AVEA'dan sosyal ağ geldi ama yine aynı hatayla...
Yeni Girişimler

AVEA'dan sosyal ağ geldi ama yine aynı hatayla...

Geçtiğimiz günlerde AVEA'nın yeni sosyal ağ uygulaması biAlem'den haberdar oldum. Her ne kadar CeBIT'te tanıtıldığını öğrenmiş olsam da sanırım dikkatimi çekmemişti. Servis kullanıcıların blog açabildikleri, grup kurabildikleri, video, müzik, resim gibi içerikleri gönderebildikleri, arkadaşlarını ekleyebildikleri ve tüm bunları isterlerse mobil cihazlar üzerinden yapabildikleri bir sosyal ağ.

Genel olarak servis sade bir yapı üzerine kurulmuş. Bloglar hariç neredeyse tüm içerikler görüntülenmek için üye olmayı gerektiriyor. Üyelik için de AVEA hattına sahip olmanız gerekiyor.

biAlem.com.tr

Servisi ilgilenen arkadaşlar detaylı olarak inceleyebilirler. Benim daha çok üstünde durmak istediğim konu Patlican.com.tr'de de yapılan stratejik hatanın tekrarlanmış olması yönünde. Hatırlarsanız AVEA yayına almış olduğu gençlik portalına "Patlıcan" adını koymuş ve alan adı olarak da Patlican.com.tr'yi seçmişti. Ancak yapılan lansman ve reklam çalışmaları o dönemlerde en çok AVEA'ya ait olmayan Patlican.com'a yaramıştı. (bkz. Patlican.com.tr, Patlican.com’a karşı)

Bu seferki şanslı alan adımız da bialem.com oldu. Kendi halinde birkaç bölüm içinde başka sitelerin içeriklerine link veren bialem.com isimli site AVEA'nın biAlem lansmanı başladığında nasıl bir trafiğe maruz kalacak merak ediyorum.

Yorumlar (15)
 1. bialem.com 2005'te alınmış. Avea'nın ürünü sonrasında kapılsaydı daha vahim bir durum olurdu. Turkticaret.com'un, turkticaret.net'ten aylar sonra başkası tarafından kayıt ettirilmesi gibi.

  Avea gibi markalar sözkonusu olduğunda bu tür hataların etkisi kısıtlı olabilir, çünkü çok büyük reklam bütçeleri var. Belki de sadece Webrazzi komünitesinin gözüne batıyordur böyle şeyler.

 2. Volkan Karakuş Volkan Karakuş

  Benim anlamadığım bunca bilişim sektöründen insanın çalıştığı, iletişimin merkezi olan, onlarca alanında bilgili web uzmanının olduğu bir departmanda hala böyle hataların yapılabiliyor olması. Buna patlican.com.tr'de şahit olduk ancak aynı hatayı tekrarlamak neden? Alan adı kıtlığı mı var yoksa? Ya da birileri bu xxxxx.com.tr alan adının "kardeşim bunun .com olanı var mı acaba" diye düşünmemesi ne kadar doğru?

 3. @volkan

  Hatanın tekrarlanmasının sebebi, hatanın üst yönetim tarafından bilinmemesi, hatayı yapanlar tarafından ise kabul edilmemesi. Şu yorumumda değinmiştim

 4. Ercan Ercan

  eski bir aria ve avea lı olarak;

  aria.com varken logosu ile birlikte çalındı ve aria.com.tr alındı

  ayccel.com başkasındayken aycell.com.tr alındı

  avea.com başkasındayken avea.com.tr alındı

  ....

  evet çok değerli bilişimciler vardı ve var, yalnız bu şirketlerde genelde bu tür kararları yöneticiler ve pazarlamıcılar ve v.b. karar verir. onların da büyük çoğunluğu torpilli insanlar... bunlar herzaman yağ gibi suyun üstüne çıkarlar...

  ariamania, ..., patlıcan, bialem genelde etkilenme ve/veya taklit projeler olduğu için o kadar büyük tanıtımlara rağmen tutmazlar, tutmalarını da beklemeyin. onlar gerçek anlamda müşterinin istekleri ile uyuşmazlar... sadece bir taklittirler...

  bu verimsiz ortam 2001 yılı krizinden sonra değişir diye düşünmüştüm, ama çok yanılmışım ve kurumsal şirketler bu mantıkla sürdüğü sürece bu böyle devam eder.

  kurumsal şirketler böyle verimsiz şekilde devam ettiği sürece biz normalden çok daha pahalı cep telefon, su elektrik, internet ve v.b. faturalar ödemeye devam edeceğiz... işte ben asıl buna üzülüyorum...

 5. Cem Sertoglu Cem Sertoglu

  Benim dikkatimi ise alan adından çok, Avea'nın bu hamlesiyle belirginleşen stratejik karmaşa çekti. Patlican neydi, BiAlem ne olacak? Ben Avea kullanıcısıysam resimlerimi nereye yükleyeceğim? Eğer Patlican'da bir hesabım varsa, BiAlem'e niçin hesap açayım? Vice versa.

  Türk web kullanıcısının kafası karışıyor.

 6. Sinan Ata Sinan Ata

  sanırım biraz bilinçsizlik. pazarlama başarısızlıgı.

