Herşey birarada Zurna.com’da...
Fırsatlar

Herşey birarada Zurna.com’da...

Bir dönemin popüler sohbet (IRC) kanalı Zurna’yı internetin o yıllarını bilenler mutlaka hatırlayacaktır. Binlerce kişinin aynı anda sohbet ettiği Zurna kanalını 1997 yılında web üzerinden erişilebilir hale getirmek için kurulan Zurna.com geçen yıllar içinde büyük değişimler yaşadı ve bugünkü herşey birarada modelindeki platformuna sahip oldu.

Servisin yaratıcısı Onur Günday ile gerçekleştiğim yoğun e-posta trafiğinden sonra sahip olduğum bilgiler açıkcası beni şaşırttı. Çünkü Zurna.com o günlerden bugünlere büyük gelişim ile gerçek anlamda güçlü ve zengin bir servis yapısına kavuşmuş.

Onur Günday hakkında kısaca bilgi vermem gerekirse, kendisi Stanford Üniversitesi mezunu ve tüm çalışmalarını Amerika’da Silikon Vadisi’nde sürdüyor. Zurna.com’un geliştirilmesi de yine Silikon Vadisi’ndeki OutCubator isimli şirketlerinde devam ediyor.

Servisin gelişimi ile ilgili bilgileri alırken, bu alanda çok erken yol alındığını farkettim. Örnek vermem gerekirse.

2001 yılında sosyal ağ özelliklerini bünyesine katan Zurna.com’da o dönemlerde kullanıcılar sisteme resim ekleyebiliyor ve profillerini oluşturabiliyorlarmış.

Zurna.com’un şu anda aktif 215 bin üyesi bulunuyormuş, günlük ortalama 20 bin tekil ziyaretçisi ile yaklaşık 300 bin sayfa görüntülenmesine sahipmiş.

Servis ile ilgili detayları öğrenirken beni en çok etkileyen nokta, Zurna.com’un blog sisteminin hayata geçirilmesi oldu. 2001 yılında yayına alınan Zurna’nın blog servisi aynı zamanda günümüzün popüler blog altyapısı Wordpress’in de kurucularından olan Michel Valdrighi ile birlikte geliştirilmiş.

Zurna Blog

2002 yılında Amerika’da şiddetini arttıran ve internet şirketlerini büyük ölçüde vuran kriz ile birlikte Zurna.com’un geliştirilmesi durdurulmuş ve bu alanda işe devam etmeme kararı verilmiş.

2005 yılında ise bugünkü yeni Zurna.com yayına alınmış.

Günümüzdeki Zurna.com özelliklerine baktığımızda tam da yazımın başlığında sözünü ettiğim gibi herşey birarada bir servis ile karşılaşıyoruz.

Blog, grup, fotoğraf, video ve sohbet (chat) gibi bir çok ek servis Zurna.com sosyal ağına değer katıyor.

Kullanıcıların profil sayfalarını MySpace.com modelindeki gibi kişiselleştirebilmesi, Ning.com modelindeki grup özelliği, video seyretmenin yanında video kaydetme özelliği, forumlar, seri ilanlar ve hatta Çorba adını verdikleri bir de Ekşi Sözlük modelinde sözlük uygulamaları mevcut.

Zurna.com’un tüm modüllerini teker teker incelemeye çalışırsam okuyucularım için bir yazı dizisi hazırlamam gerekecek gibi göründüğü için detayları sizlere bırakıyorum. Servisi inceler ve sözünü ettiğim modüller hakkındaki yorumlarınızı paylaşırsanız memnun olurum.

Ancak son bir konuyu özellikle vurgulamak istiyorum.

OutCubator.comYazımın başında sözünü ettiğim şirket, OutCubator, Silikon Vadisi merkezli bir şirket ve yeni oluşumlara yazılım desteği sağlıyor. Ayrıca kendi projelerini de geliştiren şirket, sağladığı danışmanlık hizmetinin yanında ve girişimciler ile ortak projelere de giriyor.

