Sinemalar.com yenilendi!
Bilgi Kaynakları

Sinemalar.com yenilendi!

Nokta A.Ş.'nin web girişimlerinden olan Sinemalar.com'u yaklaşık 3 ay önce incelemiştim. İçerik olarak dolu ama tasarım olarak fazla sade bulduğum servis, kullanıcıların etkileşimini ön plana çıkartacak özellik ve başarılı tasarımıyla dün gece yenilenerek yayına alındı.

Sinemalar.com'un yeni yüzünde İzlesene.com ile yapılan entegrasyon sayesinde fragmanlar bu servis üzerinden yayınlanmaya başlanmış.

Sinemalar.com

Sinema alanındaki web girişimlerini incelediğimizde şu an için en önemli oyuncuların BeyazPerde.com ve Sinema.com olduğunu görüyoruz.

Sinema istatistikleri

Bu alandaki servislerin kullanıcı tabanının artışının, internet kullanıcı sayısının artması ile doğru orantılı olduğuna inanıyorum. Diğer taraftan bir servis için sahip olunan kullanıcıların da ancak daha başarılı bir servisin yayına alınması ile kaybedileceğini düşünüyorum.

Kısacası, sinema, müzik, fotoğraf gibi konularda yoğunlaşmış olan girişimler konuya ilgi duyan kullanıcıların zaten hakim olduğu servisler oluyorlar. Mevcut kullanım istatistiklerinin üstüne çıkılması ya da aşağısına düşülmesi de yine yukarıda bahsettiğim kriterler ile gerçekleşebiliyor.

Reklam alabilme potansiyellerini düşündüğümüzde de gelire sahip olabilme sürelerinin diğer alanlara kıyasla kısa olduğunu düşündüğüm sinema servislerinin, sayıca bu kadar az olmasını da içeriğe ulaşmak için herhangi lokal bir dijital kaynak olmamasına bağlıyorum.

Sinemalar.com'un bu alandaki rekabete yenilenerek ve gelişerek giriyor olması eminim sektörde etki yaratacaktır.

Uzun vadede ise kullanıcıya en değerli ve doğru bilgiyi sunmanın yanında katma değer de sağlayan servisin başarıda payını artıracağına inanıyorum.

Yorumlar (5)
 1. Turca Turca

  Evet oldukça albenisi olan bir tasarım. Fakat OPERA ile sorunları var. Bence bir tasarım üzerine bu kadar çalışıldıktan sonra "cross-platform" ve "cross-browser" olaylarına da dikkat etmek gerek.

 2. Murat Özgür Murat Özgür

  Daha önce sinema sitesi takip etmiyordum fakat sinemalar.com oldukça hoşuma gitti. Tasarım olsun içerik olsun çok iyi tasarlanmış. Tebrikler

 3. Ozan Çağlargil Ozan Çağlargil

  çok güzel olmuş, bilgiyi ekrana basarken bir iki farklı dokunuşa daha ihtiyaçları var bence ama ciddi ciddi başarılı yapmışlar.. listelerin arayüzleri ile alakalı birazcık daha dikkat ederlerse şahane olacak gibi..

 4. Atamert Ölçgen Atamert Ölçgen

  Küçük detaylara gösterilen ilgi ve özellikle içeriğin reklamlarla boğulmaması sinemalar.com'u rakiplerinden ayırıyor bence. Gelir mekanizmasını ustalıkla entegre edeceklerine inanıyorum.

  """Diğer taraftan bir servis için sahip olunan kullanıcıların da ancak daha başarılı bir servisin yayına alınması ile kaybedileceğini düşünüyorum."""

  Bu işin özü hangi filmin hangi sinemada hangi saatlerde oynadığı bilgisinin doğru biçimde aktarılması. Sinema siteleriyle ilgili kişisel deneyimimden yola çıkarak sadece bu sözün gerçekleştirilmesinin bile fark yaratacağını düşünüyorum.

 5. Melek Melek

  çok süper bu site herkes gezsin görsün son derece muhteşem