Foruma takılan yeni web girişimleri
Yeni Girişimler

Foruma takılan yeni web girişimleri

Bildiğiniz gibi artık web girişiminizi Webrazzi'de kendiniz de tanıtabiliyorsunuz.

Tek yapmanız gereken Webrazzi Forum'da yer alan "Web Girişiminizi Tanıtın" bölümüne gitmeniz ve tanıtım yazınızı yazmanız.

İşte bu bölümde girişim sahiplerinin tanıttıkları servislerden bir kaç tanesi dikkatimi çekti ve detaylı olarak bir de ben incelemeye almak istedim.

Evet-Hayir.com (Webrazzi Forum tanıtımı)

Evet-Hayir.comServis aslında tamamen eğlencelik bir içeriğe sahip olmasının yanında soruların tarzına göre istatistik değeri olabilecek sonuçlara da ulaşılabiliyor.

Evet-Hayir.com'un tasarımı ve uygulanan AJAX implementasyonları başarılı, daha doğrusu amacına uygun olmuş.

Servis sahibinin belirttiğine göre şu an için sistemde 250'ye yakın soru bulunuyormuş ancak bu soru sayısının yükselmesi aslında kullanıcılarına da bağlı çünkü herkesin Evet-Hayir.com'a soru gönderme imkanı da bulunuyor.

Gönderilen sorular öncelikle onaya tabi tutuluyor ve sonrasında yayına alınıyormuş.

Başta da söylediğim gibi, servis kapsamında sadece eğlence amaçlı sorular olmasının yanında kullanıcı katılımı göz önüne alındığında istatistiki bilgi edinilebilecek sorular da bulunabilir. Özellikle belirli bir segment üzerinde basit bir pazar araştırması yapmak için Evet-Hayir.com kullanılabilir diye düşündüm. Hatta belki bir tür WOMM aracı olarak bile göz önüne alıbilirsiniz. Elbette tüm bunlar kullanıcı sayısı ile doğru orantılı olacaktır.

AnnemMutfakta.tv (Webrazzi Forum tanıtımı)

AnnemMutfakta.tvAile şirketlerinin yanına bir de aile siteleri eklendi ki AnnemMutfakta.tv tam da bu tanıma uyan bir girişim. İrem Erol ve ailesinin yarattıkları sitede Türk mutfağından çeşitli yemeklerin videolu tariflerine ulaşabiliyorsunuz.

AnnemMutfakta.tv'ye üye olan kullanıcılar kendi tariflerini gönderebilecekleri gibi, yemek tarifleri konusunda sorularını da tariflerin sahibi olan ailenin annesine yöneltebiliyorlar.

Hatırlarsanız bir süre önce bu alanda çalışmakta olan bir başka girişim olan Yemekevi.tv'yi tanıtmıştım. Yemek tarifleri açısından hem yeni girişimler hem mevcut yemek blogları ile internetin gün geçtikçe daha leziz bir hal alacağı kesinlikle ortada.

FinZoom.com.tr (Webrazzi Forum tanıtımı)

FinZoom.com.trBankaların sağladıkları kredi imkanlarını karşılaştırmak ve bu konudaki detaylı finansal hesaplamalara ulaşmak için kurulmuş bir servis FinZoom.

Global sitesinden aldığım bilgiye göre ilk olarak 2005 yılında Bulgaristan'da açılmış olan FinZoom, şu anda Romanya ve Türkiye'de hizmet vermekteymiş.

FinZoom'un kredi hesaplama araçları aylık ödemelerinizin yanında Yıllık Maliyet Oranı gibi çok fazla sitede göremeyeceğiniz sonuçları da karşınıza getiriyor.

Farklı alanlarda kredi ihtiyacı olan internet kullanıcıları için iyi bir araç olabileceği düşüncesindeyim.

1gbh.com (Webrazzi Forum tanıtımı)

Bir süre önce farklı alanlardaki web girişimlerini tanıttığım Olmazmi.com'un küçük ama kullanışlı yeni servisi 1gbh.com, web sitenizin Google'da belirli anahtar kelimelerde kaçıncı sırada yer aldığını gösteriyor.

Örnek vermek gerekirse Webrazzi.com için "web girişimi" anahtar kelimesi Google'da ilk sırada listeleniyormuş.

 

1gbh.com

Yurtdışından örneklerini bildiğimiz servisin, Türkçe olarak yapılmış olması güzel. Ayrıca arama motoru optimizasyonu ile ilgilenen web sitesi sahipleri için de el altında bulunması gerekebilecek bir servis diyebilirim.

