Facebook FriendFeed'e özendi
Analiz

Facebook FriendFeed'e özendi

FriendFeed'i birçok kereler Webrazzi'de konu yaptık, ayrıca benim de son zamanlarda gerçekleştirdiğim özel ve açık toplantıların hepsinde servisle ilgili dile getirdiğim "2008'in Twitter'ı" söylemimi bilenler bilecektir.

FriendFeed'in yayına girmesi ile gördüğü ilgi bu söylemimi doğrular nitelikte yoluna devam ederken, elbette birçok şirket de FriendFeed'in faydalarından kendisine fayda sağlamaya çalışarak servisin sunduğu harika API desteğini değerlendiriyor ve destek ürünler hayata geçiriyor. Bir diğer tarafta da yine birçok şirket FriendFeed'e bir şekilde bağlanabilmek için ürünlerini şekillendiriyor ve geliştiriyor.

Tüm bunların yanında tanıdıklarınızın tüm internet aktivitelerini tek bir noktadan takip edebilmeniz için bir dakika bile olsun kendi servisinden ayrılmanızı istemeyenler ve FriendFeed'in yakaladığı fırsat ışığını kendisi de değerlendirmek isteyenler söz konusu. Mesela Facebook...

Dünyanın en popüler sosyal ağı olan Facebook, bugün itibari ile profil sayfalarında yer alan Mini-Feed kapsamında kullanıcılarının farklı servislerdeki güncellemelerini sisteme aktarmalarına olanak tanıdı.

facebook mini feed

Başlangıç olarak Flickr, Picasa, Yelp ve Delicious destekleyen Facebook'un Mini-Feed import özelliği kullanıcıların farklı servislerdeki aktivitlerini tüm dostları ile paylaşmalarını sağlayacak ve FriendFeed'e olası kaçışı engelleyecek gibi gözüküyor. En azından Facebook bunu böyle düşünerek sistemine dahil ediyor.

Aktif bir Facebook kullanıcısı olmamamın yanında FriendFeed'e tapan bir insan olduğumu öncelikle belirtmek isterim. Ancak Facebook'un gerçekleştirdiği güncellemenin tam zamanında olduğunu da söylemeden edemem. FriendFeed'in büyüme sürecinde en azından bir grup kullanıcıyı Facebook içinde tutacağı kesin.

Bu arada yazının ana konusu olmasa bile eğer FriendFeed kullanıyorsanız servisin sağladığı API ile geliştirilmiş ilk Adobe AIR uygulaması olan Alert Thingy'yi kurmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Masaüstü uygulamaları çok sevmeyen bir kullanıcı olarak benim şu anda masaüstümde çalışan birkaç uygulamadan birisi olduğunu söyleyebilirim.

Alert Thingy

2008 yılının sosyal ağlardan ortak ilgi alanlarına yönelen trendinde artık kişilerin internet aktivitelerinin daha yoğun takip altında olacağı ortada. Farklı işlevler için tercihlere bağlı dağılan servis kullanımını tek bir noktada toplamak amacıyla FriendFeed başı çekerken, Facebook gibi bir çok servis de bu yönde çalışmalarını hızlandıracaktır. Elbette Alert Thingy gibi başarılı uygulamalar da etliye sütlüye karışmadan bu alanda kendi değerlerini yaratıp pozisyonlarını alacaklardır.

Kısacsı girişimciler açısından kimin ne yaptığı ile ilgilenmek ve fırsatları incelemek için çok önemli ve doğru bir zaman olduğunu üzerine basarak vurgulamak isterim.

Yorumlar (10)
 1. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @Saner Apaydın

  Yukarıdaki son bölümde de belirttiğim gibi 2008'in en önemli web2 uygulaması olduğunu düşünüyorum. "Elite bloggers" kavramını tekrar şekillendirdi, kendim de dahil olmak üzere; bazen sadece FF'de içerik üretmeye başladım.

