Cember.net artık XING oluyor
Yenilikler

Cember.net artık XING oluyor

23 Ocak 2008'de Cember.net'in XING tarafından €4.36 milyon karşılığında satın alındığını duyurmuştuk. Geçen süre içinde Türkiye'nin en büyük iş networkü ile Avrupa'nın en büyük iş networkünün birleşimi ve entegrasyonu tamamlanmış.

Tüm Cember.net kullanıcıları 26 Temmuz Cumartesi gününden itibaren XING'e e-posta ve şifreleri ile giriş yapacak ve Cember.net artık yoluna XING olarak devam edecekmiş.

Bu geçiş sürecinde Cember.net'teki kullanıcıların tüm bağlantıları, profilleri, mesajları ve üye oldukları forumlar XING'e aktarılmış. Yani kullanıcılar tarafında herhangi bir kayıp yaşanmayacakmış.

Kısacası 26 Temmuz Cumartesi gününden itibaren 300.000 kişilik Cember.net'in üyeleri artık kendilerini 5.000.000 kullanıcının olduğu XING'in içinde bulacaklar ve Türkiye'nin en önemli web girişimlerinden birisini ismen hayatımızdan çıkartmış olacağız.

Yorumlar (28)
 1. Bir sitenin degeri Key-Performance-Indicators (KPI) baglidir.

  - Üye sayisi (aktif/passiv)

  - Impressions

  - Unique Visitors

  - bir üyenin harcadigi zaman..

  Eger satis yapiyorsa site..

  - Conversion-Rate

  - Click-Through Rate

  selamlar

 2. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Bir hafta boyunca her sabah internete girdiğinizde hangi siteye girseniz(gazeteler,portallar,sözlükler,oyun,video siteleri vs vs) her tarafta hep aynı reklamı gördüğünüzü bir dakika hayal edin.

  "İşinizin hızına hız katın!"

  "Yeni iş olanakları elde edin!"

  "Kendinizi profesyonel bir çevreye tanıtın!"

  gibi şeyler yazıyor bu bannerlarda ve 26 milyon İnternet kullanıcılı Türkiye'deki işsizleri, iş hayatında mutsuz insanları, mutsuz işadamlarını düşünün.

  Bir haftada 1 milyon kişi çok rahat üye yapılır. Üstelik cember.net'in elindekinden daha taze bilgilerle.

  Hem burada sıfır bir siteyi promote etmekten bahseden yok ki! Avrupanın en büyük online iş ağından bahsediyoruz. cember.net zaten hayatına Xing klonu olarak başlamış bir site. Tabi ki cember.net müdavimleri bazı alışkanlıklarını değiştirmek istemezler.Peki cember.net müdavimi ne kadar sizce?

  Yani Xing'in cember.net kadar iyi bir site yapamayacağı, kullanıcıları mutlu edemeyeceği ihtimalini düşünebiliyorsunuz(ki olabilir) ama Xing'in çok iyi bilmediği Türkiye pazarına yanlış giriş yapmış olabileceği ihtimalini düşünemiyorsunuz.

  Xing Türkiye'de reklama mecburen para harcayacak. Tabi asıl amacı kendini Linkedin'e satmak değilse.

 3. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Forum sitesi için günlük tekil ziyaretçi sayısını 10 centle çarpıp değerini bulabilirsiniz.

  Daha kaliteli olan sitelerde oluşturduğu marka değeri ve trafik kaynaklarına göre 1$-10$ arası bir değer olabilir.

  cember.net ise günlük tekilini 100$'a satmıştır. Buradan yola çıkıp hayal kurmak mantık dışıdır çünkü bu satış mantık dışıdır.

  Türkiye'deki tüm online reklam bütçesinin yıllık 40 milyon dolar olduğunu Zap Medya söylüyor. Verilen para ile 2-3 ay boyunca Türkiye'deki tüm web sitelerindeki bütün reklam alanları kapatılıp Xing reklamı yapılabilirdi. Sanırım bu şekilde çok daha fazla sayıda üye kazanılırdı.

 4. Tanju Yildiz Tanju Yildiz

  Tebrikler cember.net, umarım diğer Türk girişimleri de tıpkı cember.net gibi piyasada değer bulurlar. Hayırlısı olsun. Gelecek günleri izlemek gerekir.