 7. Cem Vatandaş Cem Vatandaş

  Site gerçekten başarılı olabilecek bir sosyal ağ, fakat avea bir sosyal platform amacından çok butür servisler ile aveanın kullanımını artırmaya çalışıyor. Yani pazarlama bilinçsizliği denilen olgu aslında bir reklam kampanyasıdır. Getirisi ne olur bilinmez ama avea sanırım farklı bir reklam stratejisi izliyor. Gelecekte göreceğiz ne getirip ne götürdüğünü...

 8. Umut Ersoy Umut Ersoy

  Anladığım kadarıyla bu patronlar internet kullanımının ne kadar hızlı arttığını görüyorlar. Bu mecradan kendilerine müşteri çekmek istiyorlar. Ancak ne yapacaklarını da tam olarak bilmiyorlar. İşte bu noktada bazı uyanık ajanslar ya da muadilleri bir takım saçma projeleri allandırıp ballandırıp anlatıyorlar. İşin ilginci kabul de ettiriyorlar. Ve böyle anlamsız, katma değeri olmayan, hepsinden biri projeleri çıkıyor ortaya. Biraz Flickr, biraz Blogger, biraz Last FM, biraz YouTube biraz da FaceBook. Oldu mu size bi alem.

  Suçu yine ajasnlara attım ama Avea'da istemiş olabilir bunu tabii. Birçok büyük firmaya iş yaptım ve istediklerini duysanız cahilliklerine inanamazsınız. Zaten bu durumla karşılaşan adamlar da boldur aranızda. Türkiye'de genel olarak müşteri ne istediğini bilmeden geliyor. Kafasında birşeyler oluyor ama oturmamış ya da yanlış ifade sonucunda olması gerekenden uzaklaşmış şekilde size ulaşıyor. Burada durumu kurtarması gerekenler işi bilenler ve yapanlar haliyle. Ancak bu kesim de genelde "ne istiyorlarsa yapayım ve paramı alayım da..." mentalitesi çevresinde döndüklerinden böyle anlamsız işler çıkıyor ortaya.

  Bence bu proje hakkında bu kadar konuşmak bile fazla. Sadece şu soruyu sormak yeterli: daha iyileri varken neden insanlar bu servisi kullansın? Üstelik Avea'lı olmanız gerek. Peh...

 9. Serkan Altuntaş Serkan Altuntaş

  Ben de merak ettim Patlican varken biAlem ne işe yarayacak diye? Ben bu tür servislere alıştırılmak zorunda olmayan (duyduğu gibi kapma potansiyeline sahip) biri olmama rağmen Patlican üyesi değilim. Sebep basit:

  1. Avea beceremez. (Bu hiç de saçma bir ön yargı değil bence.)

  2. Yarın kapatır blog mlog kalmaz ortada en iyisi kendi alan adım altındaki.

 10. Oguz Arslan Oguz Arslan

  Belki de Patlican'a o kadar para doktuk hicbir sonuc elde edemedik, bir de sansimizi Bialem'le deneyelim demislerdir. Ama zannetmiyorum ki bu da istedikleri yere gelsin ya da harcadiklari paraya degsin.

 11. Ben burada bir hata göremiyorum. Aksine bunun bilinçli bir hareket olduğunu düşünüyorum. Bugün İngiltere'ye bakın neredeyse tüm lokal adresleri co.uk uzantılı. Bir ülke operatörünün o ülkenin alan adı uzantısını kullanmasının nesi yanlış, nesi hata? ha bazıları tr uzantısını girmeyecektir en başta, varsın girmesin. zamanla öğrenirler.

 12. Serkan Bektaş Serkan Bektaş

  @Ekim Nazım Kaya

  Avea gibi markalar sözkonusu olduğunda bu tür hataların etkisi kısıtlı olabilir, çünkü çok büyük reklam bütçeleri var. Belki de sadece Webrazzi komünitesinin gözüne batıyordur böyle şeyler.

  --------

  Böyle demişsiniz ama geçenki konunun verilerine bakınca sadece webrazzicilerin gözüne batması kadar olağan bir şey yok. Arda Bey yine geçmiş verilere dayanarak bunun aslında bir hata olduğunu söyledi. O konudaki yorumlardan genel görüşün de böyle olduğunu anlayabiliyoruz. Çok büyük reklam bütçeleri olsa da avea'nın ya da benzer kurumların paralarını boşa kullanacağını düşünmüyorum. Araştırma ve yönetme konusundaki başarısızlıklar böyle mazeretlere sığındırılmamalı bence.

 13. Matesh Matesh

  bence bialem sitesi "turkcellim benim" e güzel rakip olmuş. ayrıca suan da patlıcan - bialem - turkcellim benim sitelerinin ve servislerinin hepsini kullanıyorum. lakin aralarında en güzel mobil servisin (tabiki yapılırsa) bialem de olduğunu söylenebilir.

  bu linkteki fonksiyonlar acaba belirttiğim sitelerin hangisinde var merak ediyorum.

 14. Savas Ates Savas Ates

  bialem.com sitesi bialem.com.tr sitesine yonlenmis durumda su an. ayni sekilde bialem.net siteside yonlemis durumda. bu iki yonlendirmede gectigimiz hafta icinde olmus (google cachelerine istinaden)

  domain kayitlarinda domain devri gozukmuyor henuz. sadece yonlendirme var. simdi merak ettigim bu iki sahibide herhangi bir bedel odemeden mi avea sitesine yonlendirdiler?

 15. Bedel odemeden? elbette hayir.