Turkticaret.net Web.tv'yi Satın mı Aldı?
Genel

Turkticaret.net Web.tv'yi Satın mı Aldı?

Açıklama: Ersan Özer itiraf.com, istanbul.net, uzmantv.com sitelerinin kurucusudur. Konuk yazar olarak bu yazısı Webrazzi’de yayınlanmıştır.

Browser'ınıza web.tv yazın. Ne geldi? Turkticaret.net'in ana sayfası!

Bu çok kıymetli bir alan adı. Hatta belki de mynet.com'dan sonra Türklerin sahip olduğu ikinci önemli internet adresi bile olabilir. (Tabii Nokta gibi alan adı ticareti yapan şirketlerin elindekileri saymazsak.)

Alexa ve Aboutus kayıtlarında ekran görüntüsü olarak hala "doman parking" sayfası duruyor. Dolayısıyla, Turkticaret.net bu alan adını çok yeni satın almış olabilir.

Araştırmaya devam edelim. Ve işte bu da web.tv'nin Afternic'te listelendiği sayfa: Satış rakamı 2 milyon dolar. 28 Mayıs'ta yapılan teklif 1 milyon 750 bin dolar!

web.tv afternic

Üstelik sayfadaki kullanıcı adları da tanıdık gibi: Satıcı secaliskan, teklifi yapan sonmaresal.

Öte yandan, şuradaki fiyatlara bakınca 1.750.000 doların fazlasıyla yüksek olduğu hissine kapılıyorsunuz. (Hatta bu da .tv'nin Top 100 rakamları.)

Bulmacanın eksik parçalarını tamamlayacak ya da işin aslını anlatacak biri var mı? :)

Yorumlar (26)
 1. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Ersan Abi'ye katılıyorum ben. Hele ki onun gibi domainler konusunda bazı badireler atlatmış olması yorumu daha değerli kıldırıyor.

  Geçenlerde yanlış hatırlamıyorsam "www.pizza.com" 2 milyon dalara satıldı ihale usulü.

  Web.tv bilmiyorum onun kadar değerli olur mu? Ama geleceği olduğu için .tv uzantısının da değerli olacağını düşünüyorum.

 2. e-shop.com hakkında pek bilgim yok fakat istanbul.com

  çok iyi işler yapıyor bunu biliyorum. yıllık gelirleride milyon doların üstündeymiş yanlış hatırlamıyorsam.

 3. Köksal Abdurrahmanoğlu 1997 senesinde ABD'de öğrenci iken istanbul.com ve e-shop.com adreslerini almış. Sanırım Microsoft yada başka bir firma eshop.com adresini 1 milyon dolara yakın bir ücrete satın almış. Köksal Bey'in adresinde "-" var. Bu nedenle tercih edilmemiş.

  istanbul.com için 1 milyon dolara yakın bir ücret önerildiği halde kabul etmemiş. 5 yılda 50 milyon dolar kazanırım iddiasındaydı Köksal Bey, ancak durum heralde pek istenildiği gibi gitmedi. 2006 yılında büyük tanıtımlar yapıldı. Stratejik hatalar nedeniyle ve de belirli bir formatın tutturulamaması nedeniyle şuanda istanbul.com'dan istenilen verim alınamadığını düşünüyorum.

 4. ersan abi değerli domain demişken bir de e-shop.com var... uzun süredir istanbul.com adresine yönlendirilmiş durumda... bu domainin de ilginç hikayesi varmış... microsoft tarafından çok istendiğini duymuştum...

 5. Bu domain ne kadar eder bi fikrim yok ama bence asla milyon dolarlar etmez, .com disindaki domainler her zaman ikinci plandadır bence aftermarket satis rakamları ucuk olsada kesinlikle öyle büyük rakamların verilip alınmadığını düşünüyorum.

  Ben sahsen 100 bin usd bile vermem, jenerik domainler markalasmada büyük avantaj değil bence heleki büyük rakamlar verip satın alacağıma o rakamlarla istediğim domaini pazara sokabilme ihtimali varken.

 6. Dilaver Şahin'in yorumuna katılıyorum.

  Turkticaret.net'in vizyonu hiç uygun değil. Ben de 2 tane domain almıştım kendilerinden. Ve bu adreslerin örneğin: [email protected], [email protected] vb. mail adreslerine (oysa böyle mail adresleri yok, tüm domainlerin satis ve info adreslerinin olduğunu düşünerek yolluyorlar) sürekli spam mailler yollamakta. Ayrıca diğer hosting firmalarında ücretsiz gerçekleştirilen işlemler Turkticaret.net'te ücret karşılığı yapılıyor.

  Kostiga.com'un tanıtımını yine spam mailler ile gerçekleştirmişti.

  Müşteriye/kullanıcıya saygısı olmayan bir işletmenin sanal dünyada hiç şansı yok.

  web.tv adresi için ödenen ücreti çok yüksek buldum. Geçtiğimiz günlerde america.com adresine 5-7 milyon arasında değer biçilmesine rağmen 1 milyon dolara satıldı. İsim çok önemli değil, müşteri memnuniyeti önemli. Müşteri her şekilde bildiği adresten şaşmaz.

