Sosyal medya yaratmacaya %40'ı delik kılıf; StartYourTube.com

Sosyal medya yaratmacaya %40'ı delik kılıf; StartYourTube.com

Yurt dışında bir çok girişimci ve halihazırdaki sektör oluşumları yeni nesil video barındırma fikirlerini sıkı olarak takip ediyorlar. Son olarak bunlardan biri olan StartYourTube dün Amerika'nın Webrazzi'si olan Techcrunch'ta yerini aldı.

StartYourTube kendi video içeriklerinizi ekleyerek, kendi sitenizi oluşturmanıza izin veriyor. Reklam gelirlerinin %60'da size ödeniyor. Ayrıca ek olarak $500 değerinde bir ödül üzerinden kurgulanmış model sayesinde, en iyi amatör sosyal medyacılar kazanç sağlıyor. Tabii ki YouTube'dan kodları esinleyerek sağlıyor bunu, Youtube ile hiç bir resmi bağı yok.

Youtube Platform'u ismi anıldığı günden beri kızışan sektöre Youtube'un yaklaşımı ise tabii ki biraz daha ağırdan ve abi tavırlarla gerçekleşiyor. Şimdiye kadar EA Sports, Animoto, Casio, Friendster, Slide, Tagged ve Tivo ile anlaşmalar yapan Youtube; bu alanda servis almak isteyen kurumları resmen süzgeçten geçirdikten sonra portföyüne katıyor.

Youtube, StartYourTube benzeri bir hizmeti doğrudan kullanıcıya kendisi "White Labeling" sunmamış olsa da, bunu şu ana kadar KickApps ile anlaşarak dolaylı olarak gerçekleştirdi. Geçen gün Arda Kutsal'ın da yazımız arasında değindiği "White Labeling" çözümü serbest ekonominin ve dolayısıyla girişimcilerinin çok sevdiği terimlerden.

Web 2.0'a uyarlanmış tanımına da 'Tek kod - Çoklu kılıf' diyelim. Yani reklam gelirleri tamamen kullanıcıya ait olan ve tamamen legal(klon olmayan) kendi Youtube'larınızı açabilmeniz; 'Wordpress, Blogger niye çok seviliyor'un yanıtı bir nevi. Tabii ki barındırma maliyeti düşük olan yazının yerine videoyu koymak şimdilik güç. İnsanoğlunun bu geçiş sürecinde nedensiz zaman kaybettiğini bilmek de acımasızca biraz.

Dönelim konuya; hizmet sağlayan fakat çözümü karşılığı faturasını bir şekilde kesen şirketlerden Magnify ve VSocial incelenmeli, ilham almak için de KickApps'in başarılı örneği olan Guinness Rekorları, StartYourTube için de SnowBoardersTube görülmeli diye düşünüyorum.

KickApps'in ve StartYourTube'un ücretsiz versiyonları ile kendi sosyal medyanızı yaratabilirsiniz - sağladıkları hizmetleri karşılaştırabilirsiniz. Ben KickApps'ten yaratmayı denemiştim, gayet basit ve dolayısıyla keyifliydi. StartYourTube'dan yaratılan komple sitelerimiz de kesinlikle keyifli olacaktır. %40'ları ÖİV, KDV,vs.. gibi düşünebilirsiniz, alışkınız ne de olsa vermeye! ; )

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.