Apture.com içeriğe farklı bir yorum getiriyor
Araçlar

Apture.com içeriğe farklı bir yorum getiriyor

Internet yazarları ve okuyucuları için yepyeni ve kalıcı bir deneyim olacak Apture. Uygulama ile içerik üreticisi ilgili içeriğe kolayca link atacak. Bunun yanında okurlar da linkleri takip edip, içerik sayfasını terk etmek yerine, sayfa içinde kalarak bambaşka bir kullanıcı deneyimi yaşayacaklar. Ayrıca Apture Washington Post'un iki blog'unda da denendi ve şimdiden geleceğin habercilik anlayışını yakalamış bir uygulama olarak medyada yer buldu.

Apture gibi olan açılır pencereli uygulamalar daha öncesinde sıkça farklılaştırılarak denenmiş fakat şimdiye kadar bu kadar kompleks bir yapıda kullanıcıya sunulmamıştı. Hepimizin bildiği Snapshot, Mynet AdKlick, Linkz, Adbrite, Miva (Snapshot dışındakiler, inline ads uygulamaları) Ayrıca ilgili içerik widget'ı olan Sphere It Apture'ın yavaş yavaş ben geliyorum derken geçtiği yollardan birisi.

Apture ses, görüntü, yazı, fotoğraf, vb.. içerik akışlarını Wikipedia, Youtube, Veoh, Revver, Google Video, Metacafe, Vimeo, Flickr, Wikimedia, Imeem vs.. gibi bir çok siteden sağlarken; sadece bir iki satır kod sayesinde sitelere entegre olabiliyor. Bugüne kadar sık kullanılan blog servis sağlayıcılarından Wordpress dışındakilerle uyumlu çalışıyor. Wordpress de önümüzdeki günlerde aynı şekilde uyum sağlayacak sisteme.

İçerik üreticileri içerikliyle ilgili link atarken bunu yine bir açılır pencere olan menü sayesinde yapıyor, okuyucunun ise bir şey yüklemesi gerekmiyor. Denemeniz için hazırlanmış sayfayı inceleyerek gözlerinizi yeni nesil içerik akışına alıştırabilirsiniz. Bir sonraki basamakta içeriklerinizi anlamlandırmanın keyfi de kesinlikle bambaşka olacaktır.

Hızlı ve ilgili içerik! Blogging kavramı fast-food'laşmaya devam ediyor. Afiyet olsun! Farkındaysanız artık her şey daha anlamlı(!) olmak için.

Yorumlar (8)
 1. Şekip Can Gökalp Şekip Can Gökalp

  Snapshottan çok öte bir gelişme olarak görüyorum.

  Şu ana kadar kullandığım kadarıyla da, son derece hızlı çalışıyor ve çok başarılı bir indexleme sistemleri var. SiyahKahve'ye ekledim, oradaki metin içeriği için çok zenginleştirici bir hadise. Ayrıca sitelerin kendi içeriklerini ve içerik kaynaklarını belirleyebilmelerine izin verilmesi halinde, müthiş bir bağlantılandırma ağı oluşturulup çok kullanışlı hale getirilebilir.

  Teşekkürler yazı için. Aylardır kafamı kurcalayan ve nasıl gerçekleştireceğimi bilemediğim bir servisi hazır ve nazır şekilde karşımda görünce keyiflendim. =)

 2. Ömer Faruk Ömer Faruk

  Ben sevmiyorum bu snapshot vb uygulamaları rahatsız ediyor beni. Dikkatimi dağıtıyor :)

 3. Şekip Can Gökalp Şekip Can Gökalp

  Heh evet ben de bir kaç youtube videosu işaretledikten sonra aklıma geldi Türkiye'de kapalı olduğu.

  Kaynak siteler çoğaltılmalı bu ve bunun gibi durumlar göz önünde bulundurularak, ama buna da dinamik bir çözüm bulurlar büyük ihtimalle...

  Güzel bir keşif olmuş, tebrikler. =)

 4. Umut Akyol Umut Akyol

  Olabilir de olmayabilir de, ancak kesin Google'ın geliştiricilerinin uykusunu kaçıracaktır, "bu içeriğin orjinali nerde, kime ait, ben bunu görmüştüm bir yerde, burada mı inexlesem orijinalini mi indexlesem, orojinali hangisidir ki, pardon ben daha bu sayfaları indexleyecek teknolojiye sahip oldugumu insanlıkla patlaşmamıştım ki"... vs. vs.

 5. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @Şekip Can Gökalp

  : ) Çok keyifli bir haber. SiyahKahve'ye bir şekilde katkım olması sevindirdi beni. Daha önce sana söylediğim gibi, çok değerli bir kullanıcı kitlesi var. Çok önemli çalışmalardan biri ülkemizdeki.

  Not: Bir de Youtube kapanması vs.. gereksiz bir sorunumuz olmasa.

 6. Mustafa Türksavaş Mustafa Türksavaş

  Hem haber siteleri için hem de bloglar için çok güzel bir gelişme. Her seferinde açılan yeni sayfalarla uğraşmaktan çok daha kolay. İleride bu tip araçları kullananların sayısı bence çok fazla olacaktır çünkü kullanıcı odaklı olmak konusunda çok önemli.

 7. Onur Almişlar Onur Almişlar

  PageBal kulanılabilir bir araç fakat apture daha çok bütünlük sağlıyor blog yada siteyle!

  Wordpress için sabırsızlıkla bekliyorum.Çok kullanışlı bir araç

 8. 1 yıl önce benzer bir projeyi, kurulum gerektirmeden bir explorer eklentisi yapabilir miyiz? sorusuna karşılık bir lab projesi olarak hazırlamıştır. Yabancılar tarafından dikat çeksede Türk kullanıcılarımız tarafından çokda rağbet görmemişti.

  İlginç bir dip not; internet explorer 8.0 ile birlikte dahili olarak böyle bir özellik gelecek görünüyor. Beta versionunda hali hazırda bulunmakta.