Facebook’daki Türk popülasyonu
Arama
Analiz

Facebook’daki Türk popülasyonu

Web 2.0 Expo’da öğlene doğru katıldığım “Facebook Marketing: Best Practices” isimli panelde giriş konuşması Facebook’daki yoğun popülasyonları kapsıyordu.  Haliyle Türk kullanıcı yoğunluğu da dile getirildi. Forrester Research’den olan moderatörün “Facebook’da Türk kullanıcı patlaması var” şeklinde yaptığı yorum anında ayağa kalkıp panele dahil olmayı o kadar çok istedim ki bilemezsiniz. 🙂

İşin şakası bir tarafa, Facebook uygulamaları ve Facebook’u bir pazarlama aracı olarak görenlerin sayısı bu tür panellerde kendini gösteriyor. Facebook’un pazarlama için kullanılması ile ilgili inanılmaz örneklerin yer aldığı bu panelde bizim gruplar ve uygulamalar olarak baktığımız noktanın aslında onlarca farklı alanı barındırdığını da gördüm. Detayları başka bir yazıda paylaşırım.

Facebook’da Türk kullanıcıların yoğun olduğunu bu işe konsantre kişiler biliyor, ancak fazla bilen yok. Özellikle Expo alanında (Web 2.0 Expo’da sunumların yanında bir de fuar alanı olduğunu söylemiş miydim?) görüştüğüm şirketlere Türkiye interneti hakkında bilgi verirken kullandığım bu istatistik herkesin pazarımız ile ilgili ağzının suyunun akmasını sağlıyor diyebilirim.

Kısacası Facebook’un 4. en büyük popülasyonu olmak Türkiye’de bizi çok etkilemese bile, global platformlarda ülkedeki pazar algısının yaratılması için değerli oluyor.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (4)
 1. Harun Pekşen dedi ki:

  Aslında bu popülasyonun fazla olma sonucunu bir önceki yazıdaki kurumsal boyuta geçişteki eksikliğe bağlayabiliriz. Genel anlamnda bu sayı artışı kullanım amaçlarındaki nitelik artışını da beraberinde getirdiği zaman ülkemizin ciddi bir pazar olmasından söz edebiliriz (Örneğin facebook kulanıcısı kadar internet bankacılığı kullanıcısı olduğunda). Ama bu da insanımız yapısı itibarıyla çok da kolay olmayacaktır. Sosyal ağları bir pazarlama mecrası olarak kullanmak konusunda bence iki problem var. Birincisi her firma sosyal ağlara reklam verebilir mi? İkincisi de firma için en doğru sosyal ağ hangisi? Bunu sadece facebook için düşünürsek, firma için bir facebook grubu veya uygulamasına reklam mı vermek daha etkili, yoksa standart reklam vermek mi?

  Kolay gelsin.

 2. Battlestar dedi ki:

  Aslında bunda pek şaşılacak bir şey yok. Türkiye nüfusunun yaklaşık %70’i 30 yaşın altında olan çok genç ve dinamik bir toplum. Birde buna internet kullanımının her geçen gün artmasını eklersek sadece Facebook da değil internetin tamamında yaygın bir kullanıcı kitlesinden söz etmek mümkün. Örneğin Youtube. Yasaklandığı zamanlarda ister istemez mutlu oluyorum çünkü Telekomun yurtdışı çıkışları acayip rahatlıyor:)

 3. vepa dedi ki:

  Türk internet kullanıcısı 4-5 milyon civarında sanırsam. Facebook, netlog, yonja, mynet (6 milyon).
  Ülke genelinde ise 16 milyon internet kullanıcısı olduğu söyleniyor.

  http://www.internetworldstats.com/stats4.htm

 4. prdbc dedi ki:

  Merhaba Arda bey, panelin ayrıntılarını, Facebook’un pazarlama için kullanılması ile ilgili örnekleri ne zaman paylaşacaksınız?
  Kolay gelsin, tesekkürler

Bir Yorum Yazın