McCann'den sosyal medya raporu ve Türkiye verileri
Analiz

McCann'den sosyal medya raporu ve Türkiye verileri

Universal McCann tarafından gerçekleştirilen araştırma dünya çapındaki sosyal medya ile birlikte Türkiye'deki durumu da analiz etmek için değerli bir kaynak oluşturuyor.

Araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz ancak Türkiye ile ilgili benim dikkatimi çeken noktaların özetini isterseniz şunları maddeleyebilirim.

Öncelikle araştırma Türkiye'deki internet kullanıcılarının %69.9'unun aktif internet kullanıcısı olduğunu söylüyor. Aktif internet kullanıcısının tanımı ise en az iki günde bir internete girenler olarak veriyor.

Araştırma aktif internet kullanıcılarının %39.2'sinin kendi blogunu açtığını söylüyor. Açılan blogların aktif olması kriterini göz önüne almazsak kabul edilebilir bir değer.

Aktif internet kullanıcılarının %66'sı yeni bir sosyal ağda profil oluşturmuş. Bu konuda hiç şüphem yok.

Aktif internet kullanıcılarının %48.4'ü fotoğraf paylaşım sitelerine fotoğraf gönderiyor. Aynı şekilde %41.2'si video paylaşım sitelerine video gönderiyor.

Aktif internet kullanıcılarının %93.4'ü online video seyrediyor. Bu konuda da hiç şüphem yok.

Ve bence entresan ve bugüne kadar hiç tahmin yapmadığım bir veri olarak aktif internet kullanıcılarının %32'si bir RSS'e abone oluyor. Bundan hiç emin değilim, sayı oldukça yüksek geldi.

Burada maddelediğim veriler benim dikkatimi çektiği için paylaştıklarım, fazlası araştırma kapsamında yer alıyor.

Peki, acaba bu dikkat çeken sayılarda dünyadaki konumumuz nedir?

Aktif internet kullanıcı oranlarında dünya sıralamasında 20. sıradayız.

Kendi blogunu açmak konusunda dünyada 11. sıradayız.

Sosyal ağlarda profil oluşturmak konusunda dünyada 9. sıradayız.

Fotoğraf paylaşımı konusunda dünyada 16. sıradayız.

Video paylaşımı konusunda dünyada 11. sıradayız.

Online video seyretmek konusunda dünyada 4. sıradayız.

RSS kullanımı konusunda ise dünyada 13. sıradayız.

Ben kısaca gözüme çarpan noktaları paylaşmak istedim, yazımın başında da belirttiğim gibi detaylı olarak incelemek isterseniz, araştırmayı buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. Fikirsel Fikirsel

  RSS konusunda verilen yüzdeye bende şaşırdım.

  Acaba bu yüzdeye RSS ile çalışan web araçları (Son yazılar, yorumlar vs.) dahil mi?

 2. Metin Kahraman Metin Kahraman

  Geçen hafta bu araştırma raporuyla ilgili olarak sosyal ağlar hakkında yorumladığım yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.

 3. Harun Pekşen Harun Pekşen

  Ben de geçtiğimiz ay bu raporu sadece blog odaklı olarak yorumlamıştım.

  http://blog.harunpeksen.net/2008/04/blog-okuru-ve-yazariyim.html

 4. "Aktif internet kullanıcılarının %48.4‘ü fotoğraf paylaşım sitelerine fotoğraf gönderiyor. Aynı şekilde %41.2’si video paylaşım sitelerine video gönderiyor."

  Yavas.... Arastirma "early adopter" grubu uzerinde yapilmis. Rakamlarin genel populasyona oranla cok daha yuksek cikmasi beklenen bir sey ama o da bir yere kadar diyorum. Sample size'larini ben goremedim, belki gozumden kacmistir. Onu aciklasinlar da biraz inanmis gibi yapalim bizde....20 universite ogrencisi mi tamamlamis anketlerini?....Ben bu siteyi okuyan insanlarin bile %30 unun RSS kullandigini zannetmiyorum.

 5. Deniz Kutsal Deniz Kutsal

  Ekonometrik olarak "Universal McCann" ve "EBay" 'in araştırmalarını baz alan yazılar bir hayli ilgimi çekti.

  Bu tür verilerin şimdi olmasa da uzun vadede çok önemli göstergeler olacağını ve gelecekte internete şekil verme yönünde öngörümlemelerde ve planlamalarda daha uzman kararlar alınmasında büyük bir paya sahip olacağını düşünüyorum.

  Webrazzi ekibinin bu tür istatiksel haberlere daha çok vermesini isterim.

 6. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

  Kesinlikle halktan kopuk bir araştırma; zira sitenin alan adını explorer adres satırına girmeyip Google da arayan onbinler varken, RSS kullanımının %32'lerde olduğunu söylemek, üstüne gülmeden beş saniye durabilmek cidden zor..

 7. Muhittin Özer Muhittin Özer

  RSS abonelikleri her zaman bilinçli olmayabiliyor.. Örneğin iGoogle.. Google'da oturum açıp iGoogle'a birkez girdiğiniz zaman iGoogle panelinizde çıkan haberler RSS ile takip edildiğinden RSS abonesi oluyorsunuz veya bazı paylaşım ve torrent programları bünyesinde RSS Reader bulunduruyor ve de defaut olarak bazı yayınları eklemiş oluyor.. Yani kullanıcılar bilinçli olmasa da RSS takip ediyor gibi görünüyor olabiliyor.. Onun için bu veriyi yanlış değerlendirmemek lazım.. Sadece eksik diyebiliriz.. :)