Web tabanlı ajanda: MaviAjanda.com
Araçlar

Web tabanlı ajanda: MaviAjanda.com

maviajanda.com17 yaşında bir lise öğrencisi Murat Turan tarafından geliştirilmiş olan MaviAjanda.com, bünyesinde web tabanlı bir ajandadan fazlasını barındıran ve henüz Alpha aşamasında olan yeni bir girişim.

RSS takibi yapabileceğiniz, widget ekleyerek zenginleştirebileceğiniz bir açılış sayfası, basit ama kullanışlı bir takvim, dosyalarınızı saklamanız için 100 MB'lık yeterli alan ve notlarınızı tutabileceğiniz bir bölüm MaviAjanda.com ile ücretsiz olarak kullanıcılarına sunulan özelliklerin arasında. Bunların yanında servisin takvim girdilerinizi SMS ile hatırlatma özelliği de mevcut.

İlerleyen dönemlerde İngilizce versiyonunun da açılacağını gördüğüm MaviAjanda.com'un 2008 ortalarında Beta sürümüne geçeceğini ise servisin hakkında sayfasında görebiliyoruz.

MaviAjanda.com'un Murat Turan tarafından hazırlanmış bir de tanıtım videosu bulunuyor. Servisin özelliklerini izleyebileceğiniz video'ya buradan ulaşabilirsiniz.

Sade ve kolay kullanımı ile tercih edilebilecek MaviAjanda.com'un genç girişimcisi tarafından hangi noktaya getireleceğini ve ülkemizde ne kadar rağbet göreceğini ilerleyen zamanlarda birlikte takip ediyor olacağız.

Yorumlar (44)
 1. İdris Cin İdris Cin

  Merhabalar,

  Projedeki herşeyin kusursuz çalışması konusunda sevgili Önder'e kesinlikle katılıyorum. Zaten işlevlerin bolluğundan ziyade var olan işlevlerin çalışıyor olması daha önemlidir. İşlevler zaman içerisinde rahatlıkla zenginleştirilebilir ve geliştirilebilir.

  Sevgili Murat Turan, gerçekten çok iyi bir iş çıkarmışsın, başarılarının devamını diliyorum.

  Arda Bey sizin de paylaşımınıza sağlık,

  Sevgi ve Saygılarımla.

 2. Ahmet Serdar Ahmet Serdar

  Benim önerimse bir adet kapsamlı Türkçe sözlüğü ve yanında Yazım Kılavuzu olacak.

 3. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Merhabalar. Sayın Devrim Demirel övgüleriniz için teşekkür ederim..

  Birkaç arkadaşımın mavi ajanda'yı gördükten sonra bana gelip mySchoolog'u çağrıştırdığını söylemelerinden sonra gözüme çarpan birkaç özellik oldu. Bir kısmı mySchoolog'dan esinlenilmiş olabilir mi? Kötü bir amaç gütmeden söylüyorum. Ayrıca bunlar genelde Web 2.0 uygulamalarında çok nadir rastlanan özellikler. Hani derler ya, tesadüfün böylesi :)

  * Multilingual (çok dilli) web 2.0 sistem. Neredeyse hiçbir web 2.0 serviste yoktur. Hele Türkiye'de hiç rastlanmıyor. mySchoolog fanlarına: mySchoolog sonraki sürümünde 16 dilde! :)

  * Login, üyelik, dosya yükleme gibi pop-up diyaloglarda lightbox benzeri uygulama. Web 2.0'ın yaygınlığına rağmen, nadir rastlanır bir uygulama.

  * Dosya yüklerken yazan uzantılar "BİREBİR" mySchoolog dosya yüklenmesine izin verilen uzantılar ile sırasına kadar "aynı".

  jpg, jpeg, gif, tiff, tif, bmp, png, wma, wav, mp3, ogg, amr, doc, docx, rtf, xls, xlsx, csv, vcf, ppt, pptx, pps, odp, otp, sxi, sti, odt, ott, sxw, stw, ods, ots, stc, dbf, slk, zip, rar, tar, gz, 7z, jar, cab, arj, gzip, bzip2, pdf, xml, txt, enc, src, htm, html

  (Hesapladım mySchoolog'dakilerle aynı uzantıların aynı sırayla yazılması için yaklaşık 1/2432902008176640000 un karesinden daha küçük bir ihtimal var)

  * Elbet web 2.0'ın ikon setleri de aynı neredeyse. Ama bunlar çok yaygın. Örneklendirmek doğru olmayacaktır.

