Turuncux.com, arkadaşlık 2.0 ve pazar analizi

Turuncux.com, arkadaşlık 2.0 ve pazar analizi

Geçtiğimiz günlerde haberdar olduğum Turuncux.com'u incelemek için uzun uzun kayıt sonrası gelen profil formlarını doldurdum. Bir arkadaşlık sitesi olan Turuncux.com'u özellikle incelemek istememin sebebi sitenin sloganı olan "Arkadaşlık 2.0" olmuştu.

Tüm sayfaları AJAX ile neredeyse yüklemesiz çalışan sitenin kapsamında klasik arkadaşlık sitelerinden farklı olarak çok fazla birşey gördüğümü söyleyemeyeceğim. Popüler servis HotOrNot.com benzeri bir profil resmi oylama alanı bulunuyor, bunun dışında geniş içeriğe sahip profil sayfaları ve üyeye göz kırpmak gibi özellikler mevcut. Eminim daha birçok gözümden kaçan özellik olmuştur ancak daha fazla zaman harcayamadım.

Servisin ülkemizin neredeyse %99 sitesinde bulunmayan "üyelik iptali" özelliğini ise takdirle karşıladım. Birkaç tık ile test üyeliğimi hemen kapatabildim.

Turuncux.com bu özellikleri ve yüklemesiz sistemi ile lokal ve global arkadaşlık siteleri arasından sıyrılıp kendisini kabul ettirir mi bilemiyorum ancak bu rekabet ortamında işinin zor olduğunu söyleyebilirim.

Konuyu Webrazzi'de çok fazla gündeme almadığımız arkadaşlık sitelerine getirince, bunun üzerine biraz daha konuşmamın faydalı olacağını düşünüyorum.

Ülkemizde ve hatta dünya çoğunluğunda sosyal ağlar ile arkadaşlık sitelerinin farkının tam olarak algılanmadığını biliyoruz. Üst düzey internet kullanıcıları dışında global pazarlarda da bu durum söz konusu.

Facebook'u eski arkadaşları ile hasret gidermek için kullananların sayısının çok üstünde bir popülasyonun burayı Match.com'dan farksız kullanmadığını biliriz.

Ancak elbette durum böyle olunca ülkemizin en yüksek gelir akışına ve trafiğe sahip internet varlıklarının arkadaşlık siteleri olması da kaçınılmaz. Yonja.com, SiberAlem.com gibi servislerin yanında önemli trafik sahibi olan irili ufaklı birçok site mevcut. Buradaki gelir durumunu yaptığım bazı analizlerle ortaya dökmem gerekirse, SiberAlem.com'un yıllık cirosunun MyNet ile aynı seviyelerde olduğunu tahmin ediyorum.

Arkadaşlık sitelerinin gelir kalemlerinin büyük bölümü üyelik ücretleri olmasından dolayı diğer birçok web sitesinden farklı olarak reklam gelirleri ise düşük oluyor. Aslına bakarsanız bu durum iş modeli anlamında çok daha değerli bir tablo olmasına karşılık şirketlerin yatırım alma potansiyelleri açısından birçok sebepten dolayı avantajlı olamıyor.

Son günlerde televizyonda SiberAlem.com reklamlarının dönmeye başlamasını şirketin bir süre önce bahsettiğim satış arayışına bağlayabileceğimiz gibi elbette Facebook etkisini kırmak için başlattığı bir kampanya olarak da değerlendirebiliriz. Bildiğiniz üzere Facebook etkisi yıllarının kapalı kutusu Yonja.com'u açmayı bile başardı.

Kısacası bu kadar fazla oyuncunun olduğu ve bir o kadar da kullanıcılardan hızla ilgi gören bir alanda fark yaratarak ön plana geçmenin Turuncux.com için zor olacağını tahmin ediyorum.

Arkadaşlık sitelerinin gelir durumlarının üyelik ücretleri ile yüksek olması hakkında da son bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.

InterproMedya tarafından gerçekleştirilen Tüketici Trend Araştırması kapsamında internetten alışveriş yapma oranının %12.3 çıkmasının yanında arkadaşlık sitelerine üyelik ücreti ödeyen kullanıcıların varlığı bilmemiz bence ilginç bir çelişki yaratıyor. Acaba ülkemizin internet kullanıcıları arkadaşlık sitelerine kredi kartı ya da SMS ile üye olduklarında, ya da birçok affiliate linki üzerinden numaralarını yazarak logo, melodi indirdiklerinde e-ticaret yaptıklarını farketmiyorlar mı? Yoksa internet üzerinden SMS ile yapılan alışveriş e-ticaret sayılmaz mı?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.