Kullanıcı dostu sinema sitesi SinemaSeans.com
Bilgi Kaynakları

Kullanıcı dostu sinema sitesi SinemaSeans.com

SinemaSeans.com yakın zamanda beta yayınına başlamış olan, adından da anlaşılabileceği üzere yeni bir sinema sitesi.

Keyifli bir tasarıma sahip ve yapısında Web 2.0'ın ana özelliklerinden büyük bölümünü kapsayan servisin hayata geçirilmesindeki en büyük amaç, reklam kirliliğinden uzak bir platform oluşturmak olarak dile getiriliyor.

Tamamen kişisel bir girişim olan SinemaSeans.com'un tarafıma bildirilmesinden sonra, servisin yaratıcısı Ender Ayna'dan girişimi hakkında detaylı bilgiler aldım.

SinemaSeans.com yaratıcısı Ender Ayna girişimi hakkında şunları söylüyor:

"Bu sitenin en büyük anlamı reklam kirliliğinden ve kullanıcı dostu olmayan arayüzlerden şikayetçi, gideceği filmi bilinçli seçen sinemaseverlere alternatif olabilmek."

SinemaSeans.com'un büyük bölümünde sayfa yüklemesi gerçekleşmiyor ve içerik AJAX destekli olarak sunucu tarafından yükleniyor. Elbette bu durum da kullanıcılar için keyifli bir tecrübe yaratıyor.

Her ne kadar genelde bu derece yoğun AJAX kullanımını tercih etmesemde, SinemaSeans.com'da bu durum beni kesinlikle rahatsız etmedi diyebilirim.

Servis şu an için sadece ana özellikleri ile yayın yapıyor. Testleri sürmekte olan SinemaSeans.com'a ilerleyen dönemlerde farklı özellikler de dahil olacakmış.

Ender Ayna'dan aldığım bilgilere göre, SinemaSeans.com'un ikinci fazında kişiselleştirilebilir seans seçimi, RSS üzerinden veri paylaşımı, üyelerin beğendikleri filmleri paylaşabilecekleri özel sayfalar, üyelerin seçimlerine göre vizyona giren filmlerin e-mail ile bildirilmesi ve SinemaSeans.com'un mobil versiyonu yayına alınacakmış.

Mevcut sürümünde yer alan özelliklere baktığımızda film bilgilerinin il, salon gibi kriterler bazında sorgulanabilmesinin yanında film etiketleme, yorumlama, oylama ve paylaşma özellikleri de bulunuyor.

Burada en ilginç gördüğüm özellik "paylaşma" bölümünde karşıma çıktı. Bugüne kadar hiçbir sinema sitesinde rastlamadığım del.icio.us, Digg, StumbleUpon gibi servisler üzerinden içeriğin linkinin paylaşımı sağlanmış. Umarım ilerleyen günlerde bu listeye ülkemizin aynı modelde çalışan servisleri de eklenir.

Tamamen kullanıcıyı memnun etmeye odaklı SinemaSeans.com'un şu an için barındırma ile ilgili bir sponsor arayışı varmış. Ayrıca servisin sürekliliğini sağlayabilmek ve reklamlardan olabildiğince uzak durmak adına da bir proje sponsoru arayışı bulunuyormuş.

Kişisel fikrimi soracak olursanız sinema sektöründe yer alan şirketlerin SinemaSeans.com'a sponsor olması kendileri için son derece değerli olacaktır. Eğer servis reklamsız yaşayacağını ya da en azından yeterli seviyede reklam alacağını amaçları kapsamında dile getiriyorsa, uzun vadede geniş bir kitleye ulaşabilecek potansiyele de sahip olacaktır. Elbette bu durum sinema sektöründeki sponsorları için de önemli geri dönüşler sağlayacaktır.

Yorumlar (8)
 1. Ismail Asci Ismail Asci

  Site gerçekten başarılı olmuş. Web standartlarına uyumlu ve web 2.0 kavramını başarılı bir şekilde algılayabilmişler.

  Ama ben arama sayfası bulamadım sitede ve eksikliğini hissettim doğrusu.Henüz beta aşamasında, henüz hazır değildir sanırım.

  Tebrik ederim geliştiricileri ve fikrin arkasındakileri.

 2. Saninkkk Saninkkk

  Öncellikle ellerinize çağlık. Çalışmanız için sizi kutlarım. Ancak merakımı maruz görün resimler üzerinde sağ tıklayıp özelliklere tıkladığımızda resim kaynakları sinema.com olarak görünüyor. Sitenin herhangi bir yerinde içerik ortaklığı veya benzeri bir ibareye rastlamadım(Yada ben gözden kaçırdım?). Sinemaseans.com un sinema.com ile alakasını merak ettim açıkcası.....

 3. Senem T. Senem T.

  SinemaSeans süper olmuş, çok temiz bir görünüm, kolay erişim artıları. Filmlerin web sitelerine yönlendirme olabilir tanıtımlarının altında, bir de mümkünse filmle ilgili daha çok fotoğraf kullanılabilir.

  Bunun dışında bu servisin zamanla çok daha fazla gelişebileceğinden eminim, ama dilerim sayfadaki bu net görünüm kaybolmaz.

  Sevgiler,

  S.T.

 4. kuşkusuz, gördüğüm en şık sinema sitesi.

 5. SinemaSeans'ı ben de çok beğendim. Özellikle tasarımının kullanıcıların çok hoşuna gideceğini düşünüyorum. Sık sık sinemaya gidenlerin ilk tercihi olacaktır diye düşünüyorum.

 6. Merhaba;

  Reklamsız ve gayet hoş tasarıma sahip bir site.Gezinirken insan sitenin içinde yorulmuyor.Reklamlar yüzünden artık sinema siteleri çekilmez bir hal almıştı.Özelliklerde fareyi takip eden vodafone reklamı son nokta oldu :)

  Başarılar diliyorum kendilerine.

  Bu sadelik ve güzelliği daima sürdürürler umarım.

 7. Mastermax Mastermax

  Tasarım gerçekten harika. Filmler için fragman , fotogaleri gibi sayfalar gerekli. Siteyi canlandırmak için bir ziyaretçi tirafiği de şart. Ve unutmadan, filmler ile ilgili yazılarda birkaç tane imla hatasına rastladım.

 8. gerçekten çok kullanışlı ve adında olan tadında var yani süper olmuş.umarım istedikleri spnsorlarıda bulurlar ve bize bu hizmeti kesintisiz vermeye devam ederler.

  ya bir şey var aslında sinemalar.com da gördüm sinema kutusu ekleyebiliyorsun sitene o hafta yeni vizyona girenleri SinemaSeans.comda da olsa daha farklı eklentilerle yapılsa çok daha süper olur bence.