İlginizin dayanılmaz hafifliği; Feedego.com ile APML deneyimi
Analiz

İlginizin dayanılmaz hafifliği; Feedego.com ile APML deneyimi

Üç senedir olumlu eleştiriler alan ve bir sonraki büyük web hareketinin kurgusunda kilit oyuncu olarak yer alacağı söylenen "Attention Data/İlgi Verileri"yle kurgulanan startup sayısı artmaya başladı. Startup'ların hızından etkilenen çok bilindik şirketler de "Attention Profiling Markup Language/İlgi Profili Biçimleme Dili"ni yoğun olarak inceleme altına aldılar. Hatta her ne kadar kullanımını ve bilinirliği tetikleyememiş olsa da Digg de ayarlar seçeneğine APML paylaşmayı ekledi.

APML sayesinde ilgi gösterdiğiniz ya da göstermediğiniz içeriği -tıpkı OPML (bir diğer taşınabilir XML) gibi- yanınızda taşıyabileceksiniz. İlgimizi filtreleyeceğimiz bu bilgi profilimizi tamamlayacak ve web'in bilgi şişkinliğinde bizi rahatlatacak. 'Data portability' fikrinin çıkarımı olan bu dili hızlı bir şekilde kavramak için Feedego'yu kobay olarak kullanmayı önereceğim.

Kobay olması Feedego'nun henüz gerçekten hazır olmadığını düşündüğüm için - ama buna rağmen yine de en iyi başlangıçlardan. Bunun yanında Particls, Cluztr ve diğer devlerin çıkışlarıyla -mesela Faraday Media'dan Engagd- oyun APML için daha yeni yeni başlıyor.

Feedego APML üzerine kurgulanmış yeni bir okuyucu, amacı dikkat verilerinize göre önünüze içerikleri ilgi yüzdelerinizle birlikte sunmak. Seçtiğimiz anahtar sözcükleri manuel olarak değerlendirerek karşımıza çıkacak olan içerikleri bir şekilde önümüze gelmeden sınıflandırmış, ayrıştırmış oluyoruz.

Manuel etiketlemenin yanısıra Feedego geçen gün eklediği del.icio.us entegrasyonuyla birlikte APML için gerçekten tam bir deneme sahası oldu. Dilerseniz doğrudan del.icio.us etiketlerinizi sisteme taşıyabiliyorsunuz. Ciddi bir çaba harcayıp etiketlerinizi 'nefret ediyorum/seviyorum çizgisinde' değerlendirirseniz okuyucudan alacağınız keyif farklı olacaktır.

Google Reader'da ya da APML için sırada olan Bloglines'da böyle bir deneyimi yaşamak inanılmaz olacak! Hatta 2009 yılında bir kaç adet sadece APML odaklı startup kullanıcı tarafından zirveye çıkartılacak diye düşünüyorum. Ne mutlu elini çabuk tutan ve ilk hamle avantajını kullananlara!

Yorumlar (4)
 1. yani bu sistem icin karşıdaki web sitesinin(webrazzi gibi) bir api oluşturması yada bu sistemi desteklemesi lazım.

 2. sistemin tam olarak neye yaradığını halen kavrayabilmiş değilim :S

 3. @Baris

  Çünkü Erhan, süslü püslü cümleler kullanıcam diye anlatımını iyice güçsüzlendirmekte. APML gibi zaten sindirilmesi pek kolay olmayan bir kavramı iyice anlaşılmaz hale getirmekte.

  Şimdi siz bir kullanıcı olarak, belli şeylere ilgi duyuyorsunuz. Mesela webrazzi'yi ziyaret etmenizden dolayı web 2.0 haberleri bu kategori içinde diyelim. Ama Erhan'ın yazdığı yazıları sevmiyorsunuz. İşte APML, bu ilgi derecenizi belli bir format halinde sunan bir spesfikasyon. Barış, web 2.0 haberlerine önem verir ama Erhan'ın yazılarını okumak istemez gibi bir bilgiyi, (yazılımsal olarak) işlenebilir hale getiriyor.

  Bu ne işe yarar? Dikkat (ve ilgi) alanlarınıza göre, tonlarca bilgi içerisinde size özel filtreleme yapılmasını sağlar. Yazıda geçen feedego da bundan yararlanıyor. Siz şunu severim, bunu pek sevmem gibi bilgileri veriyorsunuz, o da ilginizi çekebilecek yazıları öncelikli olarak getiriyor.

 4. Osman Küçükerdem Osman Küçükerdem

  Hazır olduktan sonra kesinlikle mükemmel bir servis olacağına inanıyorum.

  şimdi del.icio.us dan kelimaleri ekledim gerekli profil ayarlarını yaptım,sonuçları bekliyorum.

  Ayrıca buna benzer farklı alanlarda geliştirilen projeleri bizzat biliyorum...feedego dan farklı bir alana odaklanan fakat APML yi kullananan

  (Adının APML olduğunu yeni öğrendim ama, mantıklıymış:)

  Mehmet Bey Blog Konferansı 08 de çok önemli bir noktaya değinmişti...Azalan zaman ve ya başka şeyler değil, herkesin 24 saati var...Azalan "İlgi" demişti. http://tinyurl.com/6z3xtg

  Evet ilgimizi talep eden şeylerin sayısı artıkça da zaman ön plana çıkıyor, önemi artıyor. İşte bu noktayı yakalayan girişimcileri farklı alanlarda fırsatlar bekliyor. Erhan Dediğin gibi 2009 da bu alanda girişimlere şahit olacağımızı düşünüyorum, hem de en Türko 'sundan;)