  Yine de güzel olmuş mavi ajanda. Zaten daha alpha. Web 2.0'dır, gelişir vakitle...

 4. Murat Turan Murat Turan

  @önder

  Sistem ve hakkımdaki düşüncelerin için teşekkürler.

  @devrim

  Devrim abi gerçekten bana Mavi Ajanda konusunda çok destek oldu bende kendileri gelecekte elimden geleni yapacağım.teşekkürler

 5. Bu yazıya ilk yorumu yazma fırsatını bulduğuma çok sevindim. Daha ürünü denemeden ana sayfa görüntüsüne bakıp hakkında eleştiriler yazacak webrazzi takipçileri olduğunu bildiğimden, henüz morali bozulmadan bu genç arkadaşımızı tebrik etmek istedim.

  Referanslarına "Web 2.0" yazıp, bu alandaki portfoyleri incelendiğinde Combobox içeriğini değiştiren Javascript kullandığı için AJAX kullandığını, bu vesileyle tasarımının Web2 olduğuna inanan firmaların cirit attığı ülkemizde, bu gibi projelerin ve bunları yapan sevgili genç arkadaşlarımızın desteklenmesi gerektiğine inanıyorum.

  Ahmet Alp Balkan, Murat Turan gibi gençlerimizi tebrik etmek istiyorum.

  Yolun açık olsun sevgili Murat. Destek olabileceğimiz konular için her zaman yanındayım.

 6. Şu an hala maviajanda.com'un içerisindeyim ve diyeceğim tek şey ellerine sağlık Murat Turan. Bu genç yaşında çok büyük bir iş başarmışsın ve umarım ilerki günlerde dahada fazlasını yapacaksın.

  Gerçekten çok güzel bir sistem kurmuş Murat arkadaşımız. Bir ajandadan daha fazlası mevcut burda. Arda abi gene çok iyi analiz etmiş bu siteyide ve çok iyi etmiş. Yoksa nerden haberimiz olacaktı yada ne zaman olacaktı. Şu an sistemde mevcut olan her şeyi deniyorum ve sorunsuz çalışıyorlar.

  Çok önemli bir yere gelecek bir servis haberiniz olaaa...

 7. @Ahmet Alp Balkan ve @Murat Turan

  Arkadaşlar malesef birbirinize yazdığınız yorumları okuyunca çok üzüldüm.

  İki genç arkadaşımızın başarılarını ülkemiz girişimcilerine ve tabi sizlere olumlu etki yaratması açısından buraya taşıyorum ve sonucunda buradan destek almanızı hatta birbirinize destek olmanızı beklerken, tartışmalarınıza tanık oluyorum.

  Elbette tercih sizindir ama inanın Webrazzi'yi okuyan birçok yetkin ve yetkili kişi bulunuyor. Buradan sağlayabileceğiniz faydayı tartışma ile kirletmek bence son derece gereksizdir.

  İşin en acı tarafı ise bloglarda bu tür tartışmaları gördükçe malesef bende zaman zaman kötümserliğe düşüyorum ki ülkemizde bu alana olan inancımı yakın dostlarım ve okuyucularım çok iyi bilirler.

  Her ikinizin de girişimcileri bence çok başarılı ve daha da önemlisi birçok kişiye cesaret ve atılımınızla örnek olacak potansiyele sahipsiniz.

  Bence şu andan itibaren tartışmaya son vererek, kaldığınız yerden birbirinize ve tüm ilgilelere destek mesajlarınızla yola devam edebilirsiniz.

  Sadece benden sizlere küçük bir öneri. Faydasını göreceğinize emin olabilirsiniz.

 8. Murat Turan Murat Turan

  @Ahmet Alp Balkan

  Ne kadar terbiyesiz bir adamsın ? 5. Bitek-O da Savasim.com'un Mail adresini ve fikrini çaldığın için arkama saklandığın günleri çok çabuk unutmuşsun ? itiraz mı ediyorsun sorarız Ufuk'a istersen.

  yada sitenin sana söylerek güvenlik açığını test ettiğimde sen haince ve benden habersiz siteme yaptığın flood saldırısından sonra saldırıyı senin yaptığını tespit edip mail, msn hesaplarını sildiğimi ama bunun sana bir ders olduğunu düşünerek yine ele geçirdiğim 4 siteninde FTP şifresiyle tek bir değişiklik dahi yapmadığımı neden unuttun Ahmet ?

