Milyonlar unuttukları sağlığı hatırlayacak; Google Health

Milyonlar unuttukları sağlığı hatırlayacak; Google Health

Yıllardır bahsi geçen ve son olarak Şubat ayında sınırları çizilmiş olan sağlık odaklı fikir, saatler önce Google'ın basına açık şirket turunda açıklandı. Ürün "Aramanın geleceği" olarak lanse edildi ve bu vurgu aramayı kişiselleştirmek, nişleştirmek ve bundan sonra daha fazla çözüme odaklanılması gerekildiği görüldüğü için yapıldı.

Sağlık odaklı analizini şirket turunda paylaşan Google'ın rakamları Internet kullanıcısının yüzde 34'ünün doğrudan, kalan %66'sının ise arama yoluyla ilgili siteye ulaştığını gösteriyor. Sık yapılan aramalar ise sırasıyla; hastalık, sağlık problemi, tadavi, prosedür, diyet, beslenme, vitaminler, egzersiz, fit, reçete ve ecza.

Özellikle sunumun analiz(Zeitgeist) kısmının ilgimi çekmesinin nedeni arama sonuçlarının değerine ve yerelleştiremediğimiz bu sonuçların yaşattığı handikaplarına atıf yapmak istememdi. Yepyeni trendleri bilimsel olarak öncesinden görebilen bir dev olan Google, Zeitgeist verileriyle birlikte tüm arama sonuçlarını dünyayla tam ve saydam olarak paylaşmıyor.

Google Health kullanıcıdan sağlık bilgilerini alıyor ve bunları kullanıcı profillerine ekliyor. Kullanıcıya da bu bilgilere her yerden erişme, saklama, kontrol etme hakkıyla birlikte paylaşmasına olanak sağlıyor. Profilinize her türlü sağlık bilginizin eklenmesi için olanak sağlanmış. Bunların arasında medikasyonlar, alerjiler, alerjiler, işlemler, test sonuçları ve bağışıklılarınız da dahil. Hatta çözüm ortaklığı olan kliniklerin müşterileriyseniz ilgili kurumlardan çekebileceğiniz bilgiler sayesinde profilinizi anlık güncelleme şansınız da var.

Sağlam bir bilgi havuzuna sahip olan sistem de hakkında bilgi almak istediğiniz hastalık hakkında; çeşitli semptonları ya da bilgileri paylaştığınızda karşınıza uygun arama sonuçlarını çıkarıyor. Aynı zaman da tüm profilinizi ve hastalık belirtilerinizi ikinci ve üçüncü kişilere açmak da sizin elinizde - ki bunun sonucunda uygun tedaviye ve doktora ulaşabilecek; bundan sonraki seçiminizi daha bilinçli bir şekilde yapabileceksiniz.

Profilinize ekleyebileceğiniz uygulamalar arasında kalp krizi riski hesap makinesi, haplarınızın zamanını hatırlatan bir hatırlatıcı gibi bir kaç uygulamada eklenmiş şimdiden. Bunların çok çeşitleneceği kesin ayrıca bundan sonrasında Google Health API'leri ile gerçekleştirilecek olan girişimler kullanımı daha odaklı hale getirecektir.

Not: Sağlık konusundaki bilgi paylaşımına yoğunlaşan Internet medyası, kullanım sözleşmesini bu sefer daha dikkatli okumanızı öneriyor. Sosyal medyamızın yasal uyarısını eklemeden geçemedim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.