  Herhangi bir konu hakkında çok güzel tartışma ortamları oluşturdu şimdiye kadar ve devam edecek.

  Dar kitleye hitap ettiğini söylediğiniz anda aklıma "theLongTail" geldi. Ya da %80 / %20 diyelim doğrudan : )

  Web'i yönlendirenler ve sıkı takipçiler %20 olsun ; )

 2. Saner Apaydın Saner Apaydın

  FriendFeed'in çok dar bir kitleye hitap ettiği gerçek. Onun için devlerin arasına girebileceğine inanmıyorum. Ayrıca hesap kapatma seçeneği yok gördüğüm kadarıyla, ki bu büyük eksiklik.

 3. Friendfeed, kişisel sitemde Internet'te neler yaptığımı güncel olarak bildiren bir feed'i yayınlamamı sağlayarak tam da aradığım şeyi gerçekleştirdi.

  Lakin, adında feed geçmesine rağmen, sanırım yayınladıkları feed yapısını kontrol etmemiş olsalar ki "drupal"daki RSS modülü geçerli görmüyor.

  Haliyle feedburner üzerinden dolaştırmak zorunda kaldım. İnsan ister istemez düşünüyor, bu tip bir ismi yaymadan önce adı üstünde olan feedlerini standardize etmeleri gerekirdi. (feedvalidator mesela bu konuda oldukça faydalı)

  Facebook'a gelince, sanmıyorum ki bir işe yarasın :) zira friendfeed'in zaten orda halihazırda bir application'ı mevcut olduğu için facebook'un bu atağı pek bir gereksiz ve kısıtlı kalıyor, friendfeed'e nazaran.

  Friendfeed'i sadece neler yaptığımı özetlemek için kullandığım ve çevremdeki çoğu kişinin de bu siteden henüz haberinin olmadığını göz önünde bulundurursak, şimdilik Alert Thingy pek bir işime yaramayacak. Lakin şöyle de bir ikilem var;

  Kimi masaüstü yazılımları büyük bir hevesle browser platformuna taşınmaya çalışıyor. Kimisi ise aksini yapıyor. Geleceğin hangisinde olduğunu şaşırıyorum bazen :)

  Bu tip bir arabirimi ilk Pownce'da görmüştüm. Ardından Seesmic de Twhirl'ü satın aldı. Şimdi ise Friendfeed'den Alert Thingy.

  Bu aparatlar artmaya başladığında ne olacak merak etmiyor değilim. Yakında miranda, trillian gibi multiplatform çalışan masaüstü arabirimler çıkarsa şaşırmamak lazım :)

 4. Gökhan Çeliker Gökhan Çeliker

  Facebook zaten çok daha öncesinde FriendFeed'in bir adım ötesine geçerek Beacon'ı oluşturmuştu. Her ne kadar hayata geçirme aşamasında izlediği strateji yüzünden olumsuz tepkiler aldıysa da, ortada "Facebook FriendFeed'e özendi" gibi bir durum bulunmadığını düşünüyorum. FriendFeed'i bence bu kadar büyütmemek gerekiyor. Halen interneti kullananların çoğunluğu internete bir katkıda bulunmuyor ve içerik üretmiyor. Arkadaş çevrenizde ise sizin ürettiğiniz içerikle ilgilenenlerin sayısı bir hayli düşük. FriendFeed dar bir kitleye hitap ettiği için internetin kaderini değiştiren bir oyuncu olmadığını düşünüyorum.

 5. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @Gökhan Çeliker (özlendin bu arada:)

  Göz ucuyla da olsa görülüp geçilebilir FB'taki.

  FF'i kullanmayan aradaki gurup için bir trafik yaratılmış olur.

  'Web'in kazancına olan bir durum, insanlar bir şekilde göz ucuyla da olsa link akışlarına alışmış olacaklar.