  Sen gelip nasıl seninle uzaktan yakından alakası olmayan internette bedava dağıtılan bir icon setini kullandığım için bana çaldı dersin ?

  Veya nasıl gelipte senin Pop-Up kodun ile tek bir satır dahi aynı olmayan koduma nasıl çaldı dersin ?(senin pop-up kodun 30 satır benim kodum ise 5)

  Buraya daha fazla mesaj ve yalan yazıp başlığı kirletme eğer bana birşey demek istiyorsan mail adresimide biliyorsun, buraya yazarak kendini rezil etme.

  Bak sana diyeceğim son söz şudur senin sitenden alınmış ister HTML ister Javascript

  Saygılar.

 9. Murat Turan Murat Turan

  @Arda Kutsal

  Site tanıtım başlığımın kirletilmesinden rahatsız olduğum için yazdım. Neyse ne yapılması gerekiyorsa sen yaparsın, belirttiğim gibi ben kendisiyle bundan sonra muhattap olmayacağım kendi kendini çaldı diye avutabilir :)

  Saygılar.

 10. @Murat Turan

  Yorumları silmek yerine bundan sonrasında daha yapıcı olmanızı rica ediyorum.

  Tabi, Ahmet Alp Balkan'da yorumlarının silinmesini istiyorsa temizlik yapmak benim için keyif olacaktır.

 11. Volkan Karakuş Volkan Karakuş

  Yorumları okumaktan siteye bakma fırsatım olmadı. Bir tartışmadır sürüp gidiyor. Anlamsız ve gereksiz bana kalırsa. Şayet çalıntı bir kod veya içerik varsa bunu internette gezinen kişiler veya uzmanlar farkederler. Sonrasında da burada tanıtılan sitenin alacağı hit ile bu durum ortaya koyulur.

  Tartışmalardan uzak bir biçimde sadece yapıcı eleştirilerde bulunarak bir sitenin analizini yapamıyorsak yuh bize...

 12. Murat Turan Murat Turan

  @Ahmet Alp Balkan

  Fikirler mi çalıntı Ahmet'cim ? Sanırım Lightbox ve türevi birşey kullanan(gerçi lightbox'da değil benim kullandığım tamamen kendi yazdığım bir js+css oyunu) bütün sitelerin fikirleri senden çalıntı :) veya çoklu-dil desteği veren bütün sitelerinde fikirleri çalıntı :) yada ücretsiz olarak dağıtılan icon setini kullanan sitelerde çalıntı ? :) Madem kodunu çalmadığımı anladın hala neden konuşuyorsun ? anlamak mümkün değil...

  Ahmet'cim saçmaladığını görüp yorum yazmayı ne zaman bırakacaksın acaba ?

  Adsense hesabını almadım, 4 mailinide elegeçirdim(zorunda kaldım) sırf ders olsun diye bunuda yukarıda belirttim, sana zarar verecek olsam 4 sitenede index atmam zor olmazdı.Evet senin kullandığın Denyo Launcher(adı üstünde 'denyo') üstün bilgi gerektirmemesi gibi ama kulladıktan sonra geçmişini sil programın ki arkadan vurdukların sen gittikten sonra bilgisayarına bakıp hainlik yaptığını anlamasınlar.

  Bak rica ediyorum daha fazla yorum yapma hem kendin için iyi olacak daha fazla rezil olmayacaksın, hemde bu güzel blog yazısını kirletmemiş olacaksın. Tekrar rica ediyorum yorum yazma kirletme, bundan sonra yazacağın yorumlarada cevap alamayacağını eklemek isterim.

  Saygılar

 13. Murat Turan Murat Turan

  @Arda Kutsal

  Ahmet'in belli bir kuyruk acısı var burda insanlar kıskançlık olarak belirtmesine rağmen komik derece saçma iddalarda(lightbox benzeri pop-up'u ondan çaldığımı, piyasada bedava dağıtılan icon-set'i ondan çaldığımı) bulunuyor. Bende gelip en güzel cevabı kendisine verince şimdi sana çalmadın diyorum diye köşesine çekiliyor. Ahmet'in sitesininde burda yazısı var sanki ben bilmiyormuyum oraya sırf polemik olsun diye mesaj atmayı, ayıp ya ayıp...

