Web.tv ile ilgili TurkTicaret.net'ten açıklama geldi
Genel

Web.tv ile ilgili TurkTicaret.net'ten açıklama geldi

TurkTicaret.net Genel Müdürü Murat Yanıklar bugün beni aradı ve Web.tv haberimizle ilgili bazı noktalara açıklık getirdi.

Öncelikle Web.tv projesi yapımcı Osmantan Erkır'la ortak yürütlen bir girişim değilmiş. Osmantan Erkır'la başka bir projede birlikte hareket ediyorlarmış. Söz konusu diğer projenin ne olduğu ile bilgi vermedi. Bildiğimiz, Web.tv projesi olmadığı.

Web.tv girişimi benim de umduğum gibi global olacakmış. Ancak sadece bir yapım yani program için olmayacakmış.

Proje hakkında detaylı bilgi verilmese de ana hatlarıyla üzerinde çalışılan girişim şu şekildeymiş.

Öncelikle bilindiği üzere Web.tv alan adı TurkTicaret.net tarafından satın alınmış durumda. Proje kapsamında da bahsettiğim gibi global bir girişim hayata geçirilecekmiş. Türkçe dahil olmak üzere birçok dilde yayın yapacak olan servis üzerinden kullanıcılar isim.web.tv gibi alan adları alabilecekmiş. Zaten bugün Web.tv ana sayfasına giderseniz işlevsiz ama fikir veren bir uygulamanın ana sayfaya yerleştirildiğini görebilirsiniz. (İlgili yazının yorumları arasında buna değinildiğini hatırlarsınız.)

Burada alan adları ücretsiz olarak sağlanacakmış. Ancak jenerik isimler ve markalar için özel bir prosedür uygulanacakmış. Yani, istanbul.web.tv alan adı İstanbul ile ilgisi olmayan bir kullanım için verilmeyecekmiş. Kısacası rezerve isimler olacağını anlayabiliyoruz.

Alınan alan adlarının video altyapısı ise tahmin edeceğiniz gibi Web.tv tarafından sağlanıyor olacakmış.

Murat Yanıklar tarafından açıklığa kavuşturulan diğer bir nokta da Web.tv projesinde herhangi bir yatırımcının olmadığı oldu. Şu an için sadece TurkTicaret.net tarafından finanse edilen ve yürütülen bir girişimmiş.

Bu hatlarıyla projenin global boyutta başarılı olması için arayüzlerin, uygulamanın, altyapının ve süreçlerin doğru modellenmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer doğru modellenmiş süreçler başarılı bir pazarlama kampanyasıyla birleşir ve hedeflenen global pazarlarda viral olarak yayılabilirlerse Web.tv girişiminin başarısız olması için sebep görmüyorum.

Son bir bilgi de Web.tv'nin TurkTicaret.net tarafından satın alınan tek değerli alan adı olmadığı. TurkTicaret.net'in sahibi olduğu ve bir başka proje için değerlendireceği bir de Ok.net alan adı varmış. Projenin ne olduğunu sorduğumda paylaşmak istemediler. Bununla ilgili de herhalde ilerleyen dönemlerde duyumları almaya başlarız.

Yorumlar (24)
 1. http://www.webtv.com da baya yağlı ballı bir alan adı. Bill babaya ait

 2. Cyberhaberci Cyberhaberci

  Böyle bir girişimin başarıya ulaşması en büyük dileğim. Ancak konu akar görüntü hizmet sağlayıcılığı olduğunda, TTNet'i çok daha büyük zorluklar bekliyor.

  Öncelikle sunacağı video yayımlama hizmetinin trafiğini kaldıracak sunuculara büyük yatırımlar yapması gerekecek. Çünkü bu tür hizmetleri veren yurtdışı kaynaklı hizmet sağlayıcılarla rekabet edebilmesi için hem tarife hem de hizmet açısından yoğun bir yatırım ve güncelleme yapması gerekecek.

  Türkiye'nin tekelleşmiş Internet hizmet sağla(ma)yıcısı dinazor TT'nin verdiği fiyatlarla, bunu şu an başarabilmesi çok olanaklı görünmüyor. Hizmeti yurtdışından vermeye kalktığında, çoğunlukla Intranet gibi çalışan Türk Internet sahasına verilecek olan hizmette sürekli aksamalar olacak.

