Amerika'da halka inmiş en popüler Web 2.0 servisleri
Analiz

Amerika'da halka inmiş en popüler Web 2.0 servisleri

Web 2.0 Expo'nun ilk iki gününde birçok kişi ile konuştum, sunumlara katıldım, insanların sohbetlerine ortak oldum. Gördüğüm şu ki Web 2.0 Expo'ya katılan ve Twitter kullanmayan insanlar azınlık durumuna düşmüş durumda. Ancak burada entresan olan bir konu var ki mikro-medya ve mikro-blog alanında başka hiçbir servisin adı geçmiyor. Herkes Twitter diyor başka birşey demiyor. Mesela bizim çok popüler olacağını düşündüğümüz Tumblr konuşulmuyor bile. Facebook'un yeni özelliği olan mini-feed'e içerik aktarımı konusu tartışılmıyor, heyecanlandırmıyor. Varsa yoksa Twitter.

Bir başka entresan konu ise, TechCrunch gibi Amerika'nın en popüler Web 2.0 bloglarını bazı insanlar sunumlarına bile yansıtırken, bazı insanlar "o nedir?" diyor. Ama herkes Twitter'ı biliyor.

Bu kadar popülaritenin yanında, bu kadar sistem çökmesi yaşayan bir servisi kullanıcılarının hala terketmemiş olması ise bağlılığı birebir gösteriyor sanırım.

Diğer taraftan yine bu kadar popüler bir servise Türkiye'den olan ilginin düşük olması, yapılan Türk versiyonlarının ise hüsranla sonuçlanması ise ayrıca düşündürücü.

Kişilerin birbirleri ile konuşmaları esnasında çok rahat kullandıkları diğer servis isimleri ise del.icio.us, Digg, YouTube, Facebook! Bunlara bir de sohbet aralarında FriendFeed dahil olur gibi oluyor. Ama FriendFeed konusunda henüz bir bilememezlik var. Zaman geçtikçe bulanık ortam geçecektir diye tahmin ediyorum.

Kısacası Web 2.0 Expo'nun resmi ürünü konumunda gözüken Web 2.0 servisi nedir derseniz: Twitter!

Yorumlar (8)
 1. Twitter bir çok alanda web'den ziyade mobile bir uygulama olarak tanıtılıyor. Zaten 2007'nin en başarılı mobile uygulama ödülü de aldı yanlış hatırlamıyorusam. Web, mobile, widget gibi bir çok alanda kullanılabilir durumda. Bu kadar insanın kullandığı bir servis için mutlaka gelir modelleri oluşturulur bence. ayrıca bizim buna para mı verilir dediğimiz şeylere amerikalılar hiç düşünmeden veriyorlar. bizdeki modellerin tutmamasının sebebi de ücretsiz mobile desteğinin olmaması ve yeterince bu servislerin anlaşılır sunulmaması olarak düşünüyorum. Bilmeyenler için çıkış sırasına göre yerli örnekler: http://www.nolyo.com http://www.kolaygele.com http://www.shuanda.net

 2. Aslinda Twitter in ne oldugunu kimse henuz anlayamadi. Bugun okudugum ilginc bir yazi http://kara.allthingsd.com/20080428/twitter-where-nobody-know-your-name/

 3. pownce daha güzel bir twitter-like bir oluşum bence...

 4. Battlestar Battlestar

  Açıkçası bu twitter bağımlılığını bende pek anlayabilmiş değilim. Başta Techcrunch, Mashable ve ReadWriteWeb olmak üzere bütün popüler teknoloji blogları haftada en az bir kere twitter haberi yapmazlarsa rahat edemiyorlar. En başından beri sevemedim nedense. Bizim yapımıza pek uygun değil sanki :)

 5. Twitter bence amerikada popüler olmasının sebebı tmobile ve diğer gsmoperatörlein paket halinde twitter mesajlaşmas servisi sunmuşolması olabilir. Çünkü amerikada da internetin uaşamadığı binlerce köy ve kasaba var, faka gsm in ulaşamadığı çok az.

  Benimmerak ettiğim twitter onca servis ücretini yatırımcıların ödeneğiyle ödüyor ama hiçbir gelir modeli yok. Bunlar yatırımcı parasını bitirince ne yapacaklar. Sitene ne reklam nede ücretli bir servis var.. Kimi bloggerin eskiden yaptığı gibi tshirt satacak diyor, kimi gsm operatörlerine ücretli twitter ulaşımı sunaca, kimi de twitter pro hesap açacak ve içine resim ve video ekleyecek diyor.

  Sizce nasıl yapacak bu twitter? Yatırım yapan şirketlere acaba gelir modeliolarak neyi gösteriyorlar ?

 6. Compir Compir

  sevgili arda, web 2.0 konusunda ben de bir rapor hazırlamıştım. Derste hoca bize Second Life'tan söz etmişti ve şimdiden pek çok şirketin bu platformda yerlerini aldığını söylemişti. sen fuarda bu konuda herhangi bir gelişmeye şahit oldun mu?

 7. Bence asıl soru Twitter'ı siz niye sevmediniz? Ben onu anlamadım.

 8. Blogumdan Blogumdan

  Bence çok yakında aynı Facebook gibi Twitter 'da özendirelcek ve çoluk çocuk Twitter kullanmaya başlayacağız. Bu kadar abartılmaya değer mi tartışılır tabi ;)