Alexaholic için alternatif: AttentionMeter
Araçlar

Alexaholic için alternatif: AttentionMeter

Alexa verilerinden grafik oluşturup sitelerin ziyaretçi sayısı, Alexa sırası ve sayfa görüntüleme bazında kıyaslanmasına olanak tanıyan Alexaholic (yakında zamanda ismi Statsaholic olarak değiştirildi), Alexa ile yaşadığı yasal problemlerden dolayı artık bu hizmeti veremiyor.

AttentionMeter.comHer ne kadar Alexa'nın bu engellemesi sadece Alexaholic'e dönük değil, tüm siteler için deniliyor olsa da şu anda çalışmakta olan ve aslında Alexaholic'e göre daha geniş kıyaslama imkanları sunan AttentionMeter halen Alexa verisi bazında kıyaslama hizmeti sunuyor.

Servis Alexa'nın yanında Compete ve Quantcast verilerine bağlı grafikler de sunuyor.

Ülkemizde de bu yönde hizmet vermekte olan ve Alexa verisi ile çalışan Nokta A.Ş. girişimlerinden Dizin.com (bkz. Webrazzi incelemeleri) bulunuyor. Ancak serviste kıyaslama yapabiliyor olmanıza karşılık, sadece ziyaretçi sayıları bazında grafik alabilirsiniz.

Her ne kadar Alexa artık web sitesi kıyaslama servisini sunuyor ve Alexaholic'i yarış dışı bıraktıktan sonra bu özelliğini ana sayfasına taşımış olsada, bence bu alanda hala eksik olan bazı ürünler ve servisler bulunuyor.

Özellikle ülkemiz için istatistik servislerinin eksikliği her geçen gün girişimciler için daha büyük fırsatlar yaratıyor.

NOT: Alexaholic ve Alexa arasındaki sorun ile ilgili TechCrunch'da da güzel bir haber yayınlandı.

Yorumlar (5)
 1. M. Ömer Gölgeli M. Ömer Gölgeli

  Alexa...

  İyide, Alexa'nın bu tarz bir hizmeti sağlaması için tüm interner kullanıcılarını izlemesi lazım. Bildiğim kadarıyla şu an için Internet Explorer kullanıcıları haricinde ancak bu işlem için özel uğraşan kullanıcıları izleyebiliyor. Mevcubahis, hizmet olarak güzel, lakin Alexa ne derece güvenilir sonuçlar sunuyor?

 2. M. Ömer Gölgeli M. Ömer Gölgeli

  Kendi deyimleriyle, sadece Alexa Toolbar'dan elde ediyorlar bu verileri. Tabi Internet Explorer'ın içine entegre edildiğini unutmayalım. Lakin Mac ve Linux için de toolbarları mevcut.

  Benim siteme her gün gelen kullanıcıların sadece %43'ünü Internet Explorer kullanıcıların oluşturduğu düşünülürse, benim için gayet tutarsız kalıyor.

  Açıkçası, ben güvenemediğimden olacak 1-2 farklı sistemle istatistik tutuyorum. Hoş, ne işe yarayacak bilmiyorum ama (:

 3. Gökhan Çeliker Gökhan Çeliker

  Alexa zamanında bu hizmeti sunmaya başlayarak şu an bir çeşit tekeldi. Rakipleri olmasına rağmen hiç biri yerli siteler için Alexa kadar başarılı grafikler sunmuyor. Ayrıca birebir olmasa da çoğu zaman kendi istatistik yöntemlerimizle elde ettiğimiz grafiklerle Alexa'nınki uyuşuyor. Tahminimce sadece Alexa Toolbar'dan gelen verileri kullanmıyorlar.

  Bu arada dizin.com'un ve AttentionMeter'in Alexa verileri ile ilgili bu aralar sıkıntıları varmış gibi görünüyor.

 4. Suat Gençer Suat Gençer

  Alexa'nın site istatistikleri konusunda bir tekel oluşturduğuna katılıyorum. Fakat görünüşe göre bu tekeli ortadan kaldırmak adına atılmış çok net adımlar bulunmuyor (Türk girişimciler açısından konuşuyorum). Yayına giren yeni projeler genelde Alexa, Google, vb. sitelerin verilerini bize tek elden sunmayı hedefliyor. Ayrıca şunu da hiçbir zaman unutmamalıyız ki, bundan yıllar sonrasında bile 2005 ve öncesinin verilerine ulaşmak istersek başvurabileceğimiz tek kaynak Alexa olacaktır. Alexa verilerinin güvenilirliği her zaman tartışılacak fakat daha iyisi çıkana kadar elimizdeki ile yetineceğiz. Kişisel görüşüm Alexa kötü niyetli boosting olayları haricinde genel trendi çok iyi yansıtıyor.

 5. Bakiye Temel Bakiye Temel

  Alexa ile her şeyin gerçekci hali ile ortaya çıkması biz webmasterlar için önemli bir gerçek. Alexa il bazı hit yapıyorum diyen site adminlerini buradan acıkca söyleyimki yalanlarını ortaya koyuyur. Ben bir Bayan olarak Alexa gerceğini tüm arkadaşların bilmesini isterim.