  Video içeriği akar görüntü sunucuları üzerinden yapılacağından, kurulacak olan sunucuların müşterilerin isteğine göre de özelleştirilmesi gerekecek kuşkusuz. Birden çok formatı desteklemesi, esnek trafik genişlemelerine izin vermesi de diğer bir koşul elbette.

  Kanımca, daha önce de bu konuda yazıldığı gibi, etki alanı adını satın aldım, muhteşem bir projeyi hayata geçirebilirim demek yanlış olur. Piyasadaki dinamikleri ve gerçekleri görmezden gelip yeni bir Internet balonuna biraz daha hava basmaya yardımcı olunursa, bu konudaki bir fırsat daha kaçırılmış olur.

  Şu anki haliyle, zaten ücretsiz video yayımlama hizmeti veren yerli ve yabancı pek çok şirket varken neden ben sadece benimadim.web.tv adında bir hizmete para yatıracağım konusunda ikna edilmeliyim.

 3. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  @cebe

  Öncelikle Turkticaret.net asla spam yapmaz, sadece haber bültenlerinde çıkış opsiyonu yok hepsi bu!

  Ayrıca güzide şirketimiz teknolojini son nimetlerini kullanarak textboxa yazılan yazıya göre adresi ve karşılama mesajını bile değiştirebiliyor.

  Kutuya Webrazzi yazıp submit butonuna bastım. Bence Televidyon'a oranla daha kullanıcı dostu.

  Bu arada yıllardır girmediğim bir siteyi bana hatırlattı ve girdim. Hey gidi cjb.net sen bu hallere mi düşecektin?

 4. Yucel Eroglu Yucel Eroglu

  valla nasıl olmuşta TürkTicaret böyle bir girişim yapmış anlamadım =)

 5. @Çağatay

  kredi kartı projesinde sitelerinde uyarı vardı. Yine bilmeden konuşuyorsun. Hatta aldığım domainle birlikte gelen mailde bile kampanya kuralları yazıyordu. O yüzden ne kadar yapıcı (!) olduğun çok net görülüyor. Yapılan pazarlama kampanyaları vs. herşey yanlış o zaman. Bu gibi kampanyaları yapan şirketleri çevrene bakarsan iyi görürsün. Ama nedense sen takmışın. Çünkü bütün yazıların karalamadan öte gitmiyor

 6. Çağatay Çağatay

  Zamanında yaptıkları bir kampanyaydı, o durum.

  Herkese -güya- bedava domain (*.info) vereceklerini açıkladılar ve verdiler de.

  Fakat bu info uzantılı bedava domain için tek şartları T.C. Kimlik Numara'nızı girmenizdi. Millet de girdi tabii. Sonra o kişilerin hepsine bir bankanın kredi kartı gönderildi. Sormadan, etmeden ve yanlış hatırlamıyorsam ufacık da olsa domain kayıt ekranında böyle bir uyarı da yoktu.

  Godaddy'nin 1 Amerikan Doları'na sattığı domainleri bedavaya verdiler. Biiyorsunuz bankaların en büyük gelir kaynakları kredi kartlarıdır. Aradaki bağlantı anlaşılmıştır artık.

  Bankaya her TC Kimlik No'sını parayla sattılar. O Tc Kimlik No'larını da bedava domain vererek topladılar.

  Millet de gelmiş global projeymiş bilmem neymiş konuşuyor. Ben de gülüyorum. Fena mı? Hayır :)

 7. Çağatay Çağatay

  Info uzantılı domainleri, kişilerin T.C. kimlik numaralarını toplayarak bedavaya veren kurum değil mi bu Turk Ticaret?

  Ha o kimlik numaralarıyla ne mi yaptılar? N'olacak, milletin evine kredi kartları postaladılar. Artık bankayla nasıl bir anlaşma yaptılarsa. =)

  Turkticaret'in yapacağı iş, iş olmaz. O kadar kötü izlenim bıraktıktan sonra...