Turkmag.com (Webrazzi Forum tanıtımı)

Turkmag.comİnternet üzerindeki Türkçe içeriği güçlendirmek amacıyla açılmış olan Turkmag.com, servis kapsamında farklı kategori ve alt kategorilerde yazılara yer veriyor.

Girişimin Webrazzi Forum'daki tanıtım yazısı aslında benim burada yazacaklarıma göre çok daha açıklayıcı bilgiler veriyor.

Hal-i hazırda kısıtlı olan Türkçe kaynağa elimizden geldiğince katkıda bulunmak, bir konuyu bir,iki yabancı bağlantı ile işlemek yerine imkanlar dahilinde Türkçe'ye çevirmek ya da içeriğini yorumlamak, gücümüz kuvvetimiz dahilinde yer alan alt başlıklar ile geniş bir konu yelpazesi ile bunu başarabilmek, tüm bunları yaparken de bizimle birlikte yol alan arkadaşlarımızı manevi, maddi desteklemek.

Turkmag.com'u incelediğimde aslında bir tür çoklu blog uygulaması olduğu izlenimine sahip oldum. Farklı kategorilerde düzenlenmiş ve amacında da belirtildiği gibi Türkçe içeriğe sahip bir çok yazı bulunuyor.

Rahat takip edilebilir ve düzenli tasarımının yanında alt alan adları ile kategoriler de birbirinden ayrılmış. Bu sayede ileride oluşabilecek niş alanlardaki yazıların ilgilileri tarafından takip edilmesi de kolaylıkla sağlanabilecektir.

Bir tek merak ettiğim maddi ve manevi destek tarafı. Tanıtımda da belirtildiği gibi Türkçe içeriği destekleyecek yol arkadaşlarına bu yönde destekler verildiği söyleniyor. Bu konuda eğer servisin sahipleri detaylı açıklama yapar ve desteklerin kapsamını açıklarlarsa sanırım daha etkili geri dönüş alacaklardır.

Yorumlar (19)
 1. Olmazmi.com Olmazmi.com

  Haklisiniz su an icin Arabca destegi (Latin harfleri disindaki diller) yok sitenin. Farkettiyseniz URL checkposition/الجزيرة%20نت/ seklinde olusuyor, bu da internet adresi icin uygun olmayan karakter dizilimi.

  Acikcasi 1gbh.com'un Arabca siteler icin kullanilabilecegini ongormemistik :) ama en yakin zamanda bu sorunu da halletmeye calisacagiz. Hepinize 1gbh.com'da 1. siralar diliyoruz :) Iyi calismalar.

 2. M. Ömer Gölgeli M. Ömer Gölgeli

  1gbh.com sitesini test ettim, kendimce. Lakin sonuçları pek de tutarlı bulmadım.

  Evvela, hangi google yansısını seçerseniz seçin pozisyonunuz sabit, çıkan sonuçlar aynı. Her zaman Google.com.tr'de yapıyor aramaları. Tek değişen şey ise Reklamlar!

  Kendi sitemde son yazdığım yazılardan birisi içinde geçen anahtar kelimeleri baz alarak bir arama yaptım.

  Misal, midye diye arattığınız takdirde sitem arama sonuçlarında 13. olarak çıkıyor. İsterseniz google.de, isterseniz google.com istersenizde google.com.br'yi seçin sonuç aynı. Lakin, proxy kullanarak eriştiğim google.de ise aynı sonuç için 12. sıradayım. Bu sefer portable programlar diye gene google.de yi seçerek ara dediğim taktirde 1gbh.com bana 5. sırada olduğumu söylerken google.de den yaptığım direk arama sonucunda sitemin birinci sırada listelendiğini görüyorum.

  Kısacası, güzel bir düşünce, lakin birde çalışsa!

 3. Bator Bator

  Sn. @Kutsal,

  Sitenizde, seslerini duyurmak isteyen yeni oluşumlara yer vermeniz büyük bir incelik, esas olarak da bir destek niteliğini taşıyor bana göre.

  Öncelikle bunun için teşekkürler...

  Hemen sorunuza yanıt vermekle başlayayım. Reklam gelirlerimizin %65'ni yazarlarımız ile paylaşacağız. Ama burada ince bir ayrıntı var!

  Şu an 6 adet alt başlığımız var. Ancak duyurumuzda da (davetimizde) dile getirdiğimiz üzere; bunu arttırmak, daha geniş bir içeriğe sahip olmak en büyük amacımız. Bunu da, tabi ki ilgili ya da uzman olduğu konuda yazacak yazarlarımız ile sağlayacağız.(inşallah) Alt başlıklar ve yazarları orantısal olacağı için, yazarlara düşecek reklam geliri payının diğer reklam paylaşan oluşumlara nazaran daha farklı (büyük, fazla, çok...) olacağı aşikar. En azından herkese para dağıtacağımızı iddia etmekten ziyade; sayelerinde elde edeceğimiz geliri; bilgisini, deneyimini, yaptığı çeviriyi paylaşacak olanlara dağıtacağız.

