Milyonlar unuttukları sağlığı hatırlayacak; Google Health
Fırsatlar

Milyonlar unuttukları sağlığı hatırlayacak; Google Health

Yıllardır bahsi geçen ve son olarak Şubat ayında sınırları çizilmiş olan sağlık odaklı fikir, saatler önce Google'ın basına açık şirket turunda açıklandı. Ürün "Aramanın geleceği" olarak lanse edildi ve bu vurgu aramayı kişiselleştirmek, nişleştirmek ve bundan sonra daha fazla çözüme odaklanılması gerekildiği görüldüğü için yapıldı.

Sağlık odaklı analizini şirket turunda paylaşan Google'ın rakamları Internet kullanıcısının yüzde 34'ünün doğrudan, kalan %66'sının ise arama yoluyla ilgili siteye ulaştığını gösteriyor. Sık yapılan aramalar ise sırasıyla; hastalık, sağlık problemi, tadavi, prosedür, diyet, beslenme, vitaminler, egzersiz, fit, reçete ve ecza.

Özellikle sunumun analiz(Zeitgeist) kısmının ilgimi çekmesinin nedeni arama sonuçlarının değerine ve yerelleştiremediğimiz bu sonuçların yaşattığı handikaplarına atıf yapmak istememdi. Yepyeni trendleri bilimsel olarak öncesinden görebilen bir dev olan Google, Zeitgeist verileriyle birlikte tüm arama sonuçlarını dünyayla tam ve saydam olarak paylaşmıyor.

Google Health kullanıcıdan sağlık bilgilerini alıyor ve bunları kullanıcı profillerine ekliyor. Kullanıcıya da bu bilgilere her yerden erişme, saklama, kontrol etme hakkıyla birlikte paylaşmasına olanak sağlıyor. Profilinize her türlü sağlık bilginizin eklenmesi için olanak sağlanmış. Bunların arasında medikasyonlar, alerjiler, alerjiler, işlemler, test sonuçları ve bağışıklılarınız da dahil. Hatta çözüm ortaklığı olan kliniklerin müşterileriyseniz ilgili kurumlardan çekebileceğiniz bilgiler sayesinde profilinizi anlık güncelleme şansınız da var.

Sağlam bir bilgi havuzuna sahip olan sistem de hakkında bilgi almak istediğiniz hastalık hakkında; çeşitli semptonları ya da bilgileri paylaştığınızda karşınıza uygun arama sonuçlarını çıkarıyor. Aynı zaman da tüm profilinizi ve hastalık belirtilerinizi ikinci ve üçüncü kişilere açmak da sizin elinizde - ki bunun sonucunda uygun tedaviye ve doktora ulaşabilecek; bundan sonraki seçiminizi daha bilinçli bir şekilde yapabileceksiniz.

Profilinize ekleyebileceğiniz uygulamalar arasında kalp krizi riski hesap makinesi, haplarınızın zamanını hatırlatan bir hatırlatıcı gibi bir kaç uygulamada eklenmiş şimdiden. Bunların çok çeşitleneceği kesin ayrıca bundan sonrasında Google Health API'leri ile gerçekleştirilecek olan girişimler kullanımı daha odaklı hale getirecektir.

Not: Sağlık konusundaki bilgi paylaşımına yoğunlaşan Internet medyası, kullanım sözleşmesini bu sefer daha dikkatli okumanızı öneriyor. Sosyal medyamızın yasal uyarısını eklemeden geçemedim.

Yorumlar (5)
 1. Ben bu google dan korkmaya başladım. O sözleşmeyi iyi okumak lazım. Bilgilerin satılması ile ülke ülke şehir şehir sağlık haritası çıkar böylece ona göre pazarlama yapılır. Ya da denek şeklinde durum gözlenebilir. Kenelerden bulaşan ve kısa zamanda öldüren virüsü bugünlerde malum basında yer alan ölümler ile duyuyoruz. Kötüye yormak istemiyorum ama stratejik güç haline geliyor google ve cia ile bilgilerini paylaştığını duymuştum. Böyle düşünürseniz korkmamak elde değil...

 2. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Web'de sağlık alanında yapılacak o kadar şey varki. Türkiye'de pazar bomboş. Sağlık üzerine bir web 2.0 uygulamasına hiç rastlamadım mesela. Tüm siteler soru ve uzmanlardan cevaplardan ibaret.

  Bu alanda reklam pazarı da baya müsait sanırım. Özellikle ilaç ve sağlık ürünleri satan firmalar gazete ve tvlere reklam veremiyor. Event ya da internetten bir şeyler yapmaya çalışıyorlar.

  Bir de aklıma gelmişken www.testcountry.com bunu yapan bir Türk. Evininin garajında eşiyle yapmış Amerika'da. Amerika'da yılın iş adamı seçildi bu sene.

  Sözün özü webde sağlık üzerine çok boşluklar var. Google yine bunu görmeyi başarmış.

 3. Banu Soysal Banu Soysal

  "Türkiye’de pazar bomboş, reklam pazarı da baya müsait, Amerika’da yılın iş adamı..."

  konumuz "sağlık" sayın nurettin özdoğan. yanlış başlık altına yorum yazdınız sanırım.

 4. Merhaba öncelikle türkiyede sanırım en büyük sağlık üzerine bir proje www.doktorsitesi.com var.Gerçekten siteyi çok başarılı buluyorum.Son zamanlarda gerçekten çok büyük bir başarıya imza atıyorlar.Umarım şirket yetkilileri bu yorumu okur web 2.0 olarak doktorsitesi.com'u dahada iyi güzel yapar.Şu zamana kadar sağlık alanında en başarılı site olarak düşünüyorum.

 5. Buna çok benzer bir projeyi yapmayı geçen yaz düşünmüştük. Geçirdiğiniz hastalıkları seçip aynı hastalığa yakalanmış insanlarla bilgi paylaşımı üzerine bir web 2.0 projesi. İlk başta çok güzel bir fikir gibi gelen proje çok basit gibi görülen ama projeyi iptal ettiren sebeb oldu. Şöyleki hastalık seçme aşamasında kullanıcı geçirdiği hastalıkları ya da tedavileri hatırlamıyor, ya da isimleri çok yabancı olduğu için bilmiyor olacak. Aynı sorun şimdi google health'i incelerken de çıktı. Çok fazla hastalık ismi girilmiş ama bunları uzman olmayan yani bizlerin bilmesi çok mümkün değil. Yani ben bi çok kere hasta oldum ama nezle grip ve apandist dışındakileri hatırlamıyorum. Bu sorunu google nasıl çözmeyi düşünüyor merak ediyorum açıkçası.