OutCubator’ün Silikon Vadisi, Palo Alto’dan sonra New York, Kiev, Londra ve İstanbul’da da ofisleri açılmış.

Girişimci ve işbirliği fırsatlarını takip eden okuyucularım için değerli bir kontak noktası olabileceğini düşündüğüm için yazımın sonunda özellikle OutCubator ile ilgili de kısa bir bilgi vermek istedim.

Yorumlar (14)
 1. evet idris cin sana katılıyorum görüşlerinde.

 2. İdris Cin İdris Cin

  Merhabalar,

  Gerçekten köklü ve bilinen bir oluşum Zurna. İnternet sektöründe belli bir birikim ve tecrübeye sahip oldukları da aşikar. Ancak, gördüğüm kadarıyla bu tecrübe; birçok servise aynı anda yetişmeye çalışıyor sanki.

  Servisleri (genel olarak) incelediğim kadarıyla da; çok servise bölünmenin sonucu olarak servislerde ki sıradanlık ve bazı servislerdeki içerik kirliliği gözüme çarptı açıkçası.

  Sahip oldukları tecrübe ile her bir servisin ayrı ayrı değerlendirilip, trendlerin iyi analiz edilip rakiplere göre farklılıkların ortaya konması gerektiğini, hatta yeni trendlerin oluşturulmasında çaba sarfedilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde Zurna'nın web de hakettiği ilgiyi çekip çok iyi yerlere rahatlıkla gelebileceğini düşünüyor ve Zurna ekibine çalışmalarında başarılar diliyorum.

  Sevgi ve Saygılarımla.

 3. Umit Apak Umit Apak

  Öncelikle OutCbator Türkiye ve kendim adına herkeze Merhaba,

  Buradaki değerli yazılar için öncelikle bize değer verip yer ve zaman ayırdıkları için başta Arda Kutsal Bey'e daha sonra Sn. İdris Cin'e, Sn.Önder Bey'e, Sn.Sunset'e, Sn.Boran Bey'e değerli yorumları için çok çok teşekkürler.

  Burada focus daha çok Zurna.com üzerine yoğunlaşsa da biz OutCubator olarak Türkiye'ye daha fazla önem verip çok daha yeni yatırımlarla ve yeni projelerle Türkiye'de uzun vadede ve kalıcı olarak varolmak niyetindeyiz. Bir süredir Onur'la bilikte çalışıyoruz ve şu anda Türkiye Ofisimizin Istanbul'da kuruluş aşamasındayız. Zurna.com ve gerçekleşecek diğer yatırımlarımızın Türkiye'de daha kalıcı olacağımız ve kurumsallaşmaya doğru gitmesini istediğimiz varlığımızı güçlendireceğini düşünüyoruz. OutCubator olarak biz Silikon Vadisi (Palo Alto) merkezli, Ukrayna Kiev'deki Development Ofisimiz yanında danışmanlarımız yanında diğer hizmet ve yatırımlarımızla New York, Londra, Strazburg ve Sofia'da hizmet veren çokuluslu, çok yönlü, çok kültürlü bir şirketiz. Şu ana kadar Türkiye'de Onur'un özel bir gayretiyle başlayan ve çocuğu gibi büyütüp koruduğu Zurna.com dışında önemli yatırımımız olmadı. Ancak bundan sonra Türkiye pazarına uygun olarak geliştireceğimiz ve adapte edeceğimiz diğer hizmet ve ürünlerimizle birlikte gelişen Türkiye piyasasına daha çok önem vereceğiz ve çok daha iyibir konuma gelmek için elimzideki Türkiye'ye ayrılmış bütçeler ve imkanlar çerçevesinde gerekli yatırımları yapacağız. Nitelik ve nicelik olarak da OutCubator Türkiye ofisi olarak örneğin Kiev'deki seviyeyi ve büyüklüğü 2008 sonunda yakalayacığımızı umuyoruz. Ben, Umit APAK olarak gerek yurtiçi gerekse yurtdışında; tamamen yabancı, çok uluslu ve yerli; kendi alanlarında lider, kurumsal şirketlerde edinmiş olduğum tecrübelerimi en iyi şekilde OutCubator'a aktarmaya ve OutCubator'ı önümüzdeki dönemde çok daha iyi yerlere getirmeye çalışacağım.