 7. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Turkticaret.net'in global bir işte başarılı olabileceğine ihtimal vermiyorum.Vizyonları buna uygun değil.Kendilerinden domain veya hosting alma hatasına düşmüş her webmaster parayı nasıl kazandıklarını bilir.

 8. Hasan Keskin Hasan Keskin

  Alan ve satanın Türk olması, astronomik bir bedelin telaffuz ediliyor olması benim aklıma bedelin biraz şişirilerek sansasyonel bir satış yapıp bunu dünya çapında bloglarda, haber sitelerinde duyurmak istemeleri geliyor. Sonuçta böyle bir haberin duyulması o domainin değerine değer katar bir anda heryerde haber yapılır backlink patlaması yapar ve bilinirlik tavana vurur. Bunu da afternic'e ödedikleri satış komisyonu (ne kadar olduğunu bilmiyorum) tutarındaki bir bedelle yapmış olurlar.

 9. Mehmet Polatli Mehmet Polatli

  Ayrica google'da soyle bir arastirma yaptim. web.tv diye arama yaptırıp sonuç sayısına baktım. 12.800.000 sonuç çıktı. mynet.com olarak arama yaptım. 5.620.000 sonuç çıktı. Kelimelerin ratingini gösteren bu ölçüm bile bu domainin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. bir web tv diye ayrı arattım. Çıkan sonuç sayısı 179.000.000 . web.tv dünyanın her yerinden web.tv'dir. Bir marka oluştururken markayı tutundurma çalışması olarak bu isimle çok kolay tutundurmayı başarabilirler ve maliyeti çok çok daha az olur. son olarak webtv.com 'a da baktım. Bu da microsoft'unmuş :) Artık bu domainin değerini tartışmazsak ve Ersan Özer'in tecrubesine guvenirsek turkticaret.net'in iyi bir yatırım yaptığına kanaat getirebiliriz sanırım :)

 10. Mehmet Polatli Mehmet Polatli

  cok akillica bir yatirim. Ersan Ozer bu piyasayi cok iyi bilen birisidir, tecrubesi fazladir. O boyle diyorsa bu domain gercekten cok degerlidir. Bunu aldiklarina gore kesin bir planlari vardir. Bosa aldiklarini sanmiyorum

 11. @Ersan Özer

  Emin ol Web.tv Türklerin sahip olduğu domainler arasında, ilk 1000 'e bile giremez :)

 12. Arda Ö. Arda Ö.

  Evet Yusuf bey,

  Wimax nerede 3g nerede ? Birbirine zıt şeyler...

  3G'nin daha yaygın olacağı aşikar.Wimax belki sınırlı bir çevrede,boğaz üstünde;marinada ve en fazla istanbulda kullanılacaktır.

  Ayrıca Wimax uyumlu donanımların Türkiye'ye uğraması pek yakın değil.

  Ancak 3G konusunda ümitliyiz,bakanlığın da bu konuda ümidi var;iş operatörlerde bitiyor olmalı...

  Bu arada bir önceki yorumda masaya dökülen kahveyi bahane edip, html taglarını kapatmayı unutarak, yorumları onaylayan kişiye iş çıkardım sanırım; buradan kendisine teşekkür ederim.

 13. Mustafa Mustafa

  Doğru zamanda doğru yerde olmanın getirdiği şansla bir yerlere gelmiş bir firma. Bu halide iyi olmasında rağmen çok daha iyi yönetilip, çok daha iyide olabilirdi.

  Fiyatın abartılı olduğunu düşünüyorum. Özellikle yurt dışından aldığı firmanın fiyatıda inandırıcı gelmemişti. Önce gidip turticaret.com u alsınlar.

  Ayrıca türkiyece. TR.NET gibi çok güzel başka bir isim daha var ki onun durumu içler acısı. Turk.net var bide TNN rezaletinden kurtulmasına sevindim açıkcası.

 14. ben alanadı işinde biraz da olsa anlarım ve çok güzel alanadlarının çok büyük paralara satıldığını biliyorum ama şu soruyu soramadan edemiyorum:

  1.75 milyon doları alanadına vermektense, o parayı geliştiricilere, donanıma ve promosyona yatırsalar daha ileri gitmezler mi?

 15. Eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun oğlu Murat Aksu'nun, Murat Yanıklar'la (ve Zeki Çalışkan'la) ortak kurduğu şirketin bir girişimidir: http://www.kostiga.com

  Kaynak: http://www.telekomedya.com :)

 16. Browser’ınıza bursanet.com yazın. Ne geldi? Turkticaret.net‘in ana sayfası! :)

 17. Önümüzdeki yıl içinde Türk Telekom'un bütün bakır kabloları , fiberoptik kablolarla değiştirmeye başlayacağı söylentileri var.

  Türk Telekom'un ve Doğan Grubu'nun ve bir kaç güzide şirketimizin IPTV olayında ar-ge çalışmaları yaptıkları da duyuluyor.

