Turuncux.com, arkadaşlık 2.0 ve pazar analizi
Analiz

Turuncux.com, arkadaşlık 2.0 ve pazar analizi

Geçtiğimiz günlerde haberdar olduğum Turuncux.com'u incelemek için uzun uzun kayıt sonrası gelen profil formlarını doldurdum. Bir arkadaşlık sitesi olan Turuncux.com'u özellikle incelemek istememin sebebi sitenin sloganı olan "Arkadaşlık 2.0" olmuştu.

Tüm sayfaları AJAX ile neredeyse yüklemesiz çalışan sitenin kapsamında klasik arkadaşlık sitelerinden farklı olarak çok fazla birşey gördüğümü söyleyemeyeceğim. Popüler servis HotOrNot.com benzeri bir profil resmi oylama alanı bulunuyor, bunun dışında geniş içeriğe sahip profil sayfaları ve üyeye göz kırpmak gibi özellikler mevcut. Eminim daha birçok gözümden kaçan özellik olmuştur ancak daha fazla zaman harcayamadım.

Servisin ülkemizin neredeyse %99 sitesinde bulunmayan "üyelik iptali" özelliğini ise takdirle karşıladım. Birkaç tık ile test üyeliğimi hemen kapatabildim.

Turuncux.com bu özellikleri ve yüklemesiz sistemi ile lokal ve global arkadaşlık siteleri arasından sıyrılıp kendisini kabul ettirir mi bilemiyorum ancak bu rekabet ortamında işinin zor olduğunu söyleyebilirim.

Konuyu Webrazzi'de çok fazla gündeme almadığımız arkadaşlık sitelerine getirince, bunun üzerine biraz daha konuşmamın faydalı olacağını düşünüyorum.

Ülkemizde ve hatta dünya çoğunluğunda sosyal ağlar ile arkadaşlık sitelerinin farkının tam olarak algılanmadığını biliyoruz. Üst düzey internet kullanıcıları dışında global pazarlarda da bu durum söz konusu.

Facebook'u eski arkadaşları ile hasret gidermek için kullananların sayısının çok üstünde bir popülasyonun burayı Match.com'dan farksız kullanmadığını biliriz.

Ancak elbette durum böyle olunca ülkemizin en yüksek gelir akışına ve trafiğe sahip internet varlıklarının arkadaşlık siteleri olması da kaçınılmaz. Yonja.com, SiberAlem.com gibi servislerin yanında önemli trafik sahibi olan irili ufaklı birçok site mevcut. Buradaki gelir durumunu yaptığım bazı analizlerle ortaya dökmem gerekirse, SiberAlem.com'un yıllık cirosunun MyNet ile aynı seviyelerde olduğunu tahmin ediyorum.

Arkadaşlık sitelerinin gelir kalemlerinin büyük bölümü üyelik ücretleri olmasından dolayı diğer birçok web sitesinden farklı olarak reklam gelirleri ise düşük oluyor. Aslına bakarsanız bu durum iş modeli anlamında çok daha değerli bir tablo olmasına karşılık şirketlerin yatırım alma potansiyelleri açısından birçok sebepten dolayı avantajlı olamıyor.

Son günlerde televizyonda SiberAlem.com reklamlarının dönmeye başlamasını şirketin bir süre önce bahsettiğim satış arayışına bağlayabileceğimiz gibi elbette Facebook etkisini kırmak için başlattığı bir kampanya olarak da değerlendirebiliriz. Bildiğiniz üzere Facebook etkisi yıllarının kapalı kutusu Yonja.com'u açmayı bile başardı.

Kısacası bu kadar fazla oyuncunun olduğu ve bir o kadar da kullanıcılardan hızla ilgi gören bir alanda fark yaratarak ön plana geçmenin Turuncux.com için zor olacağını tahmin ediyorum.

Arkadaşlık sitelerinin gelir durumlarının üyelik ücretleri ile yüksek olması hakkında da son bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.

InterproMedya tarafından gerçekleştirilen Tüketici Trend Araştırması kapsamında internetten alışveriş yapma oranının %12.3 çıkmasının yanında arkadaşlık sitelerine üyelik ücreti ödeyen kullanıcıların varlığı bilmemiz bence ilginç bir çelişki yaratıyor. Acaba ülkemizin internet kullanıcıları arkadaşlık sitelerine kredi kartı ya da SMS ile üye olduklarında, ya da birçok affiliate linki üzerinden numaralarını yazarak logo, melodi indirdiklerinde e-ticaret yaptıklarını farketmiyorlar mı? Yoksa internet üzerinden SMS ile yapılan alışveriş e-ticaret sayılmaz mı?

Yorumlar (17)
 1. Battlestar Battlestar

  Türkiye nüfusunun %65 inden fazlası 30 yaşın altında olan bir ülke. İnternet kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor. Bu potansiyel daha çok arkadaşlık sitesi, sosyal ağ kaldırır.

