Microsoft'tan Facebook'a $240 milyon
Genel

Microsoft'tan Facebook'a $240 milyon

Bir süre önce gündeme gelen Microsoft'un Facebook'a ortak olacağı haberleri biraz önce onaylandı. The Wall Street Journal'da çıkan habere göre Microsoft dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook'un $240 milyon karşılığında %1,6 hissesine sahip olmuş. Bu değerler Facebook'un $15 milyar seviyesinden değerlendirildiğini de gösteriyor.

Yapılan anlaşma kapsamında Facebook'un Amerika reklam satışlarını gerçekleştiren Microsoft, bundan sonra servisin uluslararası reklam satışlarını da üstlenmiş.

Konuyla ilgili yayınlanmış olan basın bültenine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (13)
 1. Bir parça da Google alır mı acaba...

  Bu adamlar bizi öyle rakamlara alıştırdı ki, $240 milyon Facebook'un bugüne kadar aldığı miktarlar ve harcamaları düşünülünce az gibi geliyor :)

 2. @Ekim Nazım Kaya

  Açıkcası benim düşüncem Microsoft'un ödediği rakamın hisseden çok reklam satış hakkını almakla ilgili olduğu yönünde. Eminim %1,6 ile sahip olacağı geri dönüşün fazlasına uluslararası reklam satış hakkına sahip olmakla ulaşacaktır.

  Google ile Microsoft arasında yapılan seçimi Microsoft kazandığı için artık Google'ın giriş yapabileceğini sanmıyorum. Diğer taraftan Microsoft ve Google servisleri düşünüldüğünde Facebook ortakları arasında ikisininde yer alması bir çatışma daha doğrusu bir çakışma yaratacaktır.

  Son olarak Facebook'la yapılan böylesine bir anlaşma için bende $240 milyonu çok yüksek bulmadığımı söyleyebilirim.

 3. Daha önceki yatırımlarında örneği var mı bilmiyorum ama, Microsoft bu kadar trafik ve kullanıcının taşınmasında PHP-MySQL'in tercih edildiği bir platforma yatırım yapmış oldu. Benzer bir örneği yoksa, bu da konunun ilginç bir yanı...

  Facebook'un konuyla ilgili basın toplantısı şu anda Techcrunch'ta canlı yayınlanıyor:

  http://www.techcrunch.com/2007/10/24/liveblogging-the-facebook-press-conference/

 4. Ufucuk Ufucuk

  Bir düzeltme, facebook Mysql değil Oracle kullanıyor.

 5. Sefer Kılıç Sefer Kılıç

  youtube satılalı çok olmadı, hepimiz vay be demiştik satılırken. ama şimdi o rakamların çok üstünden bahsediyoruz. fiyatın buralara çıkması google'ın çok işine gelmedi bence. eğer alacağı varsa da bu fiyattan ve bu ortaktan sonra zor.

 6. Umut Akyol Umut Akyol

  Bence reklam satımıyla ilgili kısmına o kadar deger verdiler, sonradan pay satın alacak kişi reklam satım hakkı konusunda ne kadar yetkili olacak vs.

 7. Ercü Eser Ercü Eser

  microsoftun bu yuzdeyi almasinin tek sebebi kullanici veritabanina ulasmak diye dusunuyorum. yoksa para'ya cok ihtiyaci yoktur.

  @Ekim abi,

  microsoftun php olayina pek taktigini sanmiyorum. cunku istatistiklere gore son aylarda top 1000 sitenin %30'u cok gelistirilmedigi icin apacheyi birakmis, %50si de iis'ye gecmis.

 8. Osman21 Osman21

  @Ekim Nazım Kaya

  değindiğin konunun bana da çok ilginç geldiğini söylemeliyim. php-mysql ve microsoft

 9. @ufucuk

  Facebook blogundaki şu bilgi güncel değil mi bu durumda:

  Almost all our servers are running open-source software. Our Web servers use Linux and Apache and PHP. Our database servers run MySQL. We use memcached to help keep the site snappy. Some of our behind-the-scenes software is written in Python and Perl and Java, and we use gcc and Boost for the parts that aren't. Our developers use Subversion and git to keep track of their work. The list goes on—like many Web sites, we use it from top to bottom.

  http://blog.facebook.com/blog.php?post=2223862130

  Çok da önemli değil, önemli olan açık kaynak yazılımı kullanıyor olmaları...

