Kariyer alanında inovatif bir çalışma Mulakat.tv
Araçlar

Kariyer alanında inovatif bir çalışma Mulakat.tv

Geçtiğimiz günlerde Kariyer.net özgeçmişlere video ekleme özelliğini duyurmuştu. Bu haberin üzerinden çok geçmeden Mulakat.tv'den haberdar oldum.

Sistemin kapsamı ve sunduğu hizmet oldukça açık ve kullanışlı.

Mülakata girmek istediğiniz kategoriyi seçiyorsunuz, size yazılı olarak verilmiş olan sorulara cevaplarınızı veriyorsunuz ve bunları yaparken internet üzerinden kendi videonuzu da kaydediyorsunuz.

Sonrasında ise servisin size özel verdiği linki özgeçmişinize ekliyor ve işverenlere gönderiyorsunuz.

Servisin ana sayfasında demo gösterimler mevcut ve incelemem sırasında da herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Sade tasarımı Mulakat.tv'nin amacına uygun gözüküyor ve servisin kullanımı da olabildiğince kolay.

Mulakat.tv

Video uygulamalarının kariyer alanında kullanılması adına inovatif bir servis olarak gördüğüm Mulakat.tv'nin, insan kaynakları alanında başarılı işbirlikleri kurabileceğini şimdiden tahmin edebiliyorum.

Mulakat.tv 31 Mart'a kadar ücretiz olarak hizmet veriyor olacakmış. Sonrasında ise nasıl bir model uygularlar onu bilemiyorum.

Aslında 31 Mart'tan sonra gerçekleşecek olan ücretlendirme bilgisine sitede yer verilmiş, ancak bu yapıya ücretsiz olan bir başka paket eklenir mi, ücretlendirme farklı modellere göre düzenlenir mi, işin bu tarafını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Kişisel görüşüm böyle bir sistemin ücretlendirmesinde mutlaka ücretsiz bir paket bulunmalıdır. Ücretsiz paket standart sorular ile adaylara sunulabilir, ücretli paket ise kurumların kendi sorularını sorması modeline dayanır. Elbette her pakette kayıt sayısına bağlı bir modelleme de gerekecektir.

Diğer taraftan servisin bir de global versiyonu bulunuyor. Jobaria.com adresinden yayın yapan ingilizce Mulakat.tv'nin de uluslararası alanda başarılı bir pazarlama modeli ile kendisini göstermesi ve ilgi görmesi olası gözüküyor.

Mulakat.tv'nin ilerleyen dönemlerde özellikle firmalar ile sağlayacağı işbirlikleri ve potansiyel kullanıcılarının ilgisi ile başarılı bir gelir modelini ortaya koyacağına eminim.

Yorumlar (4)
  1. eğer başvuru sahiplerinden ücret alınması sözkonusu olursa çok yanlış bir uygulama olduğunu düşünürüm. zira bunun umut tacirliği yapmaktan farkı yok. insanların en hassas olduğu konuda, iş bulma konusunda böyle bir ücretlendirmeye gitmek etik değil bence.

  2. Atamert Ölçgen Atamert Ölçgen

    Harika bir fikir! Keşke gelir modelini işverenler üzerine kursalardı. Böylece daha zengin içeriğe daha kısa zamanda sahip olabilirlerdi.

    Üstelik bu servis bana göre işverenlere iş arayanlardan çok değer katıyor.

  3. Bence İnsan Kaynakları Yönetim süreçlerinde önemli maliyet tasarruflarını sağlayacak bir servis olmuş. Özellikle 5-6 basamaklı işe alım süreci olan şirketlerin CV önelemelerinden sonraki 1-2 basamakta, bu videoları kullanmaları tatminkar olabilir. Tabi ki sonraki süreçlerde birebir görüşmelerin yerini tutamaz. Mülakatlar için vakti olmayanlar ve farklı şehirlerde oturanlar için önemli bir fırsat.

  4. Kamera Kamera

    Proje olarak gerçekten iyi düşünülmüş bir başlangıç. En azından işveren kendini dahi ifade edemeyen bir çok kişiyle görüşmektense belirgin özelliklere sahip kişileri belirleyip yüz yüze görüşmeye çağırabilir. İşin güzel olabilecek bir yanı ise firma profillerine firma içi akış videoları, firmanın işvereni ve müdürü firma binası ile ilgili görüntüler konulursa daha da lgi çekici olur kanısındayım.