  Arda eğer mümkünse ahmet ve benim bu konu hakkında yazılan yorumları silmeni istiyorum çünkü ahmet kendiside kıvır.. pardon yazmış "ben sana çaldın demedim ki" diye.Gerçekten yorum kirliliği başka birşey değiş, teşekkür ederim.

 14. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  @Murat

  dikkat edersen ben terbiyesiz gibi kelimeler sarfetmeden konuşuyorum. 5.bitek-o da savasim projesinin katılacağını bilmeden benim projem hazır haldeydi ne yazık ki. aynı da değildi. şimdi savasim'in aynisi türkçe 30 dan fazla oyun da var..

  ben popup kodu çalıntı demedim. sadece fikirler çalıntı. Ben sitemden kod çaldın demiyorum. Zaten öyle bir şey yapacak olsan Arda Kutsal sana burada yer vermezdi :)

  Kodumu çaldın demiyorum. Sitemin naviyasyon şeklinden esinlenilmiş ve dosya uzantıları çekinmeden aynen kopyalanmış diyorum..

  Ayrıca oturduğum bilgisayara keylogger kurup şifre almaya elegeçirme deniyorsa bunu da çok üstün bir bilgiyle yapmış olmalısın ki o kadar övdün. 4 ftp şifremi değiştirmedin ama 4 mailimi+adsense hesabımı aldın değil mi?

  Tabi yaptıkların etik ve yerindedir... Hayırlı olsun mavi ajandan.

 15. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Sayın Arda Kutsal, seviye düşmüş kusura bakmayın bizim yüzümüzden olduysa :)

  Özgün bir proje yapılacaksa başka bir yerlerden çalmaya gerek yok heralde. İnsan biraz değiştirir ki çaldık olmasın :)

 16. Bizim sorunumuz bu... Ahmet kendi sitesi ile büyük benzerlikler gösterdiğini söylemiş, doğrudur da... Kötü amaçla söylememiş, bence bu pek doğru değil... Bir sitenin çok dilli olması, bilmem hangi formatların yüklenebiliyor olması ve login ekranlarının bilmemne olması hiç birşey ifade etmez. Ayrıca muhtemelen her ikiniz de açık kaynaklardan yararlandınız ve bir sürü ortak yanınız vardır. Her iki sitenin özelliklerinin hiç biri de az rastlanır özellikler değil. Her web 2.0 sitesinde karşılaşabileceğiniz standart şeyler. Bazıları popup dialoglar kullanmaz çünkü pageview olsun ister vs... Bunların önemi yok! Yaptığınız işi satabiliyorsanız gerisi laf salatası. Kıskançlık ya da önce ben yaptım tadındaki çekişmelere de gerek yok. Ben daha iyisini yapacağım türü bir yarış kabul edilebilinir. Bu ortamın gelişmesine de katkıda bulunur. Didişmeyin girişin diyorum... Bir de kıyaslamaları Türkiye üzerinden yapmayın. "Bu Türkiye'de ilk" demek biraz saçma. Tam anlamıyla bir uçak yapabildiğimiz zaman o da Türkiye'de ilk olacak ama uçak işte... Ki konuştuğmuz şey bir uçak da değil internet. Sınırları olmayan bir mecra...

  MaviAjanda'yı henüz inceleyemedim. Daha doğrusu üye olma ekranından "daha sonra bakarım" diyerek ayrıldım. Üye olurken bu kadar fazla bilgi istemesi hem kullanıcıyı sıkacaktır hem de web 2.0 mantığına ters. Gözüme takılan ilk nokta budur. Daha ileri noktalara henüz gidemedim. Ama bir ara blogumda biraz fırçalamayı düşünüyorum :).

  Beni sevindiren bir nokta da; ortaya birşeyler çıkarabilen bu gençlerin PHP ve açık kaynaktan faydalanıyor olmaları. Microsoft'a kilitlenip kalmış memleketimde bu tür başarılı girişimler PHP kullanımını yaygınlaştırır umarım.

 17. Murat Turan Murat Turan

  Yazdığım son satır çıkmamış:

  "Bak sana diyeceğim son söz şudur senin sitenden alınmış tek bir satır ister HTML ister Javascript kodu bul sana Mavi Ajanda'yı ücretsiz vereceğim."