 10. İsmail Aşcı İsmail Aşcı

  Ilginc olan ms'nin acik kaynak kodlu yazilimlarla olusturulmus bir platform'a yatirim yapmasi degil aslinda, ms'nin gecen yila kadar acik kaynak kodlu yazilimlari gormezlikten gelmesi ve ciddiye almiyor olmasi gibi bir durumun ardindan boyle bir yatirima gidiyor olmasi.[*]

  Ve evet ben de facebook'un memcached dolayisiyla mysql kullaniyor oldugunu biliyordum.

  [*] Ms-Novell anlasmalari ve Ms-Zend arasi php-iis iyilestirme anlasmalarina kadar olan zaman zarfinda ms'in takindigi tavir.

  [1] http://en.wikipedia.org/wiki/Memcached

 11. Neden Microsoft?

  Mark Zuckerberg'ın , googlecıların interneti ele geçirmesine razı olmadığı için Microsoft ile anlaştığı söyleniyor.

 12. Woywodin Woywodin

  Ben baştan beri söylüyorum Mark Zuckerberg kesinlikle sıradan biri değil.Kimse bu çocuğun yaşına aldanarak,yaptığı işi küçümsemesin.Bazılarımız diyorki bu sitede ''efendim birkaç ünlü kişi facebook'a girince tüm millet koyun sürüsü gibi sanki altın dağıtıyorlarmış gibi facebook'a saldırdı''...Hayır o kadar basit değil.Zuckerberg,ilk programını 8 yaşında yazıp firmalara satmış,Harward'da okuyan,hiç okula gelmediği halde Harward'da okul birincisi olan ve hocalarına bile ders veren bir tip.Bunlardan bahsederek Zuckerberg'i ilahlaştırmıyorum sadece bu çocuğu olduğundan küçük ve sıradan görmeyin diyorum.

  Zuckerberg,Microsoft'a hisselerin bir bölümünü satarak ortamdaki havayı yoklamak istedi,Microsoft ise hem reklam stratejilerinden haberdar olmak hemde Zuckerberg'in tavrını yoklamak için bu alımı deneme amaçlı yaptı.Zuckerberg,Microsoft'a hissesinin küçük bir bölümünü sattı ancak benzer bir satışı Google'a yapmaz.Çünkü Zuckerberg'in menzilinde Google var.Microsoft ise ilgi alanının dışında bir şirket ve Zuckerberg,Microsoft'u kendisine rakip olarak görmüyor.Zuckerberg'in derdi para de değil,bu çocuk Google'dan daha iyi bir iş çıkararak Google'ı tahtından kovmayı planlıyor.Şu anda yapay zeka konusunda özel eğitim aldığına dair duyumlar alıyorum.Ne yapmaya çalıştığını zaman bize gösterecek.Ama yazılım dünyası yeni bir dahi ile karşı karşıya...

 13. Muhammed Türkaslan Muhammed Türkaslan

  ya facebook bir trend'dir.Özellikle ABD'de başını belli sermaye gruplarının çektiği çok karlı bir ticaret biçimi ortaya çıktı son yıllarda.Bu ticaretin adı ''trend satışı''...Her dönem belli bir trendi dünya çapında popüler hale getirip bunu satmak adamların alışkanlığı haline gelmiş sanki.Şunu demek istiyorum.Facebook'a eğer ABD'deki ünlü kişiler üye olup,gazetelerde bu yönnde facebook reklamı yapar gibi açıklamalar yapmasalardı kim,nereden tanıyacaktı facebook'u? Facebook,yazılımsal açıdan iyi olabilir ancak facebook'u dünya çapında bu kadar popüler yapan insanların koyun zihniyetidir.Bir kaç ünlü kişi ''ben webrazzi'ye giriyorum'' dese,bir anda milyonlarca kişi webrazzi'ye girer.

  Fazla değil 3-4 ay evvel kimsenin adını bile bilmediği facebook nasıl bir anda bu kadar popüler hale geldi sanıyosunuz? bunda teknolojinin payı olsa da,esas pay ünlü kişilerin bu sitelere girmesidir.