 2. İbrahim Koçakgül İbrahim Koçakgül

  bence türkiyedeki sorunlardan biride bu proje güzel adamlar bu işi çözmüşler ama arda beyin bi yazısı vardı global projeler olmalı diye tabi bunun yanında bi siteye ek uygulama aslında pek fazlada bişey yok ama en önemlisi sadece türkiyeyle sabitlenmemeli diye düşünüyorum yani dil desteği olmalı ozaman büyük işler olabilir :) ama işin garibi üye olurken siberalem formlarına çok benzemiş :D

 3. Umut Akyol Umut Akyol

  Siberalem'in tv reklamlarını görünce batmak üzere olan ve son parasıyla müşteri toplamak isteyen bir firma profili geldi aklıma. Etrafa ne kadar çok kazanıyoruz, tv'ye bile reklam veriyoruz mesajı gidiyor ya. Tabi batmadan da bu mesaj gidiyor olabilir, kim bilir, aman banane zaten. :)

 4. Umut Işbilir Umut Işbilir

  SiberAlem.com‘un yıllık cirosunun MyNet ile aynı seviyelerde olduğunu tahmin ediyorum.

  Merhaba Arda, sormak istediğim bir şey var. Bu ciroyla ilgili rakamsal bir ifade kullanabilir misin?

 5. Mynet'in günlük ortalama kabaca bi fiyat söylersem 262 bin ytl civarlarında seyrediyor gelirleri.Mynet'e göre siberalemin kazancı düşük.

 6. Bana neden se öyle bir cirosu varmış gibi gelmiyor. Mynetin %10 u kadar yapıyor olabilir belki.

  Ayrıca üyelik silme işleminin %99 Türk sitelerinde olmayışı çok garip. Bunu ilk kez blograzzide görmüştüm ve çok şaşırmıştım. Üye nasıl olduysa aynı kolaylıkta silinebilmesi şart bence. Zorla birini üye olarak tutmak ne işe yarıyacaksa. Kullanıcı siteyi kullanmaktan memnun değilse orda buunmasını bir kazanç olarak görmemek lazım.

  Arkadaşlık siteerinin gelirlerini incelemek için Plenty of fish stesinin sahibi Markus Finch in blogunu incelemenizi tavsiye ederim. .net öğrenmek için yaptığı siteden tek başına yıllık 6 milyon $ kazanıyor. Match.com yıllık 300 imlyon $ civarında kazanıyor.

  http://plentyoffish.wordpress.com/

 7. Turuncux ajax ile yapılmış fakat ana sayfada dikkatimi çeken bir nokta neden ajax cache kullanmamış. Ana sayfadaki tableri değiştirirken her defa serverden yüklüyor. Halbuki javascript ie cacheleyebilirdi.

 8. Sadık Erman Sadık Erman

  Siberalem'i falan boşverin de bu site gerçekten güzel olmuş. İşleyiş bakımından diğer sitelerden tamamen farklı ve diğerlerinden çok daha hızlı. Özellikle sohbet sistemi gerçekten bir harika. MSN kullanımının çok yaygın olduğu günümüzde, MSN'in taşıdığı bütün özellikleri hemen hemen taşıyor. Listenizde bulunan ve oturum açan kullanıcıyı görüntülemesi ve sesle uyarması siteye artı bir özellik katıyor.

 9. Derman Namik Derman Namik

  Sadik senin Turuncux ekibinden (veya ekibi) oldugun hic anlasilmiyor =)

 10. Bence geç kalınmış bir çalışma.

  Çok fazla tutacağını zannetmiyorum.

 11. Bu pazara girmek o kadar kolay değil umarım yer bulabililer kendilerine.

  Siberalem cirosunun Mynet'i yakalaması mümkün değil yaw, Mynet'in ciroları tahmin edildiği kadar hafif değil :)

 12. Uğur Samsa Uğur Samsa

  ali, hiçbir şey için geç değil. Google, Yahoo ya da Altavista'ya göre geç kalmıştı. Facebook da başka sosyal ağlara göre geç kalmıştı. Onlara da işin başında geç kaldınız diyebilir miydik?

  Her zaman daha fazlasını sunmaya çalışmalıyız. Ardından biraz da yatırım ve şans lazım diye düşünüyorum.

 13. Hasan Sagun Hasan Sagun

  Göz kırpma gibi özellikler gayet.net'de de senelerdir var. Güzel bir analiz, teşekkürler.

 14. siteyi gezerken yoruldum. kimsenin bu denli uğraşacağını zannetmiyorum. sistem programcılık şaheseri olsada iş yapmaz bence. gereksiz çok prosedür var.

 15. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Yıllık 10 milyon dolar civarı bir cirosu olmalı.

 16. Deli Profesör Deli Profesör

  bu işlerden teknik olarak anlamam ama ne tasarımı cezbediyor nede içerisi, başarısız olarak değerlendirdim.

  neden orijinal fikirler üretemeyiz ki? :)

 17. Tasarım güzel ama alt yapı ajaxim. Okadar da abartı bir sistem değil.