  @umut

  Umut yorumun için ve yaptığın kıskançlık tespiti için teşekkür ederim. Şurda güzelce eleştiriler alıyordum birden eleştiri yerine "çaldı" diye bir yorum gelince ...

  Blog'unda fırçalamanı dört gözle bekliyorum :) Mavi Ajanda'nın tanıtılması ve eleştiriler ile daha iyi bir yere gelmesi açısından aynı buradaki gibi çok iyi olacaktır, teşekkürler.

 18. Murat Turan Murat Turan

  Keşke edit seçeneği olsaydı yorumlar için, otomatikportakal şimdi gördüm mesajını. Şuan için Takvim, anasayfa, not tutma ve dosya deposu veren milyon tane hizmet yok sadece google veriyor bunu tam olarak not tutma ve dosya hizmeti olarak şuan Mavi Ajanda bundan fazlasını veriyor.

  Milyar dolarlık yatırımı ve yüzlerce programcısı olan google ile yarışmak tabiki çok çok zor ama 3 günde gelen 40-50 tebrik mesajı ve 4 iş teklifi ile ben boşa bir iş yapmadığımı düşünüyorum, yinede yorumunuz için teşekkür ederim.

 19. Murat Turan Murat Turan

  Kusura bakmayın arkadaş ile uğraşmaktan size teşekkür etmeyi unuttum

  @Ahmet Serdar

  Sözlük bizim işimiz değil aslında eğer TDK api türünde birşey çıkartırsa bunu sistemimize kolayca ekleyebiliriz

  @İdris Can

  Şuan herşey sorunsuz gibi ama hatasız program olmaz :) eğer hatayla karşılaşırsanız lütfen bildiriniz.

 20. Murat Turan Murat Turan

  @Ahmet Alp Balkan Bu Çekememezlik Neden ? Sorularına tek tek cevap vereyim;

  - Dosya listesi uzantısını listesi çalmak diye bir saçmalık olur mu ? Kaldı Mavi Ajanda'nın dosya listesiyle aynı değildir.(dosya listesi dediğin şey nedir ki 5dk boyunca kullanılan dosya uzantılarını yazmışsın gel ben sanada yazayım)

  - Login deki pop-upların kodu TAMAMEN farklıdır önce kaynak koda bak sonra konuş.En ufak benzeyen bir tarafı varsa ben sana Mavi Ajanda'yı vereceğim.Lightbox ve benzeride değildir TAMAMEN ve %100 kendi yazımımdır.

  - Çok dilli sistem birçok Web 2.0 uygulamasında vardır.

  - İkon setide aşağıdaki ÜCRETSİZ tüm web geliştiricilere açıktır: http://www.websiteicons.net/index.php?p=icons&id=all

  Evet Ahmet'cim başka merak ettiğin bi konu varsa gel bana sor ben sana hemen cevabını veririm.Burada insanların aklını haksız yere karıştırmaya, senin 3 ayda yaptığın şeyi 20 günde yaptığım için kudurmana gerek yok.

 21. Otomatikportakal Otomatikportakal

  milyon tane örneği olan bir yapının - ki en başta google gibi bir firma da aynı hizmeti ücretsiz veriyor - tekrar hayata geçirilmiş olması boşa gitmiş emektir bana kalırsa. evet emeğinize saygılıyım fakat inovasyon kavramından hareketle olmayan birşeyleri yapsaydınız ya da olan birşeyin çok daha başarılı bir alternatifini sunsaydınız ne ala. fakat bu haliyle web tarihinin tozlu sayfalarına gömülürsünüz ne yazık ki.

 22. Otomatikportakal Otomatikportakal

  merhaba,

  dosya yüklemek? not tutmak? ajanda? bunlar ne kadar da yeni kavramlar değil mi?... yapmayın arkadaşlar enerjinizi azminizi daha sağlam projelere yönlendirin. herşey tamam fakat 2 şey eksik : yaratıcılık ve profesyonellik. aylarca uğraşıp site tasarlıyorsunuz ama uzunca düşünüp daha yaratıcı fikirler bulamıyorsunuz. öyle birşey yapın ki "şöyle bir site varmış" desin herkes. türkü de yabancısı da. profesyonelliğe gelince. işte basit bir konuda bile atışabiliyorsunuz 2. şahışlarla. gereği yok bunların. "cool" olun biraz. size abi tavsiyesi ;)

