YouTube artık gelirini paylaşıyor
Fırsatlar

YouTube artık gelirini paylaşıyor

YouTubeDünyanın en popüler video sitesi YouTube yaptığı açıklama ile belirli kriterleri karşılayan kullanıcıları ile reklam gelirlerini paylaşmaya başladığını duyurdu.

Aslında YouTube bir süredir küçük bir kullanıcı grubu ile gelir paylaşım sistemini test ediyordu. Servisten yapılan açıklama söz konusu süreçte önemli başarı sağlandığı yönünde oldu.

YouTube'a sürekli video gönderen ve gelir paylaşımında yer almak isteyen kullanıcılar için karşılanması gereken kriterler şu şekilde.

 • Öncelikle Amerika ya da Kanada'da yaşıyor olmak gerekiyor. İlerleyen dönemlerde uluslararası kullanıcılar için de kapsam genişletilecekmiş.
 • Kullanıcının sisteme orjinal ve telif hakları kendisinde olan videolar göndermesi gerekiyor.
 • Sisteme kabul edilecek kullanıcıların düzenli olarak video gönderiyor olması ve bu videoların binlerce kişi tarafından seyrediliyor olması gerekiyor.

Buradan da anlaşılacağı üzere YouTube'un sağlamış olduğu ortaklık modeli Türk internet kullanıcılarını şu aşamada ilgilendiren bir durum değil. Ancak ilerisi için elbette potansiyel yaratan bir girişim. Yine de detaylarını incelemek isterseniz YouTube Partner Program sayfalarına bakabilirsiniz.

Bu süreçte ülkemizin popüler video siteleri ne yapabilir?

Cevap çok da uzmanlık isteyen bir sebebe dayanmıyor elbette. Aklın yolu birdir diyip şunu söyleyebilirim. Gelir paylaşımını acil olarak hayata geçirerek lokal pazarda ilk olma fırsatını yakalayabilirler.

Neden ? YouTube Türk video sitelerine rakip mi?

YouTube da Facebook gibi global olmasına karşılık lokal pazarları fazlasıyla etkileyen bir servis. (Facebook'un ülkemizdeki sosyal ağlarda son aylarda ne kadar zarar verdiğini konuşmamıza gerek yok sanırım.)

Durum böyle olunca bugün izlesene.com, vidivodo.com, zaplat.com'un rakipleri kimlerdir dediğimizde karşımıza YouTube elbette çıkıyor. Yüksek rekabet üstünlüğü rakip gibi görünmesini engelliyor olsa da, Türk video sitelerinin devamlılığı için tehdit niteliği taşımaktadır.

Bugün düzgün çalışan bir video servisi, düzgün çalışan bir gelir paylaşım modelini devreye alırsa, YouTube'un olası uluslararası gelir paylaşım hamlesi karşısında güçlü konumda olabilir. En azından güçlü içerik üreticilerini elinden kaçırıyor olmaz ki bence bu varlığının devamı için çok önemli.

Tabi aklımıza şu soru geliyor. Ülkemizde girişim sahipleri tarafında içerik üreticilere mi önem veriliyor yoksa içerik tüketicilere mi? Bu ayrı bir tartışma konusu.

Peki, ülkemizde gerçekten kaliteli video içeriği üreten kaç kullanıcı var? Bu konuda ise biraz çalışıp, biraz da girişim sahiplerinden geri dönüş alarak sanırım sonuca ulaşabiliriz.

Yorumlar (9)
 1. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  Burada önemli bir konu ortaya çıkıyor Türk siteler için, bu tür bir fonksiyona kaynak yaratabilecekler mi?

  Taktir edersiniz ki böyle bir uygulama hem maddi, hem de operasyonel anlamda ciddi bir kaynak ihtiyacı anlamına gelecektir..

  Ancak Arda Kutsal'a bu konuda katılmamak tabiki mümkün değil, global anlamda kendilerini duyurmak isteyen uygulamalarımızın bu konuda vakit kaybetmeden çalışmaları gerekmekte..

 2. aynı videolar bazen farklı kişiler tarafından tekrar tekrar gönderilebiliyor, buna karşı nasıl bir önlem alacaklar belli değil.

 3. Cengiz Bulut Cengiz Bulut

  Tuncay bey gelir paylaşımı uygulayan Türk servisleri de var. Inube blog ve fotoğraf albümü veren bir servis, uzun zamandır da gelir paylaşımı modeli uyguluyor. Ayrıca gelirini paylaşan Pilli sitelerini de unutmamak lazım. Ülkemizde de proje üretenler var ama malesef ya seslerini duyuramıyorlar ya da biz gelişmeleri dışarıda arıyoruz sanırım.

 4. Emre Yılmaz Emre Yılmaz

  her zamanki gibi güzel konu Arda,

  Öncelikle ülkemizde en önemli sorun

  içerik katılımı ve üretimi. kullanıcı genel olarak tüketici ve içerik üreterek katılımı az oluyor.

  youtube'u incelerseniz göreceksinizdir.

  bu öncelikle bir problem

  durumun boyle olmasının tek sorumlusu kullanıcı değil aynı zamanda mevcut servislerin kullanıcıyı içerik üretmesi için aktif olarak motive etmesi ve yol göstermesi gerekli

  içerik üreten bir kullanıcı kitlesi ile reklam da paylaşılır, kullanıcı katkılı içerik ten farklı gelir modelleri de geliştirilebilir.

 5. piyasada tutunmak için rakiplerin takip edilmesi ve onların hamlelerine karşılık verilmesi şart bence ve yakın zamanda da olası bir kaç hareket olabilir. gelir paylaşımı daha değerli ve özgün işlerin ortaya çıkmasına ve sitenin ve de kullanıcıların daha fazla gelir elde etmesine imkan verecektir.

 6. Woywodin Woywodin

  facebook yada youtube gibi sitelere,rakip olmak salt olarak finansal yatırımla olacak iş de değil.Öyle olsaydı Koç,Sabancı gibi dev sermayeler,bu alana yatırım yapar ve buralardan fazlası ile para kazanırdı.

  Bu iş zeka,para,emek,organizasyon,kurumsallaşma,takım ruhu ve reklam öğelerinin bütünleşmesi ile başarılacak bir iş.Bu öğelerden biri bile eksik olsa,global devlerle rekabet etmeniz mümkün olmaz.

  Zira ''onlar global şirket,ben lokalim'' demekle de olmuyor.Sende global olacaksın ve bu işe ABD'den başlayacaksın.Türkiye'de zaten internet emekleme aşamasında ve Türkiye'den öyle bir projenin çıkması şu an için imkansız.Ancak ABD'de yaşayan ve işin içinde olan Türk girişimciler için aynı yargıya varmak mümkün değil tabiiki.

 7. Sağlık Sağlık

  Türkiye de bu tarz sitelere ciddi rakipler çıkmıyorsa bütün webmasterlerin kolay ve kısa yoldan zengin olma hayalleri içindir. türkiyede maalesef web yayıncılığı yeni bir şeyler üretmek için değil sadece para kazanmak için yapılıyor.

 8. bırakalım artık youtubu baska video steleri actık buralara ragbet olsn braz ya :)

 9. Canlıtv Izle Canlıtv Izle

  Bu olay youtube daha da yüceltir.Diğer websitelerde örnek alsın işte :)