  Tv uzantılı alanadına verdikleri paraya yazık :) Turşusunu kurarlar artık :)

 8. Bu kredi kartı meselesi nedir? Gerçekten bu tip anlaşma yapıyorlarmı

 9. Gecedelisi Gecedelisi

  slm,

  bence bu noktada site için önemli olabilecek bir avantaj videoların sahibi olan kişiye perma linklerini vermesi olurdu bliptv gibi ve adobe media player da da kanalların izlenebilmesi...

 10. Gecedelisi Gecedelisi

  ayrıca hulu.com da olduğu gibi belki http pseudo streaming de kullanbilirler hem kullanıcı açısından iyi olur hemde reklam konusunda büyük avantaj sağlar diye düşünüyorum ben olsam bu şekilde yapmayı tercih ederdim...

 11. Senel Sahin Senel Sahin

  Su asamaya kadar edindiğimiz bilgiler doğrultusunda alan adı ve proje bence kesinlikle cok güzel.

  Doğru ürün ortaya cikartilir ve doğru sekilde pazarlanırsa cok ciddi başarılar gelebilir.

 12. Ülkemizin vizyonu en geniş bilişim şirketinden "global" bir proje. Henüz "alfa" yayınında olmamasına rağmen karşımıza çok güzel bir karşılama mesajı çıkıyor: "WELCOME TO web WEB TV" . Bu mesajla birlikte biz anlıyoruz ki güzide şirketimiz dünyaya açılıyor. Hangi ülkeden girdiğine bakmadan herkese aynı dilde mesaj. Bu mesajın dışında göstermelik bir işlev. İyice düşünülmüş ve tasarlanmış bir projenin var olduğunu anlıyoruz böylece.

  Üyelerin mail kutularına spamler yollamazlarsa belki başarıyı yakalayabilirler. Çok uzaklara gitmeye gerek yok gibi: http://www.wrb.tv

 13. Ahmet Ataç Ahmet Ataç

  Cok guzel dusunmusler ya. web.tv gercekten bir uzantı gibi de algılanabilir ve insanlar kendi web.tv'sini burada oluşturmak isteyebilirler. www.ahmetatac.web.tv gibi bir domainle kendi web.tv'imi olusturabilirim. Umarım projenin iceriği de bu düşünceyi karşılayacak kadar başarılı olur. www.turkiye.web.tv ne guzel olur gercekten :) ya da www.business.web.tv :)

 14. Onder Eren Onder Eren

  3 harfli tv alan adları bir anlamda normal domain yapısına benziyor. com.tr gibi web.tv . tabi icerigin tv domaini ile uyuşuyor olması da bir gereklilik bence. subdomainleri domain gibi pazarlamak mümkün olursa ki öyle bir mantık olacağı belli, kesinlikle doğru bir proje olacaktır.

 15. M. Hakan Deryal M. Hakan Deryal

  Türk Ticaret.net'in başarılı politikalar izlediğini görebiliyoruz.

  Web.tv'nin global bir yapıda olması, firma için olduğu kadar Türkiye internet dünyası için de büyük bir adım.

  Umuyorum ki, hakkıyla değerlendirilir ve sayın Arda Kutsal'ın TTnet Video yazısı gibi bir yazıyadaha sebebiyet vermez =)

 16. İbrahim Koçakgül İbrahim Koçakgül

  blip.tv güzel bir örnek anlaşılana göre ama inşallah ttnetvideo yu örnek almazlar :D

 17. Volkan Celik Volkan Celik

  Konu dışı ama TürkTicaret Türkiye'nin en kötü internet servis sağlayıcı şirketi. Tüm işlemlerimde her zaman problem yaşadım. Bu işi iyi şekilde yapabileceklerini düşünmüyorum...

 18. Mehmet Polatli Mehmet Polatli

  bu konudaki bir önceki habere yazdığım yorumdaki gibi web.tv uzantılı domain verecekler herkese ve bunun altında da herkesin bir web.tv'si olacak. Çok güzel hareketler bunlar :))

 19. @Çağatay

  Sanırım Turkticaret'in yaptıklarını hazmetmen kolay olmuyor. Adamlar web.tv'yi almışlar ama senin gibi kafasını kuma gomenler yuzunden ya da birinin başarısını çekemeyenler yüzünden bu ülkenden bırakın internet'te bir proje çıkmasını hiçbir anlamda başarılı işler çıkmaz. Herkesin bildiği bir fıkra vardır. Cehennemde bir tek Türk'lerin kazanının kapağı yoktur, çünkü onlar nasıl olsa birbirlerini aşağı çekerler diyor bu fıkra.. Ama fıkra değil tamamıyla gerçek bu. Turkticaret konu degil sadece. Basarılı iş yapan herkese karşı takınılan tavır bu. Yıkmaktan yapmayı bilmeyenlere bu mesajım..