 23. @otomatikportakal, önemli olan genç arkadaşlarımızın ne kadar yaratıcı fikirlerle proje geliştirdikleri değil, projeyi geliştirebilmeleri. evet belki mavi ajandanın güzel görünmesini sağlayan başlıca etken prototype ve scriptaculous ama bunları kullanabilmek bile bence yaratıcı gençlerin geleceğinin parlak olduğunu gösterir. ileride daha iyi yerlere geleceklerine bence şüphe yok. gençler birbirinizle atışıp laf sokacağınıza birbirinize destek olun e birlikte birşeyler yaratmaya çalışın. bakın ben defalarca denedim türkiye'den geliştiricilerle birşeyler yapmayı ama herkes kendi bildiğini kendisine saklamayı tercih ediyor o yüzden ben yurt dışından geliştirici arkadaşlarla çalışıyorum. bizim neslin yaptığı hatayı siz yapmayın ve paylaşımcı olun, bildiklerinizi birbirinize aktarın. alın bir abi tavsiyesi daha.

 24. Murat Turan Murat Turan

  @otomatikportakal

  Bilmiyorum neden ama bu projeyi fikir olarak bir türlü sevmedin :) Proje aylarca uğraştığım bir proje değil, 20 gün sürdü toplam ama zamanım olsa(ÖSS derdim olmasa) daha fazla zaman harcamak isterdim. Seninle aynı fikirde olduğum bir kaç nokta var dosya yüklemek, not tutmak, takvim gibi ama bunların hepsini bir arada veren bir site yok. Mavi Ajanda'da projesinin geleceği olduğuna inanıyorum çünkü proje işe yarar birşey. Sayısız ve saçma Web 2.0 servisi var. Kaçını girip gezdikten sonra geri dönüyorsunuz ? Şuan bir çok kişi Mavi Ajanda'yı kullanmaya başladı yani insanların hoşuna gitti. Amaçda insanların seveceği ve tekrar siteyi ziyaret edip kullanacağı bir site yapmak değil mi ?

  @ufucuk

  Teşekkür ederim, lafı kimin attığını mesajları okuduysanız görmüşsünüdür ama otomatikportakal'ın dediği gibi cool olmak lazım boyle değmeyecek insanların yorumları için ;)

  @Devrim Demirel

  Kendisine Mavi Ajanda'nın linkini yonlendir.com'un ana sayfasına ücretsiz olarak koyarak verdiği destek için teşekkür ederim.

 25. murat senin yaklaşımın yanlış. haal laf sokmak için uğraşıyorsun. ben şu yada bu haklı demedim. eyer daha profosyonel bir projeyse myschoollog daha profosyonel bir proje. benim isteğim sizleri desteklemek. lütfen çocukluk yapmayalım arkadaşlar. sizlere yakışmıyor.

 26. Murat Turan Murat Turan

  @ufuck

  Senin için o veya başka proje profesyonel olabilir.(bu arada profesyonel dediğin projenin ismini(ilginç benzerlik:mybloglog.com) yanlış yazmışsın.

  Ben siteme haksız yere kuyruk acısından çamur atmaya çalışan birine karşı yanlış bir yaklaşımda bulunduğumu hiç sanmıyorum.

  eğer birgün birisi senin günlerini verdiğin sabahladığın projen için hiçbir dayanağı olmadan çalıntı gibi laflar ederse sende hala laf sokmasın umarım.

  Yazıyı polemiğe çevirmenin anlamı yok. Bu yazı buraya Mavi Ajanda'yı tanıtmak, gelişimini sağlamak için yazacağınız eleştiri ve öneri yorumları içindir.

  saygılar

 27. Mehmet Ali Mehmet Ali

  Proje güzel...Tanıtım videosunu izledim..

