YouTube artık gelirini paylaşıyor

YouTubeDünyanın en popüler video sitesi YouTube yaptığı açıklama ile belirli kriterleri karşılayan kullanıcıları ile reklam gelirlerini paylaşmaya başladığını duyurdu.

Aslında YouTube bir süredir küçük bir kullanıcı grubu ile gelir paylaşım sistemini test ediyordu. Servisten yapılan açıklama söz konusu süreçte önemli başarı sağlandığı yönünde oldu.

YouTube'a sürekli video gönderen ve gelir paylaşımında yer almak isteyen kullanıcılar için karşılanması gereken kriterler şu şekilde.

  • Öncelikle Amerika ya da Kanada'da yaşıyor olmak gerekiyor. İlerleyen dönemlerde uluslararası kullanıcılar için de kapsam genişletilecekmiş.
  • Kullanıcının sisteme orjinal ve telif hakları kendisinde olan videolar göndermesi gerekiyor.
  • Sisteme kabul edilecek kullanıcıların düzenli olarak video gönderiyor olması ve bu videoların binlerce kişi tarafından seyrediliyor olması gerekiyor.

Buradan da anlaşılacağı üzere YouTube'un sağlamış olduğu ortaklık modeli Türk internet kullanıcılarını şu aşamada ilgilendiren bir durum değil. Ancak ilerisi için elbette potansiyel yaratan bir girişim. Yine de detaylarını incelemek isterseniz YouTube Partner Program sayfalarına bakabilirsiniz.

Bu süreçte ülkemizin popüler video siteleri ne yapabilir?

Cevap çok da uzmanlık isteyen bir sebebe dayanmıyor elbette. Aklın yolu birdir diyip şunu söyleyebilirim. Gelir paylaşımını acil olarak hayata geçirerek lokal pazarda ilk olma fırsatını yakalayabilirler.

Neden ? YouTube Türk video sitelerine rakip mi?

YouTube da Facebook gibi global olmasına karşılık lokal pazarları fazlasıyla etkileyen bir servis. (Facebook'un ülkemizdeki sosyal ağlarda son aylarda ne kadar zarar verdiğini konuşmamıza gerek yok sanırım.)

Durum böyle olunca bugün izlesene.com, vidivodo.com, zaplat.com'un rakipleri kimlerdir dediğimizde karşımıza YouTube elbette çıkıyor. Yüksek rekabet üstünlüğü rakip gibi görünmesini engelliyor olsa da, Türk video sitelerinin devamlılığı için tehdit niteliği taşımaktadır.

Bugün düzgün çalışan bir video servisi, düzgün çalışan bir gelir paylaşım modelini devreye alırsa, YouTube'un olası uluslararası gelir paylaşım hamlesi karşısında güçlü konumda olabilir. En azından güçlü içerik üreticilerini elinden kaçırıyor olmaz ki bence bu varlığının devamı için çok önemli.

Tabi aklımıza şu soru geliyor. Ülkemizde girişim sahipleri tarafında içerik üreticilere mi önem veriliyor yoksa içerik tüketicilere mi? Bu ayrı bir tartışma konusu.

Peki, ülkemizde gerçekten kaliteli video içeriği üreten kaç kullanıcı var? Bu konuda ise biraz çalışıp, biraz da girişim sahiplerinden geri dönüş alarak sanırım sonuca ulaşabiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.