  Zurna.com'a gelince, herkezin bu konuda farklı fikirleri olması çok normal, bir o kadar da doğal. Buradaki değerli yorumları duymak gerçekten çok önemli bizler için ama yeterli değil. Mevcut yatırımlarımızın karlılık ve verimliliği için gerekli prosedür, iş akışlarımız çerçevesinde yaptığımız araştırmalar ve değerlendirmeler ile Zurna.com'da birçok yenilik ve değişiklik ve belki de sadeleşme de bekleyebilirsiniz tabiki. Ürün döngüleri (product cycles), kullanıcıların değişen ürün ihtiyaç ve algılarını dikkatle takip ediyoruz, Zurna.com için de gerekli değişiklikleri biran önce yapacağız mutlaka.

  Epey uzun oldu:) Buraya kadar okuyabildiyseniz, sizi epey yordum demektir, ilginiz için teşekkürler.

  Diğer aklınıza gelebilecek sorularınız ve işbirliği konularıyla ilgili bana [email protected] e-mail adresimden ulaşabilirsiniz.

  Sevgi ve Saygılarımla,

  Ümit APAK

 4. Onur Gunday Onur Gunday

  Yüzeysel inceleme ile laf etmeyi doğru bulmuyorum.

  Zurna'da VIP üyelik kısıtlamaları açan birşey değil... VIP üyelik Zurna'da sadece birkaç şeye yarıyor

  1-günlük 10 mesaj hakkını sınırsız yapıyor (bu sitede bir denge kurmak için konulmuş bir sınırlama, sitenin bir çok alanında zurnacılar zaten birbirleriyle haberleşebiliyorlar, hatta isterlerse email adreslerini de artık profillerinde görünür yapabiliyorlar.)

  2-mesaj attığında mesaj öncelikli olarak gözüküyor.

  3-arama sonuçlarında VIPler tepede gözüküyor.

  4-profiline gün içinde kimler bakmış bunu görebiliyor VIP kullanıcılar.

  Zurna, sınırsız resim, sınırsız video, sınırsız yorum, sınırsız blog, sınırsız grup, sınırsız videochat özelliklerine sahipken, profil ücretsiz 100% kişiselleştirilebilirken "özgür bir ruh yok, farkedilir" şeklinde bir yorum bence komik, ve bilgiye dayanmayan bir yargı.

 5. Cem Sertoglu blogunda, Onur Gunday'a ait bir podcast koymus. Ilgilenenler, kendisini izleyebilir. Oldukca samimi ve guleryuzlu bir ifadesi var. Isleri Turkiye'den yurutse, kuracagi basarili yuz yuze iliskiler sayesinde daha iyi sonuclar elde edebilir.

 6. Onur Gunday Onur Gunday

  Merhaba!

  Oncelikle zamaninizi verip yorum yazdiginiz icin tesekkurler. Yorumlar cevapsiz kalmamali...

  Idris Cin: siradanlik ve icerik kirliliginden bahsetmissiniz Zurna'da. Ben biraz daha detay alabilir miyim? veya rica etsem bana fikirlerinizle ilgili spesifik, ama kisa bir email atabilir misiniz? honors.at.gmail.nokta.com email adresim.

  Birseyi de aciklamakta yarar goruyorum: Zurna, otokratik bir site degil, demokratik bir site, her zurnacinin bildigi sey, zurna'nin ozgur, yaraticiligi destekleyen, paylasimci, ve proaktif bir ortam oldugu. Site 100% zurnacilarin urettigi bir site, kod disinda, butun yonetimi de yine zurnacilarca yapiliyor, biz sadece zurnacilardan gelen talepler dogrultusunda, bugfixlerimizi yapiyoruz, yeni ozellikleri anons ediyoruz, ve de sitenin devamli islemesini sagliyoruz. Haliyle sitede bir eksiklik varsa, bana bildirirseniz, eger teknik bir sorunsa biz ilgileniriz, ama eger icerikle ilgili bir sorunsa, sitenin yoneticileri (yani zurnacilar'a) bildiririz hallederler.