  Örneklemek gerekirse;

  hem öğretmene ders anlattığı için, öğrencilere de ders dinlediği için ücret ödemek yerine, sadece öğretmene bilgi, çaba ve uğraşıları için ücret ödemeyi tercih edeceğiz. Bu ücreti de dersi dinleyen (konu başlığını, okuyan…) öğrenciler belirleyecek. Ne kadar çok öğrenci o öğretmenin derslerine (başlıklarına) ilgi gösterirse, öğretmenin de maaşı bir o kadar artmış olacak.

  Bununla birlikte gelişimimiz de durmayacak. Hatta durmasına izin vermeyeceğiz, vermeyecekler…Uygulanmayı bekleyen senaryolar hazır bile ve zaman içinde sistemimize uygulayacağız. Tüm bunların arkasında olan kişi için bir çift lalırdı etmek isterim izninizle.

  Huzurunuzda işin mutfağı olan, en büyük yükü sırtlayan kod’cu (böyle söylemeyi seviyorum) arkadaşımıza da emekleri için buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

  Son olarak, büyük bir gelişmeyi de yine huzurlarınızda paylaşmak istedim. Hal-hazırda görüşmede olduğumuz bir destek de mevcut. Daha başında olduğumuz bu yolda, şimdiden dikkatleri çekmiş olmak bile büyük bir övünç kaynağı bizler için.

  Saygılarımla,

  BatoR

  turkmag.comekibi adına.

 4. Musa Gezer Musa Gezer

  İlginiz için teşekkür ederim. Sitemizdeki tüm verileri haftada iki gün düzenli olarak güncelliyoruz. Ayrıca ani değişikliklerde bu günler dışında da güncellemeler yapmaktayız. Her ürünün detaylar sayfasında site son güncellenme ve banka ürün güncelleme tarihini görebilirsiniz.

  Son olarak geçen hafta Perşembe günü Türkiye'de sunulan bütün kredi kartlarının detaylı karşılaştırmasını yapabileceğiniz ve online başvurada bulunabileceğiniz Kredi Kartları bölümünü de yayımladık. Aşağıdaki linkten Kredi Kartlarının bütün faiz, ücret ve kampanya detaylarını karşılaştırabilir ve hemen başvurada bulunabilirsiniz. http://www.finzoom.com.tr/Kredi_Kartlari/Kartlari.aspx

  Teşekkür Ederim

 5. Turca Turca

  Bu FinZoom çok dikkatimi çekti. Ama veritabanındaki veriler güncel mi? Bunu nasıl bilebiliriz?

 6. Mastermax Mastermax

  Evet-Hayir.com gerçekten çok güzel bir site.

 7. M. Ömer Gölgeli M. Ömer Gölgeli

  Tekrar merhaba,

  Olmazmi.com yöneticisinin gerek mail gerekse buradan verdiği cevaba istinaden yeniden, yeni bir deneme gerçekleştirdim.

  An itibariyle sorunu çözmüş görünüyorlar. Hakikatende şu an yaptığım aramalar sonucunda çıkan sonuçlar evvela google.com.tr'de ardından ise proxy ile girmiş olduğum google yansılarındaki sonuçlarla birebir.

  Tebrik ederim, sorunu çözmüşsünüz. Yerine ve kişisine bağlı olarak gerçekten hoş bir uygulama olabilir. Başarılar dilerim.

 8. M. Ömer Gölgeli M. Ömer Gölgeli

  1gbh.com ile ilgili bir başka eklentim olacaktı.

  ( Bize ulaşın kısmına döndü resmen burası.. (: )

  Mısırlı bir arkadaşa denettirmek istedim siteyi, lakin.. Arapça desteği yok anlaşılan sitenin, hata veriyor.

  Deneme amaçlı bakayım dedim, google'dan arabic diye arattığımda çıkan ilk sitenin title'ı olan الجزيرة نت kelimesini aldım ve aradım..

  --------

  Not Found

  The requested URL /checkposition/& was not found on this server.

  Apache/2.0.54 (Fedora) Server at www.1gbh.com Port 80

  --------

  (bkz http://www.1gbh.com/checkposition/الجزيرة%20نت/google.com/100/ebnmasr.net.html)

 9. Berivan Berivan

  "Evet ya da Hayır" iyi güzel yapmış da keşke sorularda ve cevaplarda Türkçe kurallarına dikkat etselermiş. Türkçe sitelerin çoğalması güzel tamam ama Türkçe'yi düzgün kullanan sitelerin çoğalması daha da güzel olur.