 5. Ferit Demir Ferit Demir

  bende ikisine üyeyim ,ama XING'e parali üye oldugumdan, böylelikle iki ücret ödemek zorunda kalmayacam :)

 6. vay anasını sevgili seyirciler.. :) darısı diğer tüm türk web girişimcilerinin başına..

 7. Merhaba Özer Bey

  Bu saydıklarınız hangi boyuttaki siteler için geçerlidir?

  Siteyi ziyaret eden insanın belirli bir noktaya odaklanmış olması önemli değil mi? Cember.net e ödenen para yaklaşık 7-8 trilyon. Alt tarafı 30bin tekil ziyaretçi alıyor günde. Aynı ziyaretçi sayısını alan oyun siteleri, video siteleri, sosyal ağlar var. Bunlar da bu rakamlar eder mi? Yoksa cember.net i ziyaret eden kullanıcının değeri izlesene.com u ziyaret eden kullanıcıdan farklımıdır? Farklıysa % kaçlık bir değer farkında n söz edebiliriz?

  Örneğin siz frmtr.com a fiyat biçseydiniz bu rakam ne olurdu?

 8. Çember.net e bu fiyatı neye göre biçtiler? Burada sık sık Arda Kutsal beyefendi bazı sitelere fiyat biçiyor. Az fiyata gitti, çok fiyata gitti, en az şu kadar ederdi... Bunun matematiksel bir formülü var mı?

  Birincil etmen ziyaretçi sayısı mı, ziyaretçi sadakati mi, hedeflenmiş kitle mi, yoksa marka bilinirliği mi? Bunlardan en önemlisi hangisi.

  Mesela merak ettiğim bir site var. frmtr.com Çok eski ve çok bilindik bir site. Günlük 200-250 bin hatta bazen 300bin insan ziyaret ediyor. Bu site ne kadar eder?

  Bir ara şöyle birşey duymuştum bir sitenin fiyatı yıllık gelir X 5 olarak hesaplanır diyorlardı. Böyle birşey var mı?

  Bu konuda merakı olan bir çok arkadaş olduğuna eminim.

  Arda bey bizleri aydınlatırsanız seviniriz.

  Saygılarımla.

 9. Mehmet Tabur Mehmet Tabur

  Dilaver Şahin'e katılıyorum. Bu kadar büyük bir bütçe ile Türkiyede çok kısa sürede 300.000 üyeye ulaşılabileceğini düşünüyorum. Belki 2 ay bile uzun bir süre diyebilirim. İyi bir tanıtım ve tutundurma faaliyeti ile bu rakamlara ulaşmak mümkün.

  Günlük 30.000 ziyaretçi demek bu bütçenin harcandığı bir site için çok komik bir rakam. Ziyaretçilerinin tamamı ne kadar hedeflenmiş olursa olsun toplam trafiğin yarısından fazlasını oluşturan arama motorlarından gelen ziyaretçiler yok sayılamaz. Cember.net indekslenmiş 244.000 sayfası ile ne aratsanız, kimi aratsanız karşınıza çıkan bir kütle.

  Xing bu rakamı cember.net le mücadele etmemek için ödemedi. Şirketler bu tarz alımlarda marka değerlerini arttırmayı ve bir takım vergi avantajlarından faydalanmak için toplu alımlara giderler. Microsoft un Yahoo yu aldığını düşünün, ertesi gün borsada Microsoft'un kağıtlarının kaç pip artacağını kimse kestiremez. Kaldı ki söylentilerde bile her iki şirketin de kağıtlarında dalgalanmalar olurken...

  Bununla birlikte ülkemizden birilerinin bu kadar başarılı bir satış yapabilmiş olmasını canı gönülden tebrik ediyorum. Darısı diğer arkadaşların başına.

 10. Onder Eren Onder Eren

  Bence Xing son derece doğru bir hamle yapmıştır. Rakibini ortadan kaldırmakla kalmadı, yanılmıyorsam birim başı fiyat düşünüldüğünde oldukça da ucuza yaptı bu operasyonu. (1/3 oranı ile) Belki o bütçe ile 2 ayda o kadar üyeye de ulaşırdı ama ortada yine bir rakibi olacaktı. Evet o rakibi o paralara sahip olmadığı için zaman içinde yarışta geri de düşecekti belki ama tüm bunlar uğraş demek, strateji demek, rekabet demek. 2 aylık kazançla tepeden inmek, avrupalı zihniyetine çok daha mantıklı gelir.

  Burada doğruydu yanlıştıdan çok, Cember.net' in bu sektöre kattığı ivmeye odaklanmak lazım. Artık herkes projesini bu exit ile değerlendirecek ve artık global vizyonlu projeleri ucuza kapatma devri de kapanmış olacak. 100 metre 10 saniyenin altında koşulmaz diye kabullenilmiş dünyada yıllarca. Sonunda bir alet 10 saniyenin altına düşmüş ve bu kırılma ile birlikte takip eden bir kaç sene içinde bir sürü atler 10 saniyenin altında koşmaya başlamış 100 metreyi.

  Türkiyede böyle projeler böyle satın almalar olmaz diye ahkam kesenlerin ellerinden oyuncağı alındı. En çok ta buna seviniyorum ben.

  Ayrıca Çağlar Erol İTÜ İşletme Yüksek lisansındaki konuşmasında, "duyurulan" bedel diyor ve LTD şirket açmanın exit sırasındaki dezavantajlarından bahsediyor. Yani net rakam daha bile yüksek olabilir. Ben kendisini tebrik ediyorum. Alman disiplinini görmüş biri olarak, daha başından doğru stratejiyi oluşturmuş ve bu projeyi satmak üzere yola çıkmış. Herkesin işe yaramaz dediği cember.net şimdi bir anda büyük başarı öyküsü oldu. Hikayenin başına odaklanılırsa, bu vizyona sahip olanların daha en başında başarılı oldukları görülür.

 11. Çağatay Çağatay

  Çember'i ve proaktif yurdum insanının ne iş yaptığını oldum olası anlayamamış bir insan olarak bu satın almaya da bir anlam veremedim açıkcası.

  Bildiğimiz arkadaşlık sitesi modunda ilerlediğini kısa süre de olsa eşim tecrübe etmişti.

  İlginç.

  =)

 12. By Ugur By Ugur

  ben bu fiyatlara inanamıyorum bence uyduruk Dilaver ve Özer bey'in soylediklerinden bu çıkıyor ve mantıklı.

 13. Satın alma bedeliyle şirket kendi operasyonunu da değerlemiş oluyor aslında. Tüm sitelere reklam verebilirsiniz, ama 300.000 üyeye ulaşmanız aylar alacak, bu sürede rakibiniz de büyümeye devam edecektir. Rakibi ortadan kaldırıp, t=0 anında 300.000 üyeyle başlamak için gözden çıkardığı rakam ne kadarsa, bunu yapmanın Xing için değeri en az o kadardır. Xing'in pazar gerçeklerinden bihaber, bilinçsizce para saçan bir şirket olduğunu düşünen var mı?

 14. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  @Ekim Nazım Kaya

  O parayla 1 milyon üyeye 1 haftada ulaşılır.

  Günde 2 milyon kişinin ziyaret ettiği milliyet internet sitesinin bir yıllık reklam kazancı ancak bu kadar.

  Xing Sanırım ayda 2 milyon euroluk üyelik satışı yapan bir şirket.Paraları çok ve 2 aylık kazancını cember.net'e vererek, çok uğraşmadan Türkiye piyasasına girmeye çalıştılar.

  Türkiye'de 100bin kişiyi paralı üye yapabilirsem kara geçerim diye düşündüler.

  Eğer onlar kadar para kazanıyor olsaydım belki ben de uğraşmaz, bastırır parayı alırdım ama verdikleri paranın Türkiye'deki pazar gerçeklerine uygun olduğunu düşünmek için epeyce iyimser olmalısınız.

 15. Senel Sahin Senel Sahin

  Benim fikrim frmtr.com kale değer bir rakam etmez.

 16. Volkan Baki Hür Volkan Baki Hür

  altavista rakiplerini satın alarak büyüdü ve bitti

  tahtını lycos a kaptırdı lycos rakiplerini satın alarak büyüdü ve bitti.

  beildiğim ve inandığım tek şey web de rakip satın alınarak büyünmez.

 17. M. Hakan Deryal M. Hakan Deryal

  Çember.net ekibini tekrardan tebrik etmek lazım. Ben hala bu fiyata inanamamaktayım.

 18. Madem cember.net artık akıllardan silinecek,daha üye olmayan potensiyel yeni kullanıcılar xingi mi , linkedini mi yoksa cemberin yerine açılabilecek yeni bir türk yapımı profesyoneller için türkçe sosyal ağı mı kullanır?

  Yani merak ettiğim cemberin yerine yeni bir türk yapımı sosyal ağ kurulabilir ve yerine geçebilir mi? yani 10 tane bu işi yapan sosyal ağ olsa iş arayanlar eminim 10 una da üye olacaklardır. çünkü kaybedecek birşeyleri yor. ve iş bulma ihtimali 10 a katlanmış olacaktır. doğrumudur sizce?

 19. @Engin

  Sosyetede buna pişti olmak diyolar :)

 20. hadi ya ben iki tarafada üyeydim şimdi nolacak :d

 21. Umarım daha güzel hizmet sağlanır bu şekilde ve daha çok bağlantı ile çevremizi genişletme şansımız olur.

 22. Hasan Keskin Hasan Keskin

  O halde çember bu paraya siteyi değil kullanıcılarını sattı diyebiliriz. Ödenen para da bu kullanıcı kitlesinin oluşturacağı katma değere verilmiş oldu.

 23. Yucel Eroglu Yucel Eroglu

  @vepa

  "xingi mi , linkedini mi yoksa cemberin yerine açılabilecek yeni bir türk yapımı profesyoneller için türkçe sosyal ağı mı kullanır?"

  vepa bu soruyu bende sorucaktım gerçektende önemli bir konu. Cember.Net'e üye olanların bir çoğu eminim xing'e de üyedirler fakat ne kadar kullanıyorlardır tartışılır.

  Xing'mi bu durumdan karlı çıkacak yoksa Cember.Net haricindeki diğer yerli internet girişimlerimi ? Bunu şuan kestirmek biraz zor bence bekleyip görücez :)

 24. @Dilaver Şahin, ben reklam bombardımanının site üyeliği için yeter şart olabileceğine inanmıyorum, maddi bir vaadde bulunmayan hiçbir sitenin Türkiye'de bir haftada 1 milyon üyeye ulaşabileceğini de düşünmüyorum. Cember.net forumlarında Xing'i beğenmeyen ve dönüşümden hoşnut olmayan yüzlerce kişinin görüşlerini okuyabilirsiniz, bu insanların görüşünü banner'la değiştirip Xing'e üye yapamazdınız. Ayrıca aynı şeyi söylüyorum, verdiğiniz rakam doğruysa 2 aylık operasyon bedeli pazardaki tek ciddi rakibi satın almak için yüksek görülmemiş belli ki... Pazar gerçeğini belirleyen bu tercihtir, başka sitelerin bu değere ulaşıp ulaşmaması değildir. Bir ürüne 100 birim ödemeye hazır tek bir kişi bile olsa o ürünün pazar değeri artık 100 birimdir, diğer ürünlerin 50 birime bile satılmaması bu gerçeği değiştirmez.

 25. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

  Neden bu kadar basit düşünülüyor anlayamıyorum bir türlü. Alanında Türkçe tek ve 300,000 üyesi olan bir platformu ortadan kaldırıyorsunuz yahu, yeni site açmakla nasıl kıyaslarsınız bunu? Yeni site açmak rakip olmak demek, belli alışkanlıkları değiştirmek, yeni fikirler getirmek, rakipten farklı özellikler vs var. Ya satın almak? Bir rakibi ortadan kaldırmak demek..

  Ekim Nazım Kaya'nın dediği gibi nasıl olurda XING'in pazarı bilmediğini düşünürsünüz..

 26. xıng üyesiyim sayfama giremiyorum

 27. Hakan Erdem Malsaymaz Hakan Erdem Malsaymaz

  bence türkiye'de sektörün örnek alması gereken bir satış olmuş. tebrikler.

 28. Hakan Erdem Malsaymaz Hakan Erdem Malsaymaz

  bence örnek bir başarı hikayesi. tebrikler