  Zurna'nin cok fazla ozelligi oldugu dogru,belki her bir bolum ayri bir site olarak da lanse edilebilirdi, ama bunlar zurnacilarin kendi istedikleri fonksiyonlardi, biz de ekledik. Eger sitenin istatistiklerine bakarsaniz, butun bolumler ilgi goruyor, bir bakima long tail( uzun kuyruk) tarzinda bir kullanim grafigi var sitenin. Hem "hit" bolumler var, hem de hit olmayan ama bazi kisilerin sadece bu bolumler icin girdigi bolumler var, ama amac toplamda herkesin mutlu olmasi ve birseyler bulmasi. Hergun zurnacilardan zurna'nin nasil piyasadaki diger sitelerden daha cool bir site oldugu hakkinda mesajlar geliyor bana. Zurna fonksiyonlariyla her ne kadar teknoloji acisindan piyasadaki en ileri sitelerden biri de olsa, esasinda humanist yaniyla bence farkliligini yaratiyor, Zurna'da fonksiyonlarin otesinde bir "yaratici, genc, aktif bir ruh" var. Zfotolar bolumune bakarsaniz bunu gorebilirsiniz.

  Sunset: yorum/iltifat icin tesekkurler. Turkiye'de OutCubator'in yeni yapilanmasi sonucunda Umit Apak is gelistirme gorevini uzerine aldi. Haliyle, belki tanisamadiniz/goremediniz ama, benden daha guleryuzlu ve ayni zamanda cok profesyonel birisi ile temsil ediliyoruz. Ben de 3 ayda bir Turkiye'ye gelmeye calisiyorum buradaki islerden vakit buldukca...

 7. 54 smslik üyelikler, 1,3,6,12 aylık paralı VIP uyeliklerle ozgurluk olmaz.

  Özgür bir ruh yok, bu anında fark edilir!

 8. Doğan Demir Doğan Demir

  Ben zurnada aktif bir üye idim. ressamım ve resimlerimide yayınlama imkanı bulup yorumlanıyordu ve kısa tartışmalarla bir çok arkadaşım ve kardeşim oldu bu sitede. dürüst ve iyi karakterli bir insan olarak herkesin saygısı ve sevgisini kazandım, ancak son zamanlarda bozulan sitenin içinde ben kişi olarak bazı şeyleri eleştirmek ve bunları yargıladığım için çok destek görmeme rahmen ne olduysa birden ONUR beyin AGRASİF davranışı herşeyi bozdu kendisine küfür eden ve saygsızlık yapan insanları bile ikna kabiliyetim ve site içinde bana karşı olan saygılarından dolayı bu insanları ikna ettim ve engel oldum bu tür konuşmalara. hiçbir yerde küfür ve hakaret içeren yazı yayınlamadım çünkü buna en başta ben karşıydım. istedimki daha samimi ve küfür edilmeyen bir ortamda insanların morali bozulmadan sohbet etsin ve vakit geçirsinler diye bu benim yaklaşımım ı ONUR bey yaygara olarak nitelendirdi ve ortalığı karıştırdığımı söyleyerek kendisi daha da çok karıştırmış oldu aslında benim samimiyetimin farkındaydı ama ne olduğunu bende anlamadım, olan oldu ve beni banladıler. haksız yere bana yapılan bu samimi olmayan bu davranışı ben kınıyorum ve asıl banlanması gereken kişiler büyük bir grup kurup insanlara sövüp sayıyorlar bunlara hiç bir şey yapılmıyor ve benim gibi sitenin kaliteli olması için uğraş veren dürüsüt ve iyi niyetli birisine bunu yaptılar. bukadar basitleşebileceklerini hiç düşünmedim ciddi bir site olarak almıştım ben burayı. ben düşüncelerimi söylemek ve haksızlığa uğradığımı belirtmek için yazdım ister banımı açarsınız içter açmassınız bu size kalmış ancak çok insan kaybettiniz ve devam edecek. asıl siteye yıllarca hizmet etmiş ve sevmiş insanlara bu yapıldı en üzücü tarafıda, bu insanların çok üzülmüş olmaları. başka isimlede girebilirler ben bunu yapmam bana göre herkesin bir duruşu vardır ben başka kimlikle bunu yapamam ve durumu birdaha gözden geçirmenizi dilerim birdaha yazmam kalın sağlıcakla.

