Yeni bir ihale servisi: Sanalsa.com.tr

Ülkemizde e-ticaret alanında Altivi'nin başlattığı ihale modeline, SenKazan ikinci rakip olarak giriş yapmıştı. Geçtiğimiz günlerde bu pazara yeni bir oyuncunun katıldığını öğrendim. Sanalsa isimli servisten her ne kadar ben yeni haberdar olsam da Alexa servisin Şubat ayında yayına başladığını gösteriyor. Servis yetkilileri ile henüz görüşmediğim için bu konuda çok net bir bilgim yok.

Sanalsa.com.tr adresinden yayın yapan yeni girişim kullanıcılarına doğrudan satış, ortalama fiyat, açık eksiltme, açık artırma, kapalı teklif gibi farklı satış modelleri ile hizmet sunuyor.

Kurdukları yapıda kendilerini diğer servislere göre daha garantiye alan bir model hissettiğim Sanalsa'da, ürünlerin taban ve tavan fiyatları bulunuyor. Tavan fiyatlar ise %90 seviyesinde oluyor. Üyelerin taban fiyatı 20 YTL'nin üzerinde olan ihalelere teklif verebilmesi için servisten paket satın almaları ve sonrasında da sunulan ön başvuru süresi kapsamında açılacak ihaleye teklif vermek istediklerini bildirmeleri gerekiyor. Yani, görünüşe göre kendileri için son derece garantili bir sistem kurmuşlar.

Altivi ve SenKazan'ın gördükleri ilgiyi biliyoruz. Her ne kadar servislerde tamamlanmış ihaleleri incelediğimde girişimlerin kârlılığı ile ilgili endişelerim olsada, bu pazarın yeni bir oyuncuyu kaldırıp kaldırmayacağına da kuşkuyla bakıyorum.

E-ticaretin ülkemizde önemli bir fırsat alanı olduğunu birçok platformda dile getiyorum. Özellikle inovatif modellerle uygulanan yeni nesil e-ticaret girişimlerinin ilerleyen dönemlerde değer yaratacağını düşünüyorum. Ancak farklılaşma olmadıktan sonra servislerin başarı elde etmesini güç ve risk teşkil eden durumlarda yanlış buluyorum.

Kişisel bir görüşüm de ihale servislerinde kullanıcıların toplu teklif vermesi durumu. Bu alanı çok detaylı incelemedim ve girişim sahipleri kadar da işin içinde değilim. Ancak görünen o ki, toplu teklif imkanından dolayı bireysel katılımcılar bu tür servislerden elini ayağını zaman içinde çekiyor. Şans faktörünün varlığı ve şansa inanmayan kullanıcıların uzaklaşması ile risk sahibi olan bu alanda problem kokuları yükselmeye başlıyor.

Dediğim gibi işin başındaki kişiler eminim benden önce bu çalışmaları stratejik olarak incelemiş ve ona göre kararlarını vermişlerdir. O yüzden kârlılık, toplu teklifin zararları ve riskler gibi konular üzerine daha fazla konuşmak istemiyorum.

Konumuza dönecek olursam, Sanalsa söz konusu riskli alanda girişim riskini minimuma indirmiş bir yapıya sahip gibi duruyor. Sundukları farklı satın alma seçenekleri ile kullanıcıların ilgisini çekebilirler mi onu bilemiyorum, ancak e-ticaret alanında yeni bir oyuncu olarak pazarı hareketlendirdikleri için başarılar diliyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.