Microsoft Facebook'a ortak mı oluyor?
Genel

Microsoft Facebook'a ortak mı oluyor?

Wall Stree Journal'da çıkan haber son zamanlarda sakin ilerleyen sektöre ciddi hareket getirdi. TechCrunch ve ReadWriteWeb'in de yer verdiği habere göre Microsoft, Facebook'un %5 hissesine karşılık, yaklaşık olarak $300-$500 milyon seviyesinde bir satın alma gerçekleştirecekmiş.

Haberde belirtildiğine göre Facebook Microsoft tarafında en az $10 milyar seviyesinden değerlendirilmiş. Açıkcası Facebook'un $16 milyar seviyesinde değer gördüğünü duymuştum. Hatta benim duyumumu doğrular nitelikte Yahoo! News Reuters haberine yer vererek şirketin kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg'in $15 milyar için ısrar ettiğini öne sürüyor.

Söz konusu haberin sonucu ne olur bilemiyoruz. Kişisel görüşüm Facebook'un kesinlikle önümüzdeki 2 ay içinde bir satın alma ile bir bölümünü elden çıkartacağı yönünde. Ama burada asıl önemli olan, YouTube'un satışı ile Türkiye'de video servisi furyası yaşanmasının ardından bugünlerde de arka arkaya yayına alınacağını tahmin ettiğim sosyal ağ servislerine hazırlıklı olmamız gerektiği.

Yorumlar (9)
 1. Woywodin Woywodin

  facebook'un benzerini bu ülkede kimse kurmaya kalkmaz.Neden biliyormusunuz? Facebook,milyonlarca dolara kurulmuş bir sitedir.Öyle herkesin taklid edebileceği cinsten bir site değil.Sonra,facebook sitesini yazanlar MIT'in ileri gelen yazılım dahileri.senin Türkiye'de herhangi bir web tasarım firmasına yaptırdığın taklid sosyal iletişim sitesi,ancak facebook'un spot resmi olabilir.çünkü yazılımdan anlayanlar çok iyi bilirler.facebook'un bünyesinde çok kompleks ve yeni teknolojiler var.zaten facebook'u bu kadar pahalı yapan da,diğerlerinde olmayan teknolojilerdir.yoksa 5000 tane sosyal iletişim sitesi var.facebook'u facebook yapan bünyesindeki Stanford MIT etiketli yazılım dahileridir.

  Ayrıca facebook 15 milyar dolar falan da değil.Yahoo,facebook için 1 milyar dolar teklif etmiş,facebook ise 2 milyar dolar istemişti.benim bildiğim bu.Zuckerberg siteyi satmak istemedi çünkü sitenin ona kazandırdıkları,teklif edilen fiyattan çok daha fazlaydı.

 2. Volkan Karakuş Volkan Karakuş

  Özellikle Yahoo'nun Facebook için verdiği mücadele sonunda (yanlışsam özür dilerim) Microsoft'un böyle bir yaklaşım izlemesi gayet normal. Sanıyorum Yahoo tüm haklarıyla birlikte Facebook'u almaya çalışmış ancak bunda başarılı olamayınca Yahoo Mash servisini hayata geçirmeye karar vermişti.

  Arda Ustam son söylediğiniz cümleye ise gerçekten katılıyorum. Bu doğal ortamdan ve gelişmelerden sonra yakın bir gelecekte Türk Sosyal Ağlarında belli başlı satın almaları konuşabilir ve tartışabiliriz. Tabi gerçekleşmesi bir iki muhtemel satışı görebiliyoruz ama bunları burada telaffuz etmek hoş olmayabilir. Zamanla bunları göreceğiz. Değerli yazınız için teşekkür ederim.

 3. 15$ milyar dolar cok ciddi bir fiyat. ben olsaydim acikcasi bu fiyati verene siteyi hemen satardim.

  bir de aklimda söyle bir soru var, microsoft %5 hisse ile facebook'da ne gibi calismalar yapabilir ki ?

 4. Cem Gedikoğlu Cem Gedikoğlu

  Dün okuduğum bir röportajda Zuckerberg, odaklandıkları şeyin şu anda kesinlikle satış veya halka arz olmadığını, aksine bunu hiç düşünmediklerini bunun yerine ürünü daha iyi hale nasıl getireceklerine kafa yorduklarını söylüyor. Bildiğim kadarıyla Microsoft Facebook için bir servis sağlayıcı konumunda şuanda. Sitenin reklam potansiyeliyle ilgili bir iş-ortaklığı var. Yanlız tabi bir yandan Yahoo bir yandan Microsoft, (bir yandan Google'ın ig geliştirmeleri) Facebook büyüdükçe üstündeki baskılarda artıyordur. Ne kadar dayanırlar?