 10. Olmazmi.com Olmazmi.com

  Sayın M. Ömer Gölgeli

  Oncelikle incelemeniz ve karsilastiginiz problemi paylasmis olmanizdan dolayi tesekkur ediyoruz. Tek degisen sey reklamlar dediginize gore 1gbh.com'a daha once de girmissiniz. Yani 1gbh.com'un daha once sadece Google.com.tr sonuclarini gosterdigini biliyorsunuzdur. Diger yansilar daha sonradan eklendigi icin kodlardaki ufak bir sorun nedeniyle bahsettiginiz sorun ortaya cikmis. Sorun su an itibariyle giderilmistir. http://www.1gbh.com/checkposition/portable%20programlar/google.de/100/az.cokh.net.html

  adresini ziyaret ederseniz, siteniz 1gbh.com'da da 1. sirada gozukmektedir ;)

  Reklamlarin gorunumu veya Olmazmi.com'un diger siteleri hakkindaki goruslerinizi gerek mail ile gerekse burdan paylasirsaniz seviniriz. Iyi calismalar dileriz.

 11. M. Ömer Gölgeli M. Ömer Gölgeli

  Turkmag'ı inceledim. Motor gezisi üzerine olan yazısı hoşuma gitti. Yorum yapmak istedim lakin üyelik gerektiriyordu. "Neden üye olayım ki bir yorum yazmak için" dedim, en azından site sahibine üyelik istemesinin herkesin hoşuna gitmeyeceğini belirtmek için bir iletişim formu aradım, aşağıda bir mailto linki buldum, siteyi kapattım.

  Bir site ziyaretçisinin kısa süren serüveni..

  Bilginize

  (:

 12. Bator Bator

  Yerinde ve yapıcı eleştiriniz için teşekkürler sevgili @Ömer Gölgeli. Bir irtibat bölümü nasıl olur da atlanır değil mi? Olduğu zaman da böyle inanması güç bir durumda oluyor inanın... Hemen bir irtibat

  eklenecek. Hatırlattığınız için sağolun.

  Yazımı beğendiğiniz için de ayrıca teşekkürler. İkincisi de yolda hem de belgeleri ile birlikte =)

  Değerli yorumunuz için naçizane bir değerlendirmem olacak. Sizin eleştiriniz ile sanki üye olmadan site içeriğinden faydalanılmıyormuş gibi bir hava doğmuş. Öncelikle bunun böyle olmadığını hatırlatırım. (Yorumunuzu okuyacak olanlar için belirtme gereği hissettim.)

  Site içeriğinden faydalanmak için üye olmanıza gerek yok. Lakin üzerinde onca emek olan yazılar için yorum yapmak isterseniz üye olmanızı istiyoruz. Seçim son kullanıcıya ait.

  Kimisi sizin tercih ettiğiniz şekilde yorum için bir e-posta girmeyi büyük bir lütuf sayacak, çıkıp gidecek; kimisi de sizlerin sitelerinde de olduğu gibi bir alan doldurarak üye olucak. Ve bunu bir kez yapacak, sizlerde olduğu gibi her yorum girme teşebbüsünde ad,e-posta,site vb bilgileri doldurmayacak. Bu kadar basit... (Ve genelde bir de onay durumu var ki o konuya girmiyorum bile.)

  Hepsi bir yana önemli bir arıntıyı ilettiğiniz için teşekkürler yeniden.

  Hatta bu hata sebebi ile, site adına siz ve sizin gibi düşünen ziyaretçilerimizden özür diliyorum. Bu pek affedilemeyecek bir hata.

  Bununla birlikte size ufak bir sır vereyim. Can dostum ve iki arkadaşımızın Alanya-İstanbul (motorlarla...) seferi (son anda işim çıktı gidemedim...) ve diğer yol yazıları yakında çıkacak.

  İlginize ve de bilginize... (hani olur ya yorum yazmaksızın göz atmak isterseniz...)

  Saygılarımla

  www.turkmag.com

 13. Emrah Sevencan Emrah Sevencan

  Turkmag'ı biraz inceledim. Sistemde az da olsa bazı eksiklikler var. Fakat tasarım yönü direk kullanıcı odaklı olmuş. Bu yönünü çok tuttum. Site içi yazılar daha çok makale tarzında yazılmış. Site dolduğunda iyi kaynak oluşturacaktır.