 9. Demet Ergün Demet Ergün

  Merhabalar. Öncelikle ben kendimi tanıtmak istiyorum,Zurna'da çok sevilen sayılan ve Zurna'ya değer veren bi insanım.Zurna için bir çok katılım sağladım ve Zurna'nın normal bir sanal platform olmaması için elimden geleni yaptım.3 yıldır Zurnaya üyeyim ve 3 yıldır da Zurnada tanıdığım kişileri ziyaret ediyorum,bu farketmiyor Kars,İzmir,Adana,Eskişehir,Kütahya,Ankara,Balıkesir ve daha bir çok şehirde bulundum ve Zurna üyeleriyle bizzat fotograflar çektireren Zurnada yer alan profilimde yayınladım. Çok büyük ilgi gördü ve Onur beyin teşekkürlerine eriştim. Bunu yapan,yani sanal bir platformu ciddiye alıp,onu güzelleştirmeye çalışan sadece ben değilim.Bir çok insan değer veriyor Zurnaya.Amma ve lakin Doğan beyin görüşlerine katılmadan edemiyorum. Çünkü Zurna artık eski imajını kaybetmek üzere.Onur beyin açıklaması üzere belli bir yaşa (18-24) hitap eden bir site imiş. O halde Doğan bey gibi saygın insanların Zurnadan kendi isteği veyahut site yöneticilerinin isteği doğrultusunda oradan gönderilmesi Zurna için büyük bir kayıp. Ve ben de Zurnadan kendi isteğimle ayrılmış bulunuyorum,Zurna eski haline gelene kadar da gelmemeyi düşünüyorum. Onur bey Zunanın gelişmesi için herşeyi yapıyor,elinden geleni esirgemiyor ama önemsemediği bir konu var; böyle zamanını bocalarken Zurna her geçen gün daha da fena bir hale geliyor. Tüm uyarı ve ikazlarımıza rağmen Zurnaya önüne geleni (kültür seviyesi düşük,ağzına geleni söyleyen ve saygısız davranan,Zurnanın imajını tabiri caiz ise çizen ) engelleyemedik. Bir üye olarak yer aldığım Zurnayı çok seviyorum ama gerçekden çok soğudum. Onur bey farkında olmayarak belkide bize kızmış olabilir, ama bizi hakkımızı ve görüşlerimizi savunduğumuz için oradan uzaklaştırmamalıydı. Biz de Zurnanın güzelleşmesi için savaştık. Doğan bey i yakinen tanırım Zurnada,kendisi eşsiz bir kültür hazinesi,bizim için sürekli genel kültür seviyesinde yayımlar yapıyor ve Zurnada olan bazı şeylere tepki olarak açıkladığı fikirleri yüzünden Zurna onu "kaybetti".Ve beni de kaybetti,bir çok arkadaş Zurnayı terketti,kimisi girmiyor kimisi de banned yemek için elinden geleni yapıyor.Banned için küfür niteliği taşıyan sözler sarfedenler de var. Onları hor görmemeliyiz bence. Çünkü gerçekten Onur bey eğer bir çaresine bakmaz ise Zurna kötü bir hale gelen bir "sanal platform" olarak kalıcak zihnimde. Kimilerinin zihninde. Gerçekden Zurnayı çok sevdiğimi ve onun için çabaladığımı bir kez daha söylemek istiyorum. Zurnanın "sanal" olmadığını göstermek için elimden geleni yaptım ve yaptık bazı üyelerce. Ve bunun saygınlığını Zurnada gördük ama seviyesizce olaylar gerçekleşiyor. Onur beyin açıklama yapmasını bekliyorum bu yazıma. Kendisinden rica ediyorum. Biz vip veya admin değiliz Zurnada,normal bir üye olarak adminlerden daha çok önemsiyoruz Zurnayı. Bir şeyide hatırlatmak istiyorum en iyi arkadaşlarımı Zurnada kazandım ve diğer tüm üyeler de böyle düşünüyor. Bu kadar güzel bir siteyi lütfen güzelleştireceğim diye sorumsuz bırakıp daha da berbat olmasına izin vermeyin Onur bey. Eğer Zurna nın yaş sınırı varsa o sınırı aşan saygın insanları üye yapmayın ki banlamak zorunda kalmayasınız Onur bey. Lütfen yanlış anlamayın sözlerimi fakat tabiri caiz ise gırtlağımıza kadar dayanmış bulunuyorsunuz.