  Ahmet Alp Balkan'ın çalışmasıyla aynı tabanlı ve benzer uygulamaların var olması benzerlik yaratıyor.Çalıntı görüşüne katılmıyorum.Esinlenme olabilir.O da Mehmet Turan'a kalmıştır.Sadece dosya uzantılarının aynı olması beni şaşırttı.Güzel ve iyi çalışmalar Ahmet ve Mehmet :D

 28. Mehmet Ali Mehmet Ali

  Pardon Murat Turan'mış... Mehmet Turan yazdım :)

 29. Murat Turan Murat Turan

  @Mehmet Ali

  Öncelikle yorumun için teşekkür ederim, Çalıntı olması zaten söz konusu dahi değil. Esinlenme olarak yüzlerce belkide binlerce Web 2.0 servisi gibi aynı icon set'ini kullanıp aynı uzantılara izin vermek ve lightbox türevi pop-up'lar ise tabiki esinlenme :) Bu konu hakkında artık konuşmak gereksiz.

  Sevgiler

 30. Bence daha fazla konuşmaya gerek yok bu konu hakkında var aslında ama sadece bu servis daha güzel nasıl olabilir. Murat arkadaşımız gerçekten bu işi biliyor biz ona öneri getirirsek bu sayede uygunsa bu öneriler oda adapte eder ve daha güzel bir şeyin ortaya çıkmasına faydamız dokunur...

 31. Murat Turan Murat Turan

  @önder

  Teşekkür ederim, konuşmaya gerek yok dediğin gibi ,bende kıskançlık yorumlarından bunaldım :) .Yeni versiyon için ziyaretçilerden gelen önerilerin içinden beğendiklerimi seçip burada topluyorum ve Mavi Ajanda'yı hem Türkiyede hemde dünyada bir yere getirecek yeni özellikler düşündüm bunları yayınlamıyorum, yeni sürümde görücüye çıkacak.

  Bu arada haftaya İngilizce lisan desteği ekleniyor ama seneye yeni sürüm'de tek lisan olacak oda Türkçe ve tüm hizmetler Türk'lere yönelik olacak.

  sevgiler

 32. Murat Turan Murat Turan

  Ozan Caglargil

  Benimde demek istediğim buydu: "Birarada olmaktan hoslanmiyorsaniz da 3. kisilerin bulundugu bir ortamda iletisim kurmaya calismayin." ama malasef iletişimin önünde mesajlar atmış buraya hal boyle oluncada hoş olmayan yorumlar ortaya çıktı, inşallah karşı taraf bu sefer anlar.

  artık bu tartışmayıda uzatmaya gerek yok yukaridaki yorumlar yeterli.

  sevgiler

 33. Ozan Caglargil Ozan Caglargil

  Sevgili Murat ve Ahmet Alp,

  ikinizin de projeleri gercekten cok basarili ve bu genc yasinizda boyle isler cikartmayi akil etmis ve dahasi basariyla uygulamis insanlar olarak kocaman bir tebrigi hakediyorsunuz.

  Ama belli ki aranizda bir sorun var, nacizane bir abi tavsiyesi olarak bunu aranizda cozmenizi oneririm. Is teklifleri gelir gider, tebrikler ovguler alinir ama istediginiz bir is icin basvurdugunuzda ufak bir google aramasi ile bu sayfadaki olumsuz davranis/sozleriniz bulunabilir.

  Unutmayin ki yetenek hersey degildir ve buyuk projelerde takim calismasina uygun adaylar cok daha on plana cikarlar.

  Bence ikiniz de projelerinizle gurur duyup, birbirinizin yeteneklerini paylasmaya calisin. Birarada olmaktan hoslanmiyorsaniz da 3. kisilerin bulundugu bir ortamda iletisim kurmaya calismayin.

 34. Murat Turan Murat Turan

  @sates52

  İstenilen bilgiler biraz fazla bu konuda haklısın zaten ilerki sürümde bunu azaltacağız fakat bosa gitmez. Bugun ben bu projenin kodlarını yanlısıkla silsem :) yine bosa gitmez aldığım teklifler, tebrikler en önemlisi kendimi geliştirmem boş değil.

  Proje'nin tutmayacağı korkusu ilk başlarda biraz vardı fakat şuan istatistikler baktığımda yeni ziyaretçi sayısı %60-50 arası, insanlar tekrar geri dönüyor yani beğeniyorlar ya favorilerine ekliyorlar yada anasayfa olarak ayarlıyorlar ama ilerliyen günler ne getirir bilemem.

