Blog yazılarınızı Tasdix'leyin
Verimlilik

Blog yazılarınızı Tasdix'leyin

Tasdix.comTasdix, Eczacıbaşı Bilişim ve E-Güven tarafından geçtiğimiz dönemlerde hayata geçirilmiş bir servis. Bilgisayar ortamında saklayabildiğiniz, boyutu ya da formatı ne olursa olsun tüm dökümanlarınıza kalıcı bir zaman damgası ekleyen Tasdix sayesinde yaratmış olduğunuz içeriğinizi kendi adınıza tasdiklemeniz mümkün oluyor. Bu sayede de dökümanlarınızın size ait olduğunu belgelemeniz gereken durumlara karşı düşük maliyetli bir önlem almış oluyorsunuz.

Tasdix'de bir döküman tasdiklemek 1 kontör olup yaklaşık 5 YTL'dir. Sisteme kayıt yaptırdığınızda hesabınıza 1 kontör otomatik olarak yüklenmektedir. Yüklediğiniz kontör sayısı arttıkça birim maliyeti düşmektedir. Ayrıca yüksek ölçekli tasdik işlemleri için şirket farklı fiyatlandırma seçenekleri de sunmaktadır.

Şirketin bugünlerde devreye aldığı bir kampanya kapsamında ise web sitesi ve blog sahiplerine aylık 10 kontör hediye ediliyor (yaklaşık değeri 50 YTL) ve yaratılmış özgün içerik bu sayede koruma altına alınmış oluyor. Kısacası aylık 10 yazınızı kendi adınıza tasdiklemeniz mümkün oluyor.

Özgün içeriğinin çalınmasından endişe eden blog yazarları için önemli bir kampanya olduğu için Tasdix'deki ilgili duyuruyu okumanızı öneririm.

Yorumlar (5)
 1. Alper Alper

  Her ne kadar iyi bir proje olsa da, tam olarak sistemi oturtulmamış sanırım.

  Hele bu proje elektronik imza süreci olursa...

  Siteyi detaylı incelememe rağmen, halen tam olarak neleri koruduğunu anlayamadım.

  Dosyayı mı, yoksa o dosyanın içeriğini, konusunu, fikri haklarını mı korumakta belli değil.

  Aklıma açıklanması gereken, iki soru geldi...

  1) Eğer dosyayı oluşturma tarihinden veya tasdik tarihinden itibaren baz alıp tasdikliyorsa, sonradan içeriğin de oynama yapıldığın da, dosya içerisin de ki, bu hash ile tasdikleme bozuluyor mu?

  Yoksa tasdik oluşturma tarihin de, bir değişme yaşanacak mı? merak etmekteyim.

  Yani bir dosyamı tasdiklesem, sonra içeriğini, piyasaya sürülmüş güzel bir uygulamaya uyarlasam, tasdik için oluşturulan (hash) şifreleme bozulmazsa, bu bir çelişki oluşturacaktır.

  2) Veya tasdiklediğim bir dosyayı, yeni içerik oluşturduğum da, her yeni içerikte, yeniden ayrı bir tasdik sürecimi yaşayacağım. Bu da ekstra tasdik maliyeti oluşturur.

  Daha iyi tasarım, daha iyi açıklama ve yardım sayfaları oluşturmaları lazım.

  Öncelikle bu dosya tasdik sürecin de, onları seçmem için, kendilerinin bu konuda ne gibi bir önlemler aldığını, vurgulamaları gerekir.

  Zaten tasdiklemenin nedeni içeriği korumaktır, dosyayı korumak değil.

  Yoksa dosyaları bir iki (encrypt) şifreleme ve (firewall) güvenlik programı da koruyabilmektedir.

  Mesajımı şu cümlelerle kapatmak istiyorum.

  Elektronik imza süreci, halen tüm sorunları çözülmüş bir sistem değil ve global olarak tüm dünya da halen tartışılan bir konu.

  Hele bu sistem bilişime önem verilmeyen, bilişim de gerekli siyasi, hukuki ve ekonomik politikaları, olmayan bir ülkeyse bir de siz düşünün, bu sistemin işleyişini...

  Umarım bu gibi basit varsıyamlarım için, bizi telefon ve müşteri destekle uğraştırmazlar.

  İşlerinin ciddiyetini anlamalarını ve sitelerine koydukları, kendini tekrarlayan, sözlük, ansiklopedi veya hukuk terimlerinden çok, neleri nasıl koruduklarını açıklamaları, beni daha çok tatmin edecektir.

 2. Önder Önder

  internette bulunan bir eksikliği gidermek adına çok yararlı olacak gibi geliyor bana ve zamanla dahada iyi olacaktır.

 3. Nmutlu Nmutlu

  Bir şey üzerinde fikri hak iddia ederken ya da telif haklarınız ihlal edildiğinde, eser sahibi olarak yaşayacağınız en büyük sıkıntı eserin size ait olduğunu belgelemektir. Bilgisayarda, CD'de, şurada burada saklamış olmak, yasal merciler için pek fazla anlam ifade etmez. Eğer bir şeyi hangi tarihte yarattığınızı ve daha sonra da belli yerlere dağıttığınızı belgeleyebiliyorsanız, ipler sizin elnizde demektir. İnternette yayınladığınız herhangi bir eser(resim, metin, tasarım, proje vb.) diğer yayın yöntemlerine göre daha savunmasızdır. Başkalarının alıp kullanması sizi rahatsız etmiyorsa sorun yok ama haklarınızı korumak istiyorsanız bir şekilde internette yayınlamadan önce de o eserin size ait olduğunu belgeleyebiliyor olmanız lazım. Bunun için de elektronik imza ya da zaman damgası kullanmak en kestirme çözümlerden biri. Elektronik imzanın sorunları çözülmemiş bir sistem olduğuna pek katılmıyorum. Şu anda internet bankacılığı ve kredi işlemlerinin çoğu elektronik ve mobil imza ile yürütülüyor.

 4. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Arda fikirde yazında çok güzel ama Alper'in de dediği gibi sanırım sistem pek oturmamış. Çalıştıgım firma sitede yer alan bilgilerin çalındığını ve bu konuda çözüm önerince bende Tasdix ile siteyi ve belgeleri kayıt altına almayı önerdim. Hemen Tasdixi arayıp kayıt olmak istedik ancak telefonda arkadaşlar sizi arayacaklar dediler. Bir gün geçti geri dönen olmadı bugün sabahtan aradım akşama kalmadan ararız dediler yine ses seda yok. Bakalım yarında bir tel açarım yine ilgisiz olursa firmaya gidip bugun iyi bir fikir olmadığını söylemek istiyorum.

 5. Ya başkası daha önce sitemizde yayınlanmış yazıyı alıp kendisinin gibi tasdikletirse ne olacak?