Yasal müzik alanında güçlü oyuncu: Musicopat.com
Fırsatlar

Yasal müzik alanında güçlü oyuncu: Musicopat.com

TTNet'in 2008 yılı itibari ile ücretsiz yasal müzik servisi sunacağını duyurmamdan sonra bu alanda rekabetin bundan sonraki boyutunun ne olacağı yönünde birçok sohbetin içinde yer aldım. Genel düşünce TTNet'in bu hareketinin rekabet edilmesi zor bir durum oluşturduğu yönünde oldu.

Kişisel görüşüm, bu zor rekabet durumu şirketin ücretsiz yasal müzik servisini nasıl modelleyeceği ile ilgili. Bu konunun detaylarına girmeden kısaca düşüncelerimin ana fikrini açıklamak istiyorum.

TTNet eğer ADSL kullanıcılarının paketlerine bağlı bir kotalı müzik indirme hakkı verirse, ki öyle olacak, bu alanda hala müzik satışı ya da benzer servislerin tutunması mümkün olacaktır. Yani, rekabet çok da imkansız olmaz. Ücretsiz müzik dinleme konusunda ise tüm paketlerde bu hizmetin sınırsız olarak sunulacağı söyleniyor. Bu alanda başarı için ise, TTNet'in oluşturduğu web uygulaması önemli olacaktır. Çünkü kullanılabilir olmayan, topluluk ruhunu barındırmayan bir servis önemli rekabet üstünlüğü yaratmayacaktır.

Bundan sonrasındaki rekabet kararını sizlere bırakarak ben şu günlerde popülaritesi hızla yükselen bir ücretsiz yasal müzik servisinden bahsetmek istiyorum.

Musicopat.comMusicopat isimli servis MÜ-YAP ve diğer meslek birlikleri ile anlaşmalı olarak kullanıcılarının Türkçe şarkıları web tabanlı olarak ücretsiz dinlemesine imkan tanımaktadır. Servis kapsamında yabancı şarkılar da yer almakta ve telif hakkı sahibi şirketlerle birebir yapılan anlaşmalar ile bu kategorideki şarkılar da kullanıcıların dinlemesine ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Servis yetkilileri ile yapmış olduğum görüşmede 1 Eylül 2007 itibari ile yayına girmiş olan Musicopat'da şu anda 190 binden fazla şarkı olduğunu öğrendim.

Last.fm modelini uygulayan Musicopat'da kullanıcılar sisteme ücretsiz üye olduktan sonra diğer kullanıcılar ile müzik zevkleri etrafında oluşan bir ağda birleşmiş oluyorlar. Servisin bünyesinde yer alan gruplar özelliği de bu etkileşimi güçlendiriyor diyebilirim.

Musicopat.com

Musicopat'da ayrıca müzik türlerine göre kurulmuş radyolar, en popüler albüm, şarkı ve sanatçı listeleri de yer almaktadır.

Servis yetkililerinin belirttiğine göre, hala üzerinde yoğun çalışma gerçekleştirilen Musicopat henüz açılış lansmanını yapmamış ve beta aşamasında gelişimini sürdürmekteymiş.

Musicopat'ın detaylı kullanımına daha fazla girmeden ilgili okuyucularımın servisi denemesini öneriyorum.

Yasal müzik alanında güçlü bir topluluk olarak gördüğüm oyuncuyu paylaştıktan sonra şunu belirtmek istiyorum. TTNet'in bu alanda hayata geçireceği servisin göreceği ilgi kuşkusuz, ancak bu alana girebilecek girişimler için halen başarı potansiyelinin olduğu da topluluk gücü söz konusu olduğunda ortadadır.

Yorumlar (24)
 1. bu proje Turkiye'de yüzlerce gencin ve girisimcinin projesidir ancak muyap her zaman projeyi tikamıstir sartlari ile malasef :)

  Proje cok güzel, yapımcı sirket videotek'mis Ahmet Çelenk'e ait bir firma zaten kendileri muyap üyesi olan bir yapımcıdır.

  Bu iş icin büyük paralar döktüklerini hic sanmıyorum, Biraz lobi ile bu işi çözmüşlerdir muhtemelen, ancak siteyi incelediğimde ortaya cikan ürünün gayet iyi ve kaliteli olduğu kanısındayım.

  Doğru pazarlama ile bu site başarılı olur bence.