  Google ve outlook'a gelince Mavi Ajanda sadece ajanda değil, üye olursan tüm özelliklerini inceleyebilirsin.

  sevgiler

 35. Sates52 Sates52

  yukaridaki satasmalar cok ilginc. genclik yillarimi hatirladim :)

  ajandayi niyetlendim bir test edeyim diye ama girilmesi gereken bilgilerin uzunlugunu gorunce sonraya biraktim. tavsiyem sadece mail ve sifre ile calismasi. digerlerini kullanici isterse sonrada girerse makbul ve rahat olur.

  ama tahminim bu projenin bosa gidebilecegi. google bu hizmeti veriyorken veya sirketler web outlook uzerinden hemen hemen bir cok hizmeti sunabiliyorken zor olacak projenin pazarda tutunmasi. hele sadece turkce ve turklere yonelik olacak denilmesi aciyi dahada daraltiyor.

  umarim yanilirim ve bu proje basarili olur

 36. gerçekten son derece konforlu ve kullanımı rahat bir web 2.0 sitesi olmuş...yarım saattir site içerisinde kendime aktivite yazıyorum :)...takvim olayında bence gerçekten çok kullanışlı ve kolay...yanlız birşey söylemek istiyorum , muhtemelen biliyorsundur...Flock Browser ile bu siteyi kullanamıyorum...Flock ile açtığım zaman :

  Validate Error (captcha)

  Activate javascript on your browser7314

  böyle bir hata alıyorum...bu hata üzerine bütün java ayarlarını tekrardan düzenledim ama gene bi sonuç alamadım...hala aynı sorunu veriyor...

 37. Murat Turan Murat Turan

  @sedat

  Güzel yorumun için teşekkür ederim. Gelelim problemine Mavi Ajanda'yı en çok kullanılan 3 tarayıcı ile test edebilme fırsatım oldu; ff, ie ve opera bunlarda ziyaretçi yüzdesi olarak %96 civarında diğer tarayıcılarla senin yaşadığın gibi sorunlar olabiliyor malasef.

  (ek not: hata kodu'nu kayıt alırken alıyorsun sanırım captcha doğrulaması yanlış javascript'i aktif et diyor yani üye olurken güvenlik kodunu yanlış girdin sanırım)

 38. Yorumun için saol,

  dediğin gibi kayıt olurken oluyor..ama captcha yı doğru yazdığıma eminim..hemde defalarca...inşallah sorun benimle ilgilidir...Flock dan vazgeçemiyorum işte ne yapayım...

  Kolay gelsin

 39. Murat Turan Murat Turan

  @sedat

  Kodlarken standartlara sadık kalmaya çalıştım ama sen standartlara uygun kalsanda bazen tarayıcı kalmıyor :) üye olduysan sanırım flock'danda kullanabilirsin bir hata bulursan yine siteden hata bildirimi yapabilirsin, kolay gelsin.

 40. yapmayın çocuklar şimdi yaptığınız bu kaliteli uygulamaların yanında tartışmanız hiç hoş değil. sizin gibi gençleri rignlerde değil, pistlerde görmek istiyoruz.. :)

 41. Halime Halime

  cook gusel bi site olmus ellerinize sağlık bende buna benzer hatta aynısı bi proje aldım bnm için cook iyi bi örnek oldu ellerinize sağlık...

 42. Oğuz Kaan Çağatay Kılınç Oğuz Kaan Çağatay Kılınç

  sanırım proje kendi kendini çökertmiş. 2008'in ortalarını çoktan geçmiş olmamıza karşın site hala alpha aşamasında. öss ve üniversite telaşına kurban vermiş olabilir miyiz acaba?

 43. Murat Turan Murat Turan

  @oğuz kaan çağatay kılınç

  Sitenin yapımcısı olarak cevap vereyim. Projeyi başta Netvibes'ın türkçe desteği getirerek yenilenmesi(yeni sistemleri harikulede igoogle'dan kat kat iyi durumda) ve Google Takvim'in gelişimi gibi nedenlerden dolayı durdurma kararı aldım ve yaklaşık 3 hafta önce siteden projenin durduralacağını, kullanıcıların bilgilerini alması gerektiğini duyuruldu. Şuan Mavi Ajanda durdurulmuş durumda.

  ÖSS, üniversite telaşı yok =) bu sene bahçeşehir üniversitesi yazılım müh. başlıyorum.

  iyi çalışmalar.

 44. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Murat Turan'ı Ceviz.net'tede takip ederdim önceler,gerçekten çok çalışkan ve yardımsever biri..

  İnşallah projesi çok çok güzel yerlere gelir.

  Başarılar Murat..