 20. Çağatay Çağatay

  Bu arada; jenerik alanadlarının -arama motoru kaynaklı- bol ziyaretçileri olur. Fakat direct ziyaretçileri çok azdır.

  Mesela,

  Kaçınızın inbox.com uzantılı mail adresi var? Evet öyle bir mail servisi var.

  Kaçınız youtube yerine video.com'a giriyor?

  Kaçınız google.com yerine search.com'a giriyor?

  ..

  ..

  Jenerik alanadları bir avantajmış gibi gözükebilirler fakat yukarda da sıraladığım sebeplerden ötürü öyle olmadığı da aşikar.

  Mesela; Akmerkez'in adı alışveriş merkezi olsa, abes olmaz mıydı biraz?

  Veya

  Renault'un adı (markası) Renault yerine, Otomobil olsaydı?

  Rahatlıkla söyleyebilirim ki; Televidyon.com bile daha başarılı olacaktır. (Bile dedim çünkü son derece yerel bir iş, başarıdan kastım ise ziyaretçi sayısı, para vs)

  Önemli olan alanadı değil verdiğiniz hizmet ve hizmet kalitesidir.

  Webrazzi de başarıyla ilerleyen bir oluşum (blog). Ya ismi Webdedikoduları.com olsaydı?

 21. Çağatay Çağatay

  @Cengiz

  Doğru uyarı yeralmış sahiden.

  Peki Türk Ticaret'i ve o kampanyayı biraz irdeleyelim.

  Türk Ticaret'in kullanıcılara durmadan mailler attığı söylenmekte. Biz bunlara buralarda spam diyoruz. :) Ve sanırım bu gönderdiği maillerin en altında "bu tür mailleri almak istemiyorsanız, buraya tıklayın" gibi bir ifade de yer almamakta. Şirkete bak sen :)

  Gelelim o info domain kampanyasına. Domaini bedavaya alabilen insanlara, domainlerin dns lerini değiştirmelerine izin verdiler mi? Peki dns değiştirebilmek için kişilerden ek para istediler mi? (yaklaşık 20 ytl gibi bir rakamdı)

  Kullanıcıların o domainleri kullanabilmeleri için bir hosting paketi satın almak için zorlamadılar mı?

  Ben bu şirketi karalamayayım da, neyi karalayayım?

  Akıl sır erdiremedim size Cengiz Bey. Muhtemelen Türk Ticaret çalışanısınız. (?)

 22. Turk Ticaret'in sürekli spam mailler yolladığı aşikar. Hiç var olmayan mail adresleri üretiyor. Aynı mailleri tekrar tekrar yolluyor. "Web sayfamız yenilendi" konulu maili aradan yaklaşık 2 hafta geçmesine rağmen bir daha yolladı.

  Spam mail konusunda Türkiye'^nin önde gelen bilişim firması olarak Turk Ticaret Net'in; Info projesinde(!) mail aracılığıyla bilgilendirdik demek kadar saçma bir savunma biçimi olamaz bence.

  Bir kaç kere mail atmıştım. Lütfen bu tür tanıtıcı maillerinizi istemiyorum diye. Ancak kaale alan olmadı.

 23. @cagatay

  Bana akıl sır erdiremeyen biri beni Turkticaret çalışanı olma noktasına getirmesi kendini direkt rakip firma olarak konumlanmasıdır. DAha başka söylenecek bir şey bırakamadınız. Teşekkürler.

 24. Çağatay Çağatay

  @Cengiz

  Yazacak başka şey bulamadın değil mi? Hani iddialarıma cevap veriyordun sen?

  Çok merak ettin söyleyeyim. Ben sadece bir web arabirimi geliştiricisiyim. :)