 2. Woywodin Woywodin

  iyi bir site ama fazla reklam olayı yok sitede.üyelik de bedava.şu anda nasıl bir gelir modeli yaratmayı düşünüyorlar anlamış değilim.belkide alıştırma turlarıdır bunlar :D

 3. ücretsiz müzik son kullanıcı için cazip sanatçılar için de hep sorun olmuştur. sadece biz de değil tüm dünyada bu sorun devam ediyor. müyap'da henüz streaming altyapısı tamamlanmadı diye biliyorum. o yüzden nasıl bir anlaşma olmuş orası müamma? Yasal satış yapan powerclub ve doğan muzi için bir darbe daha olacağı kesin ama. aylık abonelikle sınırsız istediğiniz müziği dinlemeye doğru gidiyoruz bakalım. ingilterede 3G ile cep telefonundan aylık belli ücret karşılığında istediğiniz şarkıyı dinleyebiliyorsunuz. yakında MP3 indirme diye bir kavram kalmayacak.

 4. hemen yapıştırmışlar sol tarafa "18 yaşında izmirli bide fotoğraflı bayan" arıyorum kutucuğunu.

 5. Ufuk Polat Ufuk Polat

  Gerçekten güzel bir sistem ben çok beğeniyorum. Gelir konusuna gelince sanırım sesli reklam almayı düşünüyorlar şarkıdan önce 30 saniye bir reklam gibi bir modelleme olabilir...

 6. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  Musicopat'ı çok başarılı buluyorum. Ciddi bir açığı kapattılar ve açıldıkları günden itibaren datalarını çok hızlı büyüttüler. Hatta ofisçek vazgeçilmezimiz oldular:)

  Müzik sosyal networkü olarak hizmet vererek bir kullanıcı datası elde etmeyi amaçlıyorlar. Böylece profillere göre çeşitli sosyal grupları eşleyebilecekler, böylece müziğin tartışıldığı, sanal ortamda downloadsuz paylaşıldığı bir ortam oluşmuş olacak. Gelir modellerini de bu aşamada daha sağlam oturtacaklardır.

  Bağlantılarımızın daha kaliteli olmasının ardından çok daha fazla kullanıcıya ulaşacaklarından eminim.

 7. Oğuz Serdar Oğuz Serdar

  Musicopat'ın rekabetin artmasından sonra daha da iyi olabileceğini düşünüyorum..

  Henüz aynı model üzerinde fazlaca rekabet olmadığını düşünüyorum, ayrıca bu alanda rekabetin bile Müyap'çılar etrafında dönmesini endişe verici buluyorum.

 8. böyle güzel servislerin ortaya çıkması gerçekten güzel bir şey. zamanla dahada kaliteli ve işlevsel olanlarda yapılacaktır ümidim var açıkçası.

 9. Hasan Yalcin Hasan Yalcin

  Servisin içeriği ayrıca tartışılır ama tasarımını facia olarak değelendirebilirim.

 10. hadi sayfaları tablolarla dizayn ettin bu "facia"'yı geçiyorum (onların sorunu) ama radyoları dinleyebilmek içinde illede üyemi olmalıyım... çok saçma... en azından bir iki radyoyu üyesiz dinleyebilmeliydim, üye olmadım youtube'dan arıyorum dinliyorum, izliyorum.

 11. Tasarimi gercekten berbat.

  @Oguz Serdar: Rekabetin hak sahibi etrafinda donmesi kadar normal birsey olamaz.

 12. Emre Yılmaz Emre Yılmaz

  tasarım olarak biraz dokunma istese de

  güzel site, ttnet musluğun başına daha yakın olduğu için avantajlı. bekleyip göreceğiz

 13. En üste ve sag taraftaki menuye reklamları yerleştirmişler.Yakında da muzigi dinlemek istedigimizde pop-up actirmazlarsa şaşmam...

 14. ruh halime göre istediğim şarkıları, albümleri, radyoları dinliyorum. Hem ücretsiz hem de yasal. Dizaynı da herkesin zevki ile ilgili olarak tartışılır... faydalandığım, faydalı bulduğum bir site. düşünenlerin de hayata geçirenlerin de emeklerine sağlık. Dilerim daha da iyi olur.

 15. Kamile Hasbi Kamile Hasbi

  bence güzel yapmışsınız helin hanım ellerinize sağlık

  bakmayın bize siz . öyle konuşuruz

 16. Rukiye' Rukiye'

  Ben üyeyim Musicopat'a.. Gerçekten mükemmel.. Yeni çıkan albümleri önce burada dinliyorum.. Sonra alıp almayacağıma karar veriyorum..

