Global pazarda web tabanlı oyun sitelerine ilgi hat safhada!

Global pazarda web tabanlı oyun sitelerine ilgi hat safhada!

Çin'den Amerika'ya kadar hemen her ülkede online-oyun siteleri reyting olarak en üst sıralarda yer alıyor. Yeni nesil web projelerinin benzer etkileşimiyle bu rakamları buluşturmak için sayısız sıcak hamle var. Son zamanlarda Jeff Bezos gibi bir liderin 15 milyon dolarlık yatırımıyla birlikte bu yeni projelerin vizyonlardan çıkıp, pazara yepyeni oyuncular olarak inmesi için start verilmiş oldu.

Dünyada Çin'in başını çektiği bu oyun çılgınlığı sayesinde elinde hali-hazırda komüniteleri olan siteler de çeşitli satın almalarla kendilerini güçlendiriyorlar. Bunların arasında sosyal ağlara eplikasyon geliştiren oyun platformu şirketleri hatta Çin'de sosyal ağlara yatırımlar yaparak hazır komünite satın alan büyük oyuncular var.

Bugünden sonra çılgın rakamlı satın almaların devamı da gelecek. Çin'deki 7-8 sıfırlı rakamlara ulaşmayacak olsa da Türk pazarının da bu rüzgardan nasibini alması olası. Bir kaç veriyle pazarımızın ne kadar canlı olduğunu görelim.

Mynet, Ekolay ve Superonline gibi portallarımızdaki oyun bölümleri elle tutulur bir şekilde -belki de bazılarında haber içeriğinden çok- ilgi görüyor. Ayrıca Facebook'u oyun oynamak için kullanan Türk kullanıcı sayısı da uyulamaların kullanım oranlarıyla ülkemizdeki kullanıcı sayısını karşılaştırınca göz kararı seçilebiliyor.Bunun dışında Alexa sıralamasında ilk 100'de Kraloyun, Oyunlar1, Travian, Ikariam, Ogame, Oyuncehennemi ve Klansavaşları gibi oyun siteleri bulunuyor. Bunların yanına bir de şimdiye kadar hep ilgimi çekmiş olan Google Zeitgeist'lerdeki "oyun, oyunlar" aramalarını da eklersem; Türkiye'deki web kullanıcısının gözardı edilemeyecek bir yüzdesinin vaktini oyunlara ayırdığını söyleyebiliriz. (6-7 yaş hatta altı çocuklarımızın da ilgisi fazlasıyla oyunlara, hatta bazılarının Google'da yazabildiği ilk kelimeler bunlar.)

Sizin gibi üst düzey kullanıcılardan da, yazdığımız 3D sosyal ağları haberleri ile ilgili yorumlarınızda WoW gerçeğine değinenleriniz oldu. Bunca reddedilemeyecek veriye sahip olmamıza rağmen, pazarımızda bu yönde bir kaç girişim ya da satın alma ile ilgili duyum olmaması beni şaşırtıyor.

'Sosyal ağlar + Oyun'un bir sonraki büyük konsept olacağını görmek zor değil, bu yöndeki fırsatları değerlendirebilir ve ilk hareket edenlerden olabilirsiniz. Komüniteleri daha yoğun bir etkileşimde tutabileceğiniz çeşitli iş birlikleri ya da yeni girişimlerden çok büyük geri dönüşler alınacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.