 10. Doğan Demir Doğan Demir

  Demokratik bir zurna dediği ONUR beyin fikrine katılmıyorum, çünkü demokratik olsaydı, eleştirdik diye ve sitenin iyiliği için çaba sarfettiğimizi bildiği halde beni banlamazdı, fikirlerimizi önemseyip bize kalıcı açıklamalar yapardı. Ben kimseye hakaret ve küfür etmediğim halde kaliteyi arttıran ve sosyo kültürü zurnaya aşılayan, bozulan ve yozlaşan kültürü eleştiren yenilikler getirmeye çalışan ve çabalayan bir insan olarak sitenin bazı şeyler engel olması gerektiğini anlattım. Sitede banlanma kalktıktan sonra (birçok kişin içinde bastırmış olduğu seviyesiz, art niyetli ve amaçlarının farklı olduğu ortaya çıkmıştır) Bu tabiki sitenin suçu değil en başta insanların suçudur. Siteyi berbat eden bu insanlara karşı bizler çok azda olsak karşı çıktık. basında ve bişrçok yerde imaj kaybına uğrayan siteyi ayakta tutmak ve mutlu olduğumuz bir yerde kalıcı güzel arkadaşlıklar kurmak hepimizin hakkıdır ve bunun için çabaldım ben kişi olarak. Ancak bu nasıl algılandıysa kargaşa olarak ve yaygara olarak lanse edildi Onur bey tarafından ben hala onun bu şekilde yazdığına inanamıyorum sanki başkası yazmış gibi değerlendiriyorum. yargısız ve haksız İNFAZ yapılmıştır benim site içinde olmamdan kendiside memnun olduğunu söylediği halde ve bana hediye vip verdiği halde neden böyle bir SAPMA oldu bana bir açıklama yapmalıdır .Tekrar söylüyorum Demokratik bir ortam; doğruyu söyleyeni kovmak değildir. Aksine onu baş tacı yapaması gerekir çünkü eleştiren ve bazı kötü gidişata son ver diyen bir fikire sahip çıkılmalı diyorum, eğer ben birisine kötü bir davranış yaptıysan KÜFÜR, HAKARET gibi ozaman razıyım ancak asıl bunu hakedenlere yapılmayan davranış bana yapılmıştır Ben şuanda çok arkadaşımla MSN'den görüşüyorum ve senin olmadığın biryerde bizde olmayız diyorlar ve tadının kalmadığını bana söylüyorlar. Bir daha değerlendirin ve DEMET kardeşim gibi bir insanın da siteye ne kadar hizmet verdiğini onun kadar samimi bir insan yoktur bunu Onur beyde bilir, ancak onunda yanlışları olmuştur tabii adı üstünde SİNİRSELLER çünkü o ama onunkadar kalbi temiz ve dürüst bir insan yoktur bunu haketmedi kendisine ufak bir mesajla bazı şeylerin hallolacağını ve sabırlı olmasını söyleyebilirdi. Biraz insan psikolojisini değerlendirerek bazı girişimler yapılırsa kazançlı çıkan ZURNA olur. Benim için orası bir zaaf değildir, ancak çok değerli arkadaşlıklar edindim ve gelmem için ısara ediliyor artık bu benim elimde olmayan bir şey olduğunu anlattım. yaşım 44 ancak beni tanıyan tanıdı kimseyle gönül ilişkim olmaz ve olamaz karakter sahibi olmayı prensip edinmiş ve dürüst bir kişiyim, benim amacım burda zamanım oldukça sevdiğim ve kafa dengi insanlarla sohbet ve muhabbet etmek sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunmaktır. Benim için orası sanaldan öte gerçek bir yerdir yoksa bukadar ciddiye almaz ve yazmazdım. Hoşçakalın, Mutlu kalın. DEMOKRATİK BİR ORTAM OLDUĞUNU HERKESE GÖSTERİN ONUR BEY sizede bu yakışır lafta kalmasın lütfen. Tüm zurna arkadaşlarıma burdan çok selam ederim benim kimseyle sorunum olmadı HOŞÇAKALIN...