 14. Bator Bator

  İlk paragrafınıza tamamen katıldığım için, size de hak verdiğim için; özür dahi diledim. Sanırım samimiyetim konusunda endişeleriniz var sevgili @Ömer Gölgeli.

  Aslında aynı sözü söylüyoruz bilmem farkında mısınız? :)

  Benim sadece vurgulamak istediğim, üye istemeyen sitelerde dahi yorum yazmak için en az 3 satır her defasında zaten dolduruyorsunuz. Oysaki biz gibi uygulaması olan sitelerde bir kere üye olmak yeterli :)

  Bakınız önyargınız şu sözünüzde de ortaya çıkıyor.

  "Açıkçası formları doldurmak..."

  Heh bizim üyelik bölümümüze bir tıklayın, aslında hangi formlardan bahsetmiş olduğunuzu kendiniz de göreceksiniz. :) Bu arada üşenmekten bahsederken buraya veya kendi sitenizdeki gibi uygulaması olan sitelere yorum yazarken her defasında kutucuğun üstündeki gerekli bilgileri girmeye üşenmemeniz ilginç! O zaman hiç yorum yazamazdınız değil mi ama :)

  Kalın sağlıcakla.

  www.turkmag.com

  BatoR

  Not1: Dilerseniz cevabınızı e-posta adresime atabilirsiniz. Sanırım burayı biraz fazla işgal etmiş görünüyoruz. Her ikimizn de sitesi olduğu için yanlış anlaşılabilir. Sitenizde kaydım ve e-posta adresim var nasıl olsa...

  Not2:Herkesin kandili mubarek olsun...

 15. M. Ömer Gölgeli M. Ömer Gölgeli

  @BaToR

  Merhaba,

  Açıkçası, sadece eksik gördüğüm bir noktayı doldurmak istemiştim. Siteye asıl erişimim ise bu site aracılığı ile olduğu için buradan belirtme gereği duydum.

  Dürüst olmak gerekirse, isteseydim iletişim eposta adresinize de mail gönderebilirdim, zaten mailto linkleri Firefox'umda otomatik olarak Gmail'de açılmak üzere ayarlı. Lakin, yapmadım. Üşendim sanırım. Hayır, elbette ki site içeriğinden faydalanmak için üye olmanız gerekmiyor, ama RSS kullanmıyorsanız sitedeki güncellemelerden haberdar olmak veya yorum eklemek istiyorsanız üyelik şart.

  Üye olmak konusuna gelince, elbetteki bir kaç saniyemi ayırıp üye olabilirdim. Lakin, gezdiğim her sitenin üyelik istemesi gerekse sanırım çoğunu sadece okuyup çıkardım. Bence, üyelerin etkileşimde olması için üye olması bir gereklilikden ziyade bir seçenek olarak sunulmalı. Açıkçası form'ları doldurmak benim için tek tuş kadar uzakta olduğu için üye olmamayı tercih ediyorum (bkz: Roboform)

  Yazınızı bekleyeceğim.

  (:

  İyi günler.

 16. M. Ömer Gölgeli M. Ömer Gölgeli

  @BaToR

  Kısıtlı bir süre için upload ettiğim bu animasyon'a bir göz atarsanız sanırım neden bahsettiğimi kısmen anlarsınız.

  Hayır, samimiyetinizden her hangi bir şüphem yok. Ve aynı şeyleri yazdığımızın bilincindeyim, sadece kuru bir "evet" yazmak istemediğimden olsa gerek tekrar ve benzer olarak yazdım.

  Açıkçası, site sahibinin sitesinin kullanılmasından her hangi bir rahatsızlığı olacağını düşünmediğimden, buradan yazmayı tercih ettim (:

  İyi günler, hayırlı kandiller.

 17. Bator Bator

  Hay Allah, siz çok yaşayın emi sevgili @Ömer Gölgeli.

  Demek ki tüm dünya Roboform'u kullanıyormuş da benim haberim yokmuş :)

  Nüktedanlığınız hoş ama baştan savunduğunuz fikri bu program ile sonlandırmak, hmm...

  Ben izninizi rica ediyorum. Malum eksiklerini gidermemiz gereken bir site ve sözünü verdiğimiz, Türkçe Kaynak Oluşturma Gayesini hızlandırmak adına, yazılmayı bekleyen konu ve makaleler var.

  Size ve sevgili Roboform'unuza hayırlı günler diliyorum...

  Kalın Sağlıcakla...

 18. M. Ömer Gölgeli M. Ömer Gölgeli

  Yanına çay, kahve?

 19. gezi yazıları ile ün(ünlü) olmuş alanları detaylı olarak yazıp 15.05.2007 tarihinde msn'me gönderir misiniz? teşekkürler