  Şu an bu firmalar arasında tek somut adımı,Turkcell grubuna ait,Tellcom şirketi QUIKNETadıyla attı;yoğunluk Istanbul'da olmak üzere İzmir'de ve Ankara'da pilot semtlerde hızlı internet(metro ethernet) için kablo döşemesi yapılıyor(talebe göre:1mbit-100 mbit arası abonelik alabiliyorsunuz).

  Turkcell ve Superonline aynı grubun markaları olmasına rağmen,geçtiğimiz günlerde eski yılların ihtişamlı Superonline markası da Turkcell grubu çatısına alındı.

  Superonline uzun bir süredir kapsama alanı wi-fi den daha geniş bir teknolojiyi ülkemizde test ediyor.Wimax teknolojisi de 10 megabit üstü hızlarla çalışıyor.

  Ayrıca Turkcell(3G) ve Vodafone(3G) firmalarının 3G için yaptıkları yatırımlara bakacak olursak,gelecekte aşırı hızlı internet evlerimizde,cep telefonlarımızda ve sokaklarda.

  Zamanında gsm trenini kaçıran firmalar şimdi bu açığı IP teknolojileri ile kapatabilirler.

  Türkticaret.net'te web.tv alan adıyla televizyon kanallarına net üzerinden yayın hizmeti sunulabilir ve domaine ödenen ücret çok kısa sürede amorti edilebilir.Kısacası Türkticaret.net piyasayı,koşulları ve geleceği bildiği için uzun vadede başarılı bir adım atmış...

 18. fiyatta spekulasyon ihtimali?

 19. Yusuf İbili Yusuf İbili

  Arda bence 3G ve Wimax birbirine biraz alternatif teknolojiler. Başarı grafiklerinin birbirlerine paralel gideceği kanatinde değilim.

  Çünkü son yıllarda çıkan birçok cep telefonu veya mobil aygıtlar wi-fi desteği ile geliyor. Wimax'a erişim olduğunu düşündüğümüz de sence hangisi kullanıcıyı daha çok tatmin edecektir?

  Tabi konu hakkında detaylı olarak bir araştırma bilgisine sahip olmadığımdan söylediklerim tahminden öte şeyler değil. 3G'yi ülkemizde çok geç kalınan bir yatırım olarak görmekteyim.

  3G ve Wimax'ı sunan şirketler aynı çatı altında. O yüzden önümüzde ki günlerde karşılacağımız altyapı uygulamaları ve kullanıcı testleri biraz nabız yoklamak adına olacaktır.

  IPTV konusuna gelecek olursak çok şahane bir yatırım olacak. Amaç izletip para kazanmak değil. Kim ne izliyor, ne zaman izliyor. Kullanıcıların reaksiyonlarını gözetleyerek hedef alınan kitle üzerinde başarıyı artırmak. Senin, benim ne istediğimi bilen birisi her zaman para kazanacaktır. Hatta sosyal ağ alanında bile farklılıklar göreceğimize inanıyorum.

 20. Türkiye'deki şirketlerin son 10 yıldaki sermayelerini incelersek büyüme olarak herhalde şampiyon Türkticaret.net olur.

  Zira yanılmıyorsam 10 Milyar TL'ye kurulan Türkticaret.net'in bugünkü sermayesi milyon doların üstündedir.

  Gerçekten güzel domain ama bence mynet.com, com uzantısından ötürü daha değerlidir :)

 21. Fikirsel Fikirsel

  Whois'de de Turkticaret.net yazıyor.

 22. Yusuf İbili Yusuf İbili

  Derinlerden düşünecek olursak çok ilişki çıkar. (Türk Telekom'dan başlarız ve birçok şirketi / kişiyi halkanın içine alarak devam edebiliriz.)

  Ama ilk izlenimim, bence VDSL altyapısı ile gelecek olan IPTV olaylarında akılda kalır ve hizmeti temsil edebilecek bir isim olması.

  Akıllı pazarlama bu isim ile kat kat fazlasını kazandırır diye düşünüyorum.

 23. http://whois.domaintools.com/ok.net

  bu domainde afternic te secaliskana ait görünüyordu google cacheden bakmiştim. whois cekince turk ticaret te ait görünüyor.. cok iyi domain..

 24. Mustafa Mustafa

  Fiyatının yüksekliği tam olarak değeri ile alakalı olmayıp müşterisi ile alakalıdır.

 25. Mehmet Polatli Mehmet Polatli

  www.ok.net yazınca turkticaret.net geliyor.. Bunu da almışlar. Gerçekten çok güzel yatırımlar yapıyorlar

 26. Ekonomik Fırsat Ekonomik Fırsat

  Arda hocam www.ekonomikfirsat.com için www.web.tv ye üye oldum. Denemek istedim. Şu anda beta yayınında işin gerçeği çözemedim. Ama canlı yayın fikri bence tutar gibi geliyor. Biraz gezinti yapınca bayağı olumlu sonuç gördüm. Şu anda sizin yazdığınız fiyatlar gibi bayağı abartı olmuş gibi. Fakat justin.tv yerini verirse web.tv bayağı iş görür gibi geliyor bana. Hatta birazda dil seçeneği sunarsa tam anlamı ile tutar diyebilirim.