Yeni bir ihale servisi: Sanalsa.com.tr
E-Ticaret

Yeni bir ihale servisi: Sanalsa.com.tr

Ülkemizde e-ticaret alanında Altivi'nin başlattığı ihale modeline, SenKazan ikinci rakip olarak giriş yapmıştı. Geçtiğimiz günlerde bu pazara yeni bir oyuncunun katıldığını öğrendim. Sanalsa isimli servisten her ne kadar ben yeni haberdar olsam da Alexa servisin Şubat ayında yayına başladığını gösteriyor. Servis yetkilileri ile henüz görüşmediğim için bu konuda çok net bir bilgim yok.

Sanalsa.com.tr adresinden yayın yapan yeni girişim kullanıcılarına doğrudan satış, ortalama fiyat, açık eksiltme, açık artırma, kapalı teklif gibi farklı satış modelleri ile hizmet sunuyor.

Kurdukları yapıda kendilerini diğer servislere göre daha garantiye alan bir model hissettiğim Sanalsa'da, ürünlerin taban ve tavan fiyatları bulunuyor. Tavan fiyatlar ise %90 seviyesinde oluyor. Üyelerin taban fiyatı 20 YTL'nin üzerinde olan ihalelere teklif verebilmesi için servisten paket satın almaları ve sonrasında da sunulan ön başvuru süresi kapsamında açılacak ihaleye teklif vermek istediklerini bildirmeleri gerekiyor. Yani, görünüşe göre kendileri için son derece garantili bir sistem kurmuşlar.

Altivi ve SenKazan'ın gördükleri ilgiyi biliyoruz. Her ne kadar servislerde tamamlanmış ihaleleri incelediğimde girişimlerin kârlılığı ile ilgili endişelerim olsada, bu pazarın yeni bir oyuncuyu kaldırıp kaldırmayacağına da kuşkuyla bakıyorum.

E-ticaretin ülkemizde önemli bir fırsat alanı olduğunu birçok platformda dile getiyorum. Özellikle inovatif modellerle uygulanan yeni nesil e-ticaret girişimlerinin ilerleyen dönemlerde değer yaratacağını düşünüyorum. Ancak farklılaşma olmadıktan sonra servislerin başarı elde etmesini güç ve risk teşkil eden durumlarda yanlış buluyorum.

Kişisel bir görüşüm de ihale servislerinde kullanıcıların toplu teklif vermesi durumu. Bu alanı çok detaylı incelemedim ve girişim sahipleri kadar da işin içinde değilim. Ancak görünen o ki, toplu teklif imkanından dolayı bireysel katılımcılar bu tür servislerden elini ayağını zaman içinde çekiyor. Şans faktörünün varlığı ve şansa inanmayan kullanıcıların uzaklaşması ile risk sahibi olan bu alanda problem kokuları yükselmeye başlıyor.

Dediğim gibi işin başındaki kişiler eminim benden önce bu çalışmaları stratejik olarak incelemiş ve ona göre kararlarını vermişlerdir. O yüzden kârlılık, toplu teklifin zararları ve riskler gibi konular üzerine daha fazla konuşmak istemiyorum.

Konumuza dönecek olursam, Sanalsa söz konusu riskli alanda girişim riskini minimuma indirmiş bir yapıya sahip gibi duruyor. Sundukları farklı satın alma seçenekleri ile kullanıcıların ilgisini çekebilirler mi onu bilemiyorum, ancak e-ticaret alanında yeni bir oyuncu olarak pazarı hareketlendirdikleri için başarılar diliyorum.

Yorumlar (4)
 1. The_Fashıon The_Fashıon

  evet arkadaslar benımde duyumlrıma gore bu pazar ıcın bır sıte daha cok yakında www.aktinya.com diye bır sıte yayına gırıyormus. Altıvı ve senkazandan tek farkı iki ihale sistemi olıcak ve ayrıca ihale katılım bedelleri 1 ytl gıbı komık bır katılım ucretı olıcakmıs ben öyle tahmin ediyorum ki çok ses getirecek bir site olcağa benziyor doğrusu ben www.aktinya.com ' u heyecan ve merakla bekliyorum bakalım nasıl bır basarı gosterecekler...

 2. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  evet her yerde reklamlarını görmek mümkün..

  tasarımını çok beğendiğim bir site... Yeni sitelerin tasarımlarını genel anlamda güzel buluyorum bu konuda tebrikler...

  modele gelince, bu tip işlerin sayısı her geçen gün artıyor. Sistem yeniyken bu sistemler oldukça cazipken bir müddet sonra WOM ile olumsuz düşüncelere hedef oluyorlar ve belirli bir kitlenin dışına çıkamıyorlar.

  Ayrıca bu pazar için benim duyduğumi iki girişimin daha yolda olduğu yönünde...

  Bakalım nasıl farklılaşacaklar birbirlerinden, umarım kazanan e-ticaret sektörü olur..

 3. Berksan Berksan

  merhaba

  aşarılar dilerim.

  altivi ile senkazan alexa üzerinden kıyaslandıgında ise altivinin düşüşü ve senkazanında çıktığı gorunmekte. arda beyinde belirttiği gibi inişli çıkışlı bir girişim olan bu sektörde 3. bi firma yer edine bilirmi ayrı bi olay tabi

  yinede başarılar dileriz

 4. Belki fark etmediniz ama kısa süre önce indirimtv diye bir internet sitesi açıldı.Bu üç siteyle benzeyen özelliği bu siteninde ihale yapması ve çok ucuza ürünleri satabilmesi.İmece usulü diye bir satış sistemi geliştirmişler.Farkaları ise ihalenin tamamen açık bir şekilde yapılaması.Ayrıca intenet üzerinden canlı yayın yaparak sistemin işleyişi hakkında bilgi veriyorlar canlı yayına ihaleye katılan katılımcıları alıyorlar.Hoş nerdeyse bir aydır sesleri solukları çıkmıyor ama anlattıklarına göre sistemleri çökmüş ve site yeniden tasarım halinde imiş.En son duyuruları ise en geç 3 gün içersinde yeni tarasım ve yeni satış sistemleri ile bomba gibi geleceklerini söylüyorlar.Bakalım bomba nerde patlayacak.Umarım bu bomba ellerinde patlamaz.Ama bana güven verdiler doğrusu en azından her şey şeffaf.İsterseniz bir inceleyin.www.indirimtv.com yeni tasarımını bekleyin istersniz.Çünkü şu an sitede hareket yok.Çünkü üyelere mail attaılar şu an için ihaleleler katılmayın diye.