 11. Doğan Demir Doğan Demir

  Ksa bir aradan sonra ONUR Bey ile diyalog sağlandı, meil'ime duyarlı davranıp beni aradı ve uzun bir sohbet sonucunda ZURNA'nın olumlu ve eksik yönlerini konuştuk, bazı şeylerin karşılıklı konuşulamadığı bir ortamda yanlış anlaşılmaların sonucunda olumsuz şeylerin geliştiğini anlamış olduk BU bence bir bakıma daha iyi oldu en azından birçok şeyin farkına varılmış olundu ve daha tutarlı önlemler alındı ZURNA'nın gelişmesi için elimizden gelen ve tüm arkadaşların bu konuda duyarlı davranacağını umuyoruz. Evet Onur Arkadaşım DEMOKRATİK BİR ZURNA olduğunu bana ve çok kişiye göstermiş oldu böyle davranarak, eleştirilerimizi dikkate alması kendisinin bu konuda duyarlı bir kişi olduğunu daha olumlu bir çaba olarak değerlendiriyorum kendisine burdan teşekkür ediyorum bizlerdeZURNA üyesi olarak elimizden geleni ve kalitenin yükselmesi için ne gerekiyorsa yapılacağını ben şahsım adına söz verdim zaten benim amacım buydu. Benim açımdan sorun kalmadı zamanla burada daha olumlu şeyler yazmak isterim şimdilik hoşçakalın

 12. Coskun Coskun

  selam ben coşkun eski zurnacılardan valla bana göre eski hali güzeldi şimdi sizden bi istegim var mumkunse tabiki eski zurnanın chatının prg mı varsa bunu bana yollarsanız sevinirim tşk

 13. Ssonsuz Ssonsuz

  ben zurna sitesinde chat yapmayı çok seviyom günümün 3 te 1 ni böle harcıyom ama

  son zamanlarda seviyesizleşti bu sitede adin yada bi görevli yokmu küfürler havada uçuşuyo ben üzlüyom ve artık soğumaya başladım ne olur cvp yazın bi çözüm bulun teşkler

 14. De_De De_De

  slm bu nicki zurnacıların çogu bilir 4-5 seneden fazla bir üyeliğim vardı zurnada gerek onur olsun gerek başkaları olsun internet aleminin belkide en kral sitesiydi. arkadaşlıklar dostluklar güzeldi. neden kapatıldı hala anlamış degilim. Bu duruma gerçekten üzüldüm. Zurna yüzeysel bakılınca çok bişeye benzetemeyenler olabilir ama Zurna'nın içine girip üye olmadığınız takdirde bişey anlamanız çokda mümkün degil. ama giriş yaptığınızda şimdiki bir çok popüler siteden kat kat iyi olduğunu görürsünüz. zphoto lar videolar videochat sohbet sayfaları profiller çorba zoyunlar gruplar bloglar hepsi ayrı ayrı bir site olacak şekildeydi ama ONUR bize bunları tek bir sitede bizlere sunmuştu amaç gerçekten bütün üyeleri memnun etmekti ve bu konuda büyük bir başarıda sağlanmıştı. ONUR herşey için sana teşekkür ederiz.