  Beacon, vs. değil önemli olan; ya da FB'un FF'den özellik aşırması da önemli değil; FF bir marka yarattı ve bir şekilde 2008'in en önemli web uygulaması.

 6. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @Arda Kutsal

  Alert Thingy konusunda aynı duyguları paylaşmıyoruz :D FF twitter gibi içeriğin nereden yollandığını belirten etiketlere sahip olmadığı için çıkan via Alert Thingy yazısı beni rahatsız ediyor.

  Tabii ki sadece bu da değil, FF için ayrıca bir masaüstü kullanmak ile browser'dan takip etmek aynı özellikleri ve hazzı karşılamıyor ve karşılayamaz diye düşünüyorum.

  Bence sadece Adobe Air trendini yakalamış oldular bu haliyle. Zaten iki hafta önceden biz domain aldık burada olacak "setup" yakında yükleyeceksiniz tarzı bir girişimdi:D

 7. Gökhan Çeliker Gökhan Çeliker

  @Erhan Erdoğan

  FriendFeed gibi uygulamaların kitleleri peşinden sürükleyecek ve "oyun değiştirici" olmamasının nedeni,

  sınırlı bir kitleyi sürekli takip eden daha sınırlı bir kitleye hitap ediyor oluşu. Google'ın eski çalışanları tarafından kurulmuş veya yüksek miktarda yatırım almış olması bu özelliğini değiştirmiyor.

  (Bir başka danışmanlık seansında görüşürüz umarım =)

 8. FriendFeed'in Facebook uygulamasını kurduğunuzda Facebook'un şu anda yapmaya çalıştığını fazlasıyla yapıyor. Bu uygulamadaki değişiklikleri MiniFeed üzerinden göstererek de aslında ne yapıp ettiğinizi Facebook üzerinden paylaşabilir durumdasınız. Bence Facebook zahmet etmiş biraz. Belki FriendFeed'den önce yapsaydı bunu tutabilirdi. FriendFeed bizde çok bilinmiyor ama eminim yakında Facebook kadar hızlı yayılacak. Fakat bu sistemlerin genel sorunu bence yapılan değişiklikleri anında yansıtamıyor olması. Çünkü bir mekanizmanın bu dış siteleri gezip güncellemeleri toplaması gerekiyor ki bu da bazen saatler alıyor. Bilmiyorum bu sorunu nasıl aşacaklar.

 9. Paragraf kurmaktan acizim:

  * Yeni özellik hoşuma gitti, del.icio.us gün içinde en sık kullandığım servislerden biri, Facebook'a gönderebilmek güzel olmuş.

  * Facebook'un diğer feedleri import edip de kişisel feed'i export etmeye izin vermemesi büyük terbiyesizlik. (hatta şerrrefsizlik bile denebilir, sözüm ona dataportability'yi destekliyorlar.. peh)

  * Alertthingy vs Twhirl diye bir ton yazı dolaşıyor şu anda.. Her ikisi de birbirlerinin servisine izin verdiği için kimin önde çıkacağı belli değil..

  * Bu arada, Plaxo'yu deneyen kullanan var mı merak ediyorum, Friend Feed'le karşılaştırabilecek kimse var mı?

  * Türkiye'de bu sistemler absürd derecede az kullanılıyor.. Twitter ilk çıktığında filan devasa GMail adres defterimi taratmıştım, kimse kullanmıyordu.. geçen gün yeniden denedim, iki üç kişi bulabildi sadece..

  kullananlar varsa bakışalım.. :-P

  @canbebesi

 10. Gökhan Çeliker Gökhan Çeliker

  @Cenk: "FriendFeed bizde çok bilinmiyor ama eminim yakında Facebook kadar hızlı yayılacak"

  Şu yazıyı okumanı tavsiye ederim: http://www.readwriteweb.com/archives/real_people_dont_have_time_for_social_media.php

  Bu nedenle FriendFeed o kadar hızlı yayılmayacak.