TechCrunch InviteShare'i satın aldı
Genel

TechCrunch InviteShare'i satın aldı

Yeni nesil web girişimlerinin beta aşamasındayken kullanıcılarına sundukları davetiyelerinin paylaşıldığı InviteShare çok kısa süre önce yayına girmiş ve TechCrunch'da da tanıtılmasının ardından bir anda yoğun kullanıcı potansiyeline sahip olmuştu.

Micheal Arrington'ın TechCrunch'da yaptığı açıklamaya göre, kendisi de bu yönde bir girişim üzerinde çalışmaktaymış ve InviteShare'in yayına girmesini takiben kendi girişimini hayata geçirmek yerine, mevcutu satın almayı ya da işbirliğine gitmeyi tercih etmiş.

InviteShare'in açık artırmaya çıkması ile TechCrunch en yüksek rakamı teklif ederek servisi satın almış. Açık arttırmadaki ücretlere baktığımda en yüksek rakam $25.000 olarak gizli bir alıcı tarafından yapılmış gözüküyor. (kaynak)

Bu operasyon herhalde Web 2.0 alanındaki en hızlı sektöre giriş ve satın alma olmuştur diye düşünüyorum. Son derece basit bir uygulamanın doğru pazarı, doğru yaklaşım ile bulması sayesinde yakaladığı başarı olarak da nitelendirebiliriz.

Yorumlar (7)
 1. Valla az çok demekki onlar için yeterli geldi ve satış gerçekleşti. İnternet dünyasına hayırlı olsun diyelim...

 2. InviteShare'i tebrik etmek lazım kısa sürede elde ettiği başarıyı paraya dönüştürmüş. Ama 25bin$ bana az gibi geldi!, sizce?

 3. Yucel Daglar Yucel Daglar

  fiyat biraz az geldi bana. tabi hemen neye göre diyebilirsiniz :) sürekli yüksek fiyatlı satın almaları görmeye alıştık da ondan herhalde

  alan taraf için karlı olabilir eğer geliştirmeye başlamadılarsa, geliştirmeye daha fazla para harcarlardı bu açıdan karlı ticaret

 4. Dinoege Dinoege

  Bence Arrington akıllıca bir iş yapmış çünkü zaten kendisi de böyle bir girişimde bulunmayı planlıyormuş. E nereden baksanız bu servis içinde o kadar olmasa da ona yaklaşan değerlerde bir para harcayacaktı. Böylelikle hem potansiyel rakibini alıp tek tabanca oldu hem de gücüne güç kattı. Techcrunch'ın aylık kazancı 200bin$ civarındaymış. 25bin$ da onun için çok fazla bir rakam gibi görünmüyor.

 5. Fatihturan Fatihturan

  Daha önce bir çok kez satın alma haberleri ile karşılaşmıştık. Fakat Inviteshare'nin bu kadar erken satın alınması bayağı bir ilginç olmuş. Techcrunch'ın tanıtmasından sonra bizzat kendisi tarafından satın alınması daha da ilginç bir hale getirdi olayı. :)

 6. yukarıdaki yazıdan anladığım, inviteshare bu potansiyelini techcrunch sayesinde kazanıyor. en azından gücüne güç katıyor. garip olan; hemen ertesi gün site satışa çıkarılıyor! techcrunch ile yaşadığı "geçici" yüksek trafiği kendini pazarlamak için kullanıyor ve işe bakın ki siteyi alan da bizzat techcrunch oluyor! çok enteresan bir hikaye :)

  site sahibini kutlamak gerekiyor.

  techcrunch ise bu işten en zararlı çıkan oldu sanırım. yani durduk yere aldığı sitenin değerini yükseltmiş oldu. gerçi ona koymaz :)

  yoksa techcrunch ile inviteshare aralarında anlaşıp bize tuzak mı kurdu...

  bu dünyada her şey olur :)

 7. Evet biraz garip bir durum bence bu satın alma ama demekki michael arrington başkasına kaptırmak istemedi bu servisi,Arda abinin yazısında dediğine göre kendiside böyle bir servis hazırlığındaymış ve tek tabanca yola devam ederse daha iyi olacağını düşünmüş olaki böyle bir servise bastı parayı aldı. Belkide sitesinde hakkında yazdığına başlangıçta biraz pişman olacağı bir servis diye düşünebilir Mr.Arrington. Ama ilerki günlerde bu paranın çok daha fazlasını kazanacak potansiyeli kendi sitesinin popülaritesiyle yakalayabilir diye düşünüyorum ben.