 5. İdris Cin İdris Cin

  Merhabalar,

  Aslında ülkemizde yeterince sosyal ağ uygulaması olduğunu düşünüyorum, ancak bir türlü kısır döngüden çıkamadılar ve taklitçilikten kurtulamadılar maalesef. Çoğunun işlevleri ve üyelere sundukları alışılmış şeyler artık, farklılığı yakalayanlar da zaten sivrildi diğerlerinin arasından.

  Bu görüşlerim ışıgında sevgili sunipeyk'e katılıyorum ve ülkemizde yeni girişimlerden ziyade var olan ve kendini işlevsellik bakımından zenginleştirip farklılaşabilen halihazırdaki uygulamaların satın alımlarına tanık olacağımızı düşünüyorum. Bu söylediklerimi sıfırdan gelerek ortaya koyabilen girişimlerde başarıyı yakalayacaktır elbet.

  Deniz derya olarak nitelendirebileceğim Facebook ile ilgili gelişmeler heyecan verici gerçekten. Arda Bey'in görüşlerine katılarak Facebook'un önümüzdek günlerde sosyal ağ uygulamalarının lokomotifi haline geleceği görüşünü savunmak yanlış olmaz sanırım.

  Sevgi ve Saygılarımla.

 6. Sunipeyk Sunipeyk

  facebook gibi kapsamlı bir sosyal ağ yaratmak kolay değil. yani digg ve benzerleri gibi bir çok benzerlerinin çıkacağını sanmıyorum. çıkarsa da nasıl olacağını gerçekten merak ediyorum.

  sosyomat ise ilk ve şu an için en iyisi.

  bildiğiniz gibi facebook yükselişini durmadan sürdürdü/ sürdürüyor. alexa verilerine göre orkutun arkasından 8.sırada şu an.

  orkutu hiç bilmiyorum ama facebook, gerçekten karın ağrısı olabiliyor.

  bilmeniz ve öğrenmeniz gereken çok şey var. özelliklerin, uygulamaların ardı arkası kesilmiyor. faceebook da sosyallaşebilmek için çok fazla emek ve vakit gerekiyor görünüyor.

  bu sebeple de daha basit olan twitter ortaya çıktı :).

  kolaycılar için ideal ve süper basit.

 7. arkadaşlar facebook'u sadece sosyal ağ siteleri kapsamında değerlendirmemek gerekiyor, facebook çok farklı bir site(sistem), bu sistem içinde @sunipeyk'inde dediği gibi uygulamalar geliştirildikçe sitenin değeri artacaktır, benim görüşüme göre 100binlerce uygulama geliştirilse bu sistem için, ve facebook gibi bir sistemde çıkmazsa çıksa bile (windows ile linux gibi olur) facebook sitesi ayrı tarafta dünyadaki diğer sitelerde ayrı bir tarafta olacaktır.

 8. Woywodin Woywodin

  ali,sana aynen katılıyorum.bende facebook hakkındaki gerçekleri yazdığım zaman eleştiri bombardımanına tutuluyorum,karamsarlıkla suçlanıyorum.ama bunları onların cehaletine bağışlıyorum.facebook teknolojik bir sanattır.Microsoft başkanı Bill Gates'i bile şaşırtan bir teknolojiye sahip facebook...Ancak ben kesinlikle Zuckerberg'in facebook'u satacağını sanmıyorum çünkü Zuckerberg'in menzilinde Google var.Google'ın piyasa değeri 100 milyar dolar civarında.Zuckerberg,Google'ı geçmeye çalışacaktır.Çünkü,Zuckerberg'in zaten paraya ihtiyacı yok.Facebook sitesinden yeterince kazanıyor kendisi.Zuckerberg'in amacı Google tarzı sanal bir imparatorluk kurmak.Google'ın alanlarına zıplamak.

 9. Facebook'un founderı Mark Beyefendi eğer Türkiye'de yaşasaydı şu an 300 kez işadamlarının selamını gönderen mafyanın tehdidiyle karşılaşmıştı ve siteyi 1 milyon dolara satmışlardı.

  Lakin Mark beyefendi Yahudi olduğu için Amerikada hiç kimse onun kılına dokunmaya cesaret edemez diye düşünüyorum...