SoundKlan: Hem müzik hem arkadaşlık!
Müzik

SoundKlan: Hem müzik hem arkadaşlık!

SoundKlan.comSoundKlan, yerli ve yabancı birçok parçayı bünyesinde barındıran yeni bir müzik komünitesi. Servis henüz beta aşamasında ve davetiye ile üye kabul ediyor. Ancak servisin yaratıcıları davetiye sahibi olmak için keyifli bir seçenek sunmuşlar ve sitenin ana sayfasında yer alan müzik tahmin yarışmasından 100 puan toplamanız karşılığında davetiye sahibi olmanıza imkan tanıyorlar. Bu arada net bir bilgi almamış olmama karşılık SoundKlan'ın PowerClub.com.tr ve NeBuCalan.com'un geliştiricisi TurkDijital tarafından hayata geçirildiğini tahmin ediyorum. En azından alan adının WhoIs bilgileri böyle söylüyor.

Servise davetiye ile giriş yaptıktan sonra profil sayfanızı oluşturmanın dışında, dinlediğiniz yerli ve yabancı sanatçıları da işaretlemeniz isteniyor. Bu sayede sistem size benzer müzik zevklerine sahip kullanıcıları gösterebiliyor.

Arkadaşlık ve müziği birleştiren sistemde kendi radyonuzu oluşturabiliyor, başkalarının radyolarını dinleyebiliyor, kullanıcılara şarkı gönderebiliyor ve elbette müzik zevkinize uygun arkadaşlar arayabiliyorsunuz. Servisin ilişki durumunuzu sormasından arkadaşlık özelliği ile ilgili kapsamını tahmin etmek mümkün.

SoundKlan'da bu özellikler yarat, dinle, tanış, keşfet, yarış isimli bölümler dahilinde mevcut. İsimlerinden de anlaşılabileceği gibi bu bölümlerde radyonuzu yaratıyor, radyoları dinliyor ve davetiye kazandığınız, girişteki yarışmaya tekrar dahil olabiliyorsunuz. Ancak bu sefer yarışmada arkadaşlarınızla birlikte yarışmanız da mümkün oluyor. Eğlenceli olabilir...

Servisin henüz beta aşamasında olmasından dolayı olsa gerek, başkalarının radyolarını dinlerken küçük sorunlarla karşılaştım ancak kendi radyomu yarattıktan sonra sorunsuz olarak müzik dinlemem mümkün oldu.

Servisin çok derinlerine inmediğim için şu aşamada ne tür kısıtlamaları bulunuyor açıkcası tam olarak bilemiyorum. Ancak detaylı ve önemli bir girişim olarak geleceği olacağını tahmin ediyorum.

Hali hazırda Türkçe olarak benzer hizmetler sunan Last.fm ve Musicopatyakından tanıyoruz, bu gruba SoundKlan'ın da betadan çıkarak tamamen katılımıyla rekabetin artacağı kuşkusuz.

Önümüzdeki günlerde servis yetkililerinden SoundKlan'ın geleceği ve detayları ile ilgili bilgi alırsam, paylaşıyor olacağım.

Yorumlar (4)
 1. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Not: Golden Horn Ventures SoundKlan'a yatırım yapmıştı. (goldenhornventures.com - portfolio)

 2. Ali Özer Ali Özer

  Sunumdaki içerik detaylamaları Musicopat.com kopyası gibi göründü bana. Neler yapılır kısmının sırası bile aynı. Muzik yarışması Musicopat projelerinde de yer alıyordu. Umarım kopyalama hizmetler dışında da farklı bir şeyler yaratabilirler.

  Önce beta olarak açıp sonra kapatmalarına da bir anlam veremedim.

 3. Musicopat gibi resmi değilde biraz daha samimi ve esprili gibi geldi bana :) Ama oyunu kazanıp kayıt olmama rağmen müzik dinleyemedim daha açılmıyor yada ben açamıyorum.

 4. Hakan Çelik Hakan Çelik

  Webrazzi'de tanıtılan her siteye girmişimdir. Çoğu zamansa uye olup bir süre denemişim, ya bağımlısı olmuşumdur ya da hemen terketmişimdir. Ama benim burada dikkatimi çeken nokta Türkçe tabanlı bir servis sunulduğu zaman hakkımızda kısmının olmaması. Ben bir sitede ilk önce ona bakıyorum. Bu siteyi yapan kim? Hangi projelerde yer almış(lar)? Güvenilir(ler)mi?

  Ama yok!!! Şu zamana kadar çıkan çoğu sitede bunlar yok. Mesela bu site. Kim yapmış. Neden koymamış ismini. Çok mu kötü bir ünü var. Daha kim olduğunu açığa vurmayan bir siteye ben güvenip kaydolmamki. Baksanıza onlar bile isimlerini koymuyor. :( Evet bu konuda biraz takıntılıyım :)

  Rakipleri için:

  http://www.musicopat.com/Pages/Yardim/Hakkimizda.aspx

  http://www.lastfm.com.tr/about/