Pownce'un Türkiye'den kullanıcısı çok!
Analiz

Pownce'un Türkiye'den kullanıcısı çok!

Yaptığım çok küçük çaplı bir çalışma esnasında Kevin Rose'un yeni girişimi olan Pownce'a yolum düştü. İstatistikleri ile oynarken birşey dikkatimi çekti.

Pownce'un henüz kapalı beta aşamasındayken yakaladığı kullanıcı yoğunluğu ve bunu takip eden süreçteki davetiyeler ile genişleyen trafiği elbette kabul edilebilir. Sonuçta Digg'in kurucusunun girişiminden bahsediyoruz. (Kaynak: Alexa)

Pownce.com

Ancak söz konusu servise en yoğun trafiği sağlayan ülkelere baktığımızda ilk 10 içinde Türkiye'nin olması dikkat çekiciydi.

Pownce.com

Böyle bir değer bekliyordum zaten, istatistiklerin o tarafına girmemin sebebi de buydu. Ancak aklımdaki tahminin gerçekleşmesi ve Türk internet kullanıcısının global Web 2.0 girişimlerine olan ilgisi beni bir kez daha mutlu etti.

Peki, sizce Pownce'un modelinde bir girişim Pownce'dan önce Türkiye'de açılsaydı aynı ilgiyi görür müydü? Cevaplarınızı merakla bekliyorum.

Yorumlar (12)
 1. Ismailaltuntas Ismailaltuntas

  myschoolog'da türk yapımı ve ilklerden ancak Türkiye'den çok yabancı ülkelerde daha çok ilgi gördü .

 2. Asıl soruyu yeni gördüm. :) Bence büyük ihtimalle olmazdı. benzer hadiseler de var; twitter'ın türkçe versiyonu olarak nolyo.com var, ancak türkiye'de twitter kullanıcısı daha çok. İnsanlar digg.com gibi çok rağbet alan bir sitenin sahibinin yaptıklarını görmek istemiş olabilir.

 3. Sinan Ata Sinan Ata

  ne yazık ki hemen evet diyemiyorum ama her ne şekilde olursa olsun. eğer tanıtımı ve pazarlaması iyi yapılabilirse Türkiyede de bu şekilde bir girişim başarıya ulaşırdı bence ama bu kadar kısa zamanda değil.

 4. Selim Uslu Selim Uslu

  Emre Sokullu davetiye dağıtıyor: http://buramburamsilikon.com/?p=17

 5. Serkan Bektaş Serkan Bektaş

  @EdaSuner

  Büyütülecek bir şey olduğunu sanmıyorum. Bu tarzda bir çok site var. Reklam edilmesine bile gerek yoktu. Pownce'nin alexa'da patlama yapmasının en önemli sebebi bence yeni bir servisi tanıma isteği, merakı. Yoksa Bildirgecteki herkesin pownce hastası olduğunu düşünmüyorum :)

  Saygılar.

 6. Sesebian Sesebian

  Trafikte türkiyenin olması kanaatimce bildirgecten kaynaklandı. Olaya şöyle bakın, bizim insanımız bir kaldırımda kalabalık görürse hemen oraya yönelir ve topuklarını biraz yükselterek olayı kavramaya çalışır. Bildirgecte başlayan olayda böyle bişi.Pownce‘un henüz ne olduğunu bilmeyen kişiler bakıyorki büyük bir topluluk bu davetiyeleri istiyor eh o halde bende alayım hesabı zincire ekleniyorlar. alexada sıçrayışı ise tamamen Kevin Rose imzalı oluşu.Önder arkadaşın dediği gibi böyle bir projeyi sıradan biri yapsa bukadar duyulmazdı. Bu başarılar arkada bırakılmış büyük işlerin sırt sıvazlamasından ötürü bişi değil.Büyük balık herzaman geniş sularda gezer..!

 7. Dinoege Dinoege

  Ben de olacağını zannetmiyorum. Nedense Türkiye'de yapılanlara çok fazla ilgi olmuyor. E tabş girişimciler de birkaç defa düşünmek zorunda kalıyorlar.

 8. arkadaşlara tamamen katılıyorum görüşlerinde. işin arkasında olan kişi çok önemli. mesela arda abinin diğer projesi blograzzi'de de aynı durum var hoş arda abi projenin duyulmasını istemediği bir zamanda kendi deyimiyle blogosferde hızlı bir yayılımla bir çok kişiye ulaştı ama benim gibi biri yapmış olsaydı şu anki popülaritesini olması imkansızdı diye düşünüyorum.

  saygılar.

 9. Eda Suner Eda Suner

  Arda'cım selam yazın çok faydalı oldu. Ancak aklıma gelmişken paylaşmak istedim. Biliyorsun ben 6 aylık oldum blogda ve 4. ayımda pagerank 4 oldu. Alexada ise 508,950 olduk. Ancak ne rank ne alexa ne bizim emekler. Baksana adamın biri http://www.gezdiren.com diye bir site açmış. Resim konu başlıkları ve içerik birbiri ile uyuşmuyor ancak ne alak dediğimizde Hakkında kısmına bakınca uyanıyoruz. Adamın amacı şu; malum en çok aranan kelime ve resimler ( anladınız siz onu ) o tarz içerikler giriyormuş. Yani abimiz alexa ve rangi test etme amaçlı yazıyormuş. Ne bu şimdi :P

 10. Onur Ka Onur Ka

  Turkiye'de yada baska bir ulkede olmasindan cok (dil yine ingilizce kabul ediyorum) burda servisin arkasinda Kevin Rose gibi bir isim olmasi asil onemli olan bence. Henuz sadece davetiye ile kabul edilen beta asamasindaki bir servisin bu kadar konusulur olmasi tamamen arkasinda ki bu isimler ve onlarin gercek hayattaki veya "online" sosyal cevrelerindeki populerlikleri ile orantili. Dolayisiyla bu servis ulkemizde olsa populerligi de ulkemizdeki internet unlulerinin miktari ile orantili olurdu bence.

 11. Birakin Turkiye'yi, Pownce modelinde bir girisim Pownce'dan once baska biri tarafindan Amerika'da bile acilsa ayni ilgiyi gormezdi. Muhtemelen cogumuzun haberi bile olmazdi.

  Web dunyasinda su anda en zor is, siteyi yapmak degil bunu buyuk kitlelere ulastirabilmek.

  Pownce Kevin Rose'un yapmasi dolayisiyla bunu hic caba gostermeden saglamis oldu. Amerika disinda cok az insan/grubun bu tur bir ilgi yaratma capasitesi var.

 12. zaten dün akşam bildirgec.org'ta pownce patlaması olmuştu. :) (Hala da devam ediyor sanırım, alamayıp ta almak isteyen varsa yorum yazabilir) http://www.bildirgec.org/yazi/pownce-davetiyeleri