  Şarkıcıların biyografilerine, albümlerine ve haberlerine çok rahat ulaşabiliyorum, yorumlar yazabiliyorum.. Ayrıca forumlara da katılabiliyorum..

  İstemediğim kişileri engelleyebiliyorum ya da arkadaş listeme ekleyebiliyorum.. Bir çok arkadaşımıda davet etmiş bulunmaktayım.. Beğendiğim şarkıları bir de onlara tavsiye edebiliyorum..

  Bana göre güzel bir site, tavsiye ederim..

  Bazı olumsuzluklar ve eksiklikleri olsada bana göre güzel bir site.. Tavsiye ederim.. :)

 17. Başladığı günden beri takipçisiyim. 128k ile oldukça kaliteli sesle yayın yapan bir site. Sitenin hiçbir yerde reklamını görmüyorum, fakat inanılmaz hızlı büyüyor. Alexa daki yerleri çok iyi, üyeleri çok hızlı artıyor.

  Şarkı aralarına reklam spotu almışlar, sitede bulunan reklamlarda oldukça kaliteli markalara ait. Umarım emeklerinin karşılığını bu reklamlarla alabiliyorlardır.

  Kullanıcıya açıkları haber, albüm, sanatçı yorumları da çok başarılı bir çalışmaydı.

  Tüm ekibini tebrik ederim, emeklerine sağlık

 18. Abdülkadir Abdülkadir

  herkes gibi bende internetin nimetlerinden yararlanırım

 19. Abdülkadir Abdülkadir

  yararlanıyoruz,başarılar

 20. Alper Sarısoy Alper Sarısoy

  "TTNet‘in bu alanda hayata geçireceği servisin göreceği ilgi kuşkusuz, ancak bu alana girebilecek girişimler için halen başarı potansiyelinin olduğu da topluluk gücü söz konusu olduğunda ortadadır." yazmışsınız.

  Aradan geçen zamana bakıyorumda ttnet in yaptığı reklamlar, sahip olduğu o kadar üye vb... bunlarla bile musicopat a yaklaşamamış. Alexa değerlerini ne kadar çok gerçekçi bulmasamda orada da musicopat geçmiş. Musicopat ttnet kadar reklam yapsaydı ne olurdu acaba? ttnet in ruhsuzluğundan kaybettiğini düşünüyorum. Musicopat sürekli kullanıcıyı işe dahil etme çalışmaları yaparken ttnet hala üyelik prosedürlerini aşamadı.

  Güçlü oyuncu için bugün artık lider oyuncu diyebiliriz sanırım.

 21. Rukiye' Rukiye'

  Ben üyeyim Musicopat'a.. Gerçekten mükemmel.. Yeni çıkan albümleri önce burada dinliyorum.. Sonra alıp almayacağıma karar veriyorum..

  Şarkıcıların biyografilerine, albümlerine ve haberlerine çok rahat ulaşabiliyorum, yorumlar yazabiliyorum.. Ayrıca forumlara da katılabiliyorum..

  İstemediğim kişileri engelleyebiliyorum ya da arkadaş listeme ekleyebiliyorum.. Bir çok arkadaşımıda davet etmiş bulunmaktayım.. Beğendiğim şarkıları bir de onlara tavsiye edebiliyorum..

  Bana göre güzel bir site, tavsiye ederim..

  Bazı olumsuzluklar ve eksiklikleri olsada bana göre güzel bir site.. Tavsiye ederim.. :)

 22. Ankara Bilgisayar Bilgisayar Satış Ankara Bilgisayar Bilgisayar Satış

  Evet, müşterilerimizde hep ttnet müzik mi, yoksa musicopat mı diye bize soruyorlar.

 23. Musicopat'ı da yediler, Fizy'i Turkcell omuzladı. İnternette müzik dinleme sektörüne Ttnet müzik girdikten sonra, Müyap Ttnet müziğin önüne açmak için kolları sıvadı. Görünen bu. Bir süre siteler kapatıldı. En sonda işyerinden müzik dinlediğim http://www.yenimuzikdinle.com kapatıldı. Ee bide işyerinde bilgi işlemin yasakları.. Telefondan dinliyoruz artık müziği :(