Bir Avrupalı daha satıldı; Mobil 2.0'de de hızlanmak lazım.

Bir Avrupalı daha satıldı; Mobil 2.0'de de hızlanmak lazım.

Google tarafından satın alınan Finlandiyalı Jaiku'dan sonra şimdi de başka bir Avrupalı olan Alman girişimi Plazes da yüksek bir fiyatla(3.7 milyon Euro) Nokia tarafından satın alındı. Brigtkite benzeri uygulamanın amacı kullanıcıların mekanları, aktiviteleri ve diğer kullanıcıları takip etmelerini sağlamak. Plazes böylelikle Jaiku ve ZYB'den sonra Avrupa'nın yeni mobil odaklı başarı öyküsü olmuş oldu.

Yatırımların bu dönemde mobil ağırlıklı web 2.0 projelere(mobil 2.0) kaymaya devam edeceğini düşünerek, sizlerle mimleyerek yastık altı ettiğim başarılı bir kaç mobil projeyi paylaşmak istiyorum.

  • Mint gibi geri dönüştürülebilir bir bilgiyi kullanan Skydeck kesinlikle incelenmeli. Skydeck ayrıntılı telefon faturalarınızdaki bilgilerin değerlendirilmesi gerektiğini hatırlayan ilk servis. Anlaşmalı olduğu GSM operatörlerinden sizin bilgilerinizi alıyor ve bu bilgileri değerlendirerek ilişkilerinizi gözünüzün önüne seriyor. (geri-dönüşüm)
  • Bluepulse tam bir kullanıcı dostu mobil sosyal ağ. Bunun karşılığı olarak geçen ay 150 milyondan fazla mesaja ulaşmış. SMS, e-mail ya da site üzerinden(mobil, web) kişiye ya da guruba yazı, resim ya da video gönderilebiliyor. Çok sade bir mobil arayüzü var. (sadelik)
  • Phonevite tam bir ürün. Kaydettiğiniz sesli mesajı web sitesi üzerinden dilediğiniz kadar kişinin telefonuna iletmenizi sağlıyor. 25 aramaya kadar olan ücretsiz(görüşme sonu kısa reklamlı) olan servisin ücretli versiyonunun üst limiti 2000 arama. (25'den sonraki her başarılı aramanın bedeli 0,005$) (web gelenekleri zorlar)
  • Son olarak incelemenizi isteyeceğimiz mobil ürün fikrini biraz daha ayrı tutuyorum diğerlerinden. Amerikalı gelenekçi motiflerle gerçekleştirilen inovasyonun ismi, CelleCast. Özellikle radyo programları olmak üzere kaçırdığınız her sesli yayını istediğiniz anda bir numarayı arayarak dinlemenize olanak sağlıyor servis. Web arayüzünü kullanarak önceden liste hazırlayabiliyorsunuz, aynı zamanda telefonunuzdan basit bir şekilde kontrol edebiliyorsunuz. Yeni keşifler yapabilmeniz guruplar oluşturabilmeniz için çeşitli şık web 2.0 dokunuşlar yapılmış durumda. (geçmişten izler)

İstanbul'un olası kent kartını, Türkiye'nin öğrenci potansiyelini, Turkcell'in mobil cüzdanını, elden düşmeyen cep telefonlarını, ön provizyondaki IPhone'ları, şimdiye kadar SMS'le toplanan bağışları, SMS'li yarışmaları, attığınız mesajları, vs.. bunları ve daha fazlası bir düşünün. Ben döndüğünüzde başarılı örnekler sunmaya devam edeceğim. : )

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.