmustur herhalde.rahmetli kemal sunalın reklamı geldi aklıma.bu portal için hersey gerçekten "ekolaayyyy"

 6. Ersin Koç Ersin Koç

  Arama motorları sektöre yön vermeyi asla bırakmayacaklar. Yani insanlar internete adres çubuğundan değil de açılışa koydukları arama motorlarından girmeye devam edecek. Yani arama motorlarının üstünlüğü veya tercihi kullanıcı tercihini belirleyecek.

  Şahsen ben bazen aradığım sonuçları 4. sayfadan sonra bulunca Google'a sitem ediyorum. Tüm arama motorları hem semantik hem de insan denetimli olmalı. Alakasız içeriği size ilk sırada sunmaktan vazgeçmeliler.