Amerika'da halka inmiş en popüler Web 2.0 servisleri

Amerika'da halka inmiş en popüler Web 2.0 servisleri

Web 2.0 Expo'nun ilk iki gününde birçok kişi ile konuştum, sunumlara katıldım, insanların sohbetlerine ortak oldum. Gördüğüm şu ki Web 2.0 Expo'ya katılan ve Twitter kullanmayan insanlar azınlık durumuna düşmüş durumda. Ancak burada entresan olan bir konu var ki mikro-medya ve mikro-blog alanında başka hiçbir servisin adı geçmiyor. Herkes Twitter diyor başka birşey demiyor. Mesela bizim çok popüler olacağını düşündüğümüz Tumblr konuşulmuyor bile. Facebook'un yeni özelliği olan mini-feed'e içerik aktarımı konusu tartışılmıyor, heyecanlandırmıyor. Varsa yoksa Twitter.

Bir başka entresan konu ise, TechCrunch gibi Amerika'nın en popüler Web 2.0 bloglarını bazı insanlar sunumlarına bile yansıtırken, bazı insanlar "o nedir?" diyor. Ama herkes Twitter'ı biliyor.

Bu kadar popülaritenin yanında, bu kadar sistem çökmesi yaşayan bir servisi kullanıcılarının hala terketmemiş olması ise bağlılığı birebir gösteriyor sanırım.

Diğer taraftan yine bu kadar popüler bir servise Türkiye'den olan ilginin düşük olması, yapılan Türk versiyonlarının ise hüsranla sonuçlanması ise ayrıca düşündürücü.

Kişilerin birbirleri ile konuşmaları esnasında çok rahat kullandıkları diğer servis isimleri ise del.icio.us, Digg, YouTube, Facebook! Bunlara bir de sohbet aralarında FriendFeed dahil olur gibi oluyor. Ama FriendFeed konusunda henüz bir bilememezlik var. Zaman geçtikçe bulanık ortam geçecektir diye tahmin ediyorum.

Kısacası Web 2.0 Expo'nun resmi ürünü konumunda gözüken Web 2.0 